(22.10 hodin)
(pokračuje Markéta Pekarová Adamová)

V souladu s § 54 odst. 3 našeho jednacího řádu nyní můžeme přistoupit k určení dvou ověřovatelů pro tuto naši schůzi, tedy 1. schůzi Poslanecké sněmovny. Navrhuji tak, jak bylo předem dohodnuto, abychom jimi určili poslance Stanislava Berkovce a pana poslance Pavla Žáčka. Má někdo jiný návrh? Nikoho, kdo by se hlásil k tomuto do rozpravy nebo měl jiný návrh, nevidím.

 

Takže pokud je všechno jasné, mohu zahájit hlasování o tomto návrhu.

Já jej zahajuji nyní a ptám se, kdo s tímto návrhem souhlasí? Ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

hlasování číslo 12 bylo přihlášeno 192 poslankyň a poslanců, pro hlasovalo 185 z nich, proti žádný. Návrh byl přijat.

 

Konstatuji, že ověřovateli naší ustavující schůze Poslanecké sněmovny jsme právě určili pana poslance Stanislava Berkovce a pana poslance Pavla Žáčka. Končím tedy projednávání tohoto bodu.

 

Můžeme přistoupit k dalšímu bodu, kterým je bod

 

14.
Návrh na zřízení výborů Poslanecké sněmovny

Poslanecká sněmovna na základě § 32 jednacího řádu musí zřídit mandátový a imunitní výbor, petiční výbor, rozpočtový výbor, kontrolní výbor, organizační výbor, volební výbor, výbor pro evropské záležitosti a další výbory, na nichž se usnese. Připomínám, že mandátový a imunitní výbor jsme již zřídili a ustavili.

V minulém volebním období pracovaly tyto výbory: hospodářský výbor, ústavně-právní výbor, výbor pro bezpečnost, výbor pro obranu, výbor pro sociální politiku, výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj, výbor pro zdravotnictví, výbor pro životní prostředí, zahraniční výbor a zemědělský výbor. Nyní vás prosím o vaše návrhy. Otevírám rozpravu, do které nevidím žádného přihlášeného, rozpravu tudíž končím.

 

Přistoupíme k hlasování o následujícím usnesení: "Poslanecká sněmovna zřizuje I. petiční výbor, rozpočtový výbor, kontrolní výbor, organizační výbor, volební výbor, výbor pro evropské záležitosti; II. tyto další výbory: hospodářský výbor, ústavně-právní výbor, výbor pro bezpečnost, výbor pro obranu, výbor pro sociální politiku, výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj, výbor pro zdravotnictví, výbor pro životní prostředí, zahraniční výbor a zemědělský výbor."

Kdo s tímto návrhem souhlasí, v zahájeném hlasování nechť zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti?

hlasování číslo 13 bylo přihlášeno 192 poslankyň a poslanců, pro hlasovalo 186 z nich, proti žádný. Návrh usnesení byl schválen tak, jak byl předložen.

 

Končím projednávání i tohoto bodu.

 

Dalším bodem našeho jednání je bod

 

15.
Návrh na stanovení počtu členů výborů Poslanecké sněmovny

V úvodu mi dovolte připomenout, že výbory Poslanecké sněmovny se ustavují podle zásady poměrného zastoupení dle § 115 odst. 2 jednacího řádu.

K tomuto bodu otevřu rozpravu, do které už vidím prvního přihlášeného pana předsedu poslaneckého klubu KDU-ČSL Marka Výborného, kterému tímto dávám slovo.

 

Poslanec Marek Výborný: Vážená paní místopředsedkyně, vážený pane premiére, vládo, kolegyně, kolegové, na základě dohody všech předsedů poslaneckých klubů si dovoluji přednést tento návrh na počty členů jednotlivých výborů: pro petiční výbor 16 členů, rozpočtový výbor 25 členů, kontrolní výbor 16 členů, organizační výbor 16 členů, volební výbor 16 členů, výbor pro evropské záležitosti 20 členů, hospodářský výbor 25 členů, ústavně-právní výbor 20 členů, výbor pro bezpečnost 16 členů, výbor pro obranu 16 členů, výbor pro sociální politiku 20 členů, výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu 25 členů, výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj 20 členů, výbor pro zdravotnictví 25 členů, výbor pro životní prostředí 20 členů, zahraniční výbor 20 členů a zemědělský výbor 16 členů.

Vážená paní předsedkyně, prosím, aby o tomto návrhu Sněmovna hlasovala. Děkuji.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Já také děkuji. Pokud jde o výbor organizační, chci upozornit, že navržený počet členů výboru zahrnuje i předsedkyni a místopředsedkyně a místopředsedy Sněmovny, kteří jsou členy organizačního výboru ze zákona.

Dívám se, jestli se ještě někdo další hlásí do rozpravy, a protože nikoho nevidím, rozpravu k tomuto bodu končím a můžeme přistoupit k hlasování.

 

Přednesu návrh na usnesení: "Poslanecká sněmovna stanoví počet členů výborů takto: petiční výbor 16 členů, rozpočtový výbor 25 členů, kontrolní výbor 16 členů, organizační výbor 16 členů, volební výbor 16 členů, výbor pro evropské záležitosti 20 členů, hospodářský výbor 25 členů, ústavně-právní výbor 20 členů, výbor pro bezpečnost 16 členů, výbor pro obranu 16 členů, výbor pro sociální politiku 20 členů, výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu 25 členů, výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj 20 členů, výbor pro zdravotnictví 25 členů, výbor pro životní prostředí 20 členů, zahraniční výbor 20 členů a zemědělský výbor 16 členů."

Kdo s tímto návrhem souhlasí, tak v zahájeném hlasování nechť stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

hlasování číslo 14 bylo přihlášeno 192 poslankyň a poslanců, pro hlasovalo 187 z nich a proti žádný. Konstatuji, že návrh usnesení byl schválen.

 

Končím projednávání tohoto bodu.

 

Dalším bodem, který můžeme otevřít, je bod

 

16.
Vyhlášení lhůty na podávání návrhů na členy výborů Poslanecké sněmovny

A znovu žádám předsedu volební komise, pana poslance Martina Kolovratníka, aby se ujal slova. Máte slovo.

 

Poslanec Martin Kolovratník: Já za slovo děkuji. Je to dnes poslední informace od volební komise. My jsme na své schůzi 8. listopadu v usnesení číslo 10 vyhlásili... nebo v tuto chvíli platí vyhlášená lhůta do příštího týdne do pondělí 15. listopadu do 10 hodin. Jak už jsem říkal v souvislosti s druhou volbou posledního neobsazeného místa místopředsedy Sněmovny, pokud tedy nebude Sněmovna příští týden, ale až v týdnu od 22., tedy od úterý 23., tak bychom tu lhůtu posunuli. Já to ale teď jako předseda volební komise nemohu udělat o své vůli, potřebuji k tomu rozhodnutí usnesení celé volební komise. V tuto chvíli podávám, řekněme, průběžnou informaci. Lhůta na obsazení výboru teď platí do pondělí 15. listopadu do 10 hodin, pokud se zítra od vedení Sněmovny nebo od zástupců politických klubů dozvím informaci o novém termínu 2. schůze.

Pokud by to tedy bylo o týden posunuto, pak i na komisi vyhlásíme novou lhůtu. Předpokládám, že by to bylo pondělí 22. listopadu do 10 hodin a byla by to lhůta jak na výbory, tak právě na místo místopředsedy Poslanecké sněmovny. Jak to volební komise rozhodne, tak bychom všechny kluby okamžitě písemně informovali. Toť vše, děkuji za pozornost. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP