(15.00 hodin)

 

Poslanec Stanislav Blaha: Pane premiére, myslím, že pokud si přečtete veškeré mé výroky k této kauze, musíte konstatovat, že jenom chci, aby to bylo vyšetřeno, a poukazuji na některé prapodivnosti, které se kolem toho případu odehrávají.

Já bych byl rád, a je v zájmu nás všech, aby o Bečvě bylo transparentně informováno, a to se stejnou razancí a rychlostí, s jakou po dvou dnech od havárie vyloučil pan ministr Brabec jako možného viníka právě Dezu. Chci vás proto požádat o zodpovězení následujících otázek: Proč trvá vyšetřování už 53 dní, když v jiných případech byl viník identifikován hned po čtyřech dnech? Na základě jakých důkazů došlo k vyloučení Dezy? Není to poprvé, co do Bečvy vytekly kyanidy. Máte připravený plán s konkrétními kroky pro situaci, kdyby se podobné neštěstí stalo znovu? A to, že z Dezy kyanidy unikají pravidelně, vím, protože Deza má povinnost je hlásit do integrovaného registru čištění, kde si tato data každý může zkontrolovat. (Předsedající: Čas.) A proto se vás chci zeptat, jestli jako majitel Dezy uvažujete o tom, že byste tomuto stavu zabránil.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Skončil váš čas a poprosil bych, abyste si hlídali čas na položení i na zodpovězení otázky. Děkuji. Prosím, pane premiére, máte slovo.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Pane poslanče, já vám chci jenom říct, že tu vaši věznici, protože jste byl neschopný s tím něco udělat, dáváme do pořádku. A nechte si změřit IQ, protože ty vaše otázky jsou bez komentáře.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Takže další v pořadí je pan poslanec Marek Výborný a připraví se pan poslanec Vojtěch Munzar. A poprosil bych tady všechny zúčastněné, abychom se nenapadali osobně. Děkuji. Prosím.

 

Poslanec Marek Výborný: Děkuji, pane místopředsedo. Vážený pane premiére, já musím tady zareagovat. Já jsem přesvědčen, že jsme tady na půdě Poslanecké sněmovny, a ne ve čtvrté cenové skupině. A ty reakce z vaší strany jsou opravdu nepřiměřené vůči kolegovi. Můžete si myslet o jeho dotazech cokoli, ale toto tedy opravdu na půdě Sněmovny nemá co zaznívat. Nicméně k mému dotazu.

Vážený pane premiére, rád bych vám položil dotaz, který se týká nákupu a používání takzvaných výtěrovek neboli výtěrových tyčinek, které se používají při testování nemoci COVID-19, a který také úzce souvisí s jednou z priorit vaší vlády, to je podpora našich českých podnikatelů. Maximální možné testování na COVID-9 formou přednostně PCR testů je i dle epidemiologů klíčové pro zvládnutí pandemie. K tomu se jako zdravotnický materiál používají právě zmíněné výtěrovky. A ty výtěrovky musí splňovat všechny certifikáty Státního úřadu pro kontrolu léčiv.

Pane premiére, mohou být tedy pravdivé informace, že se na českém trhu a také v praxi nemocnic a odběrových míst používají hojně, snad dokonce většinově čínské výtěrové tampony bez potřebných certifikátů a testů, nebo to můžete vyloučit?

Na počátku listopadu si postěžoval náš český podnikatel, majitel společnosti Isolit Bravo, pan Kvido Štěpánek, jehož společnost výtěrové tampony vyrábí, že prý český stát, potažmo nemocnice nakupují tyto výtěrovky od čínských výrobců, protože jsou levnější, a to proto, že nemají potřebné certifikace. Provozovatelé těchto zařízení se odvolávají na skutečnost, že musí ve výběrových řízeních upřednostňovat ty nejlevnější nabídky. Řada lékařů přitom uvádí, že ty čínské nemají potřebnou kvalitu a z hlediska odborného jsou naprosto nepoužitelné. Pokud je pravdou, že se u nás používají čínské necertifikované výtěrové tampony, dostali snad čínští výrobci na tu distribuci nějakou výjimku? Pokud ano, proč, když jsme schopni uspokojit zcela nebo téměř potřeby České republiky certifikovanými výrobky od českých výrobců. Není toto další podpásovka vlády vůči českým firmám v této nelehké době, ve které se nacházíme? (Předsedající: Čas.) Neměli bychom my všichni a česká vláda příkladně na prvním místě podporovat právě naše podniky a naše podnikatele? (Předsedající: Čas, pane poslanče.) Pane premiére, děkuji za vaši odpověď.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Poprosím pana premiéra o odpověď. Prosím, máte slovo.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Děkuji za slovo. Moc nerozumím tomu, proč bych měl vědět výtěrovky, jestli jste nechtěl radši interpelovat pana ministra zdravotnictví. Ale shodou okolností, když tedy jsem uváděl do funkce pana profesora Prymulu, tak jsem s tím pánem z Isolit Bravo mluvil. A samozřejmě systém nákupu Ministerstva zdravotnictví je decentralizovaný, to jsem opakovaně kritizoval, protože já jsem celý život pracoval v insourcingu a v centralizovaném managementu, kde samozřejmě to přináší ekonomické efekty.

Takže ano, my pečlivě sledujeme všechny české firmy a všechno, co nám nabízejí. Sám osobně jsem sledoval teploměry, které nám firma nabízela, potom se zjistilo, že jsou z Číny. Můžeme se bavit o tom ventilátoru CoroVent, o kterém jsem mluvil několikrát, ale bohužel stále nemá tu certifikaci. Bylo nám řečeno, že je to spíš na nějakou polní nemocnici, ale možná se to změní. Takže pan ministr Havlíček, já bych doporučoval, abyste interpeloval jeho, nebo pana ministra zdravotnictví, který vám určitě odpoví lépe na ten dotaz. My skutečně české firmy, české výrobce podporujeme, upřednostňujeme a všechny nabídky, které chodily ke mně, tak jsem předával na Ministerstvo zdravotnictví. Takže já samozřejmě toto nechám prověřit, kde je nějaký problém, protože jsem úplně nepochopil, naopak já jsem byl na Ministerstvu zdravotnictví a žádal jsem ministerstvo, žádal jsem příslušného ředitele, aby ta firma Isolit Bravo dostala tu certifikaci, abychom tady měli tuzemský zdroj pro tyto zdravotnické pomůcky. Takže vše to prověřím, ale v této chvíli nejsem schopen reagovat do detailů.

Co jsem se hlavně já angažoval, byla lůžka, ano, která chvála bohu jsme nakoupili, oxygenační přístroje, teď se Ministerstvo zdravotnictví probudilo, že chce dalších 300, 1 500 přišlo z Nového Zélandu, který měl tu výhodu, že to je registrováno u nás a například ty německé nejsou. Nebo byly další ventilátory, ale tyhle přístroje, ten tzv. high-flow, tak nebyly používány a v rámci pandemie naši experti se rozhodli, používají to dobře, protože jsou velice efektivní, jsou pětkrát, nebo čtyřikrát levnější než ventilátory. Takže toto všechno se řeší, pokud vím, vždy, pokud můžeme, upřednostňujeme naše výrobce. Pan Havlíček poskytl i dotační program na toto zaměření v rámci pandemie.

Takže tento konkrétní příklad, který vy uvádíte, tak nechám samozřejmě prověřit. Takže za mě asi tolik, všechno.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. Pan poslanec má zájem o doplňující otázku. Prosím.

 

Poslanec Marek Výborný: Děkuji, pane premiére, to je skvělá zpráva, že podporujete české firmy, české podnikatele. To jsme na jedné lodi. Já vás trošku uvedu do reálu. Pokud jde o výtěrovky z Isolit Bravo, tak tam ten certifikát pan Kvido Štěpánek získal po půl roce neuvěřitelného martyria, ale získal. A jedná se spíš o to, a o to bych vás požádal ještě dodatečně, abyste hlavně nechal prověřit, jak je to s těmi certifikáty těch čínských výtěrovek, které - to samozřejmě logicky víme, protože ti Číňané to sekají jako Baťa cvičky - jsou samozřejmě na tom trhu levnější, ale jde o to, jestli tam opravdu je ten certifikát, nebo ne. Protože pokud ne, tak to ohrožuje české lidi, české pacienty a logicky sekundárně znevýhodňuje naše české výrobce. Takže o to bych chtěl ještě požádat. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Prosím, máte slovo.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Já samozřejmě to nechám prověřit, ale byl jsem informován, že veškeré zboží, zdravotnický materiál je certifikován a musí být certifikován, bez toho to ani nejde, aby ty dodávky byly realizovány na náš trh. Takže určitě to nechám prověřit, ale veškerý materiál má certifikáty, dělají to nezávislé instituce, laboratoře. Ale pokud vy máte nějaké podezření, že je tady nějaké zboží, které to nemá, tak budu rád, když mi dáte nějaké detaily, abych to mohl ještě lépe prověřit. Děkuji. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP