(Schůze zahájena v 10.00 hodin.)
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji 17. schůzi Poslanecké sněmovny a všechny vás vítám.
Aby byla zaznamenána naše účast, tak vás nejprve odhlásím a poprosím, abyste se všichni přihlásili svými identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání karty náhradní. Zatím takové oznámení nemám.
Tuto schůzi svolala předsedkyně Poslanecké sněmovny v návaznosti na § 109m zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny na základě předložení návrhu vlády na vyslovení souhlasu Poslanecké sněmovny s prodloužením doby nouzového stavu. Pozvánka vám byla rozeslána elektronickou poštou ve čtvrtek 24. března 2022.
Nyní přistoupíme k určení dvou ověřovatelů této schůze. Navrhuji, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, abychom určili paní poslankyni Miladu Voborskou ověřovatelkou a pana poslance Zdeňka Kettnera ověřovatelem. Má někdo jiný návrh? Já zagonguji a přivolám kolegy. A myslím, že můžeme postoupit k hlasování.
Zahájila jsem hlasování o ověřovatelích této schůze. Kdo je pro tyto ověřovatele? Kdo je proti?
V hlasování číslo 1 přihlášeno 103 poslanců a poslankyň, pro 99, proti 0. Konstatuji, že jsme ověřovateli 17. schůze Poslanecké sněmovny určili paní poslankyni Miladu Voborskou a pana poslance Zdeňka Kettnera.
Dále sděluji, že do zahájení schůze požádali o omluvení své neúčasti na jednání tito poslanci: Markéta Pekarová Adamová - zahraniční cesta, omlouvá se do 17 hodin, Věra Adámková do 10.45 hodin z pracovních důvodů, Andrej Babiš se omlouvá z pracovních důvodů, Andrea Babišová - pracovní důvody, Jana Bačíková - pracovní důvody, Jan Bartošek - pracovní důvody, Roman Bělor od 12.30 do 18.30 hodin - pracovní důvody, Jana Berkovcová od 12 do 15 hodin - zdravotní důvody, Milan Brázdil - zdravotní důvody, Jan Bureš - zdravotní důvody, Klára Dostálová - zahraniční cesta, Jaroslav Dvořák - pracovní důvody, Jaroslav Faltýnek - zahraniční cesta, Milan Feranec - zdravotní důvody, Romana Fischerová - pracovní důvody, Stanislav Fridrich - zdravotní důvody, Matěj Ondřej Havel do 13.30 hodin - pracovní důvody, Karel Havlíček od 10.30 do 14 hodin - pracovní důvody, Tomáš Helebrant - zdravotní důvody, Marie Jílková - bez udání důvodu, Jiří Kobza od 11 do 15 hodin - pracovní důvody, Michael Kohajda - zdravotní důvody, Tomáš Kohoutek - bez udání důvodu, Věra Kovářová od 15.30 do 18 hodin - pracovní důvody, Václav Král - pracovní důvody, Robert Králíček - zdravotní důvody, Jan Lacina do 11 hodin - pracovní důvody, Martina Lisová - zdravotní důvody, Ivana Mádlová - zdravotní důvody, Martin Major - pracovní důvody, Taťána Malá - pracovní důvody, Lubomír Metnar - zdravotní důvody, Jana Mračková Vildumetzová - rodinné důvody, Vojtěch Munzar - pracovní důvody, Nina Nováková - rodinné důvody. Ještě pokračujeme s omluvami: Eliška Olšáková - zdravotní důvody, Renata Oulehlová - pracovní důvody, Jana Pastuchová - zdravotní důvody, Lucie Potůčková od 15.15 hodin do 16.45 hodin - pracovní důvody, David Pražák - zdravotní důvody, Petra Quittová - zdravotní důvody, Michael Rataj - pracovní důvody, Michal Ratiborský - zdravotní důvody, Rudolf Salvetr - pracovní důvody, Pavel Staněk - pracovní důvody, Jiří Strýček - zdravotní důvody, Julius Špičák - zdravotní důvody, Barbora Urbanová do 12.30 hodin - pracovní důvody, Helena Válková do 12.30 - pracovní důvody, Radovan Vích - zdravotní důvody, Vít Vomáčka - pracovní důvody, Ivo Vondrák - pracovní důvody, Petr Vrána - zahraniční cesta, Milan Wenzl - zdravotní důvody, Vladimír Zlínský - rodinné důvody, Michal Zuna - pracovní důvody a Jan Skopeček - osobní důvody.
Z členů vlády se omlouvají: Petr Fiala ze zdravotních důvodů, Ivan Bartoš z pracovních důvodů, Mikuláš Bek z pracovních důvodů, Pavel Blažek z pracovních důvodů, Jana Černochová ze zdravotních důvodů, Petr Gazdík do 12 hodin z pracovních důvodů, Jan Lipavský z důvodu zahraniční cesty, Zdeněk Nekula z pracovních důvodů, Jozef Síkela z pracovních důvodů, Michal Šalomoun z pracovních důvodů a Vlastimil Válek z důvodu zahraniční cesty.
Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, dne 2. března 2022 vyhlásila vláda ode dne 4. března od půlnoci, od 00.00 hodin, v souladu s článkem 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, pro území České republiky z důvodu nutnosti reagovat na migrační vlnu velkého rozsahu na území České republiky nouzový stav na dobu 30 dnů. Podle článku 6 odst. 2 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, může vláda dobu pro vyhlášení nouzového stavu prodloužit jen po předchozím souhlasu Poslanecké sněmovny.
Dne 23. března tohoto roku vláda požádala Poslaneckou sněmovnu o prodloužení doby nouzového stavu pro území České republiky z důvodu nutnosti reagovat na migrační vlnu velkého rozsahu na území České republiky, a to do 31. května 2022 do 23.59 hodin. Podle § 109m odst. 1 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny rozhodne Sněmovna o takovém návrhu ve zkráceném jednání.
A nyní tedy přistoupíme k vlastnímu pořadu 17. schůze, tak jak je uveden na pozvánce. Já avizuji, že mám přednostní práva, s tím, že se chci optat, zda jsou skutečně určena až k bodu číslo 1 po schválení pořadu schůze, nebo zda je zájem ještě o vystoupení k pořadu schůze? (Nikdo se nehlásí.) Vzhledem k tomu, že tedy zájem není vystupovat k pořadu schůze, tak můžeme hlasovat o celém návrhu pořadu 17. schůze Poslanecké sněmovny, tak jak byl písemně předložen. Já ještě jednou zagonguji a přivolám kolegyně a kolegy do sálu. Všichni víme, o čem budeme hlasovat.
Zahajuji hlasování o celém návrhu pořadu 17. schůze Poslanecké sněmovny, jak byl písemně předložen. Kdo je pro? Kdo je proti?
V hlasování číslo 2 bylo přihlášeno 128 poslanců a poslankyň, pro hlasovalo 106, proti 13. Konstatuji, že pořad schůze byl schválen. ***