(17.00 hodin)
(pokračuje Jana Mračková Vildumetzová)
Je jasné, že na začátku, když došlo k znovuzavedení kontrol, na hranicích bylo 570 policistů, teď, když došlo k prodloužení, a povedlo se tedy na vládě schválit, že tam budou i vojáci, tak už ten počet se snížil na 310 policistů. No, proč tomu asi tak je? Samozřejmě je velmi dobře, že budou pomáhat i vojáci, ale je jasné, že jestli na hranicích pomáhá - a ta služba je tam 24hodinová - 570 policistů, tak ti policisté pak někde musí chybět. No a kde chybí? Chybí v městech, obcích a v regionech.
Pan Zbyněk Stanjura, pan ministr financí, nám tady několikrát říkal, že k některým sněmovním tiskům nepředkládáme pozměňovací návrhy. My jako hnutí ANO jsme předložili mnoho pozměňovacích návrhů, které se dotýkají změny návrhu rozpočtu na rok 2022. Jeden z těchto pozměňovacích návrhů se právě dotýká policistů a hasičů, aby dostali zaplacené přesčasy, aby měli stabilizační příspěvky, aby dostali popřípadě odměny, a velmi mě tedy překvapilo, že rozpočtový výbor, který již se těmito pozměňovacími návrhy zabýval, ani jeden tento pozměňovací návrh nepodpořil.
Zároveň minulý týden byl bezpečnostní výbor. Bezpečnostní výbor vyzval pana ministra vnitra - vůbec nechápu, jak ministr vnitra nebojuje za své policisty a za své hasiče - aby došlo k tomu, aby ty finanční prostředky dostali. Velmi mě tedy překvapilo, že i někteří koaliční poslanci v bezpečnostním výboru - a je to dobře - hlasovali pro to, aby pan ministr vnitra požadoval, aby právě v kapitole Ministerstva vnitra policisté a hasiči tyto finanční prostředky dostali.
Musím říct, že nikdo se v tom nevyzná, protože my neustále dostáváme informaci, jak je všechno skvělé, jak je všechno zalité sluncem, jak finanční prostředky jsou, a pak tu zpětnou vazbu, kterou dostáváme... Takže nejdříve se řekne, že se tedy policistům nebudou odebírat stabilizační příspěvky, a pak najednou vyjde článek v médiích, že 90 % policistů se stabilizační příspěvky vezmou. To, že dochází k tomu, že neustále se nám snižují počty policistů, je způsobené právě těmito kroky, které se činí, a zaznělo to tady a zaznívá to neustále, že v této době a v této době obzvlášť je bezpečnost jedna z nejdůležitějších oblastí, do které by tato vláda finanční prostředky měla dát. Takže já si myslím, že pan ministr vnitra by měl konečně říct, jak je to doopravdy, protože pořád říká, že všichni všechno mají, a pak vyjde samozřejmě článek, jak mnoho policistů je nespokojeno, a chce stovky milionů korun. A pokud říká, že na odměny policistů půjde, nebo na ty přesčasové hodiny, 100 milionů korun, tak předpokládám, že všichni - a ministr vnitra by to měl vědět dvojnásob - že pokud mám ve stavu zhruba 40 000 policistů, kteří jsou v uniformě, 10 000 policistů - civilistů plus mám cca 10 000 hasičů, kteří jsou taky v uniformě, a 1 000 v civilu, tak každý normální člověk si toto číslo vezme, vydělí si to tou částkou a vyjde mu částka zhruba 2 500 korun. Tato částka nemůže přece nikdy uhradit přesčasy policistů a hasičů, kteří nejenom teď pomáhají v rámci znovuzavedení kontrol na česko-slovenské hranici, ale pomáhali v době covidu, pomáhali v Hřensku a při dalších událostech, které samozřejmě je nutné z hlediska bezpečnosti země a ochrany obyvatelstva řešit.
A určitě to tady otevíral dneska můj kolega Jiří Mašek a jsem přesvědčena o tom, že tak, jak tady dneska i vystoupil pan ministr vnitra Vít Rakušan, který hovoří o tom, že nelegální migrace se začala řešit - začala se podle mého názoru řešit pozdě, mělo to být daleko dříve, a především teď mám obavu z jedné věci, a to je, že my jsme teď tedy využili to, co můžeme v rámci legislativy, a to je, že to znovuzavedení kontrol tedy bude po dobu 30 dnů, teď se prodloužilo o těch 20, to znamená 30 dní, to je do nějakého toho 26. října, nevím, jestli říkám přesně to datum, ale jde především o to, že pak můžeme bez notifikace využít pouze už jenom 30 dní. A já jsem přesvědčená o tom, že česká vláda o tu notifikaci měla už dávno požádat, protože jestliže to neudělala a bude na tu notifikaci čekat, tak mi prosím všichni řekněte, co se tedy bude dít 26. listopadu (října?). Od 26. listopadu (října?), pokud nebude notifikace v rámci EU, znovuzavedení kontrol skončí a nejsem vůbec přesvědčena o tom, jakým způsobem to pak tedy bude pan ministr vnitra řešit. Na to nám ještě neodpověděl. Jediné, na co nám odpověděl, že nám řekl, že o tu notifikaci ještě nebylo požádáno. Takže bezpečnostní výbor ho k tomu bezprostředně vyzval, ať to učiní v co nejkratším termínu, ale tak, jak jsem měla možnost dnes tady pana ministra vnitra bedlivě poslouchat, tak o tom, že by se o tu notifikaci požádalo, do současné chvíle dnes vůbec nemluvil a tu informaci nám nesdělil. Děkuju vám. (Potlesk poslanců ANO.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, přeji pěkné odpoledne. Budeme pokračovat v projednávání návrhů na úpravu pořadu schůze. Jako další je přihlášen pan poslanec Marek Novák a bude se to týkat patrně bodu 83, zákona č. 65. Prosím, máte slovo.
Poslanec Marek Novák: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já vám pomůžu, mám pět přihlášek. Teď budu hovořit k prvním dvěma a následně vám budu říkat třetí, čtvrtá, pátá tak, abyste si mohl poznamenat a měl v tom pořádek.
Takže teď jedna a dvě. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já vás tímto žádám o předřazení bodu číslo 83. Jedná se o tisk 246, novelu zákona č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek. Žádám o předřazení jako první bod po již pevně zařazených na tuto schůzi. Jde o poslanecký návrh skupiny poslanců, který již projednala vláda, a nic nebrání tomu, abychom ho projednali i zde. ***