(14.40 hodin)
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Faktická poznámka pan předseda Michálek.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Já jsem chtěl ještě doplnit k tomu, co říkal pan předseda Benda, že v tomhle návrhu vláda fakticky chce sebrat voličům možnost kroužkování, protože na celou republiku bude mít volič jenom čtyři kroužky, čili takhle voliči ovlivní naprosté minimum, možná jednotky poslanců, kteří získají přes 5 % v rámci celé České republiky. Takže vítěz, který bude mít třeba 80 poslanců, tak pouze jeden, dva z nich budou ti, kteří se tam dostali na základě kroužkování. Čili myslím si, že ten způsob po krajích, kde volič má kandidátku, která se mu aspoň vejde do ruky, je to jeden lístek, celkem srozumitelné, a má tam takový počet lidí, že udělí kroužky a má velkou šanci, že jím vykroužkovaný kandidát se dostane do Parlamentu, je mnohem lepší než ten, že má pouze čtyři kroužky na celou obrovitánskou kandidátku na celou republiku a pak si ty kandidáty vybírá samozřejmě to stranické vedení, což se tady objevuje jako tendence. Myslím si, že to je tendence nezdravá.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Debata se nám rozvinula. S faktickou poznámkou pan poslanec Výborný.
Poslanec Marek Výborný: Já bych si dovolil, pane předsedo, jenom k argumentu srozumitelnosti toho jednoho systému. Já se obávám, že to skutečně není pravda. Představte si tu plachtu, kde bude 200 kandidátů, a například volič z Liberce bude hledat prvního kandidáta ze svého regionu na 28. místě, druhého na 61. a tak podobně. Skutečně si myslíme, že to je argument pro větší srozumitelnost? Já se obávám, že nikoliv. A ta cennost vazby poslance, každého z nás, na svůj region, na problémy regionu, které jsou úplně jiné v Praze, úplně jiné v Pardubickém kraji a úplně jiné v kraji Moravskoslezském, tak tu je potřeba také neopomíjet. Myslím si, že to je velmi důležité a každý, kdo zodpovědně konáme práci poslance ve svém regionu, komunikujeme s voliči, s dalšími významnými organizacemi, podniky, osobnostmi a tak dále toho regionu, to jistě potvrdíme. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. S přednostním právem pan předseda Chvojka.
Poslanec Jan Chvojka: Poslední poznámka: je to spíše ústavně-právní debata, tudíž si ji nechme na ústavně-právním výboru. Já vím, že tam volební systém není moc stabilní, ale Marek Benda podal jeden obvod, o kterém vím, že nebude, a o kterém neříkám, že je nejlepší a jediný možný. Jestli tady budeme mít obvod - 14 krajů a je to v pořádku, koneckonců já sám jsem příznivec kroužkování, protože jsem se dostal do Sněmovny akorát díky kroužkům. Pokud by byl jeden obvod, tak by samozřejmě kroužkování asi zůstalo, ale muselo by se upravit - více kroužků atd. Ale jeden obvod určitě není jenom o tom, že je na Slovensku a že ho tam zavedl Mečiar. Například my tady ve Sněmovně všichni jsme příznivci a přátelé Státu Izrael. Já tomu rozumím, volební systém tam není úplně dokonalý, ale tam je například jeden obvod. Takže to není jenom o tom Mečiarovi, ale jeden obvod, zvláště u menších států - a Česká republika bohužel menší stát je - je celkem něco, co není žádnou výjimkou, ale je to celkem obvyklé. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Faktická poznámka, pan poslanec Babka.
Poslanec Ondřej Babka: Děkuji za slovo. Pane předsedo Michálku, vaším prostřednictvím, pane předsedo, vy tady mluvíte o kroužkování a pak se na Seznam Zprávách dočteme, že Piráti si zpracovali analýzu, bojí se volebních skokanů a do koaliční smlouvy dali pojistky proti kroužkování.
Předseda PSP Radek Vondráček: To byla rychlá faktická! A hned se ozval pan poslanec Martínek, také s faktickou poznámkou.
Poslanec Tomáš Martínek: Dobrý den, vážené dámy, vážení pánové. Já jen krátce tady na ten hoax, který původně byl na Seznamu dokonce udělán tak, že byl i titulkován ve smyslu, že je zakázané kroužkování nebo něco podobného. To je úplný nesmysl. To je nezákonné, to by bylo proti vůbec smyslu přímé demokracie, kterou samozřejmě podporujeme. My jsme se jenom férově dohodli, tak jak se dohodly jiné strany, například původní koalice STAN, KDU-ČSL, odkud vychází ten bod, který tam byl přepsán, že nebudeme vyzývat ke kroužkování. Ale nic to neříká k tomu, že se nesmí kroužkovat. Každý samozřejmě chceme, aby se občané rozhodovali na základě toho, co o kandidátech vědí, a ne podle toho, kolik si jeden kandidát vyrábí soukromých billboardů, rozešle soukromých pozvánek k tomu, ale doopravdy aby za ním stála nějaká práce. Tohle je prostě normálně dohoda dvou solidních partnerů. Děkuji. (Ozývá se potlesk, šum v sále.)
Předseda PSP Radek Vondráček: Pan poslanec Grospič, faktická poznámka. Poprosím o klid v sále. Děkuji.
Poslanec Stanislav Grospič: Děkuji, pane předsedo. Vážené kolegyně, kolegové, vážení členové vlády, původně jsem nechtěl vystoupit, tak aspoň faktickou poznámkou. Chtěl bych upozornit na to, že se tady bavíme o něčem, o čem Ústavní soud v podstatě vůbec nediskutoval. Ústavní soud zrušil ustanovení § 48, tj. způsob určení počtu poslanců volených ve volebních krajích, pak § 49 odst. 1 písm. b) až d) až § 49 odst. 3 písm. b) až d), měnící klauzule pro koalice, pak § 49 odst. 4 - přidělování mandátů ve volebních stranách v rámci volebních krajů, pak § 50 odst. 1 až 3 - způsob přepočtu hlasů odevzdaných pro volební strany a mandáty pomocí d´Hondtova dělitele na úrovni volebních krajů, a pak § 51 - řešení některých situací, které vycházejí ze způsobu přepočtu hlasů na mandáty. Ústavní soud se vůbec nedotkl volebních krajů, jejich velikosti a sám o sobě neuvedl, že jsou neústavní. Čili pokud se tady o tom bavíme, pokud se bavíme o jednom volebním obvodu, tak se můžeme naopak dopustit oné neústavnosti, protože zásadně vstoupíme do volebního zákona mimo rámec rozhodnutí a nálezu Ústavního soudu.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. S přednostním právem pan předseda Chvojka.
Poslanec Jan Chvojka: Tak naposledy. Chtěl jsem jenom upozornit kolegu Martínka. Já jsem byl kdysi zpravodajem zákona, který narovnával kampaně a volby a různé billboardy a stanovil výši pro kampaň a financování politických stran a hnutí. No, žádné soukromé billboardy ani žádné soukromé vizitky ani žádné soukromé plakáty neexistují, pane kolego. Jenom abyste se nedostal do nějakých problémů, prostřednictvím pana předsedy. Všecko se počítá do volebního limitu do kampaně. Tudíž až budete mít společnou kandidátku s kolegy ze STANu, prosím, nedělejte žádné soukromé billboardy. Ony neexistují. Všechno se vám počítá do toho limitu. Takže pozor na to. (Ozývá se potlesk.)
Předseda PSP Radek Vondráček: Rozhlížím se v sále, zda se ještě někdo hlásí do rozpravy, nikoho nevidím. Končím obecnou rozpravu. Ptám se, zda je zájem o závěrečné slovo. Pan ministr nemá zájem, pan zpravodaj také ne. Nepadl návrh na vrácení ani zamítnutí.
Budeme se zabývat přikázáním výborům. Nejprve garanční výbor. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání ústavně-právnímu výboru jako výboru garančnímu. Navrhuje někdo přikázání jinému výboru jako garančnímu? Nikoho nevidím.
Ještě vyčkám a zopakuji těm, kteří teď přišli do sálu: hlasujeme o garančním výboru, kterým má být ústavně-právní výbor.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 3, přihlášeno je 106 poslanců, pro 102, proti nikdo. Návrh byl přijat. Konstatuji, že návrh byl přikázán k projednání ústavně-právnímu výboru jako garančnímu výboru.
Organizační výbor nenavrhl žádný jiný výbor. Ptám se, zda je někdo v plénu, kdo by navrhl jiný výbor. Nikoho nevidím.
V obecné rozpravě zazněl návrh na zkrácení lhůty na 15 dnů, navrhuje pan zpravodaj.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 4, přihlášeno 103, pro 100, proti nikdo. Návrh byl přijat. Zkrátili jsme lhůtu na 15 dnů.
Končím prvé čtení tohoto zákona, končím tento bod a současně jsme vyčerpali pořad 90. schůze, kterou tímto také končím. Budeme potřebovat, předpokládám, chviličku technickou. Deset minut? Takže budeme v rovných 15.00 pokračovat 87. schůzí.
(Schůze skončila ve 14.49 hodin.) ***