(19.30 hodin)
Poslanec Jiří Strýček: Vážený pane předsedo, děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, vážení členové vlády, vážené kolegyně, vážení kolegové, já bych jenom v krátkosti zrekapituloval, co už tady bylo řečeno paní ministryní, co se týká ukončení dohody s vládou Spojeného království o podpoře a ochraně investic z 10. července 1990.
Opakovaně předložené ukončení Dohody s vládou Spojeného království o podpoře a ochraně investic z roku 1990 je reakcí na stav, kdy se po vstupu České republiky do Evropské unie staly dohody o ochraně a podpoře investic, které byly uzavřeny v podstatě bilaterálním způsobem mezi jednotlivými členskými státy Evropské unie, nekompatibilní s právem Evropské unie. Proto je i po nedávném vystoupení Spojeného království z Evropské unie nutné ukončit stávající investiční dohodu. Přitom je nutné vyloučit použití takzvané ochranné lhůty, což eliminuje i riziko případného mezinárodního rozhodčího řízení, které by mohl investor jedné smluvní strany zahájit proti druhé smluvní straně, a to po dobu dalších patnácti let.
Česká republika předložila Spojenému království návrh na ukončení bilaterální investiční dohody bezúspěšně již několikrát v letech 2009, 2016 a 2018 a teprve až v březnu roku 2021 se podařilo s britskou stranou dohodnout na ukončení dohody, a to prostřednictvím výměny diplomatických nót. Nóta Spojeného království ze 4. května 2021 a následná odpovědní nóta České republiky z 12. května 2021 vytvořily dohodu o ukončení platnosti stávající investiční dohody, a to včetně vyloučení aplikace takzvané ochranné lhůty.
Děkuji za pozornost a doporučuji přikázat zahraničnímu výboru.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji, pane zpravodaji, za vaše slova.
Otevírám obecnou rozpravu. Nikdo se do obecné rozpravy nehlásí. Ptám se, jestli někdo tak činí z místa? Není tomu tak, končím tedy obecnou rozpravu.
Ptám se, zda je zájem o závěrečná slova? Není.
Žádné návrhy k hlasování nejsou.
Budeme se tedy zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Předsedkyně Poslanecké sněmovny svým rozhodnutím navrhla přikázat předložený návrh k projednání zahraničnímu výboru. Má někdo jiný návrh? Není tomu tak.
Budeme tedy hlasovat o tom, kdo souhlasí s tím, aby předložený návrh byl přikázán k projednání zahraničnímu výboru.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro? Ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Je někdo proti?
Hlasování číslo 24, bylo přihlášeno 183 poslanců, pro hlasovalo 167, proti 1. Návrh byl přijat.
Konstatuji, že tento vládní návrh byl přikázán k projednání zahraničnímu výboru.
Protože nezazněly v obecné rozpravě návrhy na zkrácení či prodloužení lhůty, můžeme projednávání bodu číslo 6 ukončit.
Dalším bodem našeho programu je
7.
Vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací změna Dohody o Mezinárodní finanční korporaci
vyplývající z rezoluce Rady guvernérů Mezinárodní finanční korporace č. 273
ze dne 16. dubna 2020
/sněmovní tisk 45/ - prvé čtení
Předložený návrh uvede místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová. Paní ministryně, do třetice prosím, ujměte se slova.
Místopředsedkyně vlády a ministryně financí ČR Alena Schillerová: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Dámy a pánové, dovolte mi, abych představila vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně k vyslovení souhlasu s ratifikací změna dohody o Mezinárodní finanční korporaci, označované též IFC. Předkládaný materiál vyplývá z loňského usnesení Rady guvernérů IFC ke změně dohody o IFC, která představuje základní dokument této instituce, patřící do skupiny Světové banky a stanovuje zásady jejího fungování.
V dohodě o IFC došlo ke zvýšení hranice potřebné pro schválení případného navýšení kapitálu z 80 % na 85 % celkové hlasovací síly všech členských zemí.
Přijetí uvedené změny dohody má povahu změny mezinárodní smlouvy prezidentské kategorie, vyžadující souhlas obou komor Parlamentu.
Změna dohody nevyžaduje úpravu vnitrostátních právních předpisů České republiky, nedotýká se závazků obsažených v jiných mezinárodních smlouvách, kterými je Česká republika vázána a je v souladu s právem Evropské unie.
Přijetí změny nemá dopad na státní rozpočet.
Česká republika podpořila změnu dohody o IFC dne 19. září 2018 prostřednictvím hlasování v Radě guvernérů, a to na základě usnesení vlády č. 578 ze dne 12. září 2018. V rámci IFC změna dohody vstoupila v platnost dne 16. dubna 2020 schválením příslušné rezoluce.
Doporučuji proto Poslanecké sněmovně vyslovit souhlas s ratifikací této dohody. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Já vám děkuji, paní ministryně.
Slova by se měl ujmout zpravodaj pro prvé čtení, pan poslanec Strýček, ale já mám informaci, že došlo k dohodě a novým zpravodajem by měl být Jaroslav Bžoch.
Protože se nacházíme v prvním čtení, musíme tuto změnu zpravodaje odhlasovat, takže já vás poprosím.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro změnu zpravodaje? Ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování číslo 25, bylo přihlášeno 181 poslankyň a poslanců, pro návrh hlasovalo 163 z nich, proti nebyl nikdo.
Pan Jaroslav Bžoch je tedy novým zpravodajem tohoto bodu a já ho prosím, aby se ujal slova.
Poslanec Jaroslav Bžoch: Děkuji za slovo, pane předsedající. Je nám opětovně předložena změna dohody o Mezinárodní finanční korporaci. Ta jako globální rozvojová instituce podporuje soukromý sektor v rozvojových a transformujících se ekonomikách. Změna spočívá ve zvýšení minimální hlasovací síly při budoucím schvalování navýšení kapitálu ze současných 80 % na 85 %. Česká republika tuto změnu dohody již podpořila. Její přijetí je v souladu s našimi zahraničněpolitickými zájmy a nemá dopad na státní rozpočet. Se změnou dohody vyslovila souhlas vláda i Senát.
Poslanecká sněmovna ji bohužel v minulém období už projednat nestihla. Já vás tímto žádám o přikázání zahraničnímu výboru. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji pěkně panu zpravodaji. Otevírám obecnou rozpravu, do které se zatím hlásí pan poslanec Kobza, takže ho poprosím, aby se ujal slova. Můžete, pane poslanče.
Poslanec Jiří Kobza: Děkuji, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, dobrý večer. Dovolte mi, abych vám představil stanovisko poslaneckého klubu hnutí SPD ke sněmovnímu tisku číslo 45, což je vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu s ratifikací změna dohody o Mezinárodní finanční korporaci vyplývající z rezoluce Rady guvernérů Mezinárodní finanční korporace č. 273 ze dne 16. dubna 2020.
Mezinárodní finanční korporace, jak již zde zaznělo, je členským subjektem skupiny Světové banky a v podstatě jde o největší globálně působící rozvojovou instituci svého druhu. Její činnost je zaměřena na podporu soukromého sektoru v takzvaných rozvojových a transformujících se ekonomikách, například formou dlouhodobých úvěrů či kapitálových vkladů.
Předpokládaná změna dohody se týká zvýšení minimální hlasovací síly, která bude zapotřebí při schvalování navýšení kapitálu, a to ze současných 80 % na 85 %. Podpora navýšení kapitálu byla ze strany Spojených států amerických podmíněna zachováním jejich práva veta v případě budoucího rozhodování tohoto typu. Úpravou dohody tedy dochází k zachování práva veta pro Spojené státy americké, a to i v případě jejich neúčasti na navyšování kapitálu korporace a poklesu jejich hlasovací síly. ***