(Jednání zahájeno v 9.00 hodin.)

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji druhý jednací den 2. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás vítám.

Aby byla naše účast zaznamenána, nejprve vás odhlásím a prosím, abyste se všichni přihlásili identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty.

Sděluji, že o omluvení své neúčasti na dnešním jednání požádali tito poslanci a poslankyně: Bačíková Jana - zdravotní důvody, Blažek Pavel - pracovní důvody, Fiala Radim - zdravotní důvody, Fischerová Romana - zdravotní důvody, Helebrant Tomáš - rodinné důvody, Kasal David - zdravotní důvody, Pokorná Jermanová Jaroslava - zdravotní důvody, Smetana Karel - zdravotní důvody, Štolpa David - rodinné důvody, Tureček Karel - zdravotní důvody, Válková Helena - osobní důvody, Voborská Milada - zdravotní důvody, Wenzl Milan - zdravotní důvody, Zlínský Vladimír - zdravotní důvody.

Z členů vlády se omlouvají: premiér Andrej Babiš, paní ministryně Dostálová, pan ministr Kulhánek, paní ministryně Maláčová, pan ministr Toman a pan Vojtěch Adam. U pana Vojtěcha to jsou pracovní důvody, u pana Tomana také pracovní důvody, u paní Maláčové zdravotní důvody, u pana Kulhánka zdravotní důvody, u paní Dostálové zdravotní důvody, u pana premiéra pracovní důvody.

Dnešní jednání jsme měli zahájit bodem číslo 18, což je Návrh na potvrzení předsedů výborů. Nicméně eviduji tady přihlášku pana předsedy klubu SPD Tomio Okamury ke změně pořadu schůze. Nicméně o slovo mě požádal i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který tímto asi ruší omluvu z dnešního jednání. Chci se jenom zeptat pana poslance Okamury, jestli dá panu ministrovi přednost, protože pravděpodobně jde o jednu věc? (Poslanec Okamura: Nedám přednost.) Nedáte přednost, tak první pan poslanec Okamura. Poprosím všechny poslance, aby se ztišili, aby pan poslanec Okamura mohl hovořit v klidu. Děkuji pěkně.

 

Poslanec Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, jménem SPD navrhuji mimořádný bod na dnešní program schůze Poslanecké sněmovny s názvem Zrušení nouzového stavu. Hnutí SPD nepodporuje vyhlášení nouzového stavu, protože ho vláda v minulosti zneužila pro plošná opatření a lockdowny, které podle našeho názoru nevedou k cíli. Nesouhlasíme se zákazem vánočních trhů. Opatření lze realizovat bez nouzového stavu na základě zákona o ochraně veřejného zdraví a krizového zákona.

Je nutné vrátit možnost bezplatného testování, a především soustředit úsilí na ochranu rizikových skupin. Především rizikovým skupinám je nutné umožnit testování na protilátky. Pracovat s touto skupinou musí praktičtí lékaři, kterým je nutné dát možnost rychle aplikovat dostupné léky na covid. Když je někdo negativní při testování, tak by měl být na stejné úrovni jako očkovaný.

Odmítáme segregaci neočkovaných a říkáme jasné ne diskriminaci zdravých neočkovaných lidí. Vláda tímto hrubě porušuje práva občanů. Nechat se očkovat má být svobodnou volbou každého občana. Vláda hnutí ANO v demisi přijímá další nesystémová protiepidemická opatření. Není žádný důvod pro ukončení testování a pro konec používání antigenních testů. Naopak je potřeba uznávání protilátek a negativních testů jako dokladu bezinfekčnosti.

Navrhuji tímto zařadit mnou navrhovaný bod s názvem Zrušení nouzového stavu dnes jako druhý bod po bodu 18, což je Návrh na potvrzení předsedů výborů Poslanecké sněmovny. V případě, že by návrh neprošel, tak navrhuji zařadit tento bod jako poslední bod programu dnešní schůze Sněmovny. V případě, že by ani to neprošlo, tak budeme sbírat 40 podpisů na mimořádnou schůzi. Jak jsem již uvedl, na mimořádnou schůzi potřebujeme 40 podpisů, nás je v Poslaneckém klubu SPD 20. Proto v takovém případě opět vedení našeho poslaneckého klubu osloví předsedy poslaneckých klubů ostatních politických stran tady ve Sněmovně a požádáme je, zdali by se přidali. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji, pane poslanče. Ještě se zeptám, jestli ten váš návrh má podporu vašeho poslaneckého klubu, protože i podle stanoviska legislativy je potřeba pro nárok na zrušení nouzového stavu alespoň 20 poslanců.

 

Poslanec Tomio Okamura: Ano, je to návrh našeho poslaneckého klubu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji pěkně. Já si jenom ještě ověřím: navrhujete to jako druhý bod dnešního jednání, alternativně jako poslední bod dnešního jednání?

 

Poslanec Tomio Okamura: Jak jsem sdělil, navrhuji zařadit mnou navrhovaný bod s názvem Zrušení nouzového stavu jako druhý bod po bodu 18, což je návrh na potvrzení předsedů výborů Poslanecké sněmovny. V případě, že by návrh neprošel, navrhuji zařadit tento bod jako poslední bod programu dnešní schůze Sněmovny.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Ano, děkuji, rozuměli jsme si dobře.

Další, kdo se hlásil s přednostním právem, byl pan ministr zdravotnictví Vojtěch. Pane ministře, máte slovo.

Dodávám, že dnes se ještě omlouvá mezi 9. a 12. hodinou pan poslanec Julius Špičák.

 

Ministr zdravotnictví ČR Adam Vojtěch: Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, já si dovolím se vyjádřit nejen k vystoupení pana předsedy Okamury, ale samozřejmě k současné epidemiologické situaci a důvodům, které nás vedly jako vládu k vyhlášení nouzového stavu na území celé České republiky. V zásadě ta data, která se prezentují každý den, tak myslím, že každý velmi dobře zná.

Epidemiologická situace v České republice se kontinuálně vyvíjí nepříznivě v zásadě ve všech indikátorech, které sledujeme. Nejenom absolutní počet nově diagnostikovaných případů - což není úplně ten největší problém - ale jde o zásah rizikových skupin, jde o relativní pozitivitu testů, která se dnes pohybuje někde kolem 40-45 %, to znamená velmi vysoká virová nálož v populaci. Jde samozřejmě o počet hospitalizací, které kontinuálně rostou, byť naštěstí díky vakcinaci zejména na jednotkách intenzivní péče ten nárůst není tak výrazný, ale bohužel kontinuálně stále pozorujeme přírůstky i v této oblasti.

My jsme diskutovali tu situaci velmi pečlivě s hejtmany jednotlivých krajů. Týká se to v tuto chvíli samozřejmě zejména krajů moravských, ale ta situace je velmi dynamická a dnes už i Jihočeský kraj má velmi zatížené nemocnice. Například v Českých Budějovicích je nejvíce pacientů s covidem hospitalizovaných z celé České republiky. Je jasné, že epidemie se šíří velmi masivně díky variantě delta, potažmo delta+, která stále přetrvává na území České republiky.

Vnímáme to, že pokud skutečně v tuto chvíli neuděláme razantní opatření, tak situace do Vánoc by mohla být velmi kritická v rámci nemocnic v České republice. Už dnes musíme zajišťovat transporty pacientů z přetížených nemocnic, zejména z Jihomoravského kraje do Prahy. Myslím, že všichni jste viděli včerejší záběry, kdy sanitky a vrtulníky Armády České republiky převážely pacienty do pražských nemocnic, a velmi pravděpodobně bude nutné v těchto transportech pokračovat. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP