Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno !
(12.40 hodin)
(pokračuje Pavla Golasowská)
Bude-li přijat, budou nehlasovatelné pod písmenem E, pozměňovací návrh poslankyně Hanzlíkové a pod písmenem F pana poslance Hendrycha.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Já se omlouvám. Prosím kolegyně a kolegové, vím, že je ta procedura dlouhá, ale o ztišení, abychom všichni slyšeli, co paní zpravodajka říká. Prosím.
Poslankyně Pavla Golasowská: Další hlasování, tak to bude pozměňovací návrh pod číslem sněmovního dokumentu 2788, pořád jsme u písmene B pozměňovací návrhy paní poslankyně Šafránkové. Ten navrhuje zachování dosavadního stavu, a to zohlednění jedné poloviny růstu reálné mzdy při pravidelné valorizaci. Bude-li tento návrh přijat, pak budou nehlasovatelné pozměňovací návrh pana poslance Raise, sněmovní dokument 2806, pozměňovací návrh pana poslance Juchelky 2856, které jsou totožné.
Další hlasování, bude to pozměňovací návrh číslo sněmovního dokumentu 2789 pod písmenem B a ten ruší všechny novelizační body, které mění mechanismus valorizace důchodu. A bude-li tento přijat, pak budou nehlasovatelné pod písmenem C pana poslance Raise, sněmovní dokument 2805 a 2806, a pak ještě dva pozměňovací návrhy pana poslance Juchelky, sněmovní dokument 2856 a 2857.
Další hlasování sněmovní dokument 2790 pod písmenem B, kde se navrhuje zachování základního mechanismu řádné i mimořádné valorizace důchodů. Bude-li tento přijat, budou nehlasovatelné pod písmenem C pana poslance Raise, sněmovní dokument 2805, 2806, a pod písmenem D sněmovní dokumenty 2857 a 2856 pana poslance Juchelky.
Další hlasování, poslední pozměňovací návrh pod písmenem B paní poslankyně Šafránkové, sněmovní dokument 2848 spočívá v zachování předčasných důchodů za stávajících podmínek, a bude-li tento přijat, pak budou nehlasovatelné pod písmenem C pana poslance Raise 2805 a 2806, pak pod písmenem D pana poslance Juchelky sněmovní dokument 2857 a 2856, pod písmenem E paní poslankyně Hanzlíkové a pod písmenem F pana poslance Hendrycha.
Další hlasování, teď jsou dva pozměňovací návrhy, pod písmenem C pana poslance Raise. První číslo sněmovního dokumentu 2805 zachování dosavadní úpravy, která by podle názoru předkladatele chránila důchodce před reálným poklesem důchodů v budoucnu. A další pozměňovací návrh pana poslance Raise, sněmovní dokument 2806 navrhuje ponechat původní znění valorizace oproti třetinovému růstu. Bude-li tento návrh přijat, pak bude nehlasovatelný pozměňovací návrh pana poslance Juchelky pod písmenem D sněmovní dokument 2856, který je totožný.
Teď máme před sebou ještě tři pozměňovací návrhy pana poslance Juchelky. První je pod číslem sněmovního dokumentu 2857 a týká se zrušení výjimek z valorizací v případě předčasných důchodů, a bude-li přijat, bude nehlasovatelný pozměňovací návrh pod písmenem D sněmovní dokument 2855. Další pozměňovací návrh pana poslance Juchelky, sněmovní dokument 2856 se týká zachování současného stavu v podobě valorizace podle růstu cen a poloviny růstu reálné mzdy. Další pozměňovací návrh a poslední pozměňovací návrh pana poslance Juchelky pod číslem sněmovního dokumentu 2855. Ten se týká zachování systému řádných a mimořádných valorizací podle současné právní úpravy.
Další pozměňovací návrh paní poslankyně Hanzlíkové, ten se týká zachování současné sazby, snižování procentní výměry starobních důchodů. Pak máme pozměňovací návrh pod písmenem F pana poslance Hendrycha, a ten navrhuje snížení doby pojištění ze 40 na 35 let. A poslední pozměňovací návrh pod písmenem G pana poslance Maška se týká snižování důchodu a vztahuje se na představitele komunistického režimu, za které se pro účely tohoto zákona považují pojištěnci v období od 25. února 1948 do 17. listopadu 1989. A jak to tady před chvilkou okomentoval pan poslanec Mašek, týká se mimo jiné... také jde o členy Československé strany lidové a Československé strany socialistické. To byly všechny pozměňovací návrhy a nakonec budeme hlasovat o návrhu zákona jako celku.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkuji, paní zpravodajko. Ptám se, zda má někdo námitek proti této proceduře a chce přednést jinou? Nikoliv.
Protože se jedná o poměrně složitou proceduru, tak bych ji nechala hlasovat.
Zahajuji hlasování o předloženém návrhu procedury. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?
V hlasování číslo 40 přihlášeno 155 přítomných, pro 128, proti 20. Návrh procedury byl přijat.
K hlasování paní předsedkyně? K proceduře. (Poslankyně Alena Schillerová chce něco říct k následujícímu postupu.)Teď jsem se ptala, zda je tady námitek. K následujícímu postupu? Tady je schválena... tak já nevím k...
Poslankyně Alena Schillerová: Ne, já nemám k proceduře, já mám jen prosbu na paní zpravodajku vaším prostřednictvím, protože procedura byla velmi komplikovaná, tak zda by mohla vždycky říct, o čem hlasujeme, číslo toho pozměňovacího návrhu, kdo ho předložil a až se případně projde nebo neprojde, tak které pozměňovací návrhy v důsledku toho pozbývají platnosti. Ať v tom máme jasno.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Ano, dobře. Myslím, že paní zpravodajka určitě bude ráda tímto způsobem postupovat.
Nyní tedy zahajujeme hlasování o jednotlivých samostatných návrzích tak, jak byly předneseny proceduře, kterou jsme si právě hlasováním schválili a já prosím paní zpravodajku, aby nám vždy právě takto sdělila, který pozměňovací návrh hlasujeme. Prosím.
Poslankyně Pavla Golasowská: Tak jako první návrh budeme hlasovat návrhy legislativně-technických úprav, jak je tady přednesl pan poslanec Mašek.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Stanovisko? (Bez stanoviska.) Nemůže být, nebyl výbor. Ano, ale stanovisko pana ministra? (Pan ministr je proti.) Proti.
Zahajuji hlasování o tomto návrhu a ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?
V hlasování číslo 41 přihlášeno 155 přítomných, pro 68, proti 19. Návrh byl zamítnut.
Pan poslanec Mašek k hlasování? Jako k námitce ve smyslu, že máte jiné hlasování, nebo nemůžeme tady rozpoutat další diskusi. Hlasuje se o pozměňovacích návrzích. Sněmovna rozhodla svým hlasováním o legislativně-technickém a zamítla jej. Pokračujeme dál. (Předsedkyně PSP hovoří s poslankyní Schillerovou a poslancem Maškem.) Ano, toto hlasování rozhodlo... Já věřím, že ano, já myslím, že paní zpravodajka to řekla zcela jednoznačně a že to tady zaznělo. (Zpravodajka odpovídá mimo mikrofon.)
Moment, nebudeme takto pokračovat v diskusích, které jsou ne na mikrofon. Já jsem přesvědčená o tom, že tady není nikdo, kdo by namítal, že nevěděl, o čem hlasoval. Pokud namítáte, že někdo nevěděl, o čem hlasoval, tak jako nemáme jak postupovat jinak. Odsouhlasili jsme si jak proceduru, tak tady zpravodajka jasně řekla, o čem hlasujeme, takže není možnost vystupovat jinak než s přednostním právem, anebo k samotnému hlasování, a i s přednostním právem je to velmi velkorysé. Prosím. ***