(10.50 hodin)
(pokračuje Jana Mračková Vildumetzová)
A pak přišla minulý týden ta vládní pomoc 5 000 korun na děti, kde se tedy mluvilo nejdříve milion korun příjem čistého, pak hrubého, ale zajímavé je, že tedy to, co se řeklo, tak zase se pořád neví, jak to bude, a vlastně jak to bude vypadat, se bude vědět až za dva tři týdny, takže prakticky ti rodiče nevědí nic, a popřípadě, pokud tato pomoc přijde, přijde až někdy v prázdninových měsících.
Takže vláda pořád říká: Připravujeme, navrhujeme, prakticky vysílá nějaké signály, ale vůbec nic se neděje. A já chci jenom říct, že kdyby zdražovala jenom jedna komodita, kdyby to třeba byl jenom benzin a nafta, tak jsem přesvědčená o tom, že by to lidé zvládli, ale jestliže se zdražuje úplně všechno, tak lité to nezvládnou a my jsme tady od toho, abychom lidem pomohli.
To, že je inflace 13 %, už jsem řekla. Český statistický úřad dnes zveřejnil konkrétní data. Benzin nám zdražil o 56,6 %, nafta o 37,7 %, zemní plyn o 24,7 %, elektřina o 14,3 % a takto bych mohla pokračovat jak přes potraviny, tak další komodity. Pořád si myslíte, že to nemusíme řešit? Pořád si myslíte, že lidem nemusíme pomoci? Nebojíte se nepokojů, nebojíte se toho, že může nastat opravdu situace, že dojde k řetězové reakci, že to lidé nebudou v žádném případě zvládat?
Já si myslím, že bychom se opravdu měli zamyslet nad tím - a my už s tímto programem tady nepřicházíme poprvé, my vás o to prosíme již poněkolikáté - a já bych vás znovu chtěla velmi požádat, podpořte program dnešní mimořádné schůze. Ještě bych určitě souhlasila s tím, že by to neprošlo hned prvním čtením, ale tak jako my jsme včera, byť jsme nesouhlasili, poslali do druhého čtení to, že se vzalo v rámci veřejného zdravotního pojištění 14 miliard korun, i s tím, že nám je slibováno, že se to bude řešit v rámci valorizace tohoto příspěvku pozměňovacím návrhem, tak přece i na tom se můžeme dohodnout - pošleme všechny tyto tisky prvním čtením, veďme diskusi napříč politickým spektrem ve výborech, najděme společné řešení a pomozme lidem. Oni tu pomoc potřebují a potřebují ji teď.
Děkuji vám za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Jenom pro pořádek říkám, že v případě zjednání pořádku v sále zjednává pořádek řídící schůze, nikoliv ten, kdo mluví od svého pultíku. To platí jak pro vás, paní místopředsedkyně, tak pro každého, kdo bude vystupovat. A nyní pan ministr Síkela, prosím.
Ministr průmyslu a obchodu ČR Jozef Síkela: Vážený pane předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci a vážení studenti, já když jsem sem dnes přišel a viděl jsem, že se můj ministerský kolega Kupka hlásí s přednostním právem do diskuse, tak jsem se ho ptal, proč to dělá - vždyť je to úplně zbytečné na takovéto nepravdy a výmluvy reagovat. A pak jsem tady pět minut seděl, poslouchal ty nepravdy a výmluvy a pochopil jsem, že taky musím vstát a musím něco říct, a zejména kvůli vám, protože vy jako budoucí generace si zasloužíte slyšet, jak to doopravdy je.
A pro poslance ANO - nemám ani mobil, nemám ani poznámky, nemám ani předpřipravený dlouhý projev, který budu předčítat. Mám jenom několik poznámek.
To, co slyšíte, to, jak by bylo velmi jednoduché řešit stávající situaci tím, že zrušíme DPH na energie, tak to znamená mimo jiné, že použijeme peníze, které bychom mohli použít jinde, peníze, které nemáme, peníze, které si naše země musí půjčit na dluh. Vláda, která tady byla před námi, zadlužila tuto zemi jako žádná jiná předtím a ty dluhy jsou už dneska tak vysoké, že my, vaši rodiče, budeme mít problémy ty dluhy splácet. A já se vás ptám, jestli chcete jít do svých budoucích kariér a do života s tím, že budete začínat tím, že budete splácet dluhy, které za vás udělala nějaká vláda, která je udělala v minulosti a tu zodpovědnost za splacení těch dluhů přenese na vás. Já si myslím, že nikdo nic takového nechce, nikdo nechce jít do života vybaven tím, že jeho startovací čára začíná někde v minusu. To je první věc.
Druhá věc. Když jsme nastupovali do našich úřadů, a já si ten den velmi dobře pamatuji, pan poslanec, tehdy premiér v demisi Babiš, společně s premiérem Fialou jsme přijeli na Ministerstvo průmyslu a obchodu. Tam na mě čekal pan ministr tehdy průmyslu a obchodu a ještě i dopravy, protože ta druhá předávka - už si nepamatuji, jestli to bylo předtím nebo potom - tak mi tam nachystal takové dlouhé velké šanony, předávací protokoly, a dostali jsme informaci, že vlastně naše vláda nemusí dělat vůbec nic. Prý je všechno připraveno tak, že my jenom potřebujeme pokračovat s tím, co naši předchůdci dělali.
A potom přišla válka, přišla válka na Ukrajině, přišla energetická krize, která přišla ještě předtím, a my dnes slyšíme, že vlastně nic neřídíme, všechno řídí Innogy a všechno se řeší v Polsku. A slyšíme to už nějakou dobu. Slyšíme: Dělejte jenom to, co my vám radíme, stejně nic neřídíte, vlastně nemáte žádný vliv.
Tak já jsem si dal tu práci a pověřil jsem naše týmy, aby prošly ty předávací protokoly a podívaly se na ty strategie, na ty koncepce, ze kterých bychom se třeba naučili, jak nám tady radí energetický a komoditní expert pan poslanec Babiš a jeho ekonomická hvězdná pěchota, abychom se poučili, co nám tady zanechali, ty strategie, koncepce, návody, jak máme pokračovat. Hledali jsme, procházeli jsme to. Našli jsme spoustu věcí, třeba různá právní stanoviska, proč je možné vyplácet dotace firmám ve skupině Agrofert. I teď jsme to slyšeli, ale co se týká těch strategií, koncepcí, návodů, jak třeba nakupovat, pane Havlíčku prostřednictvím pana předsedajícího, plyn do státních rezerv, vy to určitě strašně dobře víte, vy jste to měl připravené, vy jste mě poučoval, školil, kdy mám nakoupit, za jakou cenu.
Takže, milí studenti, milé poslankyně, milí poslanci, víte, co jsme našli? Vůbec nic. Minulá vláda pro energetickou bezpečnost, pro nastavení strategií, pro snížení závislosti, pro to, abychom byli v lepší situaci než to, že se teď musíme dohadovat s Poláky, s Němci, abychom zajistili dostatečné dodávky surovin do této země, neudělala vůbec nic. A tak to prostě je. S tím my teď musíme žít, ale věřte mi, my si s tím poradíme. Díky. (Potlesk.) ***