(20.40 hodin)
(pokračuje Munzar)

I tento návrh je vlastně odrazem této nedůvěry. Pak se ale, pane ministře, nedivte, že sama vláda nemá důvěru pro to, co dělá. Dávno jste prohospodařili důvěru v opatření, která jak na běžícím pásu naší společnosti ordinujete, aniž byste je měli mnohdy empiricky podložené. Já se nedivím, že ochota občanů dodržovat mnohá chaotická a nelogická rozhodnutí se zmenšuje. Přesto je valná většina dodržuje se zaťatými zuby. Já rozhodně nevyzývám, aby občané opatření nedodržovali, ale nedivím se rostoucí skepsi, nedivím se rostoucímu zoufalství v tomto životě bez naděje, kdy prakticky každý den musí sledovat, co si na ně zase vláda vymyslela.

Jeden příklad za všechny, už tady o něm bylo několikrát hovořeno, je nejnovější evergreen, což je zákaz prodeje alkoholických nápojů z restaurace s sebou. Přímo prodejem alkoholických nápojů vláda zdůvodňuje návrh zákona v důvodové zprávě. Dnes sice pan ministr zdravotnictví říkal, že se to změní, říkal to i pan premiér, ale přesto je prodej alkoholických nápojů jedním z vyjmenovaných důvodů v návrhu na zpřísnění sankcí. V restauraci si nemůžeme koupit točené pivo v PET lahvi s sebou, ale vedle ve večerce nebo v supermarketu můžeme. Opravdu, já nevím, jaký je v tom epidemiologický rozdíl, ovšem ekonomicky je to, pane ministře, další restrikce pro fungování restaurací. Je to další zásah do jejich ekonomické činnosti, a tedy do živobytí jejich majitelů a zaměstnanců, stejně jako nijak nevysvětlené omezení jejich otevírací doby do osmi hodin, stejně jako diskriminace malých specializovaných obchodů ve srovnání např. s velkými supermarkety.

Všechny tyto své zákazy a příkazy, které, pane ministře, mnohdy vypadají jako vycucané z prstu, chcete vynucovat těžkými finančními sankcemi. Ale více tisknout pěst není řešení. Lidé nejsou poddaní, jsou to občané. Stát má být jejich partnerem, nikoli drábem. To je důvod, proč nebudu hlasovat pro tyto nové sankce. A tím druhým důvodem je také, že nebudu legitimizovat vaše chaotická opatření tím, že budu hlasovat pro to, aby se do zákona dala věta, že jsou lidé povinni je strpět.

Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Pan poslanec Lubomír Volný, připraví se... Omlouvám se, faktická poznámka, pan poslanec Mašek.

 

Poslanec Jiří Mašek: Vážený pane předsedo, dámy a pánové, já bych jenom chtěl zareagovat prostřednictvím pana předsedajícího na pana kolegu Munzara. Tady byla řečena jedna závažná věc. Vy jste vyjádřil, pane kolego, určité pochopení pro to, že někteří lidé už toho mají dost. Ne že byste to úplně podporoval, ale že mohou asi i nedodržovat ta opatření. Tady je právě určitá hrozba, protože teď tedy jsme si schválili pokračování nouzového stavu a právě v tom nouzovém stavu nemůže Policie České republiky právě kontrolovat, příslušníci policie a strážníci obecní policie neměli oprávnění v mezích své působnosti kontrolovat dodržování krizových opatření. A také tam byla mezera v tom, že právnické osoby a podnikající fyzické osoby nebyly povinny strpět omezení podle krizového zákona vydaného na základě § 5 písmeno e). A to se tady v podstatě tímto zákonem napravuje, protože určitá hrozba šíření epidemie např. tím, že by hospodští nějakým masovějším způsobem překračovali dobu provozu těch svých provozoven, což se už začalo někde dít, že to prostě běželo až do rána apod. a nemohlo to být sankcionováno. Takže já si myslím, že je to omezeno opravdu jenom na souvislost s touto epidemií a je, si myslím, potřeba to tímto způsobem ošetřit, aby ta policie a strážníci měli nějakou možnost konat účinně na místě. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Další faktická poznámka, pan poslanec Klaus, poté pan poslanec Munzar.

 

Poslanec Václav Klaus: Já bych reagoval na předřečníka. Já myslím, že ta věc je trošku jinak. Tady část Sněmovny, a je to skoro polovina, si nemyslí, že opatření vlády jsou ve své většině promyšlená a smysluplná, že mají reálný základ a nějakým způsobem vláda ví, co dělá. Považuje tato opatření za chaotická, no a logicky proto ještě méně chce asi tato stejná část Sněmovny, aby za jejich porušování nebo přesné nedodržování padaly drakonické tresty. Vy rozdělujete občany této republiky, protože část lidí nemá žádný ekonomický dopad těch všech opatření, která se dějí, a část obrovský. To samé je v přístupu k tomu, jak ti lidé věří vládě, že opatření, která dělá, mají nějaký vliv na chod pandemie. Čili je to velice nebezpečný krok, my pro něj hlasovat logicky nebudeme. Když jsme nehlasovali ani pro ta samotná chaotická opatření, tak logicky nebudeme hlasovat, aby za to ještě byly drakonické tresty.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Další faktická poznámka, pan poslanec Munzar.

 

Poslanec Vojtěch Munzar: Děkuji. Já chci také zareagovat vaším prostřednictvím. Já si myslím, že účel nesvětí prostředky a v tomto případě, on to tady řekl kolega Klaus vaším prostřednictvím, my nesouhlasíme s mnohými opatřeními. Já jsem to tady řekl.

Ty důvody, proč nebudu hlasovat, jsou dva. Jedním z důvodů je, že nechci legitimizovat sankcemi ta opatření vlády, která považuji mnohdy za chaotická a nelogická. A ten druhý důvod skutečně je, že podpořit v tomto případě vládu, aby mohla, řeknu, sankcionovat vynucování opatření, která prostě nemají mnohdy logiku - mluvil jsem tady o pivu, mluvil jsem tady o otevírací době -, nepovažuji za správné. Já jsem tady rozhodně nevyzýval nikoho, aby to nedodržoval. Řekl jsem dokonce, že většina, valná většina z nich, podnikatelů a živnostníků, se zaťatými zuby se to snaží dodržovat. Ale na druhou stranu vidím, a já s těmi lidmi mluvím, vidím určitou narůstající skepsi k těm opatřením, protože mnohdy nedávají skutečně žádnou logiku. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Tak do obecné rozpravy pan poslanec Volný, připraví se pan poslanec Benda.

 

Poslanec Lubomír Volný: Ještě jednou dobrý večer, dámy a pánové. Já bych chtěl nejdříve ocenit to, že v tom návrhu, jestli jsem to pochopil správně, v tom komplexním pozměňovacím návrhu se nezvyšují ty sankce, které byly až do dnešního dne, že se akorát v uvozovkách pouze ten návrh snaží rozšířit množství osob, které mohou být nějakým způsobem postiženy za to, že porušují vládní nařízení.

To jsem rád, že ty sankce nebudou zvýšeny, nicméně ve stejný okamžik nemohu tento návrh zákona podpořit, protože jej vnímám jako další utažení šroubů, jako další kolečko toho pověstného salámu v té salámové metodě, kterou postupně ta vláda si umetá cestičku k tomu, aby represivní složky státu potlačovaly jakýkoli odpor vůči nařízením vlády. Zrovna teď, zrovna v tento okamžik policisté v Praze zastavují akci hospodských, kteří nejen v Praze, ale po celé republice se rozhodli, že neuzavřou své podniky tak, jak by je uzavřít měli. A přesně k tomu tento přístup vlády povede. Každé další utažení šroubů, každé další kolečko pověstného salámu povede k tomu, že budete vzbuzovat odpor v lidech vůči vašim rozhodnutím.

Já když chodím po ulici, jezdím městskou hromadnou dopravou nebo jedu vlakem, tak nejsem svědkem žádného masivního porušování vládních nařízení. Ten největší hřích, který jsem viděl dneska při cestě z Ostravy do Prahy, byl úplně stejný, jako vidím tady ve Sněmovně - to je nos, který je vystrčený ven z roušky, špatné použití roušky. Jinak lidé dodržují vládní opatření. Snaží se občas nadechnout v okamžiku, kdy před sebou prostě nemají nikoho na dva metry, a až potom si třeba nasadí roušku. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP