(11.00 hodin)
(pokračuje Ivan Bartoš)
A teď bych se vrátil k samotné otázce té interpelace. Tady to již zaznělo a citovala to paní poslankyně Dostálová. My jsme s petenty, nebo respektive s lidmi, kteří v danou chvíli mají nějakou negativní zkušenost s vyhlášením programu IROP, samozřejmě se setkali, řešili jsme věci jak týkající se písemných odpovědí, tak i stížností od jednotlivých petentů, o což tedy paní poslankyně Dostálová rozšířila tu svojí interpelaci, a vzhledem k tomu, že se blíží konec tohoto, já bych chtěl říct a opřel se i o to, co schválila tato Sněmovna včetně hlasů koaličních poslanců, a je to asi ten vzkaz, který je v tuto chvíli důležitý. Ano, na podporu regionálního školství a úspěšných projektů, které samozřejmě skončily pod čarou, peníze se snažíme najít, ostatně v usnesení Sněmovny, které zde bylo zmíněno (Předsedající: Vážený pane ministře...), hlasovali i ministři stran vládní koalice. A já... přerušení teď nastane... si tu hlavní odpověď na faktickou interpelaci a popis toho problému budu muset nechat na příště.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji za vstřícnost při projednávání této interpelace a respektování času. Přerušuji tuto interpelaci a tím končím blok dopoledních interpelací.
Nyní se vrátíme k pořadu schůze. Je 11 hodin, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, dnešní jednání bychom měli zahájit pevně zařazenými body z bloku Smlouvy - první čtení, to je body 94 až 101, jsou to sněmovní tisky 358, 381, 382, 389, 390, 391, 398 a 399.
A poté bychom pokračovali bodem 92, sněmovní tisk 65, což je smlouva ve druhém čtení. Dále bychom případně projednali body z bloku Zprávy, návrhy a další body, a to od bodu 125 do bodu 137 včetně, kromě bodů 127 a 133.
Současně připomínám, že ve 14.30 hodin se budeme věnovat bodu 146, což jsou ústní interpelace.
Nyní přistoupíme k případným návrhům na změnu pořadu schůze a k tomuto zde eviduji jednu písemnou přihlášku s přednostním právem pana předsedy Josefa Cogana. Ptám se, zda je v sále, aby navrhl úpravu dnešního programu, případně se ptám, zda někdo další se hlásíte k pořadu schůze? (Poslanec Cogan nemá zájem vystoupit.) To znamená, přihlášku k pořadu schůze stahujete. Já vám děkuji, pane předsedo.
Dříve než se budeme zabývat - protože vzhledem k tomu, že žádné návrhy na úpravu pořadu schůze nezazněly - pevně zařazenými body, požádám předsedu volební komise poslance Martina Kolovratníka, aby nás seznámil s výsledkem volby, která proběhla ve středu 19. dubna. Prosím, pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Martin Kolovratník: Děkuji za slovo. Přeji ještě jednou dobré dopoledne a konstatuji, že Sněmovna včera provedla jednu tajnou volbu. Byla to volba
121.
Návrh na jmenování členů kontrolní rady Grantové agentury České republiky
Dovolili jsme v druhém kole 1 neobsazené místo. V té volbě bylo vydáno 158 hlasovacích lístků, stejně tak bylo odevzdáno 158 hlasovacích lístků, takže neodevzdaných bylo 0, a kvorum nutné pro zvolení bylo 80. Paní Jana Geršlová získala 144 hlasů, byla tedy zvolena, paní Jitka Malečková získala 3 hlasy. Tímto volba končí a Kontrolní rada Grantové agentury je v tuto chvíli kompletně obsazena. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji, pane předsedo, a nyní tedy můžeme zahájit projednávání pevně zařazených bodů z bloku Smlouvy - prvé čtení.
Otevírám první bod a tím je
94.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací Smlouva mezi Českou republikou
a Andorrským knížectvím o zamezení dvojímu zdanění
v oboru daní z příjmu a z majetku a o zabránění daňovému úniku
a vyhýbání se daňové povinnosti, která byla podepsána
v Andorra la Vella dne 23. listopadu 2022
/sněmovní tisk 358/ - prvé čtení
Z pověření vlády předložený návrh uvede ministr financí Zbyněk Stanjura a já vás prosím, pane ministře, abyste se ujal slova.
Ministr financí ČR Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Předkládám smlouvu o zamezení dvojímu zdanění s Andorrou. Jak říkal pan místopředseda, byla podepsána v listopadu loňského roku v Andoře. V této chvíli máme podobný typ smlouvy uzavřený s více než devadesáti státy světa. Ve vzájemných daňových vztazích mezi Andorrským knížectvím a Českou republikou až na výjimky dneska existuje bezesmluvní vztah, výjimkou je jenom oblast výměny informací.
V posledních letech se v Andoře odehrály zásadní reformy ekonomického a finančního systému, kde tam byla zavedena větší transparentnost bankovních toků a lepší výměna daňových informací... (V sále je hluk.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já se omlouvám, pane ministře, ale přece jenom, zvlášť z pravé části sálu je poměrně velký hluk. Já vám děkuji, kolegyně, kolegové. Prosím, pokračujte.
Ministr financí ČR Zbyněk Stanjura: Jenom připomínám nebo informuji, že nikdo z nás běžně nesleduje legislativní proces v Andorrském knížectví - pokud někdo ano, tak se mu omlouvám z tohoto místa. Chci jenom říct, že bylo přijato v poslední době mnoho mezinárodních regulací, standardů a norem. Andorra se připojila k mezinárodnímu úsilí v boji proti terorismu, proti praní špinavých peněz či korupci, byla tam implementována přísnější legislativa v oblasti daní a byla vymazána - a to je velmi důležité - byla vymazána z černé listiny daňových rájů, kterou vede Evropská unie a OECD, takže v této chvíli neexistuje žádný legislativní problém, proč bychom neměli uzavřít smlouvu o zamezení dvojímu zdanění.
Jsou na dobré úrovni naše vztahy, máme výrazně kladnou bilanci. Nicméně je třeba si říct, že export do Andorry činil 41 milionů korun, ne eur, a dovoz z Andorry 18 milionů korun, takže ono to zní na první pohled výborně, máme myslím stoprocentní převoz (převis?) v obchodní bilanci, ale to není důvod proto, abychom neuzavřeli standardní smlouvu o zamezení dvojímu zdanění. V Andoře existuje poptávka po českém know-how v informačních či komunikačních technologiích a české firmy mohou být nápomocny při výstavbě plánovaného letiště.
Smlouva obsahuje všechny takzvané minimální standardy vyplývající z projektů base erosion and profit shifting OECD nebo G20. Smlouva byla připravena na základě vzorových modelů. Doporučuji propustit tento návrh smlouvy do druhého čtení a pak ve druhém čtení návrh smlouvy schválit. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji, pane ministře, a prosím, aby se ujal slova zpravodaj pro prvé čtení, poslanec Hayato Okamura. Prosím.
Poslanec Hayato Okamura: Dobrý den. Milé kolegyně, milí kolegové, běží tedy o sněmovní tisk číslo 358. Je to návrh ratifikace Smlouvy mezi Českou republikou a Andorrským knížectvím o zamezení dvojímu zdanění v oboru daní z příjmu a z majetku a o zabránění daňovému úniku a vyhýbání se daňové povinnosti. Vláda České republiky vyslovila souhlas se sjednáním tohoto dokumentu usnesením číslo 653 ze dne 27. července 2022.
Jak řekl pan ministr, možné dvojí zdanění je nežádoucí, neboť snižuje příjmy, které fyzickým a právnickým osobám jednoho státu plynou ze státu druhého. Protože příčinou vzniku mezinárodního dvojího zdanění příjmu a majetku je kolize daňových zákonů dvou suverénních států, může být takovéto zdanění účinně vyloučeno jen takovým opatřením těchto států, které je vzájemně koordinováno mezinárodní daňovou smlouvou. Sjednání této smlouvy zvýší právní jistotu případných investorů obou států. Její uzavření ani provádění nebude mít přímý dopad na státní rozpočet.
Připomínám, že organizační výbor projednání této mezinárodní smlouvy doporučil 11. ledna letošního roku usnesením číslo 117 a navrhl ji k projednání zahraničnímu výboru. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, otevírám obecnou rozpravu a ptám se, kdo se do ní hlásí? Žádnou přihlášku nevidím, v tom případě končím obecnou rozpravu.
Ptám se na případná závěrečná slova - pan ministr, pan zpravodaj? Nechcete závěrečná slova, dobře.
Nyní se budeme zabývat návrhem na přikázání výboru k projednání. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání zahraničnímu výboru. Má někdo jiný návrh? Žádný protinávrh nevidím, v tom případě přistoupíme k hlasování. ***