(17.40 hodin)
(pokračuje Aleš Juchelka)
Celá řada našich opatření už za minulé vlády šla mimo úřad práce. Už v listopadu a prosinci minulého roku jsme odpustili DPH a například zrušili na fakturách poplatek za obnovitelné zdroje energie, abychom lidi nehnali do dávkového systému. Ale budiž, je to politika této vlády a my vždy budeme hlasovat pro věci, které v této situaci lidem pomohou.
Všechny tyto dávky vyplácí úřad práce. My jsme ve středu na výboru pro sociální politiku dvě hodiny probírali zoufalou situaci na úřadech práce, jejich podfinancování, personální úbytek, a hlavně od ledna navýšení agendy, které vede již pomalu ke kolapsu tady tohoto úřadu, a že je v tuto chvíli setsakramentsky potřebujeme. Od začátku roku vyplácí nově rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení, humanitární dávku 5 000, jednorázový příspěvek 5 000 na dítě, solidární příspěvek na ubytování, přídavky na děti a tak dále.
Petice, kterou nyní vytvořili a nyní ji masově podepisují, popisuje, jak funguje digitalizace, jak jim přidává práci. A já tady budu citovat tři body tady z této pětice. Za prvé říkají sami pracovníci a referenti na úřadech práce: "Upozorňujeme na to, že vláda České republiky v zájmu vytváření dojmu dostatečné ochrany občanů proti dopadům energetické, válečné a inflační krize neinformuje pravdivě veřejnost. Je vytvářen obraz dostatečných sociálních nástrojů, kterých mohou občané využít, který však není reálný a neodpovídá momentálnímu legislativnímu nastavení těchto dávek." Říkají také v druhém bodě: "Odmítáme být vystavováni vysokému riziku negativních reakcí klientů, kteří svou nespokojenost s nepřiznáním nebo nízkou výší přiznané dávky obrací svůj hněv proti zaměstnancům, kteří pouze dodržují platnou legislativu a jsou osočováni z neznalosti, neochoty a lenosti. Apelujeme na vládu, především na ministra Jurečku, aby byla zajištěna dostatečná kontrola podkladů pro výplatu nepojistných sociálních dávek." A říkají taktéž: "Trváme na tom, aby byla vládou České republiky veřejnost pravdivě informována o reálném fungování digitalizace v dávkách, které vyplácí úřad práce. Veřejnost musí vědět, že on-line probíhá pouze zadání žádosti klientem, veškerý další proces je závislý na fyzickém zpracování zaměstnanci úřadu práce, pro které je zpracování těchto dávek náročnější než u dávek, o které je požádáno standardním způsobem, tedy osobně na pracovištích úřadu práce." A tak dále, takhle bych mohl informovat dál. Je to celkem deset bodů tady této petice. A já pevně věřím, že s tím tak, jak bylo řečeno na výboru pro sociální politiku, Ministerstvo práce a sociálních věcí něco udělá. Ale je to pravdivý obraz a pravdivé zrcadlo toho, co se v tuto chvíli na úřadech práce děje, a není to ten pokřivený obraz v pokřiveném zrcadle, který nám někteří politici říkají, jak to krásně funguje, jak je to všechno jednoduché a skvělé a že vlastně všichni si můžou z hlediska digitalizace zažádat o dávky.
Dalším návrhem je navýšení rodičovského příspěvku. Tato vláda jen umožnila jeho dřívější dočerpání. Tudíž ti, kteří si ho dočerpali dříve, skončili na sociálních dávkách, a tím pádem na nákladech tohoto státu. Upozorňovali jsme na to, že rychlost čerpání beze změny výše rodičáku není cesta. Já nyní budu citovat právě z oponentního posudku Ministerstva práce a sociálních věcí na základě důvodové zprávy, kterou my jsme dali. Takže cituji: "Vláda nepovažuje valorizaci jedné dávky státní sociální podpory za systémové opatření. Navýšením této částky, to znamená rodičovského příspěvku a následným valorizačním mechanismem, by došlo a nadále docházelo především k podpoře rodičů s dětmi do čtyř let věku. Naopak podpora nezaopatřených dětí ve věku od čtyř let do 26 let, jež je saturována jen přídavkem na dítě, a to po testu příjmu rodiny, by byla neadekvátně podhodnocena a tato propast by se i nadále prohlubovala." Škoda že se nedržela tato vláda této důvodové zprávy, která hovoří o nezaopatřených dětech do 26 let, když vyplatila pětitisícový příspěvek pouze dětem do 18 let. A nyní podle slov pana ministra Jurečky půjde pan ministr s návrhem na zvýšení rodičáku na vládu. Další z řady našich návrhů, které navrhlo hnutí ANO, které jsou ve Sněmovně a které tato vláda realizuje. Je to super, jen tedy neřekl, kdy na vládu tady s tím navýšením rodičáku půjde a o kolik to bude. Ale můžeme to klidně dnes probrat a urychlit to, protože dnes již asi po sto sedmdesáté šesté avizovali Piráti navýšení rodičovského příspěvku. Tak asi je to ten možná vládní návrh, předpokládám. Nicméně vše je opět jen v mantinelech slibů a jediný, kdo má zákon ve Sněmovně, kdo to myslí vážně, jsme my v opozici. A teď už ho najednou po tlaku opozice tato vláda chce také. Takže není nic jednoduššího než tento náš návrh vzít, projednat ho dnes v prvním čtení. Jsme otevření v diskusi o výši navýšení toho rodičovského příspěvku, my navrhujeme 400 000, ale pojďme se bavit. Nosič je už ve Sněmovně a stačí se klidně domluvit na jednom pozměňováku, na té jedné částce. Nenechejme prostě mladé aktivní rodiny padnout a strkat je do dávkového systému. Možná že to zastropování a navýšení rodičáku bude stačit.
Když jsme u těch rodin, zaslechl jsem, že by se mělo pomoci i lidem, kteří mají hypotéky. Doufám tedy, že jenom dočasně, a nikdo zase neví, jaký model se tedy připravuje. Vím, že kolegyně exministryně Klára Dostálová nechala na Ministerstvu pro místní rozvoj zákon, který by to mohl řešit, stačí ho jen vzít. Ale kromě tohoto slibu z před několika týdnů jsem už nic konkrétnějšího nezaslechl. Jak to tedy konkrétně vypadá, se ptám? Jen doufám, že to nebudeme tedy řešit přes sociální dávkový systém. To by bylo skutečně kontraproduktivní a tomuto rozhodně tento sociální dávkový systém sloužit nemá.
Pokud se podíváme na třetí zákon z naší trojice, tak se týká skutečně těch nejohroženějších, zdravotně handicapovaných. Já tady několik měsíců apeluji na pana ministra Jurečku, aby navýšil jednoduchou novelou příspěvek na mobilitu. Nakonec se stalo, ale tady ve Sněmovně to ještě nemáme, a slibujete, že ho navýšíte od začátku září nebo od října. Cituji: "Připravujeme novelu zákona tak, abychom dokázali příspěvek na mobilitu zvýšit buď od 1. září, nebo od 1. října. Uvidíme, jak budeme rychlí v legislativním procesu," řekl pan ministr Jurečka pro Český rozhlas 3. července. Od září to tedy určitě nestihneme, říjen je na hranici možného, a to jenom pokud to předložíte ve zrychleném řízení v prvním čtení. To ale nebudeme moci dát pozměňovací návrhy, my ale chceme. Například elektřina na dýchače tak ve zrychleném projednávání vypadne, protože nebudeme moci dát náš pozměňovací návrh. Proč? Co vám pořád tak na tom Ministerstvu práce a sociálních věcí trvá, že nejste schopni po všech vašich slibech předložit ani takovouto malou novelu? Je to zkrátka pozdě.
My bychom navrhovali, aby se příspěvek na mobilitu přejmenoval na příspěvek na mobilitu a energie spojené s mobilitou. Jedná se právě o oxygenoterapii. Tito uživatelé se bez podpory pro ně životních přístrojů neobejdou, nebo minimálně 12 hodin denně a více. Někteří z nich jsou k přístroji připojeni i 24 hodin sedm dnů v týdnu. Vedle toho musí nezřídka nutně používat i elektrické přístroje na zvlhčování vzduchu, čističky vzduchu, odsávačky hlenů a další pomocné přístroje, které jim umožňují pohyb, dýchání, a tedy tím pádem i pohyb. Spotřeba elektrické energie u těchto přístrojů se pohybuje v úzkém rozmezí okolo 300 wattů, a pokud bude platit váš slib, že to chcete od 1. října, tak tento slib buď padá, anebo prostě zkrátka tady tito uživatelé těchto životně důležitých přístrojů mají smůlu. Proč? Protože to je pozdě.
Víte, a toto je vlastně problém některých členů této vlády - myslím vážně pomáhat, tedy skutečně pomáhat, bez jakéhokoliv politikaření. Dnes jsem si vzal na sebe svetr a i ten jste hloupě zpolitizovali, stejně jako vaše oficiální vládní komunikace za 24 milionů korun v této krizi je lidem k smíchu, podobně jako vaše některá svazácká videa, která jako by vypadla z minulého režimu.
Proto na začátek chci říct všem občanům, že víme, že mají tolik rozumu, aby stejně jako stokrát předtím své chování přizpůsobili krizím, které nás potkaly u povodní, u hurikánu, u uprchlické krize, kdy jim nikdo neříkal, nevychovával je, co mají dělat. Zkrátka to navnímali. Jsme dospělí. Proto i dnes, vážení občané, pokud si nevezmete svetr, nebudete automaticky, jak to dělají někteří vládní politici, stigmatizováni jako ruští trollové, pokud neotočíte termostatem doprava, neznamená to, že podporujete Putina. Nenechte si to namluvit ani vy, kteří volíte současnou koalici, nebo nás. ***