(11.00 hodin)
(pokračuje Jiří Kobza)
Změny původní Úmluvy z roku 1983 byly schváleny shromážděním stran EUTELSAT v květnu 1999. Byly uplatňovány od 2. července 2001 v souladu s rezolucí, kterou za tímto účelem přijalo shromáždění stran EUTELSAT v květnu 1999. Na základě zmíněné změny Úmluvy z roku 1999 pak došlo v roce 2001 k privatizaci organizace a k její transformaci na komerční společnost EUTELSAT, akciová společnost. Tyto změny vstoupily v platnost 28. listopadu 2002. Změnou Úmluvy a zrušením provozní dohody tak přešla všechna práva k využívání kosmického segmentu na privatizovanou společnost EUTELSAT, akciová společnost. Činnost EUTELSAT je ale i nadále upravena Úmluvou a Protokolem a jako mezivládní organizace je pověřena dohledem nad soukromou společností EUTELSAT, a. s.
Česká republika je stranou Úmluvy od 15. prosince 1993 na základě usnesení vlády číslo 475 ze dne 25. srpna 1993. Vláda České republiky úmluvu ve znění změn přijatých v květnu 1999 shromážděním stran EUTELSAT odsouhlasila usnesením ze dne 14. června 2000 číslo 614, nepřistoupila však k výše zmíněnému Protokolu a k Dohodě platné od 6. září 2002. Dokumenty upravující výsady a imunity organizace patří k základním dokumentům organizace a z těchto důvodů se nyní navrhuje, aby k nim Česká republika přistoupila.
Protokol a Dohoda upravují právní subjektivitu, výsady a imunity EUTELSAT. Archivy EUTELSAT jsou nedotknutelné. EUTELSAT jako právnická osoba je vyňata ze soudní jurisdikce smluvních stran. Zástupci smluvních stran požívají výsad a imunit při výkonu svých úředních funkcí a v průběhu cest na místo výkonu těchto funkcí mají imunitu vůči zatčení, zabavení zavazadel, nepodléhají pravomoci soudů. Úředníci organizace jsou osvobozeni spolu s členy rodin od národní služby včetně vojenské. Výsady a imunity EUTELSAT jsou finanční, jsou vázané na činnost EUTELSAT a výkon služby v rámci EUTELSATu. Odpovídají úkolům organizace a výsadám a imunitám jiných odborných mezinárodních vládních organizací.
Plnění závazků vyplývajících z Protokolu a z Dohody je zajištěno v rámci platných právních předpisů České republiky, zejména pak příslušnými ustanoveními finančně právních předpisů o vynětí ze zdanění. Z pohledu právního řádu České republiky je EUTELSAT samostatná mezinárodní organizace, na kterou se vztahuje zákon 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů, upravující rovněž osvobození od daně z přidané hodnoty pro mezinárodní organizace a vrácení zaplacené daně. Obdobná úprava je obsažena v § 11 a 15 zákona č. 253/2003 Sb., o spotřebních daních, ve znění pozdějších předpisů.
Přístup České republiky k Protokolu a Dohodě je podle všech expertiz v souladu s ústavním pořádkem a ostatními součástmi právního řádu České republiky, se závazky vyplývajícími z členství České republiky v Evropské unii, jakož i se závazky převzatými v rámci jiných platných smluv s obecně uznávanými zásadami mezinárodního práva. Dlužno také podotknout, že v organizaci EUTELSAT se neplatí žádné členské příspěvky a přístupem k Protokolu a k Dohodě České republice ani žádné finanční závazky nevzniknou. Děkuji vám za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji, pane poslanče. Ještě někdo se hlásí do rozpravy? Pan poslanec Bžoch. Pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Jaroslav Bžoch: Děkuji za slovo, pane předsedající. Budu o poznání kratší a stručnější. Já bych byl rád, pokud bychom podpořili tento návrh, pokud bychom ho přikázali zahraničnímu výboru k projednání, tak jak je u nás ve Sněmovně zvykem. Přísluší to tomu výboru, aby se tím zabýval.
Já jen v krátkosti, ono to tady zaznělo, nicméně proč chci ten zahraniční výbor, proč (nesrozumitelné): protože ten Protokol a ta Dohoda patří klasické prezidentské smlouvě v rámci našeho práva, to znamená, že vláda to správně předložila oběma komorám Parlamentu. Bohužel to, co se tady stávalo v minulém období, kdy jsme předkládali smlouvy, tak se na ně z různých důvodů nedostávalo, ať už to byly politické důvody, nebo jakékoli jiné. Já bych samozřejmě byl rád, pokud bychom v tomto období s těmi úmluvami nakládali jinak, protože i tato smlouva nebo tato Dohoda u nás leží podstatně delší dobu, než si zaslouží. Senát většinou k těm smlouvám přistupuje mnohem proaktivněji než naše Sněmovna a schvaluje je na svých nejbližších jednáních. My bohužel některé smlouvy před sebou tlačíme už několikáté volební období. Já bych například byl rád, kdybychom se dostali ke smlouvě, která se týká Kosova, a věřím tomu, že tentokrát k tomu politickou odvahu tato Sněmovna nalezne.
Děkuji za pozornost a ještě jednou bych rád poprosil o přikázání zahraničnímu výboru.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji pěkně. Ptám se, jestli se ještě někdo hlásí do rozpravy? Ano, pan poslanec Havlíček. Pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Karel Havlíček: Děkuji, ještě jednou dobrý den. Velmi krátce, a děkuji panu ministrovi, že ten zákon přišel teď na pořad dne. Připravovali jsme ho ještě v dobách minulých, je tam zpoždění, to je třeba uznat, a proto je důležité, aby se to dnes schválilo. Na první pohled to možná vypadá jako méně podstatné, ale EUTELSAT vůbec není nepodstatná záležitost, a je dobré, abychom měli vypořádány všechny účty i vůči našim partnerům tak, aby to bylo v pořádku. Tak že doporučuji všem, aby to bylo takto schváleno, a děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji pěkně. Ještě někdo se hlásí do rozpravy k tomuto bodu? Pan předseda Fiala. Pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Radim Fiala: Děkuji vám, pane předsedající. Já si myslím, že je důležité si to rozebrat, protože Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky dává souhlas s tímto zákonem, dává souhlas přístupu České republiky k Protokolu o výsadách a imunitách Evropské telekomunikační družicové organizace EUTELSAT a k Dohodě, kterou se mění Protokol o výsadách a imunitách Evropské telekomunikační družicové organizace, a za druhé, k ratifikaci Úmluvy zakládající Evropskou telekomunikační družicovou organizaci EUTELSAT z roku 1982 a její změny z roku 1983 a 1999.
Já si myslím, že je důležité si říct, co vlastně z té smlouvy plyne, z toho souhlasu plyne pro Českou republiku a na čem se Česká republika v budoucnu bude podílet. Ten materiál se jmenuje Přístup České republiky k Protokolu o výsadách a imunitách EUTELSAT, k Dohodě o jeho změnách a návrh na ratifikaci Úmluvy zakládající Evropskou telekomunikační družicovou organizaci EUTELSAT z roku 1982.
Systém EUTELSAT byl založen v roce 1977 na základě dohody mezi evropskými státy. Následně byly na mezivládní konferenci konané v roce 1982 v Paříži přijaty Úmluva zakládající Evropskou telekomunikační družicovou organizaci, dále jen Úmluva, která vstoupila v platnost 1. září 1985 včetně dodatku, a Provozní dohoda o Evropské telekomunikační družicové organizaci EUTELSAT. Dále byl v roce 1987 přijat Protokol o výsadách a imunitách Evropské telekomunikační družicové organizace, který vstoupil v platnost dne 17. srpna v roce 1988.
Organizace poskytovala mezinárodní a národní pevné satelitní služby, především telefonické a datové přenosy, obchodní komunikaci, přenosy televizních a rozhlasových programů. Změny původní Úmluvy z roku 1983 byly schváleny shromážděním stran EUTELSAT v květnu 1999. Byly uplatňovány předběžně od 2. července 2001 v souladu s rezolucí, kterou za tím účelem přijato shromáždění stran EUTELSAT v květnu 1999. ***