(9.40 hodin)
Poslankyně Karla Maříková: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážený pane ministře, vážené kolegyně, vážení kolegové, vládní návrh zákona o distribuci léčivých přípravků obsahujících očkovací látku pro očkování proti onemocnění COVID 19, o náhradě újmy způsobené očkovaným osobám těmito léčivými přípravky a o veřejném zdravotním pojištění vzbuzuje u velké části veřejnosti značné obavy. Tato obava je vyvolána nejasnými podmínkami ve vztahu k tomu, jak bude postupováno vůči osobám, které se nebudou chtít naočkovat vakcínou proti nemoci COVID-19, a to zejména vzhledem k rychlému vývoji vakcíny. (V sále je silný hluk.)
Panují rovněž pochyby o možných vedlejších účincích vakcín. To potvrzuje také vyjádření odborníka, vakcinologa Marka Petráše, který pro CNN Prima NEWS řekl - cituji: "Jediným úskalím této vakcíny je její technologická vyspělost, která nemá zatím žádnou oporu známou z tradičního očkování. Jedná se totiž o RNA vakcínu, jejíž účinná látka je nesena v lipidové nanočástici. Takto konstruovaná vakcína nebyla doposud nikdy u lidí používána, a proto existují oprávněné obavy z její bezpečnosti, kterou neumíme z dosavadního očkování jakkoliv odhadnout." Konec citace.
Dalším zneklidňujícím momentem... Já bych poprosila, jestli tady paní ministryně a pan ministr se mohou trošičku ztišit, pane předsedající.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Já vám rozumím, paní poslankyně. Požádám sněmovnu o klid, a jakmile se situace v jednotlivých klubech uklidní - ti, kteří diskutují o jiných tématech, jistě je mohou přenést do předsálí. Prosím můžete pokračovat.
Poslankyně Karla Maříková: Děkuji. Dalším zneklidňujícím momentem jsou informace o tom, že někteří výrobci vakcín proti COVID-19 odmítají převzít odpovědnost za případnou školu na zdraví způsobenou očkovaným jedincům.
Všechny tyto pochybnosti vedou k návrhu ponechat vakcínu proti COVID-19 v dobrovolném režimu.
Na základě mediálních vyjádření členů vlády a dalších odborníků s vládou spolupracujících, například hlavní hygieničky Jarmily Rážové, která se pro iDNES vyjádřila, že očkované osoby proti onemocnění COVID-19 budou moci bez absolvování testu využívat služeb, které by jinak nemohly bez pravidelného opakovaného testování, nebo exministra zdravotnictví Romana Prymuly, který působí jako poradce předsedy vlády, který se vyjádřil, že kdo se nechá očkovat, nebude muset nosit roušku. A pan ministr Blatný se včera v odpovědi na mou interpelaci vyjádřil, že by neřekl, že ten, kdo bude neočkovaný, bude paralyzován, ale ten, který bude očkovaný, bude určitě zvýhodněn. Vzhledem k nedávné zkušenosti s poněkud zvláštním výkladem dobrovolnosti při řešení COVID krize například na Slovensku v souvislosti s testováním je vhodné vymezit zákaz porušování lidských práv v dostatečném rozsahu, jakož i zásah jiných možných forem diskriminace osob neočkovaných těmito vakcínami. Je třeba stanovit opravdu široký rozsah práv, který musí být nutně zachován, neboť není možné předvídat možné nápady jejich omezení ze strany jak současné vlády, tak i budoucích vlád.
Pozměňovací návrh nijak nenarušuje samotný vládní návrh zákona, ale tímto návrhem je pro neočkované osoby nadále garantován výkon lidských práv a základních svobod a dále hospodářských, sociálních a kulturních práv ve smyslu Listiny základních práv a svobod. Tento zákaz je doplněn obecným zákazem jakékoliv další diskriminace. Hlavním cílem tohoto pozměňovacího návrhu tedy je zabránit tomu, aby byl v České republice umožněn vznik lidí dvou kategorií, očkovaných a neočkovaných proti COVID-19, s odlišnými právy a povinnostmi. Jak jsem se už zmiňovala, pozměňovací návrh nijak nenarušuje samotný vládní návrh, ale má vnést do společnosti klid a jistotu, že očkování bude, jak sám pan předseda vlády Andrej Babiš deklaruje, dobrovolné a občané nebudou společensky nuceni se proti své vůli takovému očkování podrobit.
Vážené kolegyně, vážení kolegové, z těchto důvodů bych vás chtěla poprosit o podporu, která veřejnost ujistí, že slova o dobrovolnosti nejsou jen prázdná slova, která nemají žádnou váhu, a tímto veřejnosti deklarujeme, že ať bude jejich rozhodnutí jakékoliv, nebudou kráceni na svobodě a svých právech ve smyslu Listiny základních práv a svobod. Dnešní hlasování je vlastně jakousi zkouškou, jak ctíme ústavní práva občanů, že jim skutečně nehrozí, pokud se rozhodnou neočkovat, že budou znevýhodněni.
Vážené kolegyně a vážení kolegové, chtěla bych vás poprosit jménem občanů České republiky o podporu tohoto pozměňovacího návrhu. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Maříkové. Nyní s přednostním právem ministr zdravotnictví Jan Blatný, připraven je pan kolega Lubomír Volný. Máte slovo, pane ministře.
Ministr zdravotnictví ČR Jan Blatný Vážený pane předsedo, vážené dámy, vážení pánové, paní poslankyně, já jenom krátce ještě předtím, než se vyjádřím konkrétně, zmíním, že zvýhodnění, o kterém mluvím, je dáno tím samotným očkováním. Když to přirovnám k tomu, že když například ve chvíli, kdy byste cestovala do nějaké endemické oblasti pro jakoukoliv jinou nemoc, tak se pravděpodobně také dáte naočkovat a tou výhodou je zejména prevence té nemoci samé, často záchrana života. Pokud se týká bezpečnosti, tak jenom zopakuji, že právě proto Česká republika stejně jako ostatní země trvá na tom, aby byla vakcína schválena Evropskou lékovou agenturou, protože věříme, že to je pro nás všechny dostatečná záruka.
A když se vrátím k tomuto konkrétnímu zákonu, tak jenom upozorním - a to je meritem věci mého komentáře k vašemu pozměňovacímu návrhu - že tento zákon prosím řeší úhradu, mechanismus úhrady. To je meritem tohoto zákona.
Takže co se týče navrhovaného pozměňovacího návrhu, který stanovuje, že v případě očkování proti onemocnění covid se má jednat o očkování dobrovolné, tak z mého pohledu tato deklarace je zbytečná, protože žádné očkování v příslušné části zákona není povinné, stejně jako například očkování proti chřipce nebo proti pneumokokovým infekcím není povinné. A sám zákon o veřejném zdravotním pojištění žádné očkování jako povinné nestanovuje, bavíme se tedy o zákonu o veřejném zdravotním pojištění, maximálně stanovuje nárok na úhradu očkování, které jiné předpisy - jiné předpisy - jako povinné stanoví. To, zda bude některé z očkování povinné, je tedy stanoveno jinými právními předpisy než zákonem 48, než zákonem o veřejném zdravotním pojištění. V tomto kontextu je tedy navrhované doplnění slova dobrovolné z mého pohledu zmatečné, neboť vznáší otázku, proč ostatní dobrovolná očkování tam tento přívlastek nemají.
Co se týče deklarace, že nepodstoupení očkování nemá vliv na ústavní práva, tak v tomto ohledu a v tomto zákoně je považuji také za nadbytečné, protože prostý zákon nemůže, nemůže popřít práva zakotvená ústavními zákony. A vzhledem k tomu, že v pozměňovacím návrhu nejsou z pochopitelných důvodů uvedeny žádné sankce, považuji celý pozměňovací návrh za čisté, v současné době, politikum, které se vymezuje vůči jakémukoliv nátlaku na to dát se nebo nedat očkovat. Žádný takový nátlak tady ale není, a už vůbec není zmíněn v tomto zákonu. A proto, pro čistou deklaratornost tohoto předloženého pozměňovacího návrhu, s ním souhlas vyjádřit nemohu. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministru Blatnému. S faktickou poznámkou paní poslankyně Karla Maříková, připraven je Lubomír Volný. Máte slovo, paní poslankyně, běží vám čas.
Poslankyně Karla Maříková: Děkuji za slovo, pane předsedající. Pane ministře, já si nemyslím, že ten pozměňovací návrh, nebo ta definice je zbytečná. Já si myslím, že do té společnosti to vnese jakýsi klid, protože z těch vyjádření, jak jsem se zmiňovala, některých odborníků a členů vlády, a i vašeho, ta společnost je rozdělena a skutečně se obává, že zde vzniknou dvě kategorie občanů - očkovaní a neočkovaní - a budou mít odlišná práva a povinnosti. Jak jsem se zmínila, můj pozměňovací návrh nenarušuje ten váš samotný vládní návrh zákona, a tudíž nevidím žádnou překážku, proč byste ho tedy neměl podpořit, pokud tady deklarujete, že tomu tak bude.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní pan poslanec Lubomír Volný v rozpravě. Prosím máte slovo, pane poslanče. ***