(16.50 hodin)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Prosím pana ministra o odpověď na doplňující dotaz.

 

Ministr zdravotnictví ČR Jan Blatný Děkuji. Pane předsedo, dámy a pánové, paní poslankyně, ano, já jsem neodpověděl úplně na tu vaši poslední otázku. Indicie, které jsou z toho týmu, jsou, že po zveřejnění výsledků naopak o tento projekt zájem je. A je to jedna z věcí, o kterou jsem požádal, aby mi byla sdělena, plus tedy tomu týmu, kterému jsem to zadal v bližších detailech. Takže v současné době nemohu sice ani potvrdit, ale v žádném případě vyvrátit, že by zájem o to, co bylo vědecky prokázáno naším týmem, by nebyl, by neexistoval, anebo že by nebylo možno ho v budoucnu využít pro přípravu vakcín i jinými odbornými týmy. Je to součást toho, co jsem zadal. A nebylo by pravdou říct, že ta publikace výsledků první fáze nevzbudila vědecký zájem.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. A nyní bude pan poslanec Navrkal interpelovat pana ministra ve věci vývoj české vakcíny, tedy prakticky ve stejné věci. Prosím.

 

Poslanec František Navrkal: Děkuji za slovo. Vážený pane ministře, mně tedy z té vaší odpovědi na moji předřečnici vyplynulo, že tedy ten český výzkum nebude směřovat k vyvinutí vlastní očkovací látky. Ale prvně bych se tedy ještě zeptal, kolik peněz už ten vývoj české vakcíny stál a z jakých prostředků byl financován a případně s jak velkým dalším rozpočtem se počítá na další postup v tom projektu. Jinak předpokládám, že k vývoji vakcíny, kterou bychom tady očkovali občany České republiky, nedojde.

Pak bych se chtěl zeptat na ty komerční vakcíny. Vy jste avizoval v rámci nákupní smlouvy Evropské komise, že bude mít Česká republika zájem o dva miliony dávek komerční vakcíny, asi od té společnosti Pfizer. Tak jsem se chtěl zeptat, kdy počítáte s dostupností vakcíny pro české občany, kolik dávek bude dostupných do konce roku, případně kdy můžeme počítat s prvním očkováním a podle čeho budete vybírat vhodné kandidáty na očkování v první fázi. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Prosím pana ministra o odpovědi na otázky.

 

Ministr zdravotnictví ČR Jan Blatný Pane předsedo, dámy a pánové, pane poslanče, děkuji za dotaz. Krátce k té české vakcíně. Podle informací, které mám a které tady koneckonců paní poslankyně zmínila, tak se jednalo doposud o rozpočet v řádu desítek milionů, něco přes 30 milionů korun, které byly poskytnuty ze státního rozpočtu z kapitol Ministerstva zdravotnictví jako jakýsi projekt. Tato úroveň výzkumu, ta první si myslím, že z tohoto pohledu vlastně byla velice cost-benefit, protože toto jsou finance, které nejsou velké s ohledem na to, co se vlastně zjistilo.

Co se týká toho druhého, té vaší druhé části, tak Česká republika koordinuje tuhletu situaci s Evropskou unií. V současné době jsou dvě vakcíny na trhu, které jsou dostupné v časovém horizontu, který je v dohlednu v řádu měsíců, a to jsou dvě vakcíny, jednak vakcína od firmy AstraZeneca a jednak vakcína od firmy Pfizer. Každá z nich má svá specifika. Nejsou to identické vakcíny. Dokonce to nejsou ani identické třídy vakcín. Jedna je dejme tomu o úroveň výše jaksi ve své komplexitě. Mají i rozdílnou cenu, ale pořád se bavíme v řádech stokorun za vakcínu oproti třeba tisícům za běžné vakcíny, které se používají v současné době. Takže je snaha učinit tu vakcínu napříč Evropou dostupnou.

V současné době je vysloven záměr objednat 3 miliony dávek vakcíny od AstraZeneca a pro 2 miliony lidí vakcínu Pfizer. Informace, kterou mám, je taková, že první vakcíny, pakliže dojde k předpokládanému schválení Evropskou lékovou agenturou a následně českým SÚKLem, by se zde mohly objevit v první čtvrtině příštího roku a bude se jednat o desítky až stovky tisíc dávek. Na základě doporučení vakcinační komise existuje jakási skupina, která bude preferována. Vakcína nebude povinná. Nicméně bude vedena kampaň k tomu, abychom lidi přesvědčili, že má smysl se očkovat. Tahleta kampaň bude i meziresortní. A předpokládáme, že tou preferovanou skupinou budou zejména zdravotníci, pracovníci v kritické infrastruktuře a senioři. Ale cílem je, aby se vakcínou mohlo proočkovat zhruba kolem 7 milionů lidí. To znamená, když víme, jaké procento lidí se chce a nechce očkovat, tak se dá vlastně říct, že cílem je, aby naočkován mohl být každý, kdo o to bude mít zájem. A to proočkování bude trvat nějaký čas, protože i všechny ty firmy, které dodávají do Evropské unie, se vyjadřují v tom smyslu, že vakcína bude dodávána postupně v průběhu celého příštího roku a začátkem roku následujícího. Určitě nemůžeme předpokládat to, že by došlo k masivnímu proočkování 70 % populace během několika měsíců, protože tolik té vakcíny naráz nebude. Nicméně existují i další výrobci, se kterými jsou už předjednána konkrétní čísla vakcín, které bychom mohli od nich dostat. Výrobců je větší počet než tyto dva, ale nejsou zatím tak daleko ve fázi schválení vakcíny a v jejím přístupu na trh.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Pan poslanec má zájem o doplňující dotaz. Prosím.

 

Poslanec František Navrkal: Děkuji za odpovědi. Jenom bych poprosil ještě tedy upřesnění ohledně těch peněz. Vy jste říkal, že... Takže tam byl utracen celý ten alokovaný rozpočet? Tedy 30 milionů už v tom bylo utopeno. A ještě se tedy jedná o nějakých dalších penězích, které do toho ze státního rozpočtu půjdou? Je to tak? To jsem se chtěl zeptat.

A jinak tedy jsem se chtěl zeptat, jestli čekáte, že bude ta vakcína běžně dostupná aspoň do roku, do nějakého podzimu 2021, běžně jako na chřipku, aby si občané mohli zajít ke svému praktickému lékaři se nechat naočkovat, anebo jestli to bude stále jenom pro nějaké ty vyhrazené skupiny. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Také děkuji. Prosím pana ministra o odpověď na tyto doplňující dotazy.

 

Ministr zdravotnictví ČR Jan Blatný Děkuji. Pane předsedo, dámy a pánové, pane poslanče, k tomu českému projektu - tam to financování bylo ukončeno, tam další peníze nyní čerpány nebudou, byla ukončena ta první fáze projektu.

A pokud se týká vašeho dotazu stran komerční vakcíny, tak je cílem, aby co nejvíce osob bylo naočkováno v průběhu příštího roku, tak jak bude vakcína k dispozici. Nebude to nikomu zakazováno, nebo selektováno, ale budou prioritizovány ty skupiny, o kterých jsem mluvil. Takže je záměr, aby se tyto skupiny dostaly k vakcíně první, protože je považujeme za kritické v podstatě i z pohledu celonárodního. A v případě, že potom bude dostatečný počet lidí, tak to bude uvolněno bez dalších omezení.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. A posuneme se dál. Nyní bude paní poslankyně Jarošová interpelovat nepřítomného ministra Petříčka ve věci odsouzení vojenské agrese v Náhorním Karabachu. Prosím.

 

Poslankyně Monika Jarošová: Vážený pane ministře, chtěla bych se vás zeptat na váš názor stran konfliktu mezi Ázerbájdžánem, který s podporou Turecka útočí na arménské obyvatele. Coby místopředsedkyně petičního výboru jsem přijala 15. října petici s názvem Odsouzení agrese Ázerbájdžánu a Turecka proti civilnímu obyvatelstvu v Náhorním Karabachu. Během týdne se podařilo nasbírat přes 2 000 podpisů a v online petici, kterou pořádala Asociace arménské mládeže v České republice, se nasbíralo přes 3 000 podpisů. Za naprostého nezájmu českých médií a světové veřejnosti Ázerbájdžán provádí genocidu na Arménech. V Náhorním Karabachu umírají civilisté, je ničena civilní infrastruktura a křesťanské památky. Při svých útocích ázerbájdžánská armáda prokazatelně používá zakázanou kazetovou munici, která není uzpůsobena k ničení vojenských objektů, ale k vraždění lidí, a to vše s pomocí Turecka, které Ázerbájdžán zásobuje zbraněmi, vojáky a navíc využívá služeb teroristů, které tam po stovkách dováží ze Sýrie anebo Libye. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP