Úterý 15. června 2021, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Radek Vondráček)

32.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 352/2001 Sb.,
o užívání státních symbolů České republiky a o změně
některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 702/ - druhé čtení

Z pověření vlády předložený návrh uvede místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček. Prosím, máte slovo.

 

Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček: Děkuji. Vážený pane předsedo, kolegyně, kolegové, velmi stručně. Novela reaguje na poznatky z praxe. Navrhuje se doplnit právní úpravy užívání pečetidel s malým státním znakem, omezení povinnosti škol vyvěšovat státní vlajku v období letních prázdnin, definujeme lépe pojem úřední razítko a zpřesňujeme pravidla užívání státních pečetí a vlajky prezidenta republiky. Jenom upozorňuji, že v podrobné rozpravě se přihlásím ke svému pozměňovacímu návrhu, který velmi pomůže dobrovolným hasičům, protože jim umožní používat velký státní znak na svých stejnokrojích. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji za stručný úvod. Návrh jsme v prvém čtení přikázali k projednání výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu jako výboru garančnímu. Usnesení výboru byla doručena jako sněmovní tisky 702/1 až 3. Já poprosím, aby se slova ujal zpravodaj výboru, kterým by měl být pan poslanec Ivo Pojezný. (Hlasy mimo mikrofon: Je na výjezdu.) Tak, je to druhé čtení, takže zastoupí ho pan poslanec Vácha.

 

Poslanec František Vácha: Děkuji za slovo, pane předsedo. Ve stručnosti - výbor se zabýval tímto návrhem na své 51. schůzi dne 31. března 2021 a přijal usnesení:

"Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu po odůvodnění náměstka ministra vnitra Petra Vokáče a zpravodajské zprávě poslance Iva Pojezného a po rozpravě doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky přijmout návrh zákona, kterým se mění zákon číslo 352/2001 Sb., o užívání státních symbolů a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, sněmovní tisk 702, schválit ve znění přijatých pozměňujících návrhů."

Měli jsme tam tři pozměňující návrhy, které jsme přijali:

"I. V novelizačním bodě 2 se slova 'razítko kulaté' nahrazuje slovy 'razítko vytvářející otisk kruhového' " a to samé je ve třetím novelizačním bodě. A pak se mění účinnost: v bodě 3 čl. 2 se rok 2021 mění a nahrazuje rokem 2022.

"Výbor pověřil

- místopředsedu Karla Raise, poslance Karla Raise, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny;

- zpravodaje výboru, aby toto usnesení předložil na schůzi Poslanecké sněmovny, kdy ho v tuto chvíli zastupuji;

- zpravodaje výboru Ivo Pojezného, aby ve spolupráci s legislativním odborem Kanceláře Sněmovny provedl případné legislativně technické úpravy."

Tak to jest usnesení výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Já v tomto bodě otevírám obecnou rozpravu, do které jako první je přihlášen pan poslanec Jelínek. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Pavel Jelínek: Dobrý den, dámy a pánové, za SPD jsme podali pozměňovací návrh. Státní vlajku vyvěšují dle platného znění zákona číslo 352/2001 Sb. v § 7 oprávněné osoby uvedené v § 2 písm. a) až s) na budovách, v nichž sídlí, při příležitosti státních svátků, při příležitostech republikového významu vyhlášených Ministerstvem vnitra nebo při příležitostech místního významu, vyhlášených krajem nebo obcí. Pod písmenem r) najdete vysoké školy, školy a školská zařízení zapsaná ve školském rejstříku podle zvláštního zákona. Právě vyvěšování státní vlajky na budovách škol se týká změna při používání státních symbolů uvedená v zákoně číslo 352/2001 Sb., o užívání státních symbolů České republiky a o změně některých zákonů ve znění zákona číslo 213/2006. Sb., zákona číslo 274/2008 Sb. a zákona číslo 183/2017 Sb. tím způsobem, že povinnost dle věty první se na osoby uvedené v § 2 odst. 1 písm. r) o letních prázdninách, to znamená v měsíci červenci a srpnu, na které spadají dva státní svátky, nevztahuje. Všech ostatních zákonem zmíněných budov se však výjimka z vyvěšování státní vlajky netýká a ani v důvodové zprávě vládního návrhu zákona není adekvátně vysvětleno a odůvodněno, jakým způsobem a z jakého důvodu byla právě školská zařízení vybrána jako jediné budovy, kde byla záměrně vynechána povinnost vyvěšování státní vlajky České republiky.

Státní vlajka je symbolem státní a národní svrchovanosti a nezávislosti, kterým je nezbytné vždy projevovat náležitou úctu, a to právě vyvěšováním na všech budovách bez výjimek v časech ani obdobích. Primárně budovy škol, kde se žáci a studenti seznamují s významem státních symbolů, jejich důležitosti a užívání a kde by se měli učit národní hrdosti a vlastenectví, mají být místa, kde je nutné reprezentovat a hájit státní symboly, jakým je státní vlajka České republiky, a to právě jejím vyvěšováním, a to i v období, kdy žáci a studenti školu prezenčně nenavštěvují, bez ohledu na čas ani období vyvěšování státní vlajky jako součást projevování národní hrdosti, u které je nutné ji podporovat zákonem a z těchto projevů neslevovat. Naopak je záhodno v občanech posilovat pocit hrdosti na vlastní národ, vlastenectví a sounáležitost s národem a upevňovat tak českou státnost.

V případě vládního návrhu zákona ve znění výše zmíněném se jedná o dva dny státního významu, to je státních svátků České republiky, které jsou navíc významně spjaty právě se školstvím. Jde o 5. červenec, den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, kdy si připomínáme symbolické výročí jejich příchodu na Velkou Moravu, který kromě křesťanství a vzdělanosti znamenal příchod písma hlaholice a prosazení staroslověnštiny jako oficiálního jazyka, dále 6. červenec, den upálení mistra Jana Husa, který je připomínkou výročí smrti teologa, kazatele, rektora pražské univerzity, díky němuž jako jazykovědci dnes používáme diakritiku zavedenou v českém pravopise.

V důvodové zprávě vládního návrhu zákona neexistuje přesvědčivý argument, který by pádně objasnil vyjádření neúcty ke státní vlajce České republiky jako ke státnímu symbolu právě tím, že nemůže být vyvěšena u příležitosti těchto významných státních svátků. Na těchto svátcích stojí učení a historie naší země. Stejně tak není dostatečně vysvětleno, proč by oprávněná osoba nemohla o těchto svátcích do dotčených budov docházet a vlajku řádně vyvěsit, pakliže tomu lze u všech ostatních budov, a tam žádné problémy nejsou, na všech státních budovách a všech ostatních příležitostech republikového významu, vyhlášených Ministerstvem vnitra či místního významu vyhlášených krajem nebo obcí.

Žádám vás o podporu pozměňovacího návrhu, který jsme za SPD vložili do systému pod číslem 7998 a který je proti zrušení povinnosti vyvěšování státní vlajky na školách v době prázdnin. Děkuji za podporu.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám. Do obecné rozpravy pan poslanec Brázdil.

 

Poslanec Milan Brázdil: Dobrý den, dámy a pánové. Vy víte, že poměrně často vystupuji k záchranné službě, čtrnácti originálům. A tak mi dovolte, abych využil této možnosti, kdy zdravotnická záchranná služba, ač je organizovaná krajsky, tak přece jenom zasahuje i v Polsku, i když teď protiprávně - možná v dohledné době vznikne dohoda - ale v Německu, v Rakousku. A tito lidé, je to zdravotnická záchranná služba, ale oni nevědí: Je to kraj? Jaký kraj? Má tam, může tam mít nějaký znak? Tak mi dovolte načíst posléze v podrobné rozpravě pozměňovací návrh, který by umožňoval použít velký státní znak i pro záchrannou službu. Asi to nebude jednoticím prvkem, který umožní to, aby záchranka byla nakonec státní, ale přece jenom si takovýto pozměňovací návrh dovolím načíst. Děkuji vám za pozornost.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Ještě někdo do obecné rozpravy k tomuto bodu?

S náhradní kartou číslo 11 hlasuje pan poslanec Václav Klaus.

Končím obecnou rozpravu. Je zájem o závěrečná slova? Pan zpravodaj? Není zájem. Pan navrhovatel? Není zájem. Zahajuji podrobnou rozpravu. První se hlásí pan ministr.

 

Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček: Děkuji. Jak jsem již avizoval ve svém úvodním vystoupení, hlásím se ke svému pozměňovacímu návrhu 5280, který je v systému a který má umožnit používat velký státní znak na stejnokrojích dobrovolných hasičů a dalších. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Omlouvá se dnes pan poslanec Stanislav Juránek z pracovních důvodů.

Do podrobné rozpravy pan poslanec Jelínek je přihlášen.

 

Poslanec Pavel Jelínek: Děkuji. V podrobné rozpravě se hlásím k pozměňovacímu návrhu, který je v systému zaveden pod číslem 7998. Je písemně odůvodněn a přednesl jsem ho v obecné debatě. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Pan poslanec Brázdil.

 

Poslanec Milan Brázdil: Taky děkuji za umožnění vystoupit v podrobné rozpravě. Já bych vlastně to, co jsem zdůvodnil před chvílí, chtěl načíst, tedy nemám to v systému, že v § 2 odst. 1 se z písmeno v) vkládá další písmenko w), zdravotnická záchranná služba, tedy umožnění použít velký státní znak i pro stejnokroje oblečení záchranářů. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Ptám se, zda ještě někdo v rozpravě? Končím podrobnou rozpravu. Zájem o závěrečná slova není. Žádné návrhy na zkrácení lhůt, nebo aby se tím garanční výbor nezabýval, nepadly. Tím končím druhé čtení tohoto tisku. Všem vám děkuji.

 

Otevírám bod číslo

Aktualizováno 28. 7. 2021 v 8:43.




Přihlásit/registrovat se do ISP