(17.40 hodin)
(pokračuje Jan Bartošek)
Otevírám všeobecnou rozpravu. Táži se, zda se někdo hlásí? Přihlášku nevidím, všeobecnou rozpravu končím. Přistoupíme k rozpravě podrobné a i zde se hlásí pan předseda Jakob. Máte slovo.
Poslanec Jan Jakob: Děkuji. Opět navrhujeme princip poměrného zastoupení a 9 členů komise. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Táži se, zda je protinávrh? Nikdo se nehlásí, v tom případě končím podrobnou rozpravu. Přečtu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna I. zřizuje stálou komisi Poslanecké sněmovny pro kontrolu činnosti Finančního analytického úřadu skládající se z devíti poslanců; II. stanoví, že komise se ustavuje podle zásady poměrného zastoupení."
Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro návrh? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti návrhu?
Je to hlasování s pořadovým číslem 35, přihlášeno je 184 poslankyň a poslanců, pro návrh 162, proti nikdo. Konstatuji, že návrh usnesení byl přijat.
Tím končím projednávání tohoto bodu.
Otevírám další bod, a to bod číslo
13.
Návrh na zřízení stálé komise Poslanecké sněmovny pro kontrolu činnosti
Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost
a způsobu jejího ustavení nebo volby
Podle § 24a zákona č. 181/2014 Sb., o kybernetické bezpečnosti a o změně souvisejících zákonů (zákon o kybernetické bezpečnosti), zřizuje Poslanecká sněmovna zvláštní kontrolní orgán pro kontrolu činnosti Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost skládající se nejméně ze 7 poslanců tak, aby byl zastoupen každý poslanecký klub ustavený podle příslušnosti k politické straně nebo politickému hnutí, za něž poslanci kandidovali ve volbách. Počet členů je i v tomto případě lichý.
Podle § 47 jednacího řádu navrhuji, aby tento kontrolní orgán měl postavení stálé komise Poslanecké sněmovny. Dále bychom měli rozhodnout v souladu s § 115 odst. 3 jednacího řádu, zda tuto komisi ustavíme podle zásady poměrného zastoupení, případně jiným způsobem.
I zde zahajuji všeobecnou rozpravu a táži se, kdo se hlásí? Nikoho nevidím, všeobecnou rozpravu končím. Otevírám podrobnou rozpravu. I zde pan předseda Jakob. Máte slovo.
Poslanec Jan Jakob: Děkuji. I nyní navrhujeme zásadu poměrného zastoupení a 9 členů. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji a i já v tomto případě se ptám, zda má někdo protinávrh? Nikdo se nehlásí, končím podrobnou rozpravu.
Přečtu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna I. zřizuje stálou komisi Poslanecké sněmovny pro kontrolu činnosti Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost skládající se z 9 poslanců; II. stanoví, že komise se ustavuje podle zásady poměrného zastoupení."
Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro? Zmáčkněte tlačítko a zvedněte ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Je to hlasování s pořadovým číslem 36, přihlášeno je 185 poslankyň a poslanců, pro návrh 165, proti nikdo. Konstatuji, že návrh usnesení byl přijat.
Já vám děkuji a končím projednávání tohoto bodu.
Otevírám další bod a tím je
14.
Návrh na zřízení stálé komise Poslanecké sněmovny pro kontrolu činnosti
Úřadu pro zahraniční styky a informace a způsobu jejího ustavení nebo volby
Podle § 12a zákona č. 153/1994 Sb., o zpravodajských službách České republiky, zřizuje Poslanecká sněmovna kontrolní orgán pro kontrolu činnosti Úřadu pro zahraniční styky a informace skládající se nejméně ze 7 poslanců tak, aby byl zastoupen každý poslanecký klub ustavený podle příslušnosti k politické straně nebo politickému hnutí, za něž poslanci kandidovali ve volbách. Počet členů je vždy lichý, jako v předchozích případech. Podle § 47 jednacího řádu navrhuji, aby tento kontrolní orgán měl postavení stálé komise Poslanecké sněmovny. Dále bychom měli rozhodnout, v souladu s § 115 odst. 3 jednacího řádu, zda tuto komisi ustavíme podle zásady poměrného zastoupení, případně jiným způsobem.
I zde zahajuji všeobecnou rozpravu. Ptám se, zda se někdo hlásí? Nevidím, všeobecnou rozpravu končím.
Přistoupíme tedy k podrobné rozpravě a už vidím, že pan předseda Jakob je připraven vystoupit. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jan Jakob: Děkuji. Vážený pane předsedající, vážené dámy, vážení pánové, i u této poslední komise navrhujeme princip poměrného zastoupení a 9 členů komise. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, pane předsedo. Ptám se, zda se někdo hlásí s dalším návrhem? Nevidím. Končím tedy podrobnou rozpravu a přečtu návrh usnesení.
Návrh usnesení zní: "Poslanecká sněmovna I. zřizuje stálou komisi Poslanecké sněmovny pro kontrolu činnosti Úřadu pro zahraniční styky a informace skládající se z 9 poslanců; II. stanoví, že komise se ustavuje podle zásady poměrného zastoupení."
Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro návrh? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Je to hlasování s pořadovým číslem 37, přihlášeno je 184 poslankyň a poslanců, pro návrh 165, proti nikdo. Konstatuji, že návrh usnesení byl přijat.
Já vám děkuji. Končím projednávání tohoto bodu a konstatuji, že všechny stálé komise jsme schválili v souladu s jednacím řádem.
Přistoupíme k bodu číslo 15. Otevírám bod, který nese název
15.
Návrh na stanovení počtu poslanců ve stálých delegacích Parlamentu
do meziparlamentních organizací
Parlament České republiky je zastoupen svými stálými delegacemi v těchto meziparlamentních organizacích:
1. v Meziparlamentní unii;
2. v Parlamentním shromáždění NATO;
3. v Parlamentním shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě;
4. v Parlamentním shromáždění Rady Evropy;
5. ve Středoevropské iniciativě.
V Parlamentním shromáždění Unie pro Středomoří je Poslanecká sněmovna zastoupena výborem pro evropské záležitosti.
Počty členů jsou určeny jednacími řády nebo vnitřními předpisy jednotlivých meziparlamentních organizací. Stálé delegace do meziparlamentních organizací jsou složeny z členů obou komor Parlamentu. Podle § 7 odst. 4 zákona č. 300/2017 Sb., o zásadách jednání a styku Poslanecké sněmovny a Senátu mezi sebou a navenek a o změně zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, ve znění pozdějších předpisů, takzvaný stykový zákon, platí, že pokud se komory neshodnou na jiném postupu, připadnou po zaokrouhlení na celá čísla dvě třetiny míst ve stálé delegaci Sněmovně a jedna třetina míst ve stálé delegaci Senátu.
V minulém volebním období byla Poslanecká sněmovna v jednotlivých delegacích zastoupena takto:
- ve stálé delegaci Parlamentu do Meziparlamentní unie 8 poslanců;
- ve stálé delegaci Parlamentu do Parlamentního shromáždění NATO 10 poslanců, z toho 5 se statutem člena a 5 se statutem náhradníka;
- dále ve stálé delegaci Parlamentu do Parlamentního shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě 5 poslanců, z toho 4 se statutem člena a 1 se statutem náhradníka;
- ve stálé delegaci Parlamentu do Parlamentního shromáždění Rady Evropy 10 poslanců, z toho 5 se statutem člena a 5 se statutem náhradníka;
- ve stálé delegaci Parlamentu do Středoevropské iniciativy 5 poslanců, z toho 3 se statutem člena a 2 se statutem náhradníka.
Počet členů v jednotlivých stálých delegacích za Poslaneckou sněmovnu zůstává nezměněn, neboť odpovídá § 7 odst. 4 stykového zákona. Pouze ve třech stálých delegacích došlo ke změnám v požadavcích na počet povinného zastoupení žen:
- stálá delegace Parlamentu do Meziparlamentní unie: 8 poslanců, z toho minimálně 3 ženy;
- stálá delegace Parlamentu do Parlamentního shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě: 5 poslanců, z toho 4 se statutem člena, z toho minimálně 1 žena, a 1 se statutem náhradníka;
- stálá delegace Parlamentu do Parlamentního shromáždění Rady Evropy: 10 poslanců, z toho 5 se statutem člena, z toho minimálně 2 ženy, a 5 se statutem náhradníka, z toho minimálně 1 žena. ***