(16.20 hodin)
Poslanec Martin Kolovratník: Dobré odpoledne, děkuji za slovo. Já bych vás rád oslovil jménem volební komise s prosbou o zařazení nových volebních bodů a pak pevné zařazení těch volebních bodů. Za prvé bod Změny v orgánech Poslanecké sněmovny máme na programu schůze, ale není naplněn, takže prosím ponechat ho a nevěnovat se mu. Za druhé abychom byli komfortní s procedurou jednacího řádu, tak nejdříve prosíme zařadit nově do programu schůze dva body - první bude Návrh na volbu člena Dozorčí rady Státního fondu dopravní infrastruktury a druhý bod bude Volba dvou členů Dozorčí rady Státního fondu podpory investic. To je jedno hlasování o zařazení těchto bodů do programu schůze. A následně bych prosil druhým hlasováním rozhodnout o pevném zařazení všech volebních bodů, jak je obvykle ustálené ve Sněmovně, zítra na 13.30 hodin a bylo by to v pořadí: nejdříve bod 83, druhé kolo viceprezident NKÚ, ten už je v programu schůze, a za ním následně v pořadí nejdříve Dozorčí rada SFDI a poté Dozorčí rada SFPI. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. To znamená, ponecháváme bod Změny v orgánech, ale nebudeme ho zařazovat napevno, a dále bod 83, což je místopředseda NKÚ, je to tak? (Poslanec Kolovratník: Viceprezident.) Viceprezident NKÚ, což je bod 83, a následující dva body, ano? (Poslanec Kolovratník souhlasí.) Děkuji.
A nyní vystoupí pan poslanec Jaroslav Bašta a připraví se paní poslankyně Helena Válková. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jaroslav Bašta: Děkuji za slovo. Vážená paní předsedající, vážené dámy, vážení pánové, navrhuji na jednání této schůze Poslanecké sněmovny zařadit bod s názvem Vrácení redistributivní platby dotací v zemědělství na původní výši 10 % a zabránění likvidace velkých agropodniků. Dovolte mi, abych to stručně zdůvodnil.
Válka na Ukrajině, energetická a potravinová krize, které s ní částečně souvisejí, nám ukazuje, že nastal čas začít zcela vážně uvažovat o obnovení potravinové soběstačnosti České republiky. Pan ministr Jurečka v humorné zkratce vyjádřil i další možnosti, které nám to pro budoucnost otevře. Konkrétně zmínil kravský trus využitelný v bioplynových stanicích, který nám pomůže snížit závislost na ruském plynu. Když jsem o jeho nápadu četl, vzpomněl jsem si na starý vtip. Indiánský náčelník na podzim svolá kmen a říká, že má pro všechny dvě zprávy, jednu špatnou a jednu dobrou. Bojovníci chtějí nejprve slyšet tu špatnou: Byli jste líní, a tak celou zimu budeme topit a živit se bizonním trusem. Dobrá zpráva je, že bizonního trusu je dostatek.
V našem případě jsou obě zprávy špatné. Naše vláda totiž v jednom ze svých prvních rozhodnutí výrazně navýšila redistributivní platby dotací v zemědělství z 10 na 23 % v neprospěch fungujících agropodniků. Ve svých důsledcích, jak zdůrazňují všichni, kteří se problémem zabývají, to bude znamenat likvidaci chovu skotu a výroby mléka a masa. Proto navrhuji na jednání této schůze Poslanecké sněmovny zařadit bod s názvem Vrácení redistributivní platby dotací v zemědělství na původní výši 10 %. Předpokládám, že poté splníme i přání pana ministra Jurečky, protože se dá očekávat, že kravinců bude dostatek. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Také děkuji, pane poslanče. Jenom na začátku jste uvedl ještě rozšíření názvu, a to Vrácení redistributivní platby dotací v zemědělství na 10 % a zabránění likvidace velkých agropodniků. Ano? Platí to takto? (Poslanec Bašta souhlasí.) Děkuji a nyní prosím paní poslankyni Helenu Válkovou. Máte slovo.
Poslankyně Helena Válková: Děkuji, paní místopředsedkyně. Pět minut je sice málo na problematiku, která je taková, o jaké budu hovořit, nicméně budu se snažit být stručnější. Jde konkrétně o krizovou situaci dětských uprchlíků a jejich matek na Hlavním nádraží v Praze. Já jsem s tím i spojila otázku, kterou jsem záměrně několikrát odsouvala, protože jsem dávala prostor vládní koalici pro to, aby našla na pozici zmocněnkyně nebo zmocněnce vlády pro lidská práva někoho konkrétního, který se právě takovými problémy, se kterými se nyní setkáváme, má možnost jak co do kompetencí, tak i co do exekutivního konání zabývat. Já už tu kompetenci nemám, jak víte, rezignovala jsem k 31. lednu 2022 poté, co mě pan premiér, vaším prostřednictvím, paní místopředsedkyně, radši to řeknu takhle, aby to bylo úplně správně, nepožádal, abych pokračovala. Teď velmi chybí - ale nikdo nemohl vědět samozřejmě, co se stane v únoru 2022 - takový zmocněnec nebo zmocněnkyně a o tom jsem se na vlastní oči, uši přesvědčila dvakrát návštěvou na Hlavním nádraží, kdy mimochodem říkali: Konečně někdo přišel z Parlamentu, konečně někdo přišel, nějaký poslanec nebo poslankyně. A já jsem tam byla spíš jako člověk, bývalá zmocněnkyně, na kterého se obrátily nestátní neziskové organizace a také organizace romské, které jsem zastupovala v Radě vlády pro romskou menšinu.
Nejsou tam tedy dětští uprchlíci na tom Hlavním nádraží až deset dní výhradně, viděla jsem tam i děti neromské. Jsou velmi malé, takže každá z nás, kdo měla dítě a vychovávala, tak vám srdce ustrne, protože jsou tak ve věku jednoho až pěti, šesti, sedmi let. Jsou v neskutečně havarijních podmínkách, katastrofických podmínkách, na zemi. A všichni, včetně těch mladých hasičů, které jsem samozřejmě oslovila, mi říkali: Do deseti dnů my máme ten termín. Já jsem říkala: Těch deset dnů tady leží ty děti? Bez toho, že by se o ně někdo staral?
Naštěstí jsou tam lidi - a já jim chci tady na tomto místě velmi poděkovat - je to generální ředitel Správy železnic a jeho podřízený pan inženýr Vágner, kteří o své pravomoci rozhodli - jak víte, to Hlavní nádraží se čistí od jedné hodiny asi do půl čtvrté - že je nebudou vystěhovávat a že je tam nechají, aby měla dostatek času policie prověřit příslušné evidenční systémy, odkud vlastně jsou, kam přicházejí, co chtějí tito uprchlíci dělat.
Mně nejde teď o to, kritizovat, od toho tady byli jiní a velmi kompetentně provedli kritiku nefungujícího evidenčního systému. Mně jde o to, že jako žena, matka, právnička, bývalá zmocněnkyně vlády pro lidská práva se nemůžu a nechci dívat na to, jak nedodržujeme základní lidská práva, kterými jsme vázáni Úmluvou o právech dítěte a Evropskou úmluvou o základních právech a svobodách. A kdo mně nevěří, můžu mu ukázat se souhlasem matek, ale nedám ani médiím, ani to nikomu nepošlu, fotografie, které jsem sama udělala, pořídila, abychom viděli, zda opravdu můžeme, jak říkal na tiskové konferenci pan premiér Fiala - ne, pardon, to byl pan ministr Rakušan - že pyšně můžeme kráčet do jednacího sálu a být hrdí na to, jak zvládáme migrační vlnu. Minimálně v této malé oblasti, nicméně ti nejzranitelnější z nás, minimálně v této oblasti pyšní na sebe být nemůžeme.
Takže já navrhuji buď jako první bod dneska, nebo jako první bod ve středu zítra, nebo jako první bod v pátek zařadit bod Krizová situace dětských uprchlíků a jejich matek na Hlavním nádraží v Praze a chybějící zmocněnec/zmocněnkyně vlády pro lidská práva, která by nebo který by zajistil, aby se dodržovala v České republice striktně bez jakéhokoli pohledu na jakoukoli možnou diskriminaci základní práva a lidské svobody, které jsme podepsali a ke kterým jsme vázáni mezinárodními úmluvami. Děkuji za pozornost. ***