(Schůze zahájena ve 14.00 hodin.)
Předseda PSP Radek Vondráček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji 90. schůzi Poslanecké sněmovny a všechny vás tu vítám.
Aby byla zaznamenána naše účast, tak jsem vás právě všechny odhlásil a poprosím vás, abyste se přihlásili svými kartami, případně mi sdělili, kdo hlasuje s kartou náhradní.
Schůzi jsem svolal podle § 51 odst. 4 jednacího řádu Poslanecké sněmovny na základě žádosti 48 poslanců. Pozvánka vám byla rozeslána elektronickou poštou 2. března.
Než přistoupíme k určení ověřovatelů, tak chci popřát všechno nejlepší k narozeninám Františku Petrtýlovi, který má dnes narozeniny, 9. března. (Potlesk.)
Co se týče ověřovatelů schůze, navrhuji, abychom určili u této 90. schůze pana poslance Františka Kopřivu a poslance Jiřího Miholu. Ptám se, zda má někdo jiný návrh na určení ověřovatelů? Nikoho nevidím, já tedy přivolám kolegy z předsálí. Poprosím všechny přítomné, aby už zaujali svá místa, přihlásili se k hlasování.
Mezitím mohu konstatovat, že na základě dohody předsedů poslaneckých klubů a vedení Sněmovny poslanci, kteří nejsou přítomni ani nejsou omluveni písemně, se považují za omluvené na základě dohody předsedů poslaneckých klubů. A už jsme usnášeníschopní.
Zahajuji tedy hlasování o osobách ověřovatelů.
Kdo je pro navržené? Kdo je proti?
Hlasování číslo 1, přihlášeno je 79 poslanců, pro 78, proti 1. Návrh byl přijat. Konstatuji, že jsme ověřovateli 90. schůze Poslanecké sněmovny určili poslance Františku Kopřivu a poslance Jiřího Miholu.
Z členů vlády se omlouvají: Marie Benešová - pracovní důvody, Jana Maláčová - pracovní důvody, Lubomír Metnar - pracovní důvody, Tomáš Petříček - pracovní důvody, Robert Plaga - pracovní důvody.
Nyní přistoupíme ke stanovení pořadu 90. schůze, jehož návrh je uveden na pozvánce. Připomínám, že podle § 54 odst. 7 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny rozhodne Sněmovna pouze o pořadu uvedeném v žádosti. Nelze navrhnout žádnou změnu ani doplnění pořadu, rovněž tak nelze rozšiřovat schválený pořad.
Žádné přednostní právo nevidím, takže já ještě jednou zmáčknu gong, ale všichni víme, o čem hlasujeme - schvalujeme pořad 90. schůze.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 2, přihlášeno je 91 poslanců, pro 89, nikdo proti. Návrh byl přijat. Pořad schůze byl schválen.
Tak. A nyní tedy přistoupíme k jedinému bodu pořadu této schůze, tím je bod
1.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 247/1995 Sb.,
o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění
některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 1170/ - prvé čtení
Z pověření vlády předložený návrh uvede místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček. Prosím, pane ministře, máte slovo. (V sále je hluk.)
Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček: Vážený pane předsedo, kolegyně, kolegové, dovolte mi, abych velmi stručně uvedl vládní návrh zákona o volbách do Parlamentu České republiky. Asi nemá cenu sáhodlouze vysvětlovat, proč tady dnes s tímto návrhem stojím. Samozřejmě všichni respektujeme rozhodnutí Ústavního soudu a naším úkolem je tu situaci vyřešit. Rozumím tomu, že na řešení té situace se podílí celý Parlament České republiky, vedou se různá jednání a vedou se různé diskuze.
Nicméně vláda, dle mého názoru, má povinnost v této věci přiložit také ruku k dílu a výsledkem práce vlády je tedy návrh, který tady dnes předkládám nebo uvádím. Vzhledem k tomu, že vláda nezačíná na zelené louce, nebo ta diskuze nezačíná od začátku, a jak máme možnost i z jednání, která se vedou a vedla, zjistit, tak v principu jsou tady dva názory nebo dvě řešení, které byly akcentovány v politických diskuzích, a proto tedy vláda předložila tento materiál ve dvou variantách, který respektuje ta dvě možná řešení, a je samozřejmě na Poslanecké sněmovně, jak se k návrhu postaví a kterou variantu zvolí.
První varianta zachovává stávající systém (omylem byl vypnut mikrofon.) Zachovává (se smíchem) ten stávající systém založený na 14 volebních krajích, které odpovídají i samosprávným krajům, ale dochází ke změně v tom, že výsledky nebudou počítány na krajské úrovni, ale nejprve na celostátní, až ve druhé fázi budou mandáty přidělovány konkrétním kandidátům nekrajských kandidátních listin a dosavadní d´Hondtova metoda volebního dělitele je nahrazována takzvanou Hareovou kvótou.
Ta druhá varianta, to už je větší zásah do stávajícího nastavení. Počítá s tím, že by volebním obvodem byla celá Česká republika a mandáty by byly přidělovány na celostátní úrovni s využitím Hagenbach-Bischoffovy kvóty. Ta varianta je samozřejmě spojena s tím, že by byla jednotná kandidátní listina, hlasovací lístky pro celé území České republiky, a za každý subjekt by mohlo figurovat až 200 kandidátů.
Pokud se týká koalice, navrhujeme zvýšené uzavírací klauzule pro postup koalic do skrutinia, nicméně nižší, než byly v původní podobě zákona. Hranice je 7 pro dvoukoalice, 9 pro trojkoalice a 11 pro případy, kdy bude v koalici čtyři a více subjektů. Nabytí účinnosti zákona navrhujeme 1. července 2021 a vzhledem k nutnosti urychleného projednání změny si dovoluji navrhnout zkrácení lhůty k projednání ve výborech na 15 dnů.
Děkuji vám za pozornost.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám, pane ministře. Ještě dorazila další omluva, omlouvá se pan ministr Jan Blatný z dnešního jednání do 17 hodin z důvodu neodkladných pracovních záležitostí.
A já nyní poprosím, aby se slova ujal zpravodaj pro prvé čtení, kterým je pan poslanec Marek Benda. Máte slovo. ***