(17.10 hodin)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Budeme pokračovat v obecné rozpravě. Tady jenom chci upozornit, že na základě dohody řečníků došlo k výměně pořadí. Já bych tedy tuto dohodu respektoval. Nebude-li nikdo vznášet rozpor s mým postupem - myslím, že nikdo nevznáší rozpor - udělím nejprve slovo panu poslanci Richardu Brabcovi. Prosím.
Poslanec Richard Brabec: Děkuju, vážený pane místopředsedo. Vážená vládo, kolegyně, kolegové, chci především poděkovat jak kolegovi Aleši Juchelkovi, že mě tedy pustil před sebe, a já slibuji, že budu stručný - tady řada lidí říká vždycky, že bude stručná, a není, ale já budu. Ale také děkuju panu ministrovi Hladíkovi, že vydržel, také proto jsme se prohodili, protože by rád reagoval - já budu rád, když bude reagovat, a já budu opravdu stručný.
Chci především říct, že jsem velmi rád - a to říkám s mírnou ironií, ona v tomto případě se ale netýká pana ministra Hladíka, protože to nebylo jeho dílo, tahleta mimořádná položka se v rozpočtu na letošní rok objevila zásluhou pana ministra financí a nějaké dohody, která je doteď zatemněná, a ani pan ministr financí Stanjura ji neodtajnil nebo neodtemnil - tedy jak se dostalo do rozpočtu letošního roku Ministerstva životního prostředí těch bájných nebo vybájených 50 miliard korun z Modernizačního fondu, a já myslím, že už dneska všichni víme, že tahle položka byla od začátku nereálná a měla sloužit jen jako optické vylepšení deficitu státního rozpočtu. Už tam není, a co je podstatné, není tam ani na příští rok.
A tím pádem se rozpočet Ministerstva životního prostředí, respektive kapitoly 315, dostal do standardní úrovně, která je z pohledu celkových příjmů ve výši 55 480 484 006 korun, abych to řekl úplně přesně, a to je částka, která je už realistická a vychází samozřejmě především z mechanismů evropských, tedy z evropských peněz, z příjmů z emisních povolenek a také z těch přesunů, které jsou tady mezi Státním fondem životního prostředí a Modernizačním fondem. Protože tu částku, která se opravdu týká emisních povolenek, protože kdyby této mimořádné částky nebylo, nebo částek, tak ten rozpočet by byl samozřejmě úplně jiný. K tomuto nemám žádnou další zásadní poznámku, protože je prostě zřejmé, že rozpočet Ministerstva životního prostředí je opravdu tažen především tím, jak se vyvíjí čerpání Modernizačního fondu, také jak se samozřejmě vyvíjí přísun peněz z emisních povolenek a také samozřejmě jaká je cena emisní povolenky. A tak to bude i do dalších let.
Oproti schválenému rozpočtu letošního roku, tedy 2023, došlo k poklesu celkových příjmů o téměř 39 miliard korun, což je právě způsobeno vyřazením příjmů z Modernizačního fondu. Co je pro mě také důležité, je samozřejmě záležitost platů, protože tady, když se podívám na letošní úroveň - pardon, na plánovanou úroveň 2024 - tak by to tedy mělo být celkem 3 633 zaměstnanců, to je zaokrouhleno. Já když jsem odcházel z Ministerstva životního prostředí v roce 2021, tak ten počet byl 3 538, to znamená, zhruba o sto nižší, a to ještě se plánuje na příští rok poměrně významné snížení počtu zaměstnanců České inspekce životního prostředí. Tady se přiznám, že vysvětlení, že ti lidé - protože ono to je hlavně o regionech, tam ubudou ti lidé - celkem 30 lidí v regionech, tady já s tím mám problém, protože nová vláda říkala, jak zásadní pro ní je činnost České inspekce životního prostředí. Chápu částečně ten argument, že je potřeba najít peníze na zbytek, a vím, jak je to těžké na Ministerstvu financí najít ty peníze tak, aby se dorovnal plat zaměstnance České inspekce životního prostředí třeba ve srovnání s Českou obchodní inspekcí nebo se Zemědělskou inspekcí a s dalšími, ale bohužel je to za cenu úbytku 33 lidí v regionech nebo 33 lidí celkem v třiceti regionech, což jsem přesvědčen, že bude znamenat omezení činností České inspekce životního prostředí.
Ale i za nás v roce 2020 - znovu připomínám, došlo k výraznému poklesu, se kterým jsem si také musel poradit, bylo to 121 zaměstnanců, a znovu tedy říkám, že jsem předával ministerstvo s počtem zaměstnanců, který byl o sto nižší, než je stávající počet, a to ještě tedy pan ministr plánuje právě to snížení o 33 v rámci České inspekce životního prostředí. Další věc, která mi vadí, je úbytek, i když to také vím, že to není dobrovolné, to bylo pod tlakem Ministerstva financí, ale je to snížení dotací, protože meziroční snížení dotací je zhruba o 65 milionů korun, z toho obce v národních parcích dostanou o 5,6 milionu korun méně, obnova přirozených funkcí krajiny o 25 milionů korun méně, program zvláště chráněná území o 25 milionů méně a dotace pro zoologické zahrady o 10 milionů méně. Ono takhle se vám to bude zdát jako relativně částky titěrné v těch desítkách nebo stovkách miliard rozpočtu, ale pro celou řadu těch akcí nebo těch, kteří je realizují, jsou to částky významné. A mě by zajímalo, jestli pan ministr Hladík bude schopen tuhletu částku nebo tyto částky nějakým způsobem nahradit, vykompenzovat popřípadě z jiných zdrojů. Já sám vím, že to bude složité, protože najít třeba peníze pro obce v národních parcích jinak bude velmi komplikované, to nejsou věci, které by šly třeba udělat z Modernizačního fondu. A co mě tam mrzí speciálně je třeba ta dotace pro zoo, protože zoo vždycky ty peníze sháněly a teď se nebavím o pražské zoo, ale je celá řada menších zoologických zahrad. Zoologické zahrady je sháněly komplikovaně a my jsme byli jednou z jejich hlavních složek jejich financování, především třeba pro CITES, záchranná centra a tak dále. Program péče o krajinu je opět naplánován 200 milionů, já bych tam radši viděl 300 milionů. Navrhoval jsem tam na tento rok 300 milionů, nakonec tam tedy neprošlo, budu to zkoušet znovu. Je mi jasné, že ten návrh asi nebude mít šanci, ale určitě Program péče o krajinu by si zasloužil víc, víc peněz.
Naopak újmy za ztížené hospodaření - a to kvituji - jsou navýšené na 600 milionů korun na příští rok, což je logické a jsem rád, že se to povedlo ministerstvu udělat, protože ty částky byly dlouhodobě podfinancované.
Pan ministr Hladík ví, že se ne úplně daří čerpání operačního programu Životní prostředí. Pevně doufám, že se podaří dočerpat do konce letošního roku. Vím, že tohleto je něco, do čeho zasáhly objektivně některé záležitosti, především tedy covid, následně potom válka na Ukrajině a věci, které se týkají energetiky, ale bylo by sakra škoda o ty peníze přijít. Já jsem přišel na ministerstvo, také jsem s tím bojoval po předchozí vládě, tak pevně věřím, a má tam na to, troufám si říct, ty nejlepší lidi na Státním fondu životního prostředí i na ministerstvu, aby to dokázali, a já budu velmi věřit, že nepřijdou ani o korunu.
Zajímá mě, jestli bude dost peněz na boj se suchem, protože vím, že byly některé dotace škrtány na Ministerstvu zemědělství na vodohospodářské stavby, a asi se určitě s panem ministrem shodneme, že takřka není větší výzvy a důležitějšího tématu než boj se suchem a s dopady klimatické změny.
A teď už se blížím k závěru, to jsou spíš ještě takové výzvy teď obecné. Pane ministře, nám se podařilo, to vy víte, vybojovat vlastně pro ministerstvo rekordní peníze, ať už z Modernizačního fondu, z operačního programu Životní prostředí, takže vy vlastně máte v tomhletom trochu luxusní pozici, že je potřebujete dobře utratit, a to myslím, skutečně efektivně utratit. Některé jiné rezorty mají ten problém, že si škrt dotací v jiných záležitostech nemůžou kompenzovat. Tady díky Modernizačnímu fondu, především Modernizačnímu fondu, ale také Národnímu plánu obnovy a tak dále ta možnost je. To znamená, teď jde o to, aby se pokračovalo v programech, které mají smysl. ***