(12.20 hodin)
(pokračuje Jiří Kobza)
Myslím si, že to je důležitá věc, která tady musí zaznít, a je nutné se jí stejně pečlivě věnovat jako tomu, co říkala paní kolegyně Adámková ohledně legionely a podobných možných infekcí a patogenů. Viděli jsme to na Praze 6, když došlo vlastně k propojení odpadních a pitných vod. Musíme opravdu celou záležitost zásobování pitnou vodou chápat v celém komplexu, to znamená, od zdrojů pitné vody, které musíme chránit, přes infrastrukturu až po to, co se děje s odpadními vodami. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji a táži se, jestli ještě někdo má zájem vystoupit v rámci obecné rozpravy? Pokud nikoliv, končím rozpravu.
Nyní se tedy budeme zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Nejprve rozhodneme o přikázání garančnímu výboru. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání výboru pro zdravotnictví jakožto výboru garančnímu. A já přivolám kolegy a kolegyně a přistoupíme k hlasování.
Kdo tedy souhlasí s tím, aby předložený návrh byl přikázán k projednání výboru pro zdravotnictví jakožto garančnímu výboru?
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 50, přihlášeno 155, pro bylo 129, proti byl 1. Výsledek: přijato.
Konstatuji tedy, že tento návrh byl přikázán k projednání výboru pro zdravotnictví jako garančnímu výboru. Organizační výbor nenavrhl přikázat tento návrh dalšímu výboru. Má někdo nějaký návrh k přikázání dalšímu výboru nebo výborům? Nevidím.
V tom případě končím tento bod a já děkuji všem za spolupráci.
Před zahájením dalšího bodu jenom přečtu omluvy: pan poslanec Koten od 12 hodin z pracovních důvodů, pan poslanec Kubík od 12 do 16 ze zdravotních důvodů a paní poslankyně Mračková Vildumetzová od 12.14 hodin z rodinných důvodů.
Můžeme pokračovat, jsme u bodu číslo
19.
Vládní návrh zákona o jednotném environmentálním stanovisku
/sněmovní tisk 328/ - prvé čtení
Z pověření vlády předložený návrh uvede pan ministr práce a sociálních věcí, pardon, pan ministr dopravy, pan Martin Kupka. A před otevřením rozpravy ještě má zájem vystoupit paní místopředsedkyně Dostálová. Máte slovo.
Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já bych si dovolila navrhnout ctěné Sněmovně, abychom sloučili rozpravu k bodům 19, 20 a 21. Je to logické, protože oba ty návrhy zákonů spolu úzce souvisí, protože jeden odkazuje na druhý. Jednotné environmentální stanovisko je vlastně novum pro nový stavební zákon a samozřejmě v každé rozpravě bychom se stejně vraceli k těm stejným tématům. Tak si myslím, že i kvůli času a i kvůli logice by bylo lepší, abychom tyto tři body sloučili v rozpravě. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Ano, děkuji. Tak já doufám, že to teď nepokazím, že jsem ještě nikdy neslučoval body, ale já tímto přerušuji tento bod a přistupujeme k dalšímu bodu, a to je... (Připomínka pracovníka organizačního odboru.) Tak musí se přece jenom hlasovat. Takže já zagonguji.
A ještě zopakuji, o čem budeme hlasovat. Budeme slučovat tři následující body, tento bod a bod číslo 20, vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o environmentálním stanovisku, a následně bod 21, vládní návrh zákona, kterým se mění zákon, stavební zákon, ve znění 195 a některé další související.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 51, přihlášeno 156, pro 129, proti byl 1. Výsledek: přijato.
Tak a nyní tedy prosím navrhovatele. (Pracovník organizačního odboru podává informaci mimo mikrofon.) Pořád jsme ještě jenom u bodu číslo 19, my teď ještě nemůžeme přejít na ten stavební. Takže já bych poprosil, abyste jako navrhovatel zahájil, poté zpravodaj, já to přeruším, půjdeme k bodu číslo 20, uděláme tutéž proceduru a pak se dostaneme k tomu stavebnímu.
Ministr dopravy ČR Martin Kupka: Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, předložení návrhu zákona o jednotném environmentálním stanovisku, jak zaznělo, doplňuje celkovou debatu a celkové řešení nového stavebního zákona, respektive novely, kterou přinášíme.
V tomto směru bych si dovolil doporučit, abychom i v rámci toho základního uvedení započali s představením stavebního zákona. A jestli teď mohu poprosit o přerušení tohoto bodu tak, abych po představení z úst Ivana Bartoše, hlavního nosiče hlavní části novely stavebního zákona, doplnil, co přesně znamená jednotné environmentální stanovisko.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Ano, děkuji. Rozumím požadavku, ale musím ještě vyzvat zpravodaje, jestli má zájem? Nikoliv. V tom případě tedy přerušuji.
A jdeme úplně stejnou procedurou na následující bod, a to je bod číslo
20.
Vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím
zákona o jednotném environmentálním stanovisku
/sněmovní tisk 329/ - prvé čtení
A opět bych poprosil pana ministra o uvedení.
Ministr dopravy ČR Martin Kupka: Podle shodné logiky právě bod 20 přináší celou řadu dalších spojených změn, které vyžaduje jednotné environmentální stanovisko do jednotlivých zákonů. A stejně tak bych si dovolil pak představit konkrétní souvislosti potom, co odezní představení základního stavebního zákona.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Ano, děkuji, a ve stejné logice tedy přecházíme na... Přerušuji tento bod a přecházíme na bod číslo
21.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 283/2021 Sb., stavební zákon,
ve znění zákona č. 195/2022 Sb., a některé další související zákony
/sněmovní tisk 330/ - prvé čtení
Z pověření vlády předložený návrh uvede místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj, pan Ivan Bartoš. Prosím, ujměte se slova.
Místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj ČR Ivan Bartoš: Já vám děkuji za slovo, pane předsedající. Zároveň vítám i to, že došlo ke sloučení rozpravy i vlastně k nastavení pořadí projednávání těchto dvou návrhů zákona, které sice pocházejí z pera dvou různých ministerstev, nicméně v komplexu řešení stavebního řízení v České republice nelze o nich uvažovat odděleně, a z logiky věci, jak zde zmínil pan ministr Kupka, je lepší začíti tedy komplexem návrhu stavebního zákona. ***