(Jednání pokračovalo v 11.00 hodin.)
Místopředseda PSP Petr Fiala: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, jak už pan předseda oznámil, přistoupíme ke stanovení pořadu 119. schůze, jehož návrh je uveden na pozvánce. Ještě jednou připomínám, že podle § 54 odst. 7 zákona o jednacím řádu rozhodne Sněmovna pouze o pořadu uvedeném v žádosti. Nelze navrhovat žádnou změnu.
Budeme tedy hlasovat o celém návrhu pořadu 119. schůze Poslanecké sněmovny, jak byl písemně předložen. Na hlasování jsme připraveni. (Hluk v sále. Špatná slyšitelnost.)
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 2, přihlášeno 140 poslanců, pro 137, proti nikdo. Konstatuji, že pořad schůze byl schválen.
A než přistoupíme k jedinému bodu pořadu, kterým je
1.
Závěrečná zpráva vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny
k ekologické katastrofě na řece Bečvě
/sněmovní dokument 9016/
S přednostním právem se přihlásil pan ministr Brabec. Po něm je ještě s přednostním právem před otevřením bodu přihlášen pan místopředseda Petr Gazdík.
Ministr životního prostředí ČR Richard Brabec Děkuji za slovo, vážený pane předsedající. Kolegyně, kolegové, jsem velmi rád, také proto jsem vůbec nepochyboval, že bych dneska neschválil nebo že bych nepřispěl ke schválení programu dnešního jednání, protože jsem velmi rád, že můžu říct konečně se znalostí té zprávy reakci, která bude ve dvou rovinách.
Já bych si dovolil začít a připomenout klíčové milníky, protože ony jsou důležité z hlediska pochopení, a pak bych krátce rozebral jednotlivá zjištění zprávy, ale samozřejmě, pokud bych je rozebíral všechna, a já pak řeknu ještě jeden procedurální návrh na konci, tak bychom tady seděli dvě hodiny. (Hluk v sále neutichá.)
K té havárii, jak všichni víte, došlo 20. září loňského roku v dopoledních hodinách a postihla řeku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Znečišťující látka nebyla cítit ani vidět. Nebylo vůbec zprvu možné identifikovat, o jakou škodlivinu jde. Zprvu nebylo vůbec jasné, že jde o havárii, protože úhyn ryb samozřejmě mohl mít celou řadu různých důvodů: nedostatek kyslíku, splach z polí, jednorázový vnos způsobený cisternou. Látka protekla téměř 40 kilometrů řeky, to jsou všechno věci, které víme. Havárii, a to považuji za hrozně důležité, od začátku řešily desítky lidí z organizací, které jsou na sobě odborně i personálně zcela nezávislé. To říkám záměrně s důrazem pro ty různé úvahy o nějakých zločinných spolčeních a další zběsilosti, které tady říká pan kolega Gazdík a i jiní. Takže byl tam Hasičský záchranný sbor, Policie České republiky, vodoprávní úřady dotčených obcí i krajů, Česká inspekce životního prostředí, Povodí Moravy, společnost VAK Vsetín, rybáři a další. Odebírají se desítky vzorků, hodnotí je několik různých laboratoří, probíhají kontroly více než 20 společností, myslím, že celkem 21 společností poblíž řeky.
21. 9. vodoprávní úřad Valašské Meziříčí, Povodí Moravy a Čech společně kontrolují stavy vyústí a zařízení v různých podnicích, nabírají vzorky při podezření na nestandardní vjemy. V průběhu následujících dnů potom skupina složená z vodoprávního úřadu, Povodí Moravy a Čech kontroluje 21 podniků, z nichž v první chvíli dle indicií na místě vylučuje většinu z nich jako původce možné havárie, a já se k tomu za chvilku vrátím, je to důležité.
23. 9. ve večerních hodinách laboratoř hasičů potvrzuje kyanidy. Informace je následně křížově potvrzena ráno Povodím Moravy, jež informaci obratem zveřejňuje do médií. Až do 23. 9. vše probíhá standardně pouze po odborné linii s cílem hlavně zastavit šíření otravy a najít zdroj. I když už je jasné, že jde o velkou havárii, média to řeší jako v jiných podobných případech, tedy s orgány, které havárii vyšetřují. A za chvilku ještě řeknu, a to už myslím z té zprávy je jasně patrné, že havárie jsou standardně zmáhány místními vodoprávními úřady a případně ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí, pokud to situace a orgány integrovaného záchranného systému vyžadují.
Vše se ale zásadně pak mění 24. 9., když se na sociálních sítích a následně i v médiích rozjíždí kampaň, a právě politici jako pan Gazdík, pan Kalousek, pan Blaha, paní Pekarová Adamová a další a další se předhánějí, že už viníka znají. A já se ptám, proč asi? No protože za pár dní jsou krajské volby, a prostě se to hodí.
25. 9., a to je důležité, případ přebírá policie, tedy už pět dní po havárii, zahajuje vyšetřování v trestním řízení a 26. 9., jestli se nemýlím, Policie České republiky na Twitteru oznamuje, že zjistila, odkud kyanid do Bečvy vytekl. 27. 9. se pak za nařčení společnosti DEZA z otravy na Bečvě veřejně omlouvá poslanec za STAN pan Gazdík. On to sice potom popírá, včetně našeho společného povídání v Událostech, komentářích, kde řekl, že to neřekl, ale řekl to. Já dneska ukazoval ty důkazy, rád mu je ukážu, on to dobře ví, že to řekl, a pak se omlouval a pak to smazal. Ale to je jedno. Prostě důležité je, že se to stalo a pan poslanec Gazdík se za to omlouval, že to žádná DEZA nebyla, že měl špatné informace.
29. 9. policie oznamuje, že vyústí, ze kterého unikl kyanid do řeky Bečvy, leží v katastru obce Juřinka, a 30. 9. potom jednatel firmy Energoaqua pan Havelka potvrzuje, že v areálu společnosti zasahovala policie.
Potom další a další věci: 27. 10. uniká do Bečvy z vyústí areálu Energoaqua další znečišťující látka, tentokrát nikl. Potom 24. 11. do Bečvy z areálu Energoaqua opět unikají znečišťující látky - dusitany. 2. 12. z Energoaquy znovu neznámá látka, později se potvrzuje, že se jedná o nadlimitní fosfor. Mezitím, a to je zajímavé, deník Referendum, redaktor pan Patočka a další, chrlí různé scénáře, v podstatě i v průběhu roku 2020 a 2021, jak to vlastně všechno mohlo být. Objeví se několik scénářů a vždycky se část opozice nadšeně přikloní k tomu scénáři, že to tedy takhle asi nebylo, ale bylo to jinak, takže se tam objevují jednou kyanidy, podruhé fenoly, pak nějaké kombinace. Těch věcí je celá řada.
Zdůrazňuji tady, že od 25. 9. to vyšetřuje Policie České republiky, vede si své vlastní šetření a samozřejmě nikdo z nás nevidí do spisu. Jestli se mě občas někdo ptáte nebo ptá, proč s tím něco neděláme a jak to trvá dlouho, tak říkám, že opravdu ministr životního prostředí a ani ministr vnitra nemůže zasahovat a samozřejmě nesmí zasahovat do policejního šetření. To znamená, že všechny informace, které měla do té doby Česká inspekce životní prostředí a další orgány, předala policii, to je normální, protože trestní řízení má přednost.
21. 4. už letošního roku Sněmovna poprvé ve své historii odsouhlasila vznik vyšetřovací komise k živému spisu. 3. 5. soudní znalec Klicpera dokončil znalecký posudek a předal ho policii. 28. června letošního roku policie obvinila z trestného činu jednu právnickou a jednu fyzickou osobu. Jde o trestné činy poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Dle zpráv z médií jsou těmi obviněnými firma Energoaqua a její jednatel pan Havelka. ***