(12.20 hodin)
(pokračuje Jana Mračková Vildumetzová)

Navíc, všiml si už třeba i pan ministr, že když sliboval masivní podporu, že úřady budou otevřené, a my jsme tady dávali i návrh na usnesení, aby došlo k rozšíření úředních hodin, tak že oni tedy ti lidé, když jsou v práci, tak oni nemohou několik hodin čekat na úřadech práce?

A chtěla bych tady říct ještě jednu věc, na kterou se zapomíná, a to je pana Drábkova sociální reforma z roku 2011, kdy došlo k tomu, že se vyplácení dávek vzalo obcím a městům a dalo se to na úřady práce. Vy dneska říkáte, že spolupracujete se starosty. Ale kdyby to na těch městech a obcích bylo, tak by to všechno bylo daleko jednodušší. Ale my vůbec nesouhlasíme, pane ministře práce a sociálních věcí, s tím, že jste s tímto přišel, že v rámci zvyšování cen energií bude tato podpora. My neustále říkáme, že ta cesta je snížení nebo nulaprocentní DPH, s kterým přišla v listopadu a prosinci, nejenom že přišla, ale zároveň i prosadila ministryně financí Alena Schillerová. A já jí za to děkuju. A myslím si, že jí za to děkují i další lidé, protože díky tomu došlo k úspoře na energiích 16,2 % a u plynu to bylo 11,5 %. Poté paní ministryně s příslušným eurokomisařem v Bruselu dojednala, že je možné, abychom pokračovali v té nulaprocentní nebo jiné snížené sazbě. Ale už to tady říkal pan předseda Babiš, vy jste na to nechtěli přistoupit jenom z toho důvodu, že s tím přišla ta minulá vláda. A to je na tom to nejvíc jakoby smutné, že vy nechcete pokračovat v dobrých krocích jenom proto, abyste řekli, to je špatně a my přicházíme s něčím lepším a to je správné.

A teď bych si dovolila panu ministrovi práce a sociálních věcí předat všechny formuláře, které musí člověk vyplnit, pokud si chce požádat v rámci zvyšovaných cen energií. (Ukazuje.) Takže pane ministře, musí vyplnit žádost o příspěvek na bydlení, doklad o výši nákladů na bydlení, doklad o výši čtvrtletních příjmů, prohlášení osob, které nemají příjmy rozhodné pro nárok dávky, potvrzení o neschopnosti nezaopatřeného dítěte současně se připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz, potvrzení o zdravotním stavu nezaopatřeného dítěte, dále prohlášení osob, které neuhrazují náklady na své potřeby společně se žadatelem, potvrzení o studiu, doklad o výživném poskytovaném společně s posuzovanou osobou. K tomu musíte ofotit občanský průkaz, rodný list a mnoho dalších dokladů - o příjmech a další věci. Těch dokladů je tam ještě dalších deset. A já bych si dovolila, pane ministře, vám to v tuto chvíli předat, požádat vás o vyplnění spolu se všemi potřebnými podklady, a zda byste mi to všechno zaslal na můj email. A já budu sledovat, v jakém časovém rozmezí mi to všechno zvládnete doložit. Děkuji. (Předává ministrovi zmíněné formuláře. Potlesk poslanců ANO. Ministr Jurečka: V tomhle stavu mi to předala vaše vláda. To je dílo vaší vlády.)

A já bych chtěla říct ještě jednu důležitou věc a to je ta, že minulá vláda nepřišla pouze se snížením DPH, ale přišla i s návrhem, aby lidé měli úsporu v rámci obnovitelných zdrojů, a ta úspora činila 1 500 korun na domácnost. Předkládal to tady pan ministr průmyslu a obchodu s panem ministrem životního prostředí a bylo to spojené s Modernizačním fondem. Toto jste také nechtěli. A chtěla bych říct, že se to nevztahovalo pouze na domácnosti, ale vztahovalo se to i na podnikatele. To znamená, že ta úspora by byla ještě daleko větší a od 1. ledna, kdybyste to přijali, tak ta úspora byla 36 %.

A já pořád nechápu jedno. Vy pořád kritizujete to snížení DPH. My jsme opravdu byli první, kteří jsme s tím přišli, nebo respektive moji kolegové, kteří seděli ve vládě. A teď chci přečíst a prosím, všichni mě poslouchejte: V listopadu a v prosinci s tím přišla a prosadila to na vládě paní ministryně Schillerová. A po nás to udělalo Polsko, Belgie, Španělsko, Rakousko, Dánsko, Maďarsko, Slovensko, Velká Británie, Francie. Takže všechny tyto státy to dělají špatně? Ale pan ministr práce a sociálních věcí to dělá dobře. Já si myslím, že to, co jsem tady v tuto chvíli řekla, že to hovoří za vše. Všichni vidíme, jakou cestou jdou všechny státy. Já si myslím, že toto, co jsem tady v tuto chvíli řekla, je vidět. Všichni se inspirovali od nás. A všichni jdou touto cestou: snížením DPH na energie, někteří jdou i na potraviny a na další.

A co mě tedy strašně až mrzelo, pane ministře práce a sociálních věcí, byl ten výrok o těch městech, obcích a krajích. Pane ministře, vy víte, že jsem bývalá starostka, hejtmanka. A vy moc dobře víte, že i jako šéfka Asociace krajů jsem se kolikrát velmi prala i s panem premiérem, když jsem chtěla, aby kraje dostaly peníze na dvojky, trojky. Ale prala jsem se i v rámci rozpočtového určení daní. Vy tady dneska řeknete, že dobré hospodaření je proto, protože města, obce a kraje mají finanční prostředky na účtech? Ale proč je mají na těch účtech? To jste už neřekl. Tak já vám to ukážu. Já vám to ukážu, pane ministře. (Ukazuje ministru Jurečkovi tabulku.) Vývoj daňových příjmů měst a obcí - rok 2008 až 2011 - dostaly města a obce z celého balíku daní, ze 100 %, dostaly v rámci DPH, protože to je největší příjem, 21,4 %. No a pak najednou v roce 2012 se to těm obcím a městům vzalo - všichni víme, kdo vládl - a dostaly 19,93 %. No a pak v roce 2017 se to vrátilo na těch 21,4 %. A víte, kolik mají od roku 2021 města a obce na daňových příjmech? Víte, o kolik se to navýšilo? Navýšilo se to na 25,84. (Tleskají poslanci ANO.) 25,84.

A teď vám to ukážu názorně. (Ukazuje ministrovi další tabulku.) Kolik dostávaly v roce 2017 ty obce? Dostávaly 161 miliard. A v roce 2021 250 miliard. Ze 160 miliard obce dostaly 250 miliard. Jak vůbec tady, pane ministře, tohle můžete říct? Vy byste měl poděkovat! Vy víte, když jsme bojovali s kompenzačními bonusy, aby dostávaly z toho i města, obce a kraje. A taky to to Ministerstvo financí těm městům, obcím a krajům dalo.

Mám tady pro vás i tabulku vůči krajům, kdy v roce 2013 kraje dostaly 46 miliard a v roce 2021 76 miliard. A proto mají ty obce našetřené peníze. Protože je dostaly. (Potlesk poslanců ANO.) Nikdy města, obce a kraje nedostaly víc finančních prostředků v rámci rozpočtového určení daní. Z 21,4 na 25,84. Já vám to převedu třeba na Karlovarský kraj. Dělá to 300 milionů na takto malý kraj, o kolik jsme dostali více. Takže tohle když jsem slyšela, tak si myslím, že byste sem měl, pane ministře, znovu přijít a měl byste poděkovat za to, kolik a kdo... jestli tady sedí ti starostové a ti hejtmani, tak oni to všichni vědí, že v rámci rozpočtového určení daní nikdy víc prostředků nedostali. Tak to prosím vás už nikdy neříkejte! Děkuji vám za pozornost. (Potlesk poslanců ANO.) ***




Přihlásit/registrovat se do ISP