(10.20 hodin)

 

: To znamená 11.40 a poté dva body za sebe, ano, je to tak? (Poslanec Juchelka: Ano, děkuji.) Dobře, děkuji.

Nyní vystoupí pan poslanec Karel Rais a připraví se pan poslanec Ladislav Okleštěk.

A já ještě přečtu omluvu: omlouvá se Josef Flek do 14 hodin z pracovních důvodů.

Prosím, vašich pět minut. Prosím, můžete mluvit.

 

: Děkuji, vážená paní místopředsedkyně. Vážený pane ministře školství, vážení kolegové a kolegyně, já bych si dovolil navrhnout zařazení nového bodu schůze, a vzhledem k tomu, že je tady pan ministr, tak se mi to hodí, protože ten bod se týkal... Mzdová politika pracovníků univerzit.

Důvody jsou minimálně dva. Jeden je ten, že vidíte v novinách a v médiích, probíhá diskuse už prostě řekl bych rozhořčených pracovníků akademických senátů fakult, zejména humanitně orientovaných, a řekl bych těch, co jsou podfinancovány, a ten druhý důvod je ten, že tak, jak jsme slyšeli tady od kolegyně Schillerové, dochází ke změnám v programovém prohlášení a vlastně závazek vlády vzhledem k školákům byl jeden z mála konkrétních, který tam byl uveden. Tam bylo konkrétní číslo, na které jsme se mohli odkazovat, a víme, že ty dva roky v podstatě nebylo plněno, což bylo víceméně v médiích také konstatováno. Čili to si myslím, že toto jsou minimálně tyhlety dva důvody, proč by bylo vhodné, abychom se tím zabývali.

Jinak bych zopakoval - když je tady ten pan ministr, tak bych si dovolil v podstatě citovat vlastně jeho, kdy na jednu z mých interpelací, která byla směřována na řešení uvedeného problému, pan ministr Balaš konstatoval - jestli se podíváte na rozpočet Ministerstva školství, vidíte, že se rozevírají nůžky mezi financováním vysokého a regionálního školství, takže podíl vysokého školství na celkovém financování neustále klesá, jakkoliv nominálně ta částka možná roste.

Vedení Ministerstva školství si je vědomo tady té problematiky, ono je to velmi nepříjemné, protože mladí nadějní absolventi v podstatě pedagogických fakult odchází do středního školství a průměrná mzda ve středním školství je asi o 15 000 korun vyšší, než když zůstane třeba na technice. Takže to jsou... Co se týká nárokových tarifních mzdových složek, je ta situace také ještě kritičtější. V některých případech je to 26 až 41 %, je ten tarif nižší, než činí průměr tarifních složek v České republice mzdové sféry s vysokoškolským vzděláním. Kategorie vysokých škol, docentů, se pohybuje pod tímto národním srovnáním asi o 10 %.

Mohl bych tady o tom hovořit velmi dlouho, ale já bych si to s dovolením nechal na ten bod, kdy bych chtěl, abychom se tomu věnovali i v kontextu nového programového prohlášení vlády. A dovolil bych si tedy požádat o zařazení bodu, který bych nazval pracovně Neudržitelná univerzitní platová politika vlády, a tento bod bych navrhl zařadit jako první bod po řádně zařazených bodech na tuto schůzi. Děkuji za pozornost.

 

: Pane poslanče, já bych si to teď ujasnila. Vy jste navrhl nejdřív bod Platební politika na vysokých školách nebo univerzitách. (Poslanec Rais: Ano, ano.) A teď to tedy přejmenováváte nebo to je další bod? (Poslanec Rais: Ne, ne, nechme tam ten první bod.) Jenom tedy Platební politika na univerzitách. (Poslanec Rais: Ano, ano, nechme to tak. Děkuji vám.)

Nyní přichází na řadu pan poslanec Okleštěk a připraví se paní poslankyně Jana Pastuchová. Prosím, máte slovo.

 

: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Vážený pane ministře, kolegyně, kolegové, že nás tu ale je!

Já bych chtěl zařadit bod Změny rozpočtového určení daní. Bojuji za to dlouhodobě a všichni, co jsme pracovali v komunální politice nebo v ní pracujeme i nadále, popřípadě na krajích, tu problematiku máme na srdci a jistě většina z přítomných ví, že pro vybranou skupinu měst a obcí je odlišné rozpočtové určení daní. A mě nejvíc mrzí, že se nemyslí na krajská města, na statutární města. Když se podíváme na rozpočtové určení, vidíme, že hlavní město Praha má přes 4 koeficient dle výpočtu rozpočtového určení daní na občana, kdežto další tři města - Brno, Ostrava a Plzeň - mají koeficient 2,2961, ale ostatní krajská města a statutární města a obce mají koeficient 1. A to je ten zakopaný pes. Již delší dobu si kladou zastupitelé právě těchto měst otázku, proč tomu tak je.

Bohužel to vnímáme jako velmi nespravedlivé přerozdělování, které neakceptuje vůbec aktuální zatížení těchto měst s přenesenou působností plněním role přirozených regionálních celků, kde je plno správních činností, kde je centralizována kultura, sport, vzdělávání, prostě je to všechno nasměrováno primárně do těch krajských měst tak, aby ekonomika netrpěla, ale ta krajská města mají bohužel koeficient 1, který jsem zmínil. Zanedbatelná není ani role těchto měst v oblasti cestovního ruchu, pracovních příležitostí, poskytování specializované a odborné zdravotní péče, prostě je toho skutečně hodně.

Je jasné, že problematika nastavení rozpočtového určení daní je velmi složitá a pro zástupce měst a obcí je také velmi emocionální, protože je to netěší, když jsou takovým způsobem v uvozovkách v útlaku. Stojí zde proti sobě zástupci municipalit, které se snaží změnit přerozdělování koeficientu tak, aby se prosadila ta či ona skupina obcí, jako například obce, které mají málo obyvatel, na druhé straně hodně obyvatel, velké katastrální území obce třeba, nízká zalidněnost nebo velký podíl průmyslu, velký podíl zemědělství, hodně či málo podnikatelských subjektů, regionální centra, a neméně cestovní ruch, který jsem zmínil, a například lázeňství. Toto všechno má vliv a velký dopad na hospodaření krajských a statutárních měst.

Z uvedeného vyplývá, že tato problematika není vůbec jednoduchá. Při zachování celkového objemu podílu ze sdílených daní je pomyslný horký brambor shody na koeficientu pro jednotlivé municipality na straně těch, kteří jsou na těchto zdrojích závislí. To je pak velmi obtížné hledat tu optimální dohodu.

Kolegyně, kolegové, při současném složení Sněmovny, kdy tady vidím plno zastupitelů, starostů, místostarostů, bývalých či současných hejtmanů, krajských zastupitelů, si myslím, že je jedinečná příležitost, které bychom mohli využít, abychom se nad problematikou rozpočtového určení daní hluboce zamysleli. Nikdo z nás přece nechce, aby vybraným municipalitám bylo takzvaně nadržováno nebo aby se jim dařilo lépe než ostatním, ale chceme, abychom měli všichni rovné podmínky tak, aby bylo možno rozvíjet ty části našich regionů, které na tom (Předsedající: Čas.) nejsou zrovna nejlépe.

Děkuji vám za pohlídání času a prosím o zařazení tohoto bodu jako prvního bodu dnešního jednání.

 

: Ano, a jsou to Změny rozpočtového určení daní. (Poslanec Okleštěk: Ano, tak jak jsem řekl v úvodu. Děkuji, paní místopředsedkyně.) Ano. Já jenom jsem si to kontrolovala s vaší přihláškou a tam jste hovořil o krajských městech, takže necháme to takto. (Poslanec Okleštěk: Necháme to jako globál.) Ano, děkuji.

Nyní vystoupí paní poslankyně Jana Pastuchová a připraví se paní poslankyně Jana Mračková Vildumetzová. Prosím, vašich pět minut, paní poslankyně. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP