(20.10 hodin)
(pokračuje Aleš Juchelka)
Rodina by se měla stát exkluzivním partnerem vlády, a ne koulí u nohy, kterou je třeba zachraňovat drobty z balíčkového rozpočtu. Nyní ale slyšíme, že se má šetřit. Tak se podíváme do programového prohlášení. "Rozšíříme nabídku služeb pro děti." To je investice. Bude se škrtat? "Zachováme dětské skupiny." Investice. Bude se škrtat? "Podpoříme služby s péčí o nejmenší děti." Investice. Bude se škrtat? Zní to výborně, ale jsou to všechno nákladové věci, není to šetření. A je to potřeba, poněvadž samozřejmě i tyto okrajové záležitosti rodinám mohou pomoci. Dále programové prohlášení vlády: "Podpoříme kratší pracovní úvazky včetně výhodného zdanění." Je to náklad státu. Bude se škrtat? "Slevu na pojistných odvodech." Náklad státu. Bude se škrtat? "Celkově zvýšíme flexibilitu zákoníku práce v zájmu zaměstnavatelů i zaměstnanců. Veřejná správa a organizace půjdou příkladem v nabídce slaďování péče a práce." To je taky náklad. Takže mě zajímá, kde chcete šetřit?
Zase - je to správná věc, investice do rodin. Ale vrátí se až za hodně dlouho a doufám, že tato vláda nebude tupě škrtat právě na jejich funkční a dobře cílené podpoře. Rád takové kroky osobně podpořím a budu participovat také na možných řešeních. Co mi tam chybí, je jakákoliv revize dávkového systému a konkrétní kroky, jak ji udělat. To, že bude více on-line obsluhy, nás opravdu, skutečně nevytrhne. Bude se slučovat doplatek a příspěvek na bydlení, jak to má koalice SPOLU v předvolebním programu, anebo ne, poněvadž Piráti byli vždy proti tomuto sloučení?
Co si mám představit pod bodem programového prohlášení vlády "Odstraníme body zlomu z dávkových a daňových systémů s cílem, aby lidé nezůstávali v pastech chudoby a byli více motivováni k pracovní aktivitě"? Je to ta revize sociálních dávek našeho štědrého sociálního systému? A jak tedy ty body zlomu konkrétně vypadají? Víte to už, nebo jste jenom zabalili toto programové prohlášení vlády do hezké pětikoaliční mašličky, aby nikoho z partnerů nepopudilo? Četl jsem silná vyjádření, velká slova, obecná slovní spojení, takže programové prohlášení vlády je plné pojmů jako flexibilní pracovní úvazky, větší možnosti, zjednodušení, rozšíření, dostatek, specifické potřeby, jednotný systém, rozvoj, změna názvu MPSV, zvýšení limitu, zjednodušení podmínek přílivu pracovních sil, dostupné poradenství pro zadlužování a tak dále. Jednomu by z toho prostě spadla brada, ale vím, jak to je. V minulé vládě jsem se za mnoho věcí také pral a výhra nepřichází automaticky. Potřebujete podporu také opozice.
Co mi skutečně vadí z programového prohlášení vlády, je ale na jednu stranu formální přejmenování Ministerstva práce a sociálních věcí na Ministerstvo pro rodinné, sociální, pracovní otázky. V zásadě nic proti tomu, ovšem v korelaci s bodem ve znění: "Cíleně se zaměříme na specifické potřeby samoživitelů, rodin s více dětmi a rodin s handicapovaným členem." Bodů podobného znění je jak v programech koaličních stran, tak v tomto i mírně přeneseném smyslu i v dalších bodech programového prohlášení více. Moji milí kolegové, to je ta chyba, která mi dlouhodobě vadí. Vícečetná rodina je zařazena do skupiny problém, do sociálního spektra, spektra zájmu o ty, kteří potřebují pomoc, ale je to přesně naopak. Náš stát potřebuje pomoc rodiny, zdravé, stabilní a silné. Myslím, že výmluvné je to, když se v citovaném úryvku programového prohlášení objevují na prvním místě samoživitelé.
Sociální a demografické trendy známe. Mnozí máme máslo na hlavě, ale kde je prevence rozpadu manželství a potažmo rodin? Kde je ta první pomoc? Přicházet s pomocí, až když už je vše pryč, znamená jakoby čistit spálenou budovu od popela. Naprosto postrádám skutečně funkční nabídky směřující k pomoci rodinám, aby opět stály na zaslouženém piedestalu, aby fungující rodina s dětmi a otevřená tomu, aby měla více dětí, byla oceněna jako největší bohatství, které stát má, které nepodléhá inflaci, není ohrožením stability v jakémkoliv smyslu, je to prostě ten největší kapitál. Rodina nemá být sociální problém. I proto jsme my na úrovni minulé vlády premiéra Babiše přemýšleli třeba nad tím, že bychom udělali vládního zmocněnce pro rodinu.
Zásadně je třeba jakýkoliv průnik státu do rodin zmenšovat na minimum. Velká část podpory, o které programové prohlášení vlády mluví, je kvalitně saturována na úrovni občanského neziskového sektoru. Bylo by skvělé, kdyby se v programu vlády objevilo i to, jak budou v oblasti rodiny a sociálních věcí rozdělovány prostředky finanční podpory projektům a organizacím, kterým konkrétně a kterým ne, protože jsou zaměřeny například na inzerci ideologie místo měřitelné konkrétní pomoci. Myslím si, že tento bod nemusíme více rozvíjet. Nechci placená gender školení u státních a neziskových aparátů, chci peníze do stacionářů pro handicapované nebo pro děti ve školách na kroužky.
Co mi dále chybí v programovém prohlášení vlády nebo tam není jasně definováno, je problematika sociálně vyloučených lokalit. V tuto chvíli jich je okolo 700, žijí v nich statisíce lidí a starostové a primátoři měst by opravdu mohli vyprávět. Skřípe už nyní jeden z bodů programu SPOLU, který se promítl i do programového prohlášení vlády: "Nepřipustíme snižování životní úrovně ohrožených skupin, ale ani zneužívání systému." Ohroženou skupinou je nižší střední třída. Ano, právě ta je pro stabilitu ekonomiky a země vůbec nejdůležitější, a včera jste podpořili pomoc proti energetické chudobě pouze pro ty nízkopříjmové.
Proč ale nemohu podpořit tuto vládu svým hlasem? Protože tato názorově nesourodá pětikoalice je postavena na emoci, možná na postoji, který tady razíte celé minulé volební období, celou předvolební kampaň, a pokračujete v ní a díky ní rozdělujete společnost na dva tábory. Je to sobectví, nevraživost, zášť, možná až iracionální nenávist, která je stavebním kamenem a pojivem této nesourodé vlády, a ta vás bude držet možná celé čtyři roky. Tato emoce se rozlila do vaší pětikoalice tak silně, že jste se klidně spojili i s Piráty, kteří minulý týden udělali opět jeden ze svých zásadních coming-outů, že část z nich jsou takzvaní demokratičtí komunisté. Sice potom couvali, ale jen ti, jejichž aktivismus se rozplynul v těchto poslaneckých lavicích. Mají svou politiku postavenou na idejích marxismu a netají se tím. Netají se tím! Stačí použít Google a nahlédnout třeba do zápisů Mladého Pirátstva. Tato moderní skupina jeho fanoušků je trefně označována za neomarxisty. Není to ode mě nějaká nálepka, ale popis jasné konkrétní situace z minulého týdne. A v této vládě, jak víme, nejsou sami.
Vzpomeňme, že minulé volební období byla menšinová vláda hnutí ANO a ČSSD opřena o hlasy KSČM a bylo nám to vyčítáno. Já jsem měl také pár bezesných nocí. Zcela pragmaticky to tak dopadlo díky celé Sněmovně, poněvadž nikdo jiný nebyl. Byla to patová situace, byl to hlas rozumu. Vláda Petra Fialy je však první vládou po revoluci, která otevřela těmto idejím dveře Strakovy akademie dokořán. Potají, a nemusela. Snad to ukočíruje. Můj hlas ale nemá. (Potlesk poslanců ANO.)
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Projev vyvolal faktickou poznámku. Prosím, s faktickou poznámkou poslanec Jakub Michálek. Prosím, máte slovo, vaše dvě minuty.
Poslanec Jakub Michálek: Jenom fakticky budu reagovat. Škoda že jste takhle plamenně nevystupoval, když se tady řešilo, že váš předseda je bývalý člen KSČ a že údajně tedy měl spolupracovat s StB. Já bych vás poprosil, 140 milionů dostalo Babišovo vydavatelství. Vraťte to zpátky do rozpočtu. Chybějí nám tam ty peníze, 420 miliard v minusu deficit za minulý rok. To by bylo něco, co by pomohlo této zemi. Díky. (Potlesk zprava.)
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji za dodržení času. Nyní vyvolala tato poznámka další faktickou, poslance Juchelky. Prosím, vaše dvě minuty.
Poslanec Aleš Juchelka: Já jsem si bláhově myslel, že nám tady pan Michálek přijde říct, co to tedy znamená demokratický komunista. Mě by to taky zajímalo, možná že to tady ve vládě máme, tak abychom věděli, s kým ideově máme tu čest, protože oni nám budou sedět od dnešního dne, nebo respektive sedí už měsíc ve Strakově akademii.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji za dodržení času. Nyní řádně přihlášený poslanec Drahoslav Ryba. Prosím, pane poslanče. ***