(10.00 hodin)
Poslanec Ivo Vondrák: Dobré dopoledne, dámy a pánové, my jsme dnes na schůzi školského výboru odsouhlasili to, že tedy musí mít předseda této agentury minimálně magisterské vzdělání, nejen vysokoškolské, ale magisterské vzdělání. Slyšel jsem tady od pana Michálka - který tady není, takže ho neoslovuji - že je spousta informatiků, která nemá vysokoškolské vzdělání, jako je Zuckerberg, jako byl Steve Jobs, Bill Gates a podobně. Prosím vás, až pan Profant bude umět to, co umí Zuckerberg, Steve Jobs, já ho rád podpořím. Ale chtěl bych říct, že tito lidé... (Smích, potlesk v sále.) ... tito lidé šli do podnikání s vlastními prostředky, nikoliv s veřejnými prostředky, a proto tvrdím, jestliže máme pravidla, která vyžadují vysokoškolské vzdělání - a já jsem pro to, aby to bylo vysokoškolské, netrvám na tom, že to musí být magisterské - tak prosím, dodržujme to. Děkuji. (Potlesk v sále.)
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Máme zde ještě jednu faktickou poznámku, přihlášen je ovšem ještě pan poslanec Rais. Prosím, pane poslanče. Zdravím vás, kolegové, kolegyně.
Poslanec Karel Rais: Přeji dobrý den. Já považuji tady tu diskusi o tom, jestli vysokoškolské vzdělání má mít člověk, který vede dvě stě lidí, za svým způsobem absurdní, protože to, že je někdo dobrý programátor, ještě vůbec neznamená, že je dobrý manažer. Jestli je někdo dobrý stavař, neznamená, že bude dobrý manažer. Proto taky jsou ty různé nadstavbové kurzy, které samozřejmě předpokládají vysokou školu aspoň v tom základě, to znamená na té informatice. Tak, jak už tady bylo řečeno, v podstatě neustále laťku jakýchsi povinností lidí, kteří mají řídit instituce, standardně tlačíme dolů, viz nejrůznější akreditační tělesa, u kterých dneska může dělat akreditaci kdekdo. Takže mluvil úplně jasně, je zbytečné potom mít tedy vysoké školy přes informatiku, a je to samozřejmě hloupost. Čili je potřeba, aby manažer, který řídí dvě stě, tři sta lidí, a nemusí znát všechno z informatiky, ale měl by být kvalitní manažer, a na to jsou tady instituce, které v podstatě jsou na to už sto let, nebo minimálně těch čtyřicet, padesát let specializované. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní s faktickou pan předseda Radim Fiala. Prosím, máte slovo.
Poslanec Radim Fiala: Děkuji. Já jsem se teď z některých projevů tady dozvěděl o tom vašem výběrovém řízení, pane vicepremiére, na šéfa té agentury, kdy to výběrové řízení proběhlo jenom na Citylinku (správně LinkedInu), že to výběrové řízení nebylo veřejné v podstatě, a podle mě jsou tam ještě další problémy, tak, jak jsme slyšeli, že ještě, než bude ukončeno, tak už začínají pohovory s některými uchazeči, a další věci.
Zvlášť u Pirátů, pane vicepremiére, se ptám: vy jste takový vzor antikorupce a vzor ctnosti, tak já volám všechny ty Rekonstrukce státu, Hlídací psy, kde jsou? Kde jsou ty různé ambasády, které nad námi drží ochrannou ruku, abychom se nedopustili nějakého korupčního jednání, jestli máme veřejná výběrová řízení, jestli jsou dostatečně transparentní? (Řečník se odmlčí.) Ticho. Slyšíte to taky? Kde jsou? (Smích v sále.) Kde jsou? (Poslanci tleskají.) Takže já, pane vicepremiére, si myslím, že ještě je čas na to, abyste to promysleli, abyste to opravdu udělali transparentně, antikorupčně, veřejně. Když tak se zeptejte těch vašich neziskových organizací s politickým programem, jak se to správně dělá, aby to bylo transparentní. A já z toho důvodu, abych vám dal na to čas, žádám o přestávku v délce 30 minut na poradu vašeho i našeho klubu. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Ano, vyhlašuji tedy přestávku do 10.34 hodin, tedy v délce trvání 30 minut na žádost dvou poslaneckých klubů. Přerušuji tímto jednání schůze.
(Jednání přerušeno v 10.04 hodin.) ***