(11.10 hodin)
(pokračuje Jan Hrnčíř)
Podle Evropské komise prý roztříštěnost evropského trhu brání poskytovatelům osobních penzijních produktů v maximalizaci diverzifikace rizik i zavádění inovací a úspor z rozsahu. Nařízení má podle Evropské komise také pomoci řešit demografickou krizi. To nevím, jakým způsobem by tento komerční produkt měl řešit demografickou krizi. Prý to má doplnit stávající produkty, podpořit nákladovou efektivitu a další věci. Podle mého názoru je to zase znepřehlednění toto procesu. Dalším cílem má být také přesun více úspor domácností z tradičních nástrojů, jako jsou vklady, na kapitálové trhy. Samozřejmě víme, jak kapitálové trhy jsou turbulentní, jaké jsou tam změny, jaká jsou tam obrovská rizika. To znamená, masivní přesuny úspor našich občanů a domácností směrem ke kapitálovým trhům přináší i nějaká svá rizika.
Ještě jenom v krátkosti, asi ve dvou minutách, připomenu, co ten panevropský penzijní produkt vlastně je. Podle preambule nařízení se jedná o produkt nezaměstnaneckého penzijního pojištění jednotlivců, k němuž se účastník panevropského penzijního produktu zaváže dobrovolně a má sloužit dlouhodobé akumulaci kapitálu, přičemž možnosti předčasného výběru prostředků by měly být omezeny a mohou být sankcionovány.
Článek 2 nařízení pak obsahuje jak definici osobního penzijního produktu, tak panevropského penzijního produktu. Mimo jiné zavádí povinnost pro pojišťovny zřizování takzvaných podúčtů pro jednotlivé státy Evropské unie, to znamená, samozřejmě tento velmi byrokratický mechanismus zvyšuje i náklady vůbec na správu tady těchto produktů, které samozřejmě budou přenášeny jak na ty finanční instituce, tak i samozřejmě na klienty.
Já bych vás tedy ještě jednou, vážené kolegyně a kolegové, poprosil, abyste podpořili můj návrh na zamítnutí a skutečně touto komplikovanou, nepotřebnou, nadbytečnou normou nezaplevelovali náš právní řád. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Jana Mračková Vildumetzová: Děkuji panu Janovi Hrnčířovi. Potvrdím, že návrh na zamítnutí návrhu právě ve druhém čtení 26. ledna 2022 předložil poslanec Jan Hrnčíř.
V tuto chvíli se hlásí o slovo zpravodajka garančního výboru, paní Barbora Urbanová. Paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Barbora Urbanová: Já jenom doplním, že stávající navržené datum účinnosti zákona, jak jste si možná všimli, se zdá být vzhledem k fázi legislativního procesu ohroženo, proto v souladu s § 95 odst. 2 jednacího řádu navrhuji změnu účinnosti zákona, a přečtu vám tedy ten dotčený paragraf - § 29 by tedy nově zněl, že tento zákon nabývá účinnosti 15. dnem po jeho vyhlášení. Doufám, že je to jasné. Samozřejmě je to promítnuto i do navržené procedury, kterou přečtu.
Místopředsedkyně PSP Jana Mračková Vildumetzová: Mnohokrát děkuji paní zpravodajce. Zeptám se, jestli se ještě někdo hlásí do rozpravy? Nikoho v sále nevidím, takže rozpravu v tuto chvíli končím.
Dovolím si zagongovat a zeptám se, jestli je zájem o závěrečné slovo ze strany pana ministra? Není. (Zpravodajka vyčkává u řečnického pultu.) Než vám dám slovo, paní zpravodajko, nebo jestli mě budete provádět i tím hlasováním o zamítnutí? Myslím, že na vás přijde řada, až se vypořádáme s hlasováním o zamítnutí návrhu zákona, který padl 26. ledna 2022 ve druhém čtení. Takže s tímto hlasováním se musíme nejdříve vypořádat. Zeptám se...
Je tady, koukám, návrh na odhlášení. Dovolím si vás všechny odhlásit v tuto chvíli a poprosím vás, abyste se všichni přihlásili svými hlasovacími kartami.
Takže znovu pro všechny poslankyně a poslance: padl tady ve druhém čtení návrh na zamítnutí návrhu zákona a o tomto návrhu na zamítnutí v tuto chvíli budeme hlasovat.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro návrh, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti návrhu? Kdo se zdržel hlasování?
Hlasování číslo 118, byli přihlášeni 153 poslanci, pro bylo 19, proti bylo 130, zdrželi se 4. Návrh nebyl přijat. To znamená, že návrh nebyl zamítnut.
Chtěla bych se omluvit panu ministrovi a paní zpravodajce, že jsem po nich nechtěla stanoviska, ale předpokládám, že když tady předkládají tento návrh, že určitě neměli stanovisko kladné.
Vidím, že se mi hlásil s faktickou poznámkou pan Munzar - ten ji stáhl nebo respektive asi došlo k chybě.
Takže jsme se vypořádali s návrhem na zamítnutí, který nebyl přijat, a proto pokračujeme v projednávání tohoto sněmovního tisku ve třetím čtení.
Teď bych poprosila paní zpravodajku garančního výboru, aby nás seznámila s procedurou hlasování.
Poslankyně Barbora Urbanová: V garančním rozpočtovém výboru jsme schválili proceduru: nejdříve hlasování o návrhu na zamítnutí, s tím už jsme se vypořádali, jako druhý bod hlasovat o legislativně technických úpravách, budou-li ve třetím čtení předneseny, to je ten můj pozměňovací návrh, který jsem četla, a za třetí, nebude-li návrh zákona zamítnut, hlasování o návrhu zákona jako o celku.
Místopředsedkyně PSP Jana Mračková Vildumetzová: Děkuji. Zeptám se, jestli z pléna od poslanců, protože jsou tady pouze dva návrhy - to znamená, že budeme hlasovat o legislativně technických úpravách a pak hlasování o návrhu jako celku - jestli chcete hlasovat o této proceduře, nebo jestli je konsenzus všech poslanců a souhlasíte s tímto návrhem?
Není zde žádná námitka, takže v tuto chvíli budeme hned hlasovat první návrh, a to, že budeme hlasovat o legislativně technických úpravách, ano, které tady paní zpravodajka přednesla. Všichni víme, o čem budeme hlasovat.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro návrh, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti návrhu, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo se zdržel hlasování?
Hlasování číslo 119, přihlášeno 158 poslanců, pro bylo 140, proti bylo 17, jeden se zdržel. Návrh byl přijat.
Takže jsme hlasovali o legislativně technických úpravách a nyní bychom už měli hlasovat o návrhu zákona jako celku. (Zpravodajka: Ano.) Zeptám se pana ministra na stanovisko? (Souhlas.) Zeptám se paní zpravodajky? (Rozpočtový výbor doporučuje.) Děkuji mnohokrát.
Takže si dovolím přednést návrh na usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona o panevropském osobním penzijním produktu a o změně souvisejících zákonů (zákon o panevropském osobním penzijním produktu), podle sněmovního tisku 61, ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou."
Zahajuji hlasování. Kdo je pro návrh, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti návrhu, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. A kdo se zdržel hlasování?
Při hlasování číslo 120 byli přihlášeni 162 poslanci, pro bylo 145, proti bylo 17, nikdo se nezdržel. Návrh byl přijat. Konstatuji, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas. ***