(16.30 hodin)
Místopředseda vlády a ministr zdravotnictví ČR Vlastimil Válek: Děkuji, paní předsedající. Vážené dámy, vážení pánové, kolegyně, kolegové vážení, pane senátore, hlavním cílem návrhu zákona je transpozice směrnice Evropského parlamentu a Rady Evropské unie 2020/2184 ze dne 16. prosince 2020, o jakosti vody určené k lidské spotřebě, přepracované znění do českého právního řádu. Přijetím návrhu zákona bude zajištěno zvýšení bezpečnosti dodávané pitné vody, jelikož posouzení a následné řízení rizik v celém řetězci, to je od povodí, přes přijímání a tak dále, umožňuje zaměření se na relevantní rizika a přijetí vhodných opatření k efektivní ochraně veřejného zdraví.
V rámci projednávání návrhu v Poslanecké sněmovně došlo v ustanovení provádějících transpozic směrnice ke změně data účinnosti, a to z 13. ledna na 15. den po vyhlášení tohoto zákona, neboť směrnice Evropského parlamentu a Rady vstoupila v účinnost již v lednu tohoto roku a Evropská komise již zahájila proti České republice řízení.
Tento návrh byl posléze postoupen k projednání v Senátu, kde jej projednal ústavně-právní výbor a výbor pro zdravotnictví, které se shodly na potřebě několika úprav návrhu, posléze i na plénu Senátu byl tento návrh podpořen.
Již na plénu Senátu jsem uvedl, že s přijatými pozměňovacími návrhy souhlasím a podporuji je, neboť se jedná o úpravy návrhu, které jsou ku prospěchu. Doufám, že tento můj názor budete sdílet, a prosím vás proto, abyste svým dnešním hlasováním podpořili tento návrh ve znění, v jakém byl zpět postoupen Poslanecké sněmovně Senátem, tedy v znění finálních senátních úprav. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane ministře, a nyní prosím, aby se slova ujal senátor Roman Kraus. Prosím, máte slovo.
Senátor Roman Kraus: Vážená paní předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci, jak již bylo uvedeno, tento návrh zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, byl projednán ve výboru zdravotním jako garančním a ve výboru ústavně-právním a posléze na 11. schůzi 10. 5. byl projednán na plénu. Po proběhlé rozpravě se postupně hlasovalo o pozměňovacích návrzích, které vzešly jednak z výborů, jednak z jednoho, který byl podán v obecné rozpravě. Hlasování proběhlo na osm částí a ke všem schváleným pozměňovacím návrhům pan ministr, jak již sám řekl, dal souhlasné stanovisko.
A teď k těm jednotlivým pozměňovacím návrhům, které máte před sebou. Pozměňovací návrhy v bodech 1 a 2 jsou v podstatě legislativně technickou úpravou.
V bodu 3 je snížení hluku na nejnižší možnou míru v případech, kdy nelze dosáhnout dodržení hygienického limitu. Nová úprava tedy upouští od časovosti a omezenosti časově omezeného provozování nadlimitních hladin hluku a vibrací. Ale chci jen připomenout, že již v projednání v Poslanecké sněmovně, které byl podán pozměňovací návrh, tak zde je naprosto jasně zakotvena povinnost krajských hygienických stanic informovat dotčené obecní úřady o zahájení řízení při žádosti o výjimce z hlukových limitů. Navíc tak, jak jsem již řekl, smyslem nové úpravy je tedy snížení hluku na nejnižší možnou míru v případech, kdy nelze dosáhnout dodržení hygienického limitu, ale navíc se orgánu ochrany veřejného zdraví zakládá kompetence toto povolení kdykoliv z moci úřední přezkoumat například na základě nových vědeckých a technických poznatků v oblasti snižování hluku. Takže to je k tomu bodu 3.
Další bod - 4, ten rozšiřuje odbornosti lékařů, kteří mohou očkovat, ať už očkování pravidelná, mimořádná, zvláštní nebo na požádání, a rozšiřuje se o obor hygieny a epidemiologie, to znamená, zhruba potenciálně o 300 dalších lékařů, kteří mohou očkovat, zvláště v případě nějakého hromadného výskytu jakýchkoliv infekčních onemocnění, a tím pádem se rozšiřuje i počet míst, kde se dá očkovat, o Státní zdravotní ústav a ostatní zdravotní ústavy.
V bodu 5, to je spíše technický detail, kdy se vyhlašovalo antigenní složení vakcín vždy do 28. února, ale až toho roku, kdy se mohlo začít očkovat, takže se posunuje tento termín na dřívější, a to do 31. prosince na základě toho, jak antigenní složení těchto vakcín určí Národní imunizační komise.
Body 7 a 8 ustanovení zákona o veřejném zdravotním pojištění se týkají očkování a jednoduše řečeno, rozšiřují se časově ta okna, kdy je možno očkovat jednak proti meningokokovým infekcím, pneumokokovým infekcím plus HPV viru, to znamená jako prevence rakoviny čípku děložního, a to tak, že u toho prvního, to znamená u prevence karcinomu děložního čípku, se toto časové okno rozšiřuje o dva roky, u meningokoků o jeden rok. Je to všecko v souhlasu s vědeckými poznatky, které jsou samozřejmě k dispozici.
Takže to je zhruba shrnutí pozměňovacích návrhů, které prošly Senátem, a při hlasování z 59 přítomných (senátorů a) senátorek 52 bylo pro a 1 proti. Proto vás prosím a žádám o schválení tohoto návrhu zákona vráceného Poslanecké sněmovně s pozměňovacími návrhy Senátu. Děkuji mockrát.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane senátore. Chce se k usnesení Senátu vyjádřit zpravodajka garančního výboru, poslankyně Michaela Šebelová? Nechce, děkuji.
Otevírám tedy rozpravu a táži se, zda se někdo do rozpravy hlásí? Nikoho nevidím. Pokud se nikdo do rozpravy nehlásí, rozpravu tedy končím.
Táži se na závěrečná slova - pan ministr nemá zájem, pan senátor také ne.
Přistoupíme tedy k hlasování podle § 97 odst. 4 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny. K přijetí následujícího usnesení je zapotřebí souhlasu nadpoloviční většiny přítomných poslanců. Zagonguji.
Vidím zde žádost o odhlášení, všechny vás tedy odhlásím a poprosím vás, abyste se přihlásili svými identifikačními kartami. Počkáme, než se ustálí počet přihlášených.
Mezitím přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony, podle sněmovního tisku 311/4, ve znění schváleném Senátem, podle sněmovního tisku 311/5."
Počet přihlášených se nám ustálil. Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 118, přihlášeno 145 poslanců a poslankyň, pro 145 proti žádný. Návrh byl přijat.
Konstatuji, že jsme návrh zákona ve znění schváleném Senátem přijali. Děkuji panu senátorovi, děkuji panu ministrovi a končím projednávání tohoto bodu. ***