(10.50 hodin)
(pokračuje Markéta Pekarová Adamová)
Ale chci požádat paní poslankyni, ať tady v tomhle případě respektuje, že názor se vyjadřuje právě hlasováním o námitce. To hlasováno bylo, mohla se vyjádřit hlasováním o námitce, že je proti takovému postupu, to je její plné právo, a pak se jde dále k hlasování podle jeho výsledku. Námitka přijata byla většinou. Nemusí se to všem líbit, to vyjádřili v tom hlasování, ale je to zcela jasný výsledek hlasování o námitce a je zcela běžnou praxí, že následuje okamžitě poté opakování hlasování o tomtéž.
To znamená, ano, pan předseda Michálek mohl hned poprvé formulovat svoji námitku, respektive stížnost k hlasování asi o něco lépe, to je pravda, to uznávám, protože on nejdříve řekl jenom, že nefungovalo hlasování, neřekl, jak vyšlo na sjetině, ale pak to upřesnil. Já myslím, že tím se to všechno vysvětlilo, že námitka hlasována byla.
A pane místopředsedo, vy byste opravdu měl teď už dát hlasovat právě o opakování tohoto hlasování, protože jiným způsobem se ani postupovat nedá, jinak tady budeme neustále velmi benevolentní vůči jednacímu řádu a vůči těm, kteří nemají právo vystupovat v takovémto okamžiku, a to tak prostě u paní poslankyně Mračkové Vildumetzové teď je.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Jenom pro pořádek chci říct, že v průběhu hlasování, jestliže má kdokoliv pochybnosti, může vystoupit se zpochybněním hlasování. Prosím, paní předsedkyně.
Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji, pane místopředsedo, já...
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já jenom, paní předsedkyně, dejte procedurální návrh nebo případně nějaký návrh, abych mohl dát hlasovat. Prosím.
Poslankyně Alena Schillerová: Já s přednostním právem se domnívám, že mohu vystoupit, pane místopředsedo. Pojďme si to už jednou ujednotit, protože vy jste mě tady už poněkolikáté vedl k pořádku, například při snaze zařadit bod na pořad schůze, a pak je to tady tolerováno třeba od jiných řídících. Takže já bych se chtěla vyjádřit k tomu, co bylo řečeno. Jestli si paní předsedkyně myslí, prostřednictvím vaším, že to uklidnila, za mě to tedy teď vůbec neuklidnila tím vystoupením, vůbec, ani trochu, a já bych chtěla, ukončeme to. Já si myslím, že jestli pan předseda Michálek hlasoval proti nebo se zdržel, je úplně jedno, nemá to vůbec žádný vliv na výsledek toho hlasování, a každý z nás - tedy i on - si odpovídá za míru trapnosti, kterou tady předvádí. Děkuji. (Potlesk zleva.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Můj další postup bude následující. Pan kolega Michálek vznesl námitku, respektive zpochybnil hlasování, tato námitka byla přijata.
Dám hlasovat znovu o usnesení. Pro pořádek říkám - jestliže na sjetině výsledek neodpovídá vůli poslance - a je úplně jedno, jestli se zdržel nebo byl proti, ale neodpovídá to jeho vůli - má právo zpochybnit hlasování, a není to jedno.
To znamená, zahajuji hlasování a ptám se, kdo souhlasí s návrhem usnesení, které přednesl pan poslanec Kolovratník, že nesouhlasí s odpovědí pana premiéra na jeho interpelaci, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Je to hlasování s pořadovým číslem 88, přihlášeno je 128 poslankyň a poslanců, pro návrh 59, proti 65. S tímto návrhem nebyl vysloven souhlas.
A já otevírám další interpelaci, další písemnou interpelaci. Ministryně Jana Černochová odpověděla na interpelaci poslance Martina Kolovratníka ve věci Ukvapených... (Poslanec Růžička se hlásí o slovo. Poslanci volají z lavic.)
Omlouvám se, přehlédl jsem vás, pane poslanče. Prosím.
Poslanec Pavel Růžička: Děkuji, pane předsedající. Já bych chtěl zpochybnit hlasování. Já jsem mačkal na hlasovací zařízení a ono se mi tam nic nerozsvítilo - a byl jsem přihlášen. Děkuji. Takže jsem nemohl projevit svoji vůli.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Chci se zeptat: chcete, aby byla prověřena funkčnost hlasovacího zařízení, nebo pouze zpochybňujete hlasování?
Poslanec Pavel Růžička: Ano, říkal jsem na začátku, že zpochybňuji hlasování, že jsem mačkal na hlasovací zařízení, a toto hlasovací zařízení nereagovalo, takže jsem nemohl projevit svoji vůli.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dobře.
Poslanec Pavel Růžička: Potřetí, zpochybňuji hlasování.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro zpochybnění hlasování? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Je to hlasování s pořadovým číslem 89, přihlášeno je 132 poslankyň a poslanců, pro návrh 128, proti 1. Konstatuji, že s námitkou byl vysloven souhlas.
A já tedy budu opakovat hlasování. (Ťukání karet do lavic.)
Eviduji žádost o vaše odhlášení, já vás tedy všechny odhlásím. Požádám vás o opětovné přihlášení a případné sdělení, zda někomu nefunguje hlasovací zařízení. (Hluk v sále.) Vypadá to, že počet přihlášených se ustálil, já tedy ještě jedno zopakuji, o čem dám hlasovat.
Pan poslanec Martin Kolovratník interpeloval předsedu vlády Petra Fialu a navrhl usnesení, že nesouhlasí s jeho odpovědí.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro návrh tohoto usnesení? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Je to hlasování s pořadovým číslem 90, přihlášeno je 131 poslankyň a poslanců, pro návrh 63, proti 67. Tento návrh usnesení byl zamítnut.
Než tedy budu pokračovat, chci se zeptat, zda někdo zpochybňujete hlasování, nebo mohu pokračovat? Vypadá to, že nikdo nezpochybňuje hlasování, a v tom případě se vrátím k bodu, který jsem měl otevřený. Ministryně obrany Jana Černochová odpověděla i na interpelaci poslance Martina Kolovratníka ve věci Ukvapených závěrů raketového zásahu na území Polské republiky. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 364. Projednávání této odpovědi bylo přerušeno dne 9. a 23. února a 20. dubna 2023 do přítomnosti ministryně obrany.
Pokračujeme tedy v rozpravě. Ptám se pana poslance, zda se hlásí do rozpravy? Prosím, máte slovo.
Poslanec Martin Kolovratník: Děkuji. Ministryně Černochová je podle mě ukvapená i nadále, nevím, kde je na cestách dnes, proto, pane předsedající, prosím o přerušení této interpelace do příštího termínu, až bude paní ministryně přítomna. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dobře, já tedy přerušuji tuto interpelaci do přítomnosti paní ministryně Jany Černochové.
Dále předseda vlády Petr Fiala odpověděl na interpelaci poslankyně Jany Pastuchové ve věci Chybějící bezpečnostní prověrky náměstků člena vlády na Ministerstvu zdravotnictví na stupeň "důvěrné". Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 388. Projednávání této odpovědi bylo přerušeno dne 23. února a 20. dubna 2023 do přítomnosti předsedy vlády.
Nyní budeme tedy pokračovat v rozpravě a jenom avizuji, že v 11 hodin budu nucen tuto interpelaci přerušit. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Jana Pastuchová: Děkuji, pane místopředsedo. Mně je tak smutno z toho, protože poprvé, když jsem se dostala na řadu, tak jsem měla dvě minuty, dneska je tomu taky tak. Já mám tu interpelaci napsanou od 18. října roku 2022. Dneska to mohl být zrovna takový výroční den, kdy je tomu sedm měsíců. Je pravda, že jsme se nepotkali i z důvodu mé nemoci a pak pro pracovní nepřítomnost pana premiéra, takže já za dvě minuty určitě nestihnu vyjádřit to, co jsem chtěla. Předpokládám, že to nebude dalších sedm měsíců nebo pět, kdy se dostanu na řadu, protože těch interpelací je tady opravdu pomálu.
Já jenom tedy shrnu rychle, o co v té interpelaci z října šlo, a těšila jsem se na to, že mi třeba pan premiér odpoví, že je vše vyřešeno, a tím bych to mohla uzavřít. Já jsem se na pana premiéra obrátila ve věci neexistence bezpečnostních prověrek na stupeň "důvěrné" u náměstků člena vlády, politických náměstků, pana Jakuba Dvořáčka a pana Josefa Pavlovice, kteří působí na Ministerstvu zdravotnictví. Tito náměstci neměli bezpečnostní prověrku stanovenou vnitřním předpisem Ministerstva zdravotnictví, a jak mi odpověděl pan premiér, já jsem s tím nebyla spokojena, a proto jsem se na něj obrátila touto cestou. ***