(Schůze zahájena ve 14.00 hodin.)
Předseda PSP Radek Vondráček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji 118. schůzi Poslanecké sněmovny, všechny vás tu vítám. Aby byla zaznamenána vaše účast, tak jsem vás právě všechny odhlásil, prosím, abyste se znovu přihlásili svými identifikačními kartami, případně mi sdělili, kdo hlasuje s kartou náhradní. Pan poslanec Holomčík hlasuje s náhradní kartou číslo 20.
Organizační výbor Poslanecké sněmovny stanovil návrh pořadu 118. schůze dne 2. září tohoto roku. Pozvánka vám byla rozeslána elektronickou poštou téhož dne.
Nejprve přistoupíme k určení ověřovatelů této schůze. (V sále je hluk.) Já už vás všechny poprosím o klid. Poprosím vás, abyste zaujali svá místa v sále. Nejprve budeme hlasovat ověřovatele.
Navrhuji, abychom určili poslance Stanislava Berkovce a poslance Jana Čižinského. Má někdo jiný návrh? (Gong.) Nikoho takového nevidím. Přivolal jsem kolegy z předsálí.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro navržené ověřovatele? Kdo je proti?
Hlasování číslo 1, ke kterému bylo přihlášeno 122 poslanců, pro 118, proti 1. Návrh byl přijat. Konstatuji, že jsme ověřovateli 118. schůze Poslanecké sněmovny určili poslance Stanislava Berkovce a poslance Jana Čižinského.
Dále bych vám rád sdělil omluvy. Z dnešní neúčasti se omlouvají: Martin Baxa od 15.45 do 18 hodin - pracovní důvody, Monika Červíčková - zahraniční cesta, Alena Gajdůšková - pracovní důvody, Miroslav Grebeníček - zdravotní důvody, Jana Levová - pracovní důvody, Karla Maříková - pracovní důvody, Ladislav Okleštěk - zdravotní důvody, Roman Onderka - pracovní důvody, Daniel Pawlas - zdravotní důvody, Karla Šlechtová - zdravotní důvody, Jiří Valenta od 16 hodin - pracovní důvody, Petr Venhoda - zdravotní důvody.
Z členů vlády se omlouvají: Jana Maláčová - pracovní důvody, Lubomír Metnar - pracovní důvody, Robert Plaga - pracovní důvody, Miroslav Toman - pracovní důvody. A dostáváme se ke stanovení pořadu. Prosím.
Poslanec Ondřej Babka: Děkuji za slovo. Jenom pro stenozáznam, já jsem v hlasování číslo 1 hlasoval pro a nefungovala mi hlasovací karta. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Takže pouze pro stenozáznam. Děkuji.
Já vás nejprve seznámím s návrhy, na kterých se shodlo dnešní grémium. Navrhujeme, aby bod 6 návrhu pořadu, sněmovní tisk 799/5, energetický zákon vrácený Senátem, byl zařazen pevně na dnes, úterý 14. září v 17 hodin.
Dále zařadit do pořadu schůze nový bod - sněmovní tisk 1304, poslanecký návrh zákona o posuzování vlivu na životní prostředí, první čtení podle § 90 odst. 2, a to pevně na středu 15. září ve 14.30.
Dále bod 38 návrhu pořadu, tisk 1210, návrh státního závěrečného účtu České republiky za rok 2020, zařadit pevně na středu 15. září v 18.00. Dále grémium navrhuje projednávat body z bloku třetích čtení v pořadí: 19, tisk 702; 20, tisk 1027; 26, tisk 670; bod 28, tisk 983; bod 21, sněmovní tisk 1143; bod 22, tisk 944, a dále dle návrhu pořadu.
Na závěr grémium navrhuje body z bloku smlouvy druhé čtení projednávat ve čtvrtek 16. září v 11 hodin nebo projednávat je po skončení písemných interpelací s tím, že nejpozději v 11 hodin. Jedná se o body 15, 16, 17 a 18 návrhu pořadu, tisky 1019, 459, 511 a 973.
S náhradní kartou číslo 11 hlasuje paní poslankyně Valachová.
Nyní je prostor pro návrhy k pořadu schůze. Já zde mám hned několik přihlášek s přednostním právem. Jako první se přihlásil pan místopředseda Tomio Okamura. (V sále je hlučno.) Tak já vás všechny poprosím opravdu o klid v sále. (Zvoní zvoncem.) Už začala schůze a řešíme program. Pane místopředsedo, máte slovo.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, SPD navrhuje na úvod schůze mimořádný bod s názvem Zrušení pandemické pohotovosti. Česká republika má nejpřísnější protiepidemická opatření ve srovnání s okolními státy, přestože počet hospitalizovaných s covidem je pouze několik desítek.
Hnutí SPD požaduje návrat k normálnímu životu a zrušení pandemické pohotovosti. Švédsko po vzoru Dánska uvolní od 29. září naprostou většinu omezení kvůli koronaviru, oznámila minulý týden jejich vláda. Přitom Švédsko uplatňovalo během pandemie mírnější opatření než většina dalších zemí. Dánsko oznámilo na konci srpna, že od 10. září ruší všechna opatření proti koronaviru s tím, že je epidemie pod kontrolou. Zůstávají jen kontroly na hranicích.
Česká republika má přitom dlouhodobě nejpřísnější protiepidemická opatření ve srovnání s okolními státy, přestože aktuální počet hospitalizovaných v nemocnicích s covidem je pouze několik desítek. Testování školáků počátkem školního roku minulý týden přitom zjistilo, že z jednoho milionu školáků bylo pozitivních pouhých 111 - z jednoho milionu 111! A stálo to 50 milionů korun z veřejných peněz, tohleto testování.
Tady bych připomenul, že hnutí SPD podalo hned 1. září správní žalobu proti těm opatřením, proti vládním opatřením ve školách. Samozřejmě tu... často jsem byl tázán, proč až 1. září, tak jenom na vysvětlenou. Správní žalobu lze podat až první den v platnosti opatření, proto jsme ji podali hned 1. září. A my si myslíme, že ta opatření ve školách jsou diskriminační, že jsou špatně odůvodněná, a tím i protizákonná. Ostatně už jenom letos soudy shodily více než 25 vládních opatření jako protizákonných. No, a nyní samozřejmě oprávněně ti postižení občané a firmy hrozí miliardovými žalobami na stát a budou žádat odškodnění za škody, za tyhlety chyby vlády. ***