(Schůze pokračovala v 10.15 hodin.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji další jednací den 93. schůze Poslanecké sněmovny. Aby byla zaznamenaná vaše účast, nejprve vás odhlásím a požádám vás o novou registraci, přihlaste se svými identifikačními kartami. Náhradní karty a jejich čísla, pokud byla nahlášena na 98. schůzi, zůstávají v platnosti.

Budeme pokračovat v přerušené 93. schůzi Poslanecké sněmovny. Připomínám, že tato schůze byla svolána podle § 51 odst. 4 zákona o jednacím řádu naší Poslanecké sněmovny a nelze rozšiřovat schválený pořad.

Pro informaci uvádím, že jsme přerušili tuto schůzi 26. března letošního roku, a to při projednávání prvního bodu Národní plán obnovy. Budeme tedy pokračovat právě tímto prvním bodem.

Ještě než zahájím, přečtu omluvu došlou předsedovi Poslanecké sněmovny. Omlouvá se ministr životního prostředí Richard Brabec, a to z pracovních důvodů na celý jednací den.

Když jsme končili v březnu projednávání, byly vyčerpány přihlášky s přednostním právem. Požádal bych tedy pana místopředsedu vlády, ministra průmyslu a obchodu a ministra dopravy Karla Havlíčka, aby zaujal místo u stolku zpravodajů, a požádám, aby místo u stolku zpravodajů zaujal také pan poslanec František Kopřiva, který byl jedním z navrhovatelů a souhlasil s tím, že bude zpravodajem tohoto tisku.

Mohu tedy zahájit, protože nebyla zahájena zatím všeobecná rozprava, byla jenom slova těch, kteří mají přednostní právo. Ale přesto se ptám pana ministra, jestli chce rozšířit svoje úvodní slovo pro dnešní jednací den. Je tomu tak. V tom případě požádám sněmovnu o klid a pana místopředsedu vlády, ministra průmyslu a obchodu a ministra dopravy Karla Havlíčka požádám o to, aby rozšířil své úvodní slovo. Prosím, pane ministře.

 

Místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy ČR Karel Havlíček: Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, já nechci mluvit dlouho, protože považuji za fér, aby měl možnost se každý, kdo chce, k tomu vyjádřit. Nicméně považuji za správné, abych řekl aktuální informace ohledně Národního plánu obnovy, a to proto, že to je stále živá věc a neustále se diskutuje, neustále se doplňuje. Já už jsem vám minule říkal, a bylo by dobré, kdyby se to využívalo, že je to zcela veřejně přístupné, transparentní na webových stránkách, kde se právě tato poslední verze už rovněž objevila.

K čemu postupně dochází nebo jaké jsou ty nejnovější zprávy z Národního plánu obnovy. První důležitá věc je ta, že jsme ho posunuli na částku 190 miliard korun, a to z toho důvodu - dokonce je to ještě o kousek víc, 191 a kousek miliard korun - a to proto, že jsme si tam dali desetiprocentní rezervu. Tohle není nic úplně výjimečného, je to i po diskusi s kolegy z Evropské komise, ostatní země si tam rovněž dávají vyšší částku, než která je určená v té dotaci. A my tím neříkáme, že něco z toho škrtneme, my jenom říkáme to, že pokud by došlo k situaci, že by se skutečně všechno spotřebovalo v tom ideálním režimu na těch 172 miliard korun a těch 10 % už by tam nebylo, tak je můžeme využít, a to tak i budeme deklarovat do té žádosti, z úvěrových zdrojů právě toho New Generation Fund, kde máme dokonce až více jak 400 miliard korun za velmi výhodných podmínek. Takže těch 10 % navíc, které tam máme jako rezervu, chceme vyčerpat. Nicméně to, z čeho se budou nakonec čerpat, to bude vyplývat z toho, jak se postupně budou ty zdroje alokovat do jednotlivých projektů. Tak to je jedna věc.

Druhá věc, která je důležitá, protože proběhla už celá řada různých koleček, setkávání s různými platformami, svazy, tripartitou atd., tak v zásadě se dohodly ty klíčové komponenty, subkomponenty. Jenom je zopakuji. Je to digitální transformace ve výši 28,5 miliardy korun, fyzická infrastruktura a zelená tranzice hodně spojená s dekarbonizací, s čistou mobilitou apod. aktuálně na 80 miliardách korun, vzdělávání a trh práce je posílen na 41 miliard korun, instituce a podpora podnikání v reakci na covid je ve výši 14,6 miliardy korun, výzkum, vývoj, inovace 13,2 miliardy korun a zdraví a odolnost obyvatelstva 15 miliard korun. Čili jsou tam drobné změny, které do značné míry vyplývají stále z toho upřesňování a vyjednávání s jednotlivými partnery. A současně - a to je důležitá zpráva - Evropská komise je čím dál tím více náročná ve smyslu přepočítávání všech projektů a částek na klimatické změny. Prostě a jednoduše je to poměrně tvrdý tlak ze strany Evropy a my jsme museli některé projekty přepočítat a navyšovat právě na oblast klimatických změn, protože po tom přepočtu tím náročným koeficientem Evropské komise, který teď nechci rozebírat, tak nám to nevyšlo na těch 37 %. Teď jsme zpátky tedy na 37 %.

Co se týká digitalizace, tak tam se pohybujeme s rezervou. Možná si vzpomínáte, říkal jsem, že je podmínka 20 %, a jsme na 25,4 %. Současně jsme materiál vložili do meziresortního připomínkového řízení, což je velmi důležitá zpráva, bylo to v pátek minulého týdne, tak abychom naplnili jízdní řád toho, co jsme slíbili, který zatím plníme. Stejně tak předpokládáme, že bude splněn náš cíl, a to je v momentě, kdy skončí do čtrnácti dnů meziresort, vláda a následně posun do Evropské komise. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP