(9.20 hodin)

 

Poslanec Pavel Kováčik: - abychom současně rozhodovali také o tom, že k takovýmto absurditám, o kterých mluvil pan kolega Stanjura, nebude docházet. Já vím, jistého času to bylo tak, že se přednostně rozhodovalo podle toho - tedy zlí jazykové tvrdí, že? - ze které politické strany je příslušný starosta nebo ředitel té instituce. To je přece dávno pryč, že? Teď stačí doopravdy, když se přihlásí co nejdřív.

Bohužel, toto kritérium nezohledňuje kvalitu projektů. Toto kritérium nezohledňuje ani nutnost, potřebnost, nezbytnost toho žadatele. Toto kritérium skutečně zohledňuje jenom to, jak moc je bez ohledu na příslušnou odbornou kvalifikaci nebo úroveň ten žadatel zručný v digitálním světě. To si myslím, že může být jistou výhodou, ale převažují určitě nevýhody. O objektivitě toho rozhodnutí nemůže být ani řeči. Prosím, zvažme napříště, jestli toto kritérium má být skutečně tím rozhodujícím, a nedívejme se bezhlavě jenom na to, že digitalizace vyřeší úplně vše. Ano, vyřeší, ale tak, jak to teď zobrazil pan kolega Stanjura. A to přece není dobře. Děkuju.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Nyní s přednostním právem pan předseda Válek, připraví se pan předseda Jurečka. Připomínám, že jsme ve fázi schvalování programu. Pouze přednostní práva. Děkuji.

 

Poslanec Vlastimil Válek: Vážený pane předsedající, paní ministryně, páni ministři, kolegyně a kolegové, já jsem se té klikací šaškárny musel zúčastnit, protože v jedné z těch nemocnic, která měla totální neúspěch, zřejmě proto, že docent Blatný už není ministr, pracuji. Ty projekty jsme chystali tři čtvrtě roku. Výsledek byl, že jsme bohužel nekoupili dostatečně rychle herní myši, pravděpodobně jsme neměli ty správné klikače, což u druhé - Fakultní nemocnice v Brně - udělali správně. Určitě to nesouvisí s tím, že ředitel nemocnice je současný náměstek ministra - a tam naopak vyšly projekty všechny.

Já si myslím, že je to naprosto nedůstojné českého zdravotnictví a naprosto nedůstojné, aby tímto způsobem byly rozdělovány peníze. Já to považuji za obrovskou ostudu. Všem kolegyním, kolegům v naší nemocnici jsem se omlouval, protože se cítím jako poslanec vinen. Bohužel to takhle vnímají: jako naprosto nedůstojnou šaškárnu, všichni ti, kteří pracují ve zdravotnickém výzkumu, kteří pracují v Agentuře pro zdravotnický výzkum, v jakékoli grantové agentuře. Kdyby o projektech, o tom, jestli bude projekt přidělený, nebo nebude přidělený, rozhodovalo klikání, tak by to pro ně byla největší ostuda v jejich odborném a vědeckém životě. Jsou tady mezi vámi profesoři, jsou tady mezi vámi rektoři, bývalí rektoři. Prosím, ptám se jich: Zažili jste někdy, aby o rozdělování peněz za vědecké a výzkumné projekty rozhodovala rychlost klikání? (Hovoří hlasitě, vzrušeně.) Aby rozdíl mezi schválen-neschválen byl desetiny vteřiny? To jste opravdu někdy zažili? Přijde vám to normální? Přijde vám normální, že to takhle funguje?

Nicméně nebudu útočit na paní ministryni, protože celou tu akci chystalo Ministerstvo zdravotnictví. Tam byl nějaký náměstek zodpovědný za tu akci! Jaká kritéria hodnocení nachystal? To bych se tady rád dozvěděl. Bohužel, pan ministr tady není. On není ten ministr, který to chystal, ani tam nebude ten náměstek, který to chystal. Ale jaká byla kritéria o tom, že tyto peníze přijdou? O tom, že tyto peníze budou použity na jaké oblasti zdravotnického výzkumu nebo na jaké oblasti české medicíny mají být použity, se ví už řadu měsíců, dokonce možná déle než rok. Tedy předpokládal bych, že například Ministerstvo zdravotnictví navrhne MMR, aby hodnotící komise byla vědecká rada České lékařské společnosti. Nebo aby hodnotící komise byla vědecká rada a předsednictvo Agentury pro zdravotnický výzkum či jiný podobný orgán, který dokáže posoudit, co je ku prospěchu ne nějaké skupiny, ale ku prospěchu českého zdravotnictví. A ne že ta hodnotící komise, ten odborný orgán, budou prodejci myší, hráči on-line her a rychlost připojení. To mně přijde jako naprosto, naprosto nedůstojné, naprosto zoufalé a plivnutí do tváře všem zdravotníkům, co se starali o covid a co připravovali tyto projekty.

Těch nemocnic, které byly postiženy, je celá řada. Některé kraje nezískaly ani jeden projekt a myslím si, že je to velmi smutné. A prostřednictvím pana předsedajícího, váženému kolegovi Kováčikovi: Kraj Vysočina je v IT na špici i zásluhou předchozího hejtmana. Je to kraj, kam se chodí učit i fakultní nemocnice. Přesto, co se klikání týká, jsou hodně vzadu. Nedali to. Blbě klikají, nemají dobré klikače. Nebude to jenom o IT. A myslím si, nikdo z vás by asi nesouhlasil s tím, že při hlasování v této Poslanecké sněmovně se bude počítat prvních 50 kliků a ti, co kliknou jako 51., už se do hlasování nepočítají. A toto je to, o čem se bavíme.

Proto velmi prosím a připojuji se prostřednictvím pana předsedajícího ke kolegovi Stanjurovi: Prosím, zrušme toto! Zrušme to pořadí, uklidněme zdravotnickou veřejnost! A prosím, velmi prosím - a chápu, že paní ministryně v tom není úplně vinně - prosím, aby paní ministryně tady slíbila do mikrofonu, pokud je to možné, že se ty projekty budou opravdu hodnotit odborně, a žádám Ministerstvo zdravotnictví, aby stanovilo jasná pravidla a kritéria, podle kterých budou ty projekty vybírány - odborná kritéria související s kvalitou těch projektů, a ne s tím, jak kdo rychle kliká!

Protože pak se dostaneme do situace, a ať to není tak dramatické, ve které byly moje děti, když studovaly na Masarykově univerzitě, kdy předtermíny se spouštějí kolem půlnoci, a kdo dřív klikne, ten má předtermín. Kdo klikne později, ten předtermín nemá. Není to žádná tragédie. A ano, tady souhlasím prostřednictvím pana předsedajícího s váženým kolegou Kováčikem, tady rychlost klikání na tom souvisí. Já mám čtyři děti. Ten nejmladší je, co se klikání týče, nejrychlejší, má herní myš. Holt ho starší sourozenci o půlnoci vzbudili, on sedl, klikl rychleji než ti starší, a tím pádem měli předtermíny. Ano, je to řešení: mohli jsme nasadit svoje děti, které umějí rychle klikat. Ale kam bychom se dostali! Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Mám zde několik přednostních práv. Paní ministryně si přeje vystoupit až poté, co bude schválen pořad schůze a budeme v bodu, kvůli kterému jsme se tu sešli. Takže teď pan předseda Jurečka, připraví se pan předseda Bartoš.

 

Poslanec Marian Jurečka: Děkuji. Dobré dopoledne, vážený pane předsedo, tři členové vlády, kolegyně, kolegové. Já budu stručný, protože to podstatné už tady zaznělo v úvodním vystoupení pana předsedy Stanjury. Ale kdo jste trošku staršího data a sledovali jste politické dění ještě před pár lety, tak si vybavíte legendární pojem karlovarská losovačka. Teď se omlouvám všem do Karlových Varů, ale karlovarská losovačka oproti tomu, co tady můžeme sledovat, je prostě hadra. To, co se tady tímto způsobem rozjelo, je něco, co nejsme schopni my v regionech absolutně vysvětlovat. Jestli někdo ze zástupců vládních klubů ČSSD nebo ANO, kdo je třeba člen zdravotního výboru, je schopen tady vystoupit a hájit to, co tady proběhlo, tak bych byl rád, ať je schopen a řekne to. Určitě k tomu dáme prostor příští týden na normální schůzi, kde ten bod zařadíme, aby byla možnost o tom vést debatu.

Ale co mně vadí, že ministr zdravotnictví mlčí. Já být šéfem resortu, kterého se to tímto způsobem dotýká, tak okamžitě vystoupím a okamžitě upozorním na to, že takhle to prostě nemůže zůstat. A předpokládám, že Policie České republiky už celý tento postup u tohoto kola víc vyšetří. Protože tady chodí různé informace o tom, že došlo ke změnám v pořadí účastníků. Chodí informace o tom, že někteří účastníci věděli, že se to okno otevře o nějakou sekundu dřív. To jsou závažné informace! Jestli tyto věci umožnila firma, která je zodpovědná za software a která ten software dodávala pro administraci těchto výzev, tak je to velký problém a velký průšvih. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP