(12.50 hodin)
(pokračuje Jan Hrnčíř)
A řeknu mu takové sladké tajemství. On nám tady vyprávěl o tom, jak čtvrt milionu střech se pokryje fotovoltaikou, a tím se zachrání vlastně energetika v České republice a budeme všichni šťastní. I kdybychom pokryli všechny střechy, které dávají smysl, na které svítí slunce, ovšem občas, taky to není zdroj úplně stabilní, tak získáme asi 4 terawatthodiny. Spotřeba elektřiny v České republice je 80 terawatthodin. Tak nevím, kam ještě ty panely chce dávat. To prostě nedává smysl ani věcně, co jste tady říkal. Opravdu naši republiku ani ty fotovoltaiky, ani čerpadla tepelná nezachrání, protože když je u nás minus 20 a pustíte to čerpadlo, tak prostě spotřebováváte elektřinu ve velkém a ty úspory tam nejsou, všecko tím čerpadlem nemůžete nahradit. To prostě nedává smysl.
A co se týká emisních povolenek, které navyšují sedmkrát výrobní cenu elektřiny třeba v uhelných elektrárnách, tak to je prostě naprosto mimo a nejste schopen to žádnými soláry, ničím podobným nahradit. Náš průmysl to potápí. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Také děkuji. A nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Král. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Václav Král: Děkuji za slovo. Já jsem snad dneska nechtěl ani vystupovat, protože jsem v tom střetu zájmů a někdo mě tady nazývá tím fosilním lobbistou a nevím, čím ještě, ale já to nemohu vydržet. Je pravdou to, že Modernizační fond byl připraven za minulé vlády a byl připraven dobře, tak jestli to někoho uklidní nebo potěší, tak za to děkujeme. Ale já myslím, že ten, kdo s tím nástrojem pracuje, tak to ví. Nicméně když jste tady mluvili o těch lidech, kteří to zařídili, tak jestli se nepletu, tak vaše kolegyně Charanzová jako místopředsedkyně parlamentu respektive paní Jourová jako eurokomisařka je tam stále v těch funkcích, tak jestli chcete dělat něco s tou emisní povolenkou, tak nám prosím pomozte. Tak se netvařme, že prostě to neumíte ovlivnit, a nevím, co třeba konkrétně tyto dvě dámy, respektive vaši europoslanci, pro to udělali. Já teď nehodnotím ty naše, ale když jste mluvili o vašich lidech, tak nám je jako půjčte a pojďme se zamyslet nad tím, jestli se s tou emisní povolenkou nedá něco dělat. Protože to je jeden z těch zásadních důvodů, proč se tady o tom dnes bavíme. A tam souhlasím s panem Okamurou, že prostě v energetice vyhrála ideologie. Takže pojďme s tím něco udělat, pojďme skutečně méně té ideologie a více té odbornosti a více čísel a ekonomiky a zdravého rozumu. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Také děkuji. Další faktickou poznámku má paní poslankyně Peštová. Prosím.
Poslankyně Berenika Peštová: Děkuji za slovo, paní předsedající. Teď samozřejmě volně navážu na svého ctěného kolegu, poslance Krále. Děkuji za to, že jsme dostali byť malou, ale aspoň nějakou pochvalu, protože ten Modernizační fond si pamatuju, když jsme ho připravovali a jak byl velký boj s průmyslem, protože samozřejmě ta směrnice říkala, že můžou dostat peníze, a nemuseli vůbec jít cestou Modernizačního fondu. A nakonec se mi je podařilo přesvědčit, aby tam dali vlastně těch 100 %, proto ten Modernizační fond vznikl. A jsem v šoku, občas jsem v šoku, co se s tím Modernizačním fondem postupně stalo. Protože na co byl určený, tak právě byl určený na tu dekarbonizaci a byly tam opravdu všechny ty sektory, které to mělo postihnout a postihne, tak vlastně by měly být uspokojeny tím Modernizačním fondem, protože ty projekty by na to byly navázané a tak dále. Je pravda, že když se to tenkrát připravovalo, tak predikce byla nějakých 25 eur za emisní povolenku a teď už jsme úplně někde jinde. To znamená, že v tom Modernizačním fondu jsou úplně jiné peníze, co si budeme povídat?
Já jsem viděla pana ministra v pořadu Otázky Václava Moravce, jak tam šermoval jedním mým dopisem. Pane ministře, podívejte se, kdy jsem ho psala a co bylo obsahem. To bylo právě v návaznosti na ty peníze, na tu predikci, která tenkrát byla, říkám, 25 eur, a nebavili jsme se o těch miliardách, které tam natečou do toho roku 2030 teď, ale bavili jsme se o nějakých 100, 150 miliardách, teď tam budete mít podstatně víc. Takže proto si myslím, že ta diskuse s tou Komisí by mohla být reálně postavená teď úplně na něčem jiném, než tenkrát ten můj dotaz směřoval. Opravdu, byla to úplně jiná situace, než je dneska.
Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Děkuji za dodržení času. Žádnou další faktickou poznámku už neeviduji a prosím tedy k pultíku s přednostním právem pana ministra Síkelu. Jako s faktickou? Tak ještě, omlouvám se, pane ministře, pan ministr Hladík ještě s faktickou.
Ministr životního prostředí ČR Petr Hladík: Já jenom krátce fakticky, abych si odnesl ty grafy. Chápu, že můžu úplně za všechno, ale já jsem to tedy na tu vládu nenesl, ale to je jen takový detail. Pojďme se bavit fakticky, jestli chceme opravdu zůstat, jakou chceme zůstat zemí a co dává vizi a co dává budoucnost. Kolik zemí pálí uhlí a v jakém procentu? Z čeho ostatní země získávají energii v Evropě? Je to uhlí? Já myslím, že ne, to víme. Je to jaderná energetika, jsou to obnovitelné zdroje. A to je vizí České republiky. To je převážný mix většiny zdrojů. A on o tom pan ministr průmyslu a obchodu, předpokládám, taky o tom bude hovořit. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Já také děkuji, pane ministře, a vyvolalo vaše vystoupení další faktické poznámky. Takže prosím pana poslance Maška a připraví se paní poslankyně Peštová. Pane poslanče, prosím.
Poslanec Jiří Mašek: Děkuji, paní místopředsedkyně. Kolegyně, kolegové. Vážený pane ministře, vy jste nám tady jako příklad dobré praxe uvedl Polsko, kolik mají těch fotovoltaických elektráren na střechách, ale neuvedl jste to Polsko s tím, kolik tedy pálí uhlí a kolik vlastně tím uhlím řeší a budou řešit podstatně déle než my. Řekl jste, že mají lepší hospodářství. To mají, protože oni skutečně jsou - o 10 % dneska výkonnostně jejich ekonomika výš a my se propadáme. Ono to všechno se vším souvisí. A otázka pálení toho uhlí, tak bych řekl, co to byl ten Turów, který tahleta vláda vyjednala? Oni to ti Poláci nechtěli vybojovat, ten Turów, proto, aby ho zavřeli a dekarbonizovali. Ono to je všechno jinak.
Takže já bych vás touhle cestou chtěl požádat o racionální zelenou politiku. Prostě my už nesmíme být úplní šílenci. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Děkuji za dodržení času. Další s faktickou poznámkou, paní poslankyně Peštová, a připraví se paní poslankyně Mračková Vildumetzová. Prosím, paní poslankyně.
Poslankyně Berenika Peštová: Děkuji za slovo. Já volně přejdu z pana poslance, protože taky bych ráda něco o té zelené ideologii. Ono když takhle tady říkáme, co chceme a kam se chceme posunout, tak když se podíváme na to Německo skvělé, které má 60 % OZE, tak stejně dováží. Takže v podstatě všichni moc dobře víme, a pojďme si to říct na rovinu a nemusíme tady chodit kolem toho jak kolem horké kaše, prostě to OZE nás nevytrhne. Nás vůbec nevytrhne. Jestli nás někdy něco vytrhne, tak to možná bude ta jaderná energie, jaderné elektrárny a tam bychom to měli směřovat. Ale určitě to nebude OZE. To je možná tak na přilepšenou. Ale v žádném případě to není ta správná cesta, kterou bychom měli jít. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Také děkuji a nyní požádám paní poslankyni Mračkovou Vildumetzovou s faktickou poznámkou. Prosím, paní poslankyně.
Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová: Děkuji za slovo. Pane ministře životního prostředí, vy tady si teď stoupnete s faktickou poznámkou a řeknete, chci se bavit věcně, chci se bavit fakticky. A když jste tady měl ten svůj skvělý projev, ze kterého jsem byla v naprostém šoku, tak jste nám tady řekl, ať vás neškolíme, že vy vlastně všechno víte, vy jste ten nejlepší, nejzkušenější, nejlepší vlastně ministr, takže my máme vlastně být zticha a držet krok. (Z lavice polohlasem poslanec Volný: A hubu!) Možná bych to řekla ještě, co tady teď zaznívá.
Řekl jste tady, že jste nenesl na vládu zvýšení poplatku z vydobytého nerostu. Vy nejste členem vlády? Vy jste s tím nesouhlasil? No vidíte, souhlasil. A je to jeden z důvodů, proč se zvýší teplo. Tak si to přečtěte. Tak jezděte do těch regionů. Já si myslím, že když tady hovoříte o těch věcech, jste tím ministrem životního prostředí, tak víte, co jste udělal jako první? Zrušili jste Uhelnou komisi? V té Uhelné komisi byli zástupci krajů, kterých se to dotýká, Moravskoslezský, Ústecký, Karlovarský. A můžu vám říct, že tam byly pracovní odborné skupiny, kde byli opravdu odborníci, kteří se zabývali tím, co bude v těch budoucích letech. A co jste udělali vy první? Zrušili jste tuto Uhelnou komisi a nadále na tom nepracujete. Já nejsem na tuto oblast, pane ministře, odborník, ale minule jsem se s takovými lidmi, byla jsem pozvaná jako poslankyně. kde - (Ministr Hladík - poznámka ze sálu.) Pane ministře, nastudujte si pořádně jednací řád, ano? A musím říct, že ti lidé tam jasně si všichni stěžovali, a byli to ti odborníci a ti, kterých se to dotýká - doufám, že mi prodloužíte čas -, s tím, že současné Ministerstvo životního prostředí i Ministerstvo průmyslu a obchodu, které samozřejmě řídilo tu Uhelnou komisi, tak že jim to velmi vadí, že se na těch věcech vůbec nepracuje a že vůbec se neví, co bude v budoucnosti. (Předsedající: Čas, paní poslankyně.) A vy nám dneska říkáte, že máte vizi! ***