(13.30 hodin)
Ministr zemědělství ČR Zdeněk Nekula: Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, dovolte mi, abych opětovně uvedl vládní návrh novely zákona č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči.
Cílem předkládaného návrhu zákona je především zavedení povinnosti označovat přípravky na ochranu rostlin pro profesionální uživatele jedinečnými identifikátory ve formě takzvaných dvourozměrných čárových kódů a zasílat údaje o pohybech těchto přípravků do úložiště dat spravovaných Ministerstvem zemědělství, a to za účelem zabránění falšování těchto přípravků. Dále - elektronizovat záznamy o použití přípravků a pomocných prostředků po vzoru připravované evidence použití hnojiv. Dále - zlepšení dostupnosti přípravků na ochranu rostlin, a to zjednodušením procesu vzájemného uznávání povolení pro použití přípravků pro vlastní potřebu. Dále - v reakci na kalamitní přemnožení hraboše polního upravit procesní a odborné postupy Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského při kalamitních stavech škodlivých organismů. V této souvislosti se zejména revidují definice a postupy při stanovení populační hustoty škodlivých organismů. Dále - usnadnit aplikaci přípravků na ochranu rostlin ve formě kapslí nebo granulí pomocí dronů, pokud nebude překročena výška pět metrů nad pozemkem, a provést dílčí změny v oblasti nakládání s přípravky s cílem zjednodušení a zpřehlednění právní úpravy například v oblasti odborné způsobilosti pro nakládání s přípravky.
Návrh zákona projednal zemědělský výbor Poslanecké sněmovny na své 8. schůzi 5. května tohoto roku a svým usnesením doporučil Poslanecké sněmovně vládní návrh zákona schválit. Ve druhém čtení vládního návrhu zákona, které proběhlo 17. června tohoto roku, byl podán pozměňovací návrh poslance Kotta a dalších, který zjednodušuje právní úpravu vzájemného uznávání povolení nebo vzájemného uznávání rozšířeného povolení na menšinová použití. K tomuto pozměňovacímu návrhu zaujímá Ministerstvo zemědělství neutrální stanovisko. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane ministře. Vážené kolegyně, vážení kolegové, všechny vás zdravím, ujímám se řízení schůze. A nyní otevírám rozpravu, do které je přihlášen pan poslanec Josef Kott. Prosím, pane poslanče, máte slovo. A ještě než mu udělím slovo, tak se hlásí pan poslanec Kučera k předešlému hlasování. Prosím.
Poslanec Michal Kučera: Dobrý den, děkuji za slovo. K předešlému hlasování číslo 54, 53 a 52. Mám na sjetině zdržel se, nicméně u všeho jsem hlasoval pro. Nezpochybňuji to hlasování, jen uvádím pro stenozáznam. 54, 53 a 52. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. A nyní má slovo pan poslanec Kott. Prosím.
Poslanec Josef Kott: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Vážení členové vlády, pane ministře, milé kolegyně, vážení kolegové, jak už představil pan ministr ve stručnosti můj pozměňovací návrh, tak já bych si dovolil pro vás ostatní v krátkosti, skutečně v krátkosti, protože chceme tento zákon projednat, představit pozměňovací návrh, který jsme společně s kolegou Fridrichem, Pražákem a Bělicou načetli do systému.
Já už jsem o tom tady hovořil ve druhém čtení. Vzhledem k tomu, že Česká republika není významný trh pro speciální látky na ochranu rostlin a stávalo se, že v rámci škrtů účinných látek v rámci Evropské unie se Česká republika respektive její zemědělci a producenti dostávali do velice významných problémů díky tomu, že zde nebyly odpovídající chemické prostředky na ochranu rostlin a neměli možnost účinně se bránit škodlivému činiteli, z toho důvodu jsme připravili pozměňující návrh, který umožní v rámci již uznaných přípravků na ochranu rostlin v rámci Evropské unie a blíže vyspecifikovaných v rámci pásma, ve kterém se Česká republika nachází, dát možnost českým výrobcům, producentům, používat ty ochranné látky, které byly povoleny v jiném členském státě Evropské unie. Naši podporu získal pozměňovací návrh i u Českomoravské šlechtitelské a semenářské asociace, u Ovocnářské unie České republiky, u Zelinářské unie České republiky, u Vinařské unie. Všechny tyto instituce uvítaly možnost řešit výrobu tak, že budeme vzájemně uznávat účinné látky, jak jsem o tom hovořil.
Já si ve stručnosti ještě dovolím přečíst odůvodnění, aby bylo úplně zřejmé, o co zde jde:
"Vzhledem k tomu, že současný stav neumožňuje u řady plodin realizovat obecné zásady integrované ochrany rostlin stanovené dle směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/128/ES ze dne 21. října 2009 ani efektivně zabránit šíření škodlivých organismů; vzhledem k tomu, že spektrum povolených přípravků se v jednotlivých ČS výrazně liší; vzhledem k tomu, že povolovací proces je na úrovni členských států zahlcen nadměrnou administrativou a nadbytečnými náklady jak na straně státu, tak na straně soukromých subjektů, což je v přímém rozporu s cíli definovanými v preambulích nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 1107/2009/ES; vzhledem k tomu, že povolení či nepovolení použití přípravků v jednotlivých členských státech závisí na držiteli povolení, který se rozhoduje o těchto krocích na ekonomické bázi; vzhledem k tomu, že pěstitelé v jednotlivých členských států v Evropské unii nemají rovné podmínky a současný stav tak výrazně narušuje hospodářskou soutěž na jednotném trhu Evropské unie; vzhledem k tomu, že se do České republiky z členských států téže zóny Evropské unie dováží velké množství komodit ošetřených přípravky, jejichž použití není v České republice povolené, je třeba nastavit legislativní proces vzájemného uznávání povolení tak, aby byly odstraněny výše uvedené bariéry. Z toho plyne, je-li přípravek povolen v téže zóně, je již vyhodnocení rizik provedeno v členském státě, kde je přípravek povolen, podle přímo platné legislativy Evropské unie. Je tedy bezpředmětné vyžadovat další posouzení vlivu v České republice. Současně se komodity ošetřené těmito přípravky v jiném členském státě Evropské unie bez ohledu na povolení v České republice na území České republiky obchodují a konzumují."
Domnívám se, že toto je dostatečné ohodnocení toho, proč jsme náš pozměňovací návrh podali. Jsem rád, že jsme se v podstatě byli schopni domluvit i s ostatními členy zemědělského výboru, že tento postup je správný, že budeme podporovat výrobu českých kvalitních potravin, které máme pod kontrolou, že snížíme byrokracii v rámci povolovacího procesu jednotlivých účinných látek v rámci České republiky a že budeme schopni do budoucna nastavit stejné konkurenční prostředí jak pro české, tak zahraniční výrobce.
Děkuji za postoj Ministerstvu zemědělství a věřím, že jsem vás přesvědčil k tomu, že tento pozměňovací návrh najde opodstatnění, a budu rád, pokud ho podpoříte i v následném hlasování. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. A nyní se ptám, zda se ještě někdo hlásí do rozpravy? Není tomu tak, tedy rozpravu končím. Ptám se pana navrhovatele, zda má zájem o závěrečné slovo, či pan zpravodaj? Není tomu tak.
A nyní přikročíme k hlasování o pozměňovacích návrzích. Prosím zpravodaje garančního výrobu, aby nás seznámil s procedurou hlasování, poté přednášel jednotlivé pozměňovací návrhy a před hlasováním k nim sdělil stanovisko. Prosím, máte slovo. ***