(9.10 hodin)
(pokračuje Alena Schillerová)

Co ale legitimní není, je sebrat opozici právo vládu kontrolovat, sebrat právo ptát se na interpelacích, a to se přesně tento týden stalo. Schůze ve středu odpoledne byla přerušena do dnešního rána, přestože pro to zcela zjevně nebyl důvod. Mimořádnou schůzi Sněmovny, která se týkala jedné z kauz hnutí STAN, svolala paní předsedkyně na čtvrteční dopoledne, tedy na čas písemných interpelací. Teď vás možná překvapím, ale i když se mi to nelíbí, tak musím říct, že to chápu, a toto nehodlám kritizovat. Není to tak dlouho, co jsem byla členkou vlády, a rozumím, že se nechcete připravit o čas k projednávání zákonů.

Jaký byl ale důvod, že jste zrušili interpelace ústní? Existoval nějaký jiný důvod než vašich 108 hlasů? Opravdu není argumentem mimořádná schůze, u které bylo předem jasné, že nedojde ke schválení programu. Pokud kdykoli v minulém období došlo k tomu, že interpelace nebyly, dělo se to vždy pouze po dohodě s opozicí. Teď to bylo přesně naopak. Určitě si vzpomenete, že jsem zde dávala protinávrh na přerušení schůze do čtvrtka 14.30 hodin, takže vůli opozice jste znali a rozhodně jste nemohli nabýt dojmu, že o interpelace zájem nemáme.

Náš demokratický systém je založený na tom, že se vláda zodpovídá Poslanecké sněmovně a podléhá parlamentní kontrole. Parlamentní kontrola je nezastupitelná a interpelace jsou její základní a nedílnou součástí. Právo na ně je dokonce zakotveno v ústavě, konkrétně čl. 53 ústavy říká, že každý poslanec má právo interpelovat vládu nebo její členy ve věcech její působnosti. Pravidla interpelací jsou pak jasně stanovena jednacím řádem a to, jak víme, je také zákon. To všechno jste nerespektovali.

Parlamentní kontrolu už vaše koalice jednou obešla, a to navzdory názoru většiny ústavních právníků, navzdory názoru opozice, a co víc, i navzdory názoru vašeho předsedy Senátu a senátní ústavní komise, složené převážně z členů vašich stran. Mluvím samozřejmě o nouzovém stavu. Přestože jsme vám jako nejsilnější klub vstřícně nabízeli jeho prodloužení o 30 dnů, tak jste zvolili cestu, která je minimálně z pohledu ústavy velice sporná, a to je prodloužení nouzového stavu o 58 dní. Nebudete teď muset skládat účty po 30 dnech, slovy paní předsedkyně Pekarové, vysilující diskuse s opozicí prostě odpadne a s ní samozřejmě i ta mnohokrát zmíněná parlamentní kontrola.

Nedávno vaše vláda oslavila sto dnů ve funkci a já bych vám v souvislosti s těmi sty dny ráda položila poměrně jednoduchou otázku. Víte, kolegyně a kolegové, kolikrát za tu dobu proběhly ústní interpelace? Třikrát. Ano, všehovšudy třikrát. A přitom jen těžko by se hledala doba, kdy otázky opozice byly víc pochopitelné. Naše země se potýká s energetickou krizí, migrační krizí, inflací a s ní i ceny všeho letí vzhůru. Jsme v nouzovém stavu, a přesto se jako opozice nemůžeme ptát.

Protože se vaše vláda vyhýbá parlamentní kontrole a odmítá odpovídat na pochopitelné otázky opozice, a já nevím, jestli je to tím, že ty odpovědi prostě nemáte, nebo nám jen chcete dokázat, že arogance moci našla nový strop, tak logicky hledáme způsoby, jak o těchto věcech jednat. Proto dnes já i moji kolegové budeme chtít zařadit nové body týkající se činnosti vlády s našimi konkrétními návrhy. Věřím a očekávám, že se k tomu vládní koalice postaví čelem, chytne se za nos, naše body zařadí a připustí diskusi o našich návrzích.

Navrhuji bod s názvem Zrušené interpelace a zařadit ho jako první bod dnešního jednání. Děkuji vám.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní předsedkyně. Nyní, kolegové a kolegyně, mám informaci, že hlasovací zařízení bylo opraveno. Jen pro jistotu vás znovu všechny odhlásím a poprosím vás, abyste se přihlásili svými identifikačními kartami. Pevně věřím, že je vše v pořádku.

Nyní vystoupí s přednostním právem pan předseda Michálek, pak je přihlášen pan ministr Jurečka, pan předseda Výborný a pan předseda klubu TOP 09 Jan Jakob. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Jakub Michálek: Vážená paní místopředsedkyně, vážená vládo, vážené kolegyně, vážení kolegové, předně bych chtěl ocenit, že se v paní předsedkyni Aleně Schillerové vzbudila touha dodržovat ústavu a ústavní instituce.

Jenom abychom si připomněli, jak to fungovalo v minulém volebním období. Pan předseda Vondráček vždycky zavolal a sdělil nám, že tedy schůzi nařídí na čtvrtek, a my jsme tedy řekli: No, víte, to se nám úplně nelíbí, a on řekl: Hm, no, dobrý. A takhle se to stalo.

Takže pokud říkáte, že toto se v minulém volebním období nedělo, není to pravda. 15. schůze 14. 6. 2018 - nebyly interpelace, byla mimořádná schůze, kde jste neschválili program. 29. schůze 25. 4. - nebyl schválen program, byla mimořádná schůze, nebyly interpelace. 59. schůze 10. 9. - nebyl schválen program, nebyly interpelace, mimořádná schůze. 81. schůze 28. 1. 2021 - nebyl schválen program, byla mimořádná schůze, nebyly interpelace. Takže já bych vás odkázal asi na to, abyste si to nejdřív vyřešili ve vašem klubu, protože váš šéf pan Babiš se k tomu vyjádřil slovy: Proč my tady máme ty interpelace, abyste tady exhibovali? To řekl 30. 1. 2020 podle Českého rozhlasu Jakubu Michálkovi tehdejší premiér Babiš. Proto, jak premiér uvedl, na jejich projednávání nechodí a ani chodit nebude. To není moje práce, prohlásil tehdy předseda vlády.

Takže si to pojďme říct na rovinu. Pojďme spolu jednat otevřeně, tak, jak to tady zaznělo, bez pokrytectví, ať to vidí veřejnost, ať to vidí média. My tady dneska máme program, my jsme sem přišli, abychom projednali novelu zákona o střetu zájmů. Ústavní soud 11. 3. 2020 zrušil část zákona a uložil nebo v podstatě řekl Poslanecké sněmovně, že do devíti měsíců to má napravit, do konce roku. Učinil tedy odklad vykonatelnosti, aby do 31. 12. Poslanecká sněmovna vyřešila to, že lidi, že veřejnost, že novináři, budou mít přístup k majetkovým přiznáním poslanců a dalších vysokých politiků. 21. 7. se předložila novela téměř napříč spektrem. Jakmile hnutí ANO zjistilo, že součástí toho bude i regulace střetu zájmů, který se týká tehdejšího premiéra Babiše, zejména pokud jde o vlastnictví médií, zejména pokud jde o veřejné zakázky, tak ten zákon začali obstruovat. 758 dní ten zákon neplatí, nemají lidé přístup k těm majetkovým přiznáním a 758 dní už se to tady odkládá, obstruuje se to a dneska jsme se tady sešli kvůli tomu, abychom to konečně napravili a lidi měli přístup k těm majetkovým přiznáním.

Takže prosím, prostřednictvím pana předsedajícího, vzpomeňte si, když jste zakládali hnutí ANO, tak se říkalo, že jste protikorupční hnutí. Proč tedy nechcete teď zařadit, aby nebyla majetková přiznání dál zamčená na Ministerstvu spravedlnosti, aby se na ně nemohli žádní novináři podívat, proč nechcete, aby si veřejnost mohla zkontrolovat, jak politici ve funkci bohatnou? V roce 2020 premiér Babiš dostal 131,5 milionu korun, což je v majetkovém přiznání - to jsou údaje, které jsou dneska utajené, ke kterým občané nemají přístup - ze svěřeneckého fondu firmy, kterou nevlastní, a to jsou skutečně peníze, které pocházejí tedy i z veřejných dotací a tak dále, z veřejných zakázek. Známe to. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP