(10.40 hodin)
(pokračuje Jan Bartošek)

A dále zde máme poslední návrh, a to je od poslance Roberta Králíčka, abychom zařadili nový bod, který nazval Boj proti dezinformacím.

Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro zařazení tohoto nového bodu? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Je to hlasování s pořadovým číslem 100, přihlášeno je 145 poslankyň a poslanců, pro návrh 44, proti 30. S tímto návrhem nebyl vysloven souhlas, a z toho důvodu nebudeme hlasovat o jeho pevném zařazení.

 

Tím jsme se, předpokládám, vypořádali se všemi návrhy na úpravu dnešního pořadu schůze - nejsou žádné námitky.

Ještě pan poslanec Nacher. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Patrik Nacher: Děkuji. Jenom pro stenozáznam, já jsem hlasoval teď pro, už mi to podruhé tam nešlo, nezpochybňuji hlasování. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Pouze pro stenozáznam, děkuji vám. Já vám děkuji za odsouhlasení programu dnešní schůze a předávám řízení schůze.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Dobré dopoledne, dámy a pánové, i ode mě. Měli bychom pokračovat podle schváleného programu návrhem na potvrzení předsedů výborů Poslanecké sněmovny, nicméně vidím přihlášenou paní předsedkyni hnutí ANO s přednostním právem a dávám jí tedy slovo.

 

Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Já bych jenom chtěla - samozřejmě beru jako realitu, jak byl program schválen, ale dovolte mi pár slov k tomu, že byl zamítnut návrh pana poslance Karla Havlíčka na to, aby se tu řeklo - nechtěl to nějak zdržovat, on chtěl skutečně, měl tam pár jednoduchých dotazů a chtěl na ně reakce - a to jsou covidové kompenzační programy.

Já jsem včera interpelovala pana premiéra, interpelovala jsem ho s dotazem na rozpočtové provizorium a problémy z toho vyplývající. Pan premiér mi dal odpověď, že nejsou žádné problémy, že pokud někdo je má, tak ať se obrátí, abych nestrašila, aby se obrátil na ministra financí, na Ministerstvo financí. A když jsem se večer vrátila domů, pustila si pořad České televize Devadesátka, kde v tom kontinuálu vystupovala generální ředitelka Asociace malých a středních podnikatelů, paní tuším Svobodová, pak tam vystupoval ředitel Divadla Broadway pan Lichtenberg, vystupoval tam ředitel Divadla Bez zábradlí pan Heřmánek a mluvili tam o obrovských problémech, které v současné době mají, o tom, že nemají v tuto chvíli žádné informace o kompenzacích, že nevědí vlastně, co bude, že nevědí, jaké budou kompenzace, kdy ty kompenzace budou, že snad je jim přislíbeno, že do čtrnácti dnů by se něco mělo rozhodnout. Každopádně paní generální ředitelka Svobodová tam velmi správně řekla, ona řekla: Pokud by se to i do těch čtrnácti dnů rozhodlo, a pánbůh zaplať, tak nejdříve dosáhnou podnikatelé na nějaké kompenzace na přelomu března, dubna, spíš později, protože se jedná na MPO o dotační programy a ty samozřejmě musí být nějak zprocesovány, musí být vyhlášeny, musí být posouzeny podle rozpočtových pravidel, není to tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Také tam mluvili o tom - a já čerpám a odkazuji vás, já jsem to dala i na své sítě, odkazuji vás na to vystoupení ve veřejném prostoru, samozřejmě těch vystoupení je více - já jsem zaznamenala vystoupení pana Kastnera, který sdružuje stravovací služby, a dalších. Ale toto bylo včera naprosto čerstvé po interpelacích. Mluvili tam o tom, jak jim pomohly - ti ředitelé divadel - jak jim pomohly kompenzační programy, jak vlastně díky nim přežili. Mluvili o tom, ano, nejsou takové restrikce, jako byly za naší vlády, ale omezení vedou k tomu, že byť je tam třeba limit tisíce sedadel nebo tisíce návštěvníků, stejně jich tam chodí polovina, dokonce Divadlo Bez zábradlí - mluvil pan ředitel Heřmánek - ho zavřel, protože to bylo neekonomické, aby při této návštěvnosti toto divadlo provozoval.

Mluvili také o tom, že byl vypnut Antivirus B. A pane premiére, Antivirus A, ano, vy jste o tom včera mluvil, ano, ten funguje, ale to je prosím pár korun, to se týká karantén, skutečně to není příliš velký zásah. Antivirus B se týkal toho, když došlo k poklesu a zaměstnanci nemohli nebo nebyli z důvodů nejen epidemických a souvisejících s tím, protože samozřejmě nemáte lidi jenom v karanténě, ale máte to i v důsledku celkové situace ekonomické. Antivirus B, který posuzujete teď, tak ten - oni tam mluvili jasně a byly to jejich informace z praxe - jim pomáhal.

Čili já se na to odkazuji, absolutně to bylo v rozporu s tím, co jste mi tady řekl, protože já jsem přesvědčená jako bývalá ministryně financí, že právě rozpočtové provizorium je tím problémem, pro které nemohou být kompenzační programy, které byly připraveny bývalým ministrem průmyslu a obchodu, nachystány. Tam kdyby tomu nebránily tyto okolnosti, tak by dávno mohly být procesovány.

Zaznamenala jsem také, myslím, že v tomto týdnu v pořadu Události, komentáře, kde byl pan ministr kultury Baxa a hovořil tam o tom, že podnikatelé v kultuře mají kompenzační bonus. Ano, mají. Mají kompenzační bonus, pokud splňují podmínky, jsou živnostníci, jsou malá eseróčka nebo jsou dohodáři, tak mají kompenzační bonus, který prosadila ještě naše vláda, a ten naštěstí mají, protože to je zákon, tudíž mandatorní výdaje, takže ten je ze zákona vyplácen. Nicméně jsem zaznamenala - a už mě s tím konfrontovala i Česká televize - že se neví, jestli kompenzační bonus bude pokračovat. První kompenzační období bylo od 22. listopadu do 31. prosince. Druhé je od 1. ledna do 31. ledna a pak se to může prodlužovat v souladu se zákonem nařízením vlády. Ministr financí se vyjádřil, že on ještě neví, jestli to prodlouží, takže vlastně - pan ministr kultury tady není - takže vlastně ani už bych se na ten kompenzační neodvolávala.

Takže kompenzační programy nejsou, Antivirus se posuzuje a kompenzační bonus se neví, jestli bude pokračovat. Toto je realita a ta realita je ve veřejném prostoru, takže není možné, že by to pan premiér nevěděl. Včera odkazuji na úplně čerstvou zprávu, ale samozřejmě těch informací je více. To, že píší lidé mně, taxikáři a další, tak to samozřejmě je věc další. Věřím, že píší i vám. Já si to pamatuji, když nám psávali, když jsme byli ve vládě. Takže určitě o těch informacích víte, a to chtěl pan poslanec Karel Havlíček. On chtěl pár slov, jak to tedy bude, co bude.

Nám nezbývá než vás zase interpelovat a vyjadřovat se ve veřejném prostoru, ale apeluji (akceptuji?) to, o toto není, tady nejde o politický boj. Tady jde o to, že na tom konci jsou lidé, kteří dnes jsou omezeni, kteří mají obrovské problémy a vláda před tím zavírá oči. To je celé, to jsem k tomu chtěla říct. Děkuji vám.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji pěkně. To bylo vystoupení paní předsedkyně Schillerové s přednostním právem.

Jenom přečtu dvě omluvy. Z dnešního jednání od 11 do 12.30 se z pracovních důvodů omlouvá pan místopředseda Bartošek a další omluva je pana poslance Ženíška od 13.30 hodin do konce dnešního jednacího dne z pracovních důvodů. Tak to byly omluvy.

A nyní se můžeme dostat k prvnímu bodu našeho dnešního jednání, a to je

 

82.
Návrh na potvrzení předsedů výborů Poslanecké sněmovny

Podle § 50 odst. 1 písm. s) našeho jednacího řádu potvrzuje předsedy výborů v jejich funkci Poslanecká sněmovna. Chci vás informovat, že výbor pro obranu a výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj zvolily na svých schůzích ve dnech 26. a 27. ledna tohoto roku nové předsedy, a to takto: předsedou výboru pro obranu byl zvolen poslanec Lubomír Metnar a předsedkyní výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj byla zvolena poslankyně Klára Dostálová.

Zahajuji rozpravu.

Končím rozpravu a nyní přistoupíme k hlasování. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP