(22.50 hodin)
(pokračuje Marian Jurečka)
Takže neobhajujte tady pana bývalého generálního ředitele jako skvělého manažera, protože těch pochybení já tady můžu říkat víc a víc. Já jsem uvedl některé. To je další důvod, proč, když jsem přišel na Ministerstvo zemědělství, neviděl jsem žádný důvod, proč by měl tento člověk zůstávat byť o jeden jediný den déle v této pozici. Já jsem jeho práci sledoval, já jsem tady na půdě této Sněmovny na jeho práci upozorňoval. Nebyl schopen tyto kroky vysvětlovat, nebyl schopen k nim dát racionální obhajobu a je plné právo ministra, aby přišel a řekl prostě: Tento člověk na té pozici nedělá dobrou práci a není důvod to rozhodnutí odkládat. Takže tolik s dovolením k této otázce, kterou jste tady vy tak zmiňovala. A já prostě jako ministr, ať už zemědělství, nebo dneska práce a sociálních věcí, nestrpím to, aby se v tom resortu lumpačilo a loupežilo. To fakt ne. Takže tolik k této otázce.
Nyní si dovolím ještě možná poznámku. Chápu, je to diskuse, je to hlasování výjimečné, a vy přicházíte, říkáte nám ty argumenty a vždycky v závěru někteří z vás řeknete, že proto nám nemůžete dát tu důvěru. Já se přiznám, že jsem tady nepřišel ani žádat o důvěru vás, zástupce těchto dvou politických stran. Opravdu já jsem tady přišel žádat o důvěru poslance naší koalice, našich 108 poslanců, protože já opravdu nežádám o důvěru ty, kteří vládli poslední čtyři roky s komunisty, kteří přivedli tuto zemi do situace, ve které jsme. My máme tady jasnou parlamentní většinu, která byla dána ve volbách... (Poslanci opozičních stran buší do lavic.) ... jasnou parlamentní většinu, která nám byla dána ve volbách, a to vysvědčení vám, vaší práci, vaší spolupráci se sociálními demokraty a komunisty, vám dali voliči, občané této země.
Proto my přicházíme a jasně dopředu jsme řekli: Takový volební výsledek, nebudeme vyjednávat s Andrejem Babišem. Nejednali jsme o ničem, nebylo o čem jednat, protože tady byla jasně vyjádřena vůle a my tu většinu tady dnes máme, o tu se opíráme. Samozřejmě respektuji vaše výhrady, vaše podněty, vaše připomínky. Nemusíme spolu souhlasit a v mnoha ohledech nebudeme.
Na sociálním výboru se řeklo - a platí to teď i na plénu Sněmovny: vždy na smysluplných věcech budu spolupracovat i s poslankyněmi a poslanci z opozice. Dělal jsem to tak i jako ministr Sobotkovy vlády. Když přišli tehdy z pravé strany zástupci opozice a žádali mě jako ministra, že chtějí připravit nějaký pozměňovací návrh, tak vždycky ministerstvo jim vyšlo vstříc. Nikdy jsem to nedělal jako někteří členové té bývalé vlády, že zaměstnanci ministerstva mohli komunikovat s poslanci této Sněmovny jenom se souhlasem ministryně nebo ministra a museli vědět ještě, v jaké věci komunikují. Takovou politiku nikdy dělat nebudu, jsem připraven na spolupráci.
Ještě mi dovolte poznámku ke strategickému plánu. Já jsem se sešel se zemědělci před vánočními svátky. Mezi vánočními svátky bylo jednání také se zástupci nevládních organizací. U toho byl v tu dobu Zdeněk Nekula coby budoucí ministr. On také komunikuje a setkal se se zástupci zemědělských nevládních organizací. My jsme neudělali nic někde, jak vy jste tady, paní poslankyně, řekla, že bychom to tady dělali někde potichu a podobně. My jsme měli jasný volební program, ve kterém jsme jasně měli zpracované kapitoly zemědělství a životního prostředí, a bylo logické, že ty priority, které máme, do strategického plánu propíšeme. On se připravoval dva roky. Ano, i já jsem chodil na některé pracovní skupiny, ano, ale zástupci opozice tam neměli prakticky žádný hlas pro to, aby ty parametry mohli nějakým způsobem ovlivnit. Ten hlas tam měly některé nevládní organizace a Ministerstvo zemědělství. Takže je logické, když tady přijde pětikoalice, která měla jasné priority a jasnou představu o tom, jak strategický plán upraví, tak že to udělá. Ano, pod časovým tlakem. Také říkám, nebylo to komfortní. Já bych si představoval, abychom to udělali ve větším klidu, ale byli jsme jako vláda jmenováni sedmnáctého a máme na to prostě čas v řádu dvou, tří, čtyř týdnů.
Ale myslím si, že to je ku prospěchu této země, protože tam promítáme věci, které jsou a jdou k lepší ochraně půdy, vody, vodních zdrojů, větší biodiverzitě krajiny. Zůstávají tam zachovány podpory, které se týkají citlivých komodit, které se týkají živočišné výroby, které se týkají zemědělců v horských a podhorských oblastech. Nesnížili jsme kofinancování a řekli jsme: Hlásíme se k němu. Ale je prostě logické - a myslím si, že každý rozumný člověk by mohl vědět - že když tato vláda bude do konce roku ustavena, tak že tyto kroky prostě udělá.
Takže tolik reakce na některé poznatky, které tady zazněly v debatě. Jsem připraven tu debatu dál vést, budu se rád bavit o argumentech, například číslech o hospodaření, o výdajích, o tom, kam šly peníze na právní služby, kam šly peníze na IT, protože těch informací je tady poměrně dost, které můžeme diskutovat, a můžeme ukázat občanům této země, jak kdo ekonomicky a efektivně hospodařil ve prospěch tohoto státu nebo ve prospěch jiných skupin, které se rády na ten pomyslný struk přisály a dobře z něho profitovaly. Děkuji za pozornost. (Potlesk z pravé strany sálu.)
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní paní poslankyně Maříková bude muset posečkat. Je tady potřeba si ujasnit, jestli se paní předsedkyně Schillerová hlásila s faktickou, nebo s přednostním... Nikoliv, takže jsou přednost... faktické. Ale není to ještě ta vaše, paní Balaštíková, protože ještě se přihlásil s faktickou také pan poslanec Vondráček, který tak učinil dříve. Proto prosím vaše dvě minuty.
Poslanec Radek Vondráček: Děkuji za slovo. Já jsem to nevydržel. Vážený pane ministře, i když jste se snažil nás tady vzít za srdce, jak jste převzal dekret od pana prezidenta a jak máte tu plnou odpovědnost. Víte, tady se všechno nahrává, tady se všechno zapisuje. Já jsem od vás tady v letech 2017, 2018 poslouchal, jak vláda bez důvěry by měla maximálně topit a svítit. Vy tu důvěru ještě nemáte, v úřadu jste byl 18 dní a vyhazujete lidi.
Poté, co jste se přihlásil k té faktické poznámce - i já jsem se přihlásil - tak jste měl ještě krásný projev týkající se arogance většiny. Vy jste se to potom snažil zmírnit, pochopil jste, že jste to přehnal, ale my jsme si obrázek udělali. Budeme tu ještě další čtyři roky, pracujte na tom. (Potlesk z lavic poslanců opozice.)
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Teď tedy nyní faktická poznámka paní Balaštíkové. Paní poslankyně, prosím vaše dvě minuty.
Poslankyně Margita Balaštíková: Vážený pane ministře, prostřednictvím paní předsedající, já jsem neřekla, že na to nemáte zákonné právo. Já jsem řekla, pokud jste poslouchal, že to bylo právo morální, které jste neměl udělat. Já jsem strašně ráda za váš projev. On už mě trošku předběhl pan kolega Vondráček, protože vy jste nám ukázal, jak to myslíte.
Já jsem si ten projev psala sama, Mně ho nikdy nikdo nepíše. Pane kolego, některé věci jsem zvažovala a já vidím, že jsem tu přesně popsala, jaké to je a jaké to bude. Děkuji za to, co jste řekl, ale bohužel jste panu ministrovi Nekulovi udělal problémy, protože já opravdu tady budu interpelovat, budu chtít ty věci vědět. Budu se vracet i do minulých let. Jako poslanec mám na to právo a toho hodlám využít. Jsem zvědavá, jestli takto budete mluvit možná i za rok.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Další faktická poznámka je od pana poslance Nachera, to je zatím poslední faktická. Vaše dvě minuty, pane poslanče.
Poslanec Patrik Nacher: Děkuji. Já se omlouvám, také musím reagovat, protože těm výstupům těch koaličních představitelů fakt nerozumím. Až na výjimky tady vystoupili nejdřív kolega Žáček a teď ministr Jurečka, který místo toho, aby odpovídal... nebo on částečně odpovídal, ale vždycky to začne tím, že vlastně pozuráží ty opoziční poslance, jednak tím, že si to nepíšou, nebo že předtím vidět nebyli, a teď najednou chodí k mikrofonu. Je tam nějaká urážka, je tam šílená arogance typu - vy si tady řečněte co chcete, my máme tady důvěru těch 108, my jsme si vás vlastně vůbec nepotřebovali poslechnout. ***