(11.30 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)
Byla to velká chyba vpustit dovnitř tolik lidí zcela odlišné kultury, náboženství a konceptu života, protože uvnitř každé země, jež tak činí, se tak vytvoří nátlaková skupina, zkritizovala německou azylovou politiku tato legenda americké diplomacie v rozhovoru s generálním ředitelem mediální a vydavatelské společnosti Axel Springer Mathiasem Döpfnerem. Ano, to je ta katastrofa. Takže na rozdíl od západních států, kde demografická křivka roste přistěhovalectvím, tak my se musíme zaměřit na podporu rodin. Za naší vlády porodnost rostla, protože jsme rodiny podporovali. Dostali jsme se až na koeficient 1,82. A naším cílem bylo dostat se na 2 %. Ale vy jste se na to vykašlali a máme tady rekordní propad. Tady je titulek kyperských Seznam Zpráv: Největší pád porodnosti od počátku století. Ani dávky nepomohly. Ano, proč? No protože lidi se bojí za této vlády pro budoucnost. Jak je to s tím bydlením? Vždyť jim všechno berete, i to školkovné a tak dále. Jaké mají podmínky mladí lidi, kteří chtějí bydlet a nemůžou? Jakou vidí budoucnost? Co jste udělali pro mladé rodiny? Vůbec nic.
Kapitolou samou o sobě je zdravotnictví. To je fakt peklo. Za naší vlády bylo zdravotnictví priorita. My jsme do něj investovali miliardy, navýšili jsme finance o 229 miliard, věnovali jsme se boji proti rakovině, reformě duševního zdraví, zvyšovali jsme zdravotníkům platy, nakupovali nejmodernější přístroje, zkracovaly se čekací doby na zákrok. Ještě teď žijete z naší práce. Například v nymburské nemocnici brzo otevřou novou nejmodernější magnetickou rezonanci, což je jeden z projektů v rámci React-EU, co jsme my prosadili, aby všichni dostali peníze. Původně bylo 11 miliard a nakonec jsme prosadili 22,5 miliardy pro 115 našich zdravotnických zařízení. Ano, nejmodernější přístroje.
Ale za vlády pana premiéra Fialy je zdravotnictví až na posledním místě. Zoufalý a chronický nedostatek základních léků, které jsou v okolních zemích všude k mání v lékárnách, je tím nejvýmluvnějším dokladem neschopnosti ministra Válka a premiéra Fialy. Řeší to skoro dva roky. Stále dokola slibuji a ujišťuji, jak budou léky, a přitom jsou výpadky čím dál horší. Nejde jen o antibiotika. Problémy jsou s dodávkami léků na cholesterol, očních kapek, léků na revma, léků proti horečce u dětí, léků na cukrovku, na vysoký tlak, proti alergiím. Dokonce chybí i ten Endiaron. A co teď ta slavná dodávka penicilinu? Vystačí sotva na pár týdnů. Podzim teprve začal a lékárny mají zásobu deset balení penicilinu. A místo toho, aby ministr Válek to skutečně řešil, tak v médiích řeční o tom, jak léky budou na příděl. Rodičům doporučuje obvolávat sto lékáren a raději mastí karty na počítači. Teď dokonce říká, že některé léky už nebudou vůbec! Nebudou vůbec. No to je neuvěřitelné. Ano?
Můžeme se bavit o privatizaci Zentivy. Proč jste ji prodali za 2 miliardy, když dneska se topí v zisku a má hodnotu víc než 100 miliard? Kdo s nimi vlastně jednal? Tak když byl covid a došlo na výpadek paracetamolu, tak jsme šli na Zentivu. Dostali výjimku ze SÚKL, aby lék, který se běžně dovážel a nebyl, mohla firma vyrábět přímo v České republice. Tím jsme vyřešili akutní nedostatek. Už tehdy naše vláda pracovala na pobídkách pro farmaceutické firmy, aby u nás rozjely výrobu léků, nebo na návrhu zákona, který by omezil reexport léků. Kdyby pan Válek na naši práci hned navázal, situace by dnes byla jiná. Místo toho se problému nevěnoval a jen sliboval, jak budou léky. Proč vláda a ministr Válek nepřipravují projekt výroby léků, jak to dělá Macron ve Francii, který navštívil místního výrobce a dal mu seznam padesáti důležitých léků a domluvil se na tom, že to budou vyrábět sami? Proč nejdete za Zentivou a nedáte stejný seznam léků a nedomlouváte se na tom, aby tyhle léky vyráběli? Abyste tam měli první opci, abyste tyhle léky, které podle trvanlivosti dáte i do státních hmotných rezerv. Když začal covid, tak jsme našli v státních hmotných rezervách 10 000 zdravotnických pomůcek. Když jsme odcházeli, jich tam bylo 160 milionů. Jste absolutně neschopný! Absolutně! Absolutně, jo. (Potlesk v levé části sálu.)
Takže proč to neuděláte? A víte, proč, vážení spoluobčané, není penicilin? No protože se šetřilo. Protože na ministerstvu - a vůbec nechci komentovat ty úředníky, my jsme si jich zažili dost a je to úplné peklo. Jak dělají oni nabídku pro penicilin? Jak se dělá nabídka? No vezme se sedm nejlevnějších cen na penicilin v Evropě, ne? No a potom ten výrobce, když má prodávat penicilin, a v Německu, si budu vymýšlet, mu dávají 200 a my dáváme 100, no tak samozřejmě, že ho nemáme. Tak jsme měli dát 200. Nebo někdo tady uvažuje o tom, že zdravotnictví není důležité? A to nebudu se bavit o tom léku na léčení akutního stavu rakoviny prostaty, které jsem teď četl. Tam taky šetří. Kolik má hodnotu život pro tuto vládu? Nic asi. Nic. (Potlesk poslankyně Schillerové.) Takže o tom to je.
Je to hrozné, je to hrozné, že tady máme takového ministra, a v podstatě by měl jít a řešit to à la Francie. Stejně jste měli řešit tu elektřinu, jo? Takže z problémů, se kterými se potýká naše zdravotnictví, neřeší pan ministr Válek vůbec nic, ani nedostatek zubařů. My jsme měli projekt 43 center, 24/7 pro akutní stav lidí zubaři. Já vím, že Pražáci a Brňáci nemají problém se zubařem, ale v Karlovarském, Ústeckém a dalších krajích je to velký problém. Proč se nenavýší počet absolventů na lékařských fakultách? V Olomouci, kde končil v roce 2020 ten zubař z Hustopeč, a když jeho kolegyně odešla do Velkých Pavlovic, protože jí dali takové podmínky, že tam nechala tisíc klientů, tak tam stálo 200 lidí na chodníku. Nikdo to neřeší. Ano, máte dělat mikromanagement. Mikromanagement. Ale to vy nevíte, co je. Vůbec to nevíte, jo.
Takže to zdravotnictví, boj proti rakovině. Pan primátor se zúčastnil konference Onko Pacient 2023. Měl tam pěkný příhovor. Určitě ví, o čem mluvím. A je to velký problém, prevence. My v Praze nemáme takovou nemocnici, jak je Žluťák, jak je v Brně, kde se staví pavilon prevence za miliardu. My jsme vám vyjednali v Evropě 55 miliard pro české zdravotnictví z evropských peněz, 15 miliard bylo na národní boj proti rakovině. Stále lidi na rakovinu umírají. Ano, i ta mladá zpěvačka. Ano, bohužel mladí lidé. Stále něco. Každý den nějaká rakovina. A měli jste 15 miliard na boj proti rakovině. A chtěl jsem vám postavit tady krásnou, nejmodernější onkologickou nemocnici v Evropě, Pražáci. Tak zkuste se objednat na Žluťák teď. Listopad, ale příští rok. Takže o tom to je. O tom to je.
A my jsme se stále věnovali osvětě, aby lidi nezanedbávali preventivní prohlídky. Vždyť na tu rakovinu skutečně umírá spousta mladých lidí. Když jsme byli na té konferenci, dal jsem tam video, tak mi lidi psali, že čekají na vyšetření, mamograf, ženy, rakovina prsu, na vyšetření, měsíce. Proč to neřeší? Vždyť ten mamograf není drahý. To je jen 6 milionů. Možná z těch přístrojů, které my jsme tu podpořili, tam budou nějaké. Jak kdo to organizuje? Kdo dělá ten management? Když v Kroměříži jsem se dozvěděl, že lidi čekají na magnetickou rezonanci devět měsíců, tak (jsem?) to řešil. Teď ji tam mají novou. To je ten mikromanagement. A můžete si vykládat, co chcete.
A na druhé straně ta vláda, která se nestará o zdraví našich lidí, má národního protidrogového koordinátora, pana Vobořila. Pane premiére, prosím vás, už ho vyhoďte. Já vím, kdo to je. Ten chodil stále na konference, fandil těm drogám a chtěl legalizovat kokain. Normálně. A teď jste co udělali se zdaněním těch e-cigaret? Vy zvedáte daň o 150 % na elektronické cigarety? Co tím chcete říct? Že lidi znovu začnou kouřit ty klasické? Víte, kolik lidí zemře na rakovinu plic v České republice? Sedm tisíc ročně. Takže lidi mají začít kouřit normální cigarety? Tak to je fakt fantastický tah v boji proti rakovině! ***