(12.10 hodin)
(pokračuje Karel Havlíček)

Nyní tedy budeme hlasovat o přerušení tohoto bodu do 1. 1. 2024.

Zahajuji hlasování. (Námitky, že nelze hlasovat.) Nejde. Akorát mi to tady naskočilo, tak já poprosím... Teď už to naskočilo, takže zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

hlasování číslo 5 přihlášeno 150, pro bylo 68, proti bylo 78. Zamítnuto.

 

A můžeme pokračovat v jednání. Máme zde další faktické poznámky a to je pan poslanec Babka, poté pan poslanec Jiří Horák a poté pan poslanec Karel Krejza.

 

Poslanec Ondřej Babka: Vážený pane místopředsedo, děkuju za slovo. Využiji toho, že tedy zde mohu reagovat fakticky, tak si možná jenom dovolím ke kolegům z hnutí STAN a z TOP 09, k panu Lacinovi a panu Jakobovi. Když už navrhujete nějaké hlasování, nějaké procedurální hlasování, tak byste z logiky věci měli být pro ten návrh, který sami navrhujete. Takže jenom propříště si myslím, že by to bylo velice logické.

Zpět k tomu zákonu o České televizi a Českém rozhlase. Padlo tady předtím, než jsme hlasovali, tak jsme tady debatovali o těch dvou novelách, o tom, že jedna je malá, nebo chcete-li něžná, a že se připravuje ta velká, která tedy asi bude tvrdá nebo jaká. My jsme se tady ale stále nedozvěděli tu otázku, kterou tady klademe už téměř tři hodiny, a to je to, proč tady vůbec sedíme na mimořádné schůzi a bavíme se o této malé novele, o této něžné novele, která nepřináší vůbec nic, co by nemohlo počkat na tu velkou komplexní novelu, jejíž přijetí, jestli bude platit od letošní roku, nebo od příštího roku, nebo od roku 2025, kdy třeba by mohla vejít v platnost ta velká novela, tak vůbec nic neřeší, žádným způsobem nesnižuje ty roky, které budou případně ve funkci ti vámi nově zvolení radní. A stále jsme se tuto odpověď na jednoduchou otázku, proč se tady na mimořádné schůzi zabýváme tímto zákonem, proč nemůžeme jeho platnost posunout od 1. 1. 2024 a proč musíme tímto zákonem zasahovat do již vyhlášeného a právě probíhajícího výběrového řízení České televize. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Máme jednu faktickou - pan ministr Baxa.

 

Ministr kultury ČR Martin Baxa: Děkuju. Já jenom možná už jenom trošku úsměvně a opravdu poprosím, paní kolegyně Pokorná Jermanová, prostřednictvím pana místopředsedy, abyste mi v tom stenozáznamu našla, kde jsem promluvil o té něžné novele, a pak pokud to nenajdete, tak určitě poprosím, aby kolegové říkali, jak říká naše stínová ministryně kultury, něžná a drsná novela. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji a s přednostním právem je přihlášena paní poslankyně Dostálová. Paní místopředsedkyně Dostálová, máte slovo.

 

Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Děkuju, pane místopředsedo, za slovo. Vážený pane ministře, vážené kolegyně, vážení kolegové, já jsem si původně tedy myslela, že skutečně k tomuto tématu úplně vystupovat nebudu, ale opravdu ze všech monitorů, které tady ve Sněmovně máme, tady slyším, jak je to váš svět a náš svět, a tady já tedy musím jednoznačně potvrdit slova mé ctěné kolegyně Jarky Jermanové, že to je náš společný prosím svět. Bydlíme v jedné České republice a měli bychom se podle toho chovat.

A pak mě samozřejmě ještě trošku rozesmutnila poznámka, vaším prostřednictvím, pane místopředsedo, pana předsedy Jakoba, který říkal, že my tady něco hrneme. Tak já bych jenom chtěla říct, že to není náš zákon, to není zákon opozice. Ani my jsme nesvolali tu mimořádnou schůzi. Tak prosím vás, jako opozice a hnutí ANO skutečně tady nic nehrne.

Naopak bych se ráda zamyslela nad tím, že my tady v České republice opravdu řešíme celou řadu docela zásadních problémů, opravdu zásadních problémů, počínaje inflací, cenami energií, chudobou, kritickým stavem veřejných finančních prostředků, a my si svoláváme mimořádnou schůzi na zákon o České televizi. A já prostě jsem vnímala to, co tady říkali kolegové, vznášeli tady samozřejmě mnoho otázek. Já rozumím důležitosti médií veřejné služby, rozumím důležitosti médií, kterou hrají v našich každodenních životech, ale opravdu nerozumím té posedlosti, proč na zákon o České televizi musíme svolávat mimořádnou schůzi, co je na tom tak strašně důležitého, co tak spěchá. A protože bych opravdu ráda slyšela odpovědi od pana ministra na námi položené otázky, protože to je váš návrh zákona, nikoliv opoziční, tak jsem si připravila celou plejádu otázek a slibuji, že budu mluvit pomalu, aby si je pan ministr stačil zaznamenat.

Takže pro mě by bylo opravdu důležité vědět, v čem je nefunkční nebo přežitý model například volby mediálních rad oproti tomu, jak je to dnes. Co je aktuálně špatně na fungování jednotlivých rad, když to chceme měnit? Co vlastně řeší navýšení počtu radních v případě České televize o tři radní? Co je ta podstata toho, že se tam zvedá počet radních? Co od toho očekáváte, že to přinese? Jestli si myslíte, že pak bude Česká televize vyváženější? Zda si myslíte, že ubude občanů, kteří jsou s vysíláním Českého rozhlasu nebo České televize nespokojeni? Zda přinese rozšíření mediální rady lepší hospodaření veřejných médií? Nebo zda tedy není náhodou celá novela pouhou součástí cenzurní mašinérie roztlačenou vládní koalicí?

Čím to, že se vy, kolegové, tolik snažíte probojovat do zákonu tuto změnu zrovna v době, kdy je zjevné, že se začínáte obávat toho trošku veřejného mínění? Protože, jak už jsem řekla, Česká republika opravdu teď žije v úplně jiných problémech. A je vidět, že už i média tomu začínají věnovat pozornost, a prostě ta nespokojenost občanů se někde objevuje, takže zda toto nemůže být motivem toho, že se bojíte určitých názorů ve veřejném prostoru. Zda je náhoda, že se snažíte média regulovat, zakazovat nepohodlné weby, trestat občany za názor právě v tomto čase, pokud to tedy není názor, který je úplně v souladu s vládní politikou, ale bohužel těch problémů Česká republika má aktuálně tolik, že těch nespokojených a nesouhlasných názorů bude přibývat, a zda je tedy zakážeme jako šmahem a prostě žádné negativní názory se ve veřejném prostoru objevovat nebudou? Nebo je za tím skutečně to, že se nám tady blíží volba generálního ředitele České televize? Protože já si pořád kladu tu otázku, když máme řešit opravdu palčivé problémy pro naše občany, proč řešíme na mimořádné schůzi zákon o České televizi? Nebo to skutečně může být tou určitou snahou omezit veřejnoprávní prostor pro nějaké politické diskuse, nebo dokonce, zda se obáváte - já se omlouvám, jsou to jenom otázky, já prostě ta slohová cvičení říkat nebudu, protože opravdu je důležité se pobavit o těch otázkách - že potřebujete mediální prostor k tomu, aby vůbec pomohl udržet stoosmičku v Poslanecké sněmovně?

Pro mě je zcela důležité a zamýšlím se nad tím, jestli vás fakt nenapadlo, že ten problém kolem veřejnoprávních médií může být daleko širší a že by se mělo začít úplně jinde než u volby mediálních rad. Podle mě je třeba velmi nutné začít tím, že je třeba nejprve definovat, co to je veřejná mediální služba v roce 2023. A já to nikdy nebudu dělit na nějaký váš - náš svět. Prostě žijeme tady ve společném prostoru a skutečně tím, že tomu nepředcházela ta diskuse napříč politickým spektrem, tak prostě asi bude muset od vás zaznít, co to je veřejná mediální služba v roce 2023. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP