(13.10 hodin)
(pokračuje Zaorálek)

A teď se přesuňme do Německa a zjistěte si ta čísla, která mají v Německu, protože v Německu mají kupodivu taky podobné fíkové listy. I tam vlastně uzavírají okresy prostě proto, protože zjistili, že omezení mobility v pohybu jim snižuje incidence. Takže to si celá Evropa vyrábí fíkové listy, když vy tady suverénně tvrdíte, že to je pouze, což mi připadá dost tvrdé, nějaká naše záminka, nebo nějakým způsobem zastíráme realitu? To se všichni tedy mýlí? Copak si my můžeme dovolit v této situaci používat nějakých fíkových listů? Copak si to můžou dovolit Rakušané? Oni také ty okresy zavírají jenom zbůhdarma? Víte, já se domnívám, že tohle jsou naprosto neprůstřelné argumenty, které může vidět a musí vidět každý, kdo je chce vidět. Když nechcete vzít ta data, která jsme dodali, tak se podívejte na data zemí kolem nás. Uvědomte si, že dneska se pracuje tak, že všechna ta pracoviště jsou propojena. Vím, že naši lidi se propojují s těmi kolem, to znamená ten postup je společný. Už právě proto, že jsme tady v tom tak dlouho, komunikujeme společně a děláme opatření, která děláme všichni. Takže by bylo spíš trestuhodné, kdybychom nespolupracovali a kdybychom ignorovali to, co funguje.

Já bych chtěl říct ještě jednu věc, tedy za sebe. Víte, pro kulturu, kterou reprezentuji, je docela hrozná představa, pokud bychom nedokázali prosadit to, že to vlastně dotáhneme do konce, že to dobrzdíme, protože upřímně řečeno, pokud to neuděláme, pokud nesnížíme zásadním způsobem počet těch incidencí, těch nakažených až na taková čísla, jako je 1 500 a podobně, tak to tady s žádnou kulturou slavné nebude, to otevřeme pár galerií, muzeí, ale jinak nebude nic, protože do běžných divadel se s takovými čísly, která stále máme, nemůžeme plánovat vydat. A já vám řeknu jednu věc: pokud se nám nepodaří to snížit, což si myslím, že se teď rýsuje jako možné, právě když to dokončíme, právě když nepřestaneme v této chvíli - pokud nám to znovu ujede, tak budeme pak brzdit až někdy do července, si to představte! Když to teď prostě chvilku nevydržíme, tak pak se nám to rozjede znovu a budeme tady brzdit až do léta. To je něco, co si prostě nemůžeme přát, a pro kulturu to znamená katastrofu. To je přece evidentní.

Takže já jsem přesvědčen, že to je dneska obrovský veřejný zájem a zájem lidí, když víme ta čísla. A jenom ti, kdo si zakrývají oči, tak to netvrdí, tak to prostě musíme dotáhnout. Tady bylo dneska mnohokrát řečeno, že dneska ta šance je. Já vám něco řeknu. Já si pamatuji ty modely, které jsme měli v lednu, a kdyby tady fungoval ten starý virus, rozumíte, ještě ten, než přišly ty mutace, tak jsem si jist, že bychom ho zkrotili. Už dávno bychom to měli de facto pod kontrolou. To vám připadá asi sebevědomé, ale já jsem o tom hluboce přesvědčen. Celou tu věc nám překazil příchod nové, řekněme především britské mutace. Její nakažlivost nám rozmetala ty modely na kusy. "Psa" jsme založili, všechno, a museli jsme začít znovu.

Tady někdo říkal, že pořád překvapujeme. Já to připouštím, i nás to překvapilo. Prostě připouštím, že příchod nového viru, který funguje jinak, prostě bylo překvapení, a asi nejenom pro nás. To, co jsme opravdu tady tvrdili, tak to najednou neplatilo. Já jsem také těm lidem v segmentu kultury sliboval, co všechno bude, měli jsme připraveného "psa", kterého jsme dělali s ministrem zdravotnictví, a během několika dnů to šlo do stoupy, protože přišel ten novej zatracenej ten, kdy se ukázalo, že je daleko pohyblivější. A dneska, po těch dalších týdnech, si dovoluji tvrdit, že opět máme zase znovu jakýsi model, jak on se chová, a podařilo se ho zase zastavit.

To není tak, že jsme dneska bezmocní nebo že nemáme data. My ta data máme a jsem přesvědčen, i když to není můj resort, že jsme vám to předali, takže to vidíte stejně s námi. A stejně s námi vidíte, že je šance i s tímhle čilejším virem se vypořádat, ale musíme to dohrát, musíme to prostě dokončit. A my vám říkáme: Pak je obrovská šance, že když to dotáhneme, když snížíme nejenom tu incidenci, ale vyprázdníme nemocnice, protože není možné pokračovat s takto naplněnými sály, jipkami a podobně, tak pak si budeme moci dovolit přijít s tím, s čím pak přišel Boris Johnson. Boris Johnson v lednu nesliboval žádný plán, dokud měl incidenci vysokou, tak to nedělal, až v březnu, kdy mu to kleslo, pak přišel s plánem uvolňování. Až ve chvíli, když vidíte výsledek, tak můžete s větší jistotou říci: Tohle je itinerář, tohle je program, který vám můžeme předložit. A tady bylo řečeno z úst jiných, kteří to mají na starosti, že jsme vlastně schopni během poměrně krátké doby, když nám dáte nouzový stav, přijít s tou představou, jakmile to ještě klesne, přijdeme s představou, jak uvolňovat. To je zhruba podobný časový režim, jako udělali třeba v Británii.

Víte, mně to připadá takové trochu zpozdilé, když pan předseda Fiala řekne: Vy tady jenom zakrýváte, že nemáte plán. To je dobré. Tak vy nám do toho našeho plánu nouzového stavu kopnete a pak řeknete: Vy nemáte plán. My máme plán, ten plán je, že musíme vydržet nejmíň 14 dní držet tento režim, a pak tu je plán a budeme schopni ho předložit. Takže vlastně jde o to, abyste nám nepodtrhli nohy v tom, co si myslím, že dneska je velice slušná šance.

S kulturou to, přátelé, jednoduché není. Když poslouchám například britského premiéra, když řekne: Díky naší hamižnosti jsme úspěšní v očkování. To je samozřejmě podle mě velice nekulturní projev takto mluvit na veřejné scéně, protože takhle smutné to dneska je, takhle kulturní je ta debata. Hamižnost se prostě prohlašuje za vítěze. A víte, že nemáme jednoduchou situaci ani v tom, když jsme požádali Spojené státy, tak nám taky nedali ze svých zásob, raději to dali Mexiku a Kanadě.

Prostě se ukazuje, a to je poslední závěr, který si tu dovolím učinit, že potřebujeme do budoucnosti mluvit o strategické autonomii Evropy, protože to je termín, který jsem tady dříve používal, a ta krize jenom ukazuje, jak je tohle důležité, protože jak se ukazuje v takovém světě, kde se i v situacích krize, jako třeba ve válce, a tohle je podobné, najednou klidně vyhlašuje hamižnost jako princip, který vede k úspěchu. A proto si myslím, že je třeba uvažovat v Evropě o naší odolnosti do budoucna, o tom, abychom v klíčových věcech nebyli závislí způsobem, který z nás potom dělá outsidery. Takže kultura dostává na frak v těchto věcech, ale to neznamená, že ji nemáme držet a že se nemáme snažit v Evropě vytvořit prostředí, ve kterém si jsme schopni svoje uhájit. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Budeme pokračovat v přednostních právech. Nyní je na řadě pan ministr Blatný. Než dojde k mikrofonu, seznámím Sněmovnu s omluvenkou, pan předseda vlády Babiš se nám omlouvá z pracovních důvodů od 13.12. Prosím, pane ministře, máte slovo.

 

Ministr zdravotnictví ČR Jan Blatný Vážený pane předsedající, dámy a pánové, já jenom krátce také zareaguji. Jak je vidět, tak fíkový list se ujal. Já bych chtěl jenom podotknout, bez jakékoliv kritiky, jenom věcně, že opravdu byl-li by to fíkový list, potom by podobné fíkové listy měla většina okolních zemí, už o tom tady hovořil i pan ministr Zaorálek. Opravdu omezení pohybu včetně toho konkrétního opatření, to znamená omezení pohybu mezi určitými regiony, je velmi silným opatřením a používá ho řada zemí. To jsme si my nevymysleli a není to žádná zástěrka, je to něco, co opravdu velmi dobře funguje. A já bych chtěl upozornit, že se na tom opravdu shodli všichni, nebo téměř všichni ti oslovení odborníci, a pokud mám správné informace, jsou to ti stejní odborníci, které oslovuje například ODS nebo další strany. Ono totiž lidí, kteří se tím vážně v této zemi zabývají, není mnoho, je jich několik desítek. Jenom se vší vážností a opravdu na svou čest říkám, že se snažíme s nimi všemi komunikovat a je to něco, co je napříč touto odbornou komunitou. A ano, je to jeden z hlavních, ne-li jediný důvod, proč potřebujeme nouzový stav. Je to tak.

A pandemický zákon? Je dobře, že ho máme, já jsem za to také velmi rád. Myslím si, že to bylo velmi přínosné jednání, které k němu vedlo, a ten budeme potřebovat a budeme ho potřebovat ještě mnoho měsíců. Prosím, nezpochybňujme proto navzájem u řečnického pultu odborná stanoviska, odborná doporučení. A jestli existují nějací konkrétní jiní odborníci, ale myslím tím opravdu odborníky, ne politiky, potom se mimo Sněmovnu, protože nechci ty lidi uvádět do rozpaků, sejděme, já vám dám všechna ta jména, která souhlasí s tím, co jsem tady řekl, těch několik desítek lidí, kteří jsou v těch dvou skupinách. Poprosím kolegy, aby mně dali jména těch ostatních odborníků, kteří jsou proti tomuto doporučení, a můžeme je uvést do kontaktu, můžeme to všechno vydiskutovat. Zatím se tak nestalo, takže jenom abychom se neschovávali za slova, jako je odborník. Bezejmenný odborník není odborník. A proto se tady bavíme - a já to oceňuji, že se bavíme - opravdu na odborné úrovni, protože toto dnešní rozhodnutí je z mého pohledu opravdu velmi odborné a musí takové být. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP