(13.40 hodin)
Poslanec Jiří Dolejš: Ano, k návrhu rozpočtového výboru na usnesení nebylo vzneseno žádných připomínek či alternativ, čili bychom hlasovali o tomto: Poslanecká sněmovna Parlamentu podle § 4 odst. 5 zákona číslo 218/2000 Sb., tedy zákona o rozpočtových pravidlech a o změně souvisejících zákonů, bere na vědomí střednědobý výhled státního rozpočtu České republiky na léta 2022 a 2023.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji, to je návrh usnesení. Já zahajuji hlasování číslo 327. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Já vám děkuji.
Hlasování pořadové číslo 327, přihlášeno 95 poslanců a poslankyň, pro 54, proti 41. Konstatuji, že návrh usnesení byl schválen.
Tím jsme vyčerpali tento bod. Já děkuji zpravodaji. Zavírám bod číslo 338, posuneme se dál, to je k bodu číslo 339, který otevírám.
339.
Návrh rozpočtu Státního fondu životního prostředí ČR
na rok 2021 a střednědobého výhledu SFŽP ČR na roky 2022-2023
/sněmovní tisk 1066/
Tento materiál uvede ministr životního prostředí Richard Brabec. Prosím, ujměte se slova.
Ministr životního prostředí ČR Richard Brabec Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, já v zájmu zachování zdraví vašeho i mého budu co nejstručnější. Koneckonců detaily máte samozřejmě ve svých materiálech. enom tedy krátce okomentuji návrh rozpočtu Státního fondu životního prostředí na rok příští a střednědobý výhled na roky následující, tedy rok 2022 a 2023.
Příjmy Státního fondu životního prostředí na rok 2021 jsou rozpočtovány ve výši 3 mld. 580 mil. korun s tím, že vyplývají především z poplatků za znečišťování životního prostředí nebo čerpání přírodních zdrojů, poplatků za první přeregistraci automobilů nesplňujících emisní normu EURO 3, případně z pokut za znečišťování životního prostředí, a dále jsou významným zdrojem příjmů také refundované, již vynaložené náklady Státního fondu životního prostředí. Z těch hlavních pro příští rok třeba zdůrazním financování vodohospodářských projektů obcí ve výši 1,5 mld. korun, případně další transfery ze státního rozpočtu na programy, jako je Nová zelená úsporám nebo Norské fondy. Výdaje příštího roku jsou ve výši 5 mld. 652 mil. korun a vycházejí především z národního programu životní prostředí, který vhodně doplňuje operační program Životní prostředí, tedy evropské fondy, případně také fond kofinancuje operační program Životní prostředí formou půjček, nebo také je předkládaná podpora Norských fondů. Celkový plánovaný objem výdajů realizovaných a administrovaných státním fondem v příštím roce činí celkem 19,4 mld. korun. Rozpočet tedy příštího roku z hlediska Státního fondu životního prostředí je deficitní ve výši 2 mld. 72 mil. korun, ale zdrojové zajištění bude zůstatkem na účtu Státního fondu životního prostředí, který je momentálně ve výši zhruba 6,7 mld. korun. (Hlouček poslanců před řečnickým pultíkem.)
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já bych vás přerušil, pane ministře, a požádám o klid před řečnickým pultíkem.
Ministr životního prostředí ČR Richard Brabec Ano, chápu, že suchá čísla nezaujmou úplně, ale již se blížím ke konci.
Pokud se týká střednědobého výhledu, tedy roku 2022 a 2023, tak jenom chci říct, že i tady je saldo příjmů a výdajů záporné. V roce 2022 to bude miliarda 395 mil. korun a v roce 2023 miliarda 551 mil. korun. Ale znovu říkám, bude samozřejmě zajištěno momentálními zdroji, které počítají s těmi budoucími výdaji.
Poslední poznámku k tomu, důležitou. Státní fond životního prostředí jasně ukazuje a v těch příštích letech dál bude dokazovat, že je významným zdrojem financování, nejenom tedy administrátorem evropských peněz, ale také národních dotačních titulů. A nejlepším oceněním práce Státního fondu životního prostředí je to, že v tom příštím období operačního programu Životní prostředí 2021 až 2027 a také modernizačního fondu až do roku 2030 by měl mít ve své správě takřka 300 miliard korun až do roku 2030. Takže já myslím, že to je nejlepší důkaz toho, že Státní fond funguje velmi dobře. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Tento sněmovní tisk projednal výbor pro životní prostředí. Jeho usnesení bylo doručeno jako sněmovní tisk 1066/1. Já prosím, aby se slova ujal zpravodaj výboru pro životní prostředí poslanec Jaroslav Holík. Prosím. (Hluk v jednací síni přetrvává.)
Poslanec Jaroslav Holík: Vážený pane předsedající, vážení ministři, kolegyně a kolegové, já nechci opakovat velice podrobnou zprávu pana ministra, která byla vyčerpávající. Někteří z vás, kteří jste dávali pozor, jste určitě zaregistrovali, že rozpočet je deficitní. Hned uvedu, o co se jedná. Na Státním fondu životního prostředí na přelomu letošního roku leželo 8 miliard korun. A státní fond, to není akciová společnost, aby peníze hromadila. Peníze jsou tam proto, aby se investovaly do přírody. (Hluk v jednací síni přetrvává.) Prosím vás, jestli máte nějaké další rozhovory, vyjděte, já bych to rád dokončil v klidu. Děkuji.
Takže já sám zpravodajuji rozpočet státního fondu asi pět let a vždycky jsem kritizoval, že účet roste a výdaje jsou nižší než příjmy. A jsem velice rád, že poprvé na příští rok, ale i na další dva roky výdaje budou převyšovat, a odhaduji, že na účtu státního fondu zůstane nějaká částka pro případ mimořádné havárie.
Takže jestli můžu poprosit, hlasujte pro schválení rozpočtu na rok 2021 s výhledem na rok 2022 a 2023, a abyste schválili i usnesení, které vám potom načtu.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji a otevírám všeobecnou rozpravu, do které v tuto chvíli nemám žádné přihlášky. Pokud se nikdo nehlásí, a já nikoho nevidím, tak všeobecnou rozpravu končím. Ptám se, jestli je zájem o závěrečná slova po všeobecné rozpravě. Není tomu tak. Žádné návrhy, které bychom teď měli hlasovat, nepadly, takže já otevírám podrobnou rozpravu, do které také nemám přihlášky, a ptám se, jestli se někdo hlásí. Nikoho nevidím. V tom případě ji končím.
Na závěrečná slova se ani ptát nebudu, ale požádám pana zpravodaje, aby nás seznámil s návrhem usnesení, než ho budeme hlasovat. A svolám kolegy do sálu. Prosím.
Poslanec Jaroslav Holík: Vážené kolegyně a kolegové, všimli jste si, nasadil jsem si brýle, abych to přečetl správně.
Takže usnesení výboru pro životní prostředí na 32. schůzi, která byla 18. listopadu, rozhodlo: po odůvodnění ředitele Státního fondu životního prostředí pana inženýra Petra Valdmana, zpravodajské zprávě poslance Jaroslava Holíka a po rozpravě výbor pro životní prostředí Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky: 1. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu projednat a schválit sněmovní tisk 1066, návrh rozpočtu Státního fondu životního prostředí České republiky na rok 2021 a střednědobého výhledu na rok 2022 a 2023 v předloženém znění; 2. pověřuje předsedkyni výboru, aby předložila toto usnesení předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky; 3. zmocňuje zpravodaje výboru, aby na schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky přednesl zprávu o výsledcích projednávání návrhu rozpočtu Státního fondu životního prostředí České republiky na rok 2021 a střednědobého výhledu Státního fondu životního prostředí na léta 2022 a 2023 ve výboru pro životní prostředí.***