(9.40 hodin)
(pokračuje Okamura)

Takže jak jsem již řekl hned v úvodu, návrh na jednorázový příspěvek důchodcům za SPD samozřejmě podporujeme a podpoříme, protože pro důchodce je pochopitelně lepší něco než nic. Ale zároveň říkám, že to není ta skutečná systémová pomoc, kterou by důchodci potřebovali. Tím by byl až skutečně důstojný pravidelný důchod. A to chce SPD zajistit. Jednorázovým příspěvkem se vláda snaží o úhybný reklamní manévr, kterým se vláda pokouší odvést pozornost důchodců od toho, že by jim měli dát pravidelný, stabilní, důstojný a slušný důchod. A peníze by na to byly, kdyby vláda restrukturalizovala státní rozpočet a konečně vyškrtala miliardové položky, které slušným lidem nic nepřinášejí. A nemám na mysli pouze ty zbrojní zakázky za desítky miliard, kterými teď chce vláda napumpovat veřejné desítky miliard do zahraničních západních ekonomik, například na německá bojová vozidla. Teď, v krizi, kdy potřebujeme podpořit českou ekonomiku.

Takže k tomu, aby vláda vyškrtala ty nepotřebné výdaje, které nic občanům nepřinášejí, slušným občanům nic nepřinášejí, k tomu prostě tato vláda nemá odvahu. My už jsme vám navrhli, kde je možno dělat různé škrty, vy to udělat nechcete. Už jsem o tom mluvil hodněkrát, a ty zákony jsou zde, ale teď výsledkem je, že ani důchodci nemají důstojné důchody, paní ministryně sama přiznala, že 400 tisíc důchodců - správně přiznala, proto já na to upozorňuji - má důchody pod hranicí chudoby, a řešíte to jednorázovým příspěvkem, což samozřejmě neřeší systémově problém nízkých důchodů.

Takže znovu říkám, za SPD samozřejmě ten jednorázový příspěvek podporujeme a podpoříme, lepší něco než nic, ale leží tady už skoro rok náš návrh zákona na uzákonění minimálního důstojného důchodu a ten by bylo potřeba přijmout. Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Jedna faktická byla stažena, takže budeme pokračovat v pořadí, jak jsou přihlášení jednotliví poslanci do rozpravy. Jako první je přihlášen pan poslanec Klaus, připraví se pan poslanec Martínek.

 

Poslanec Václav Klaus: Dobrý den, dámy a pánové. Já bych vás stručně seznámil se stanoviskem hnutí Trikolóra k tomuto návrhu zákona, k jednorázovému příspěvku. Situace v celé republice je těžká nejen samozřejmě zdravotně, společensky, atmosférou, a mimo jiné není žádným tajemstvím, já jsem to říkal už dlouho, že státní rozpočet neexistuje. Teď to zopakoval i člen Bankovní rady pan Hampl v televizi, tak už to říká skoro každý. I v této těžké chvíli jsem ale přesvědčen, že lidé mají dělat svoji práci, pekaři péct rohlíky, učitelé učit a poslanci přijímat koncepční řešení. Koncepční! To znamená dlouhodobé, ne jednorázové výkřiky, těsně před volbami vytahovat nějaké populistické kousky.

Já si myslím, že tato doba, která přichází, bude velice těžká, a je naprosto jasné, že se musíme vrátit k nějakým hodnotám, které možná už jsou pozapomenuty. Jedna z nich je mezigenerační solidarita, protože není žádným tajemstvím ta situace státních financí a dlouhodobý výhled důchodů. Náš pozměňovací návrh, je to i návrh zákona, který je zde odložen, míří na slevu na daních, snížit lidem daně a umožnit jim, aby jedno procento ze svých daní místo státu posílali své mamince, tatínkovi, dědečkovi, zkrátka někomu, kdo pobírá starobní důchod. Toto je náš návrh. My jsme o tom včera dlouho diskutovali a rozhodli jsme se, že pakliže diskuse nad tímto zákonem nebude koncepční, nebude dlouhodobá a bude se jednat jenom o jakési držhubné nebo volebné, my takovýto váš zákon podporovat nebudeme. Důchodci si zaslouží mnohem více než jednorázový populistický výkřik. Myslím si, že drtivá většina důchodců má nyní daleko větší strach o to, že jejich děti jsou finančně na nule, mají zavřenou hospodu, mají zavřenou provozovnu, přežívají, žijí z úspor, než o těchto penězích. Takže toto je naše stanovisko. Pakliže nebude náš návrh přijat, zákon nepodpoříme.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Pan poslanec Martínek do rozpravy.

 

Poslanec Tomáš Martínek: Děkuji. Vážené dámy, vážení pánové, já nechci rozebírat manipulace paní ministryně, kdy svůj návrh přepočítává na měsíce a opoziční návrhy přepočítává na týdny. Ale chci se věnovat tomu, co řekla paní ministryně ohledně mého pozměňovacího návrhu, že nesouvisí s danou problematikou. Já jsem teď nedávno mluvil s lékařem seniorem, který již má nárok na řádný důchod, a ten nyní nedostane z těch 5 tisíc ani ň. On přesluhuje, bojuje v první linii. Vy mu říkáte - pokud chcete příspěvek, který dostali ostatní senioři, musíte vstoupit do řádného důchodu, jinak máte smůlu. Tohleto snad není normální! Takhle vláda ukazuje prostředníček těmto lidem, kteří přesluhují a pomáhají našim v první linii. A to nejsou pouze lékaři, jsou to určitě další senioři, kteří se dobrovolně rozhodli i dále pracovat pro společnost.

Takže já se tím pozměňovacím návrhem snažím alespoň trochu napravit tuto neuvěřitelnou křivdu, kterou teď vláda vytváří, tedy navýšit koeficient těm, kteří pracují při důchodu i v seniorském věku anebo přesluhují. Já doufám, že tohleto chápe každý a alespoň touto minimální pomocí, která je právě v rámci pozměňovacího návrhu E, pro který můžete hlasovat, tak může tuto křivdu aspoň částečně, částečně napravit.

Jinak tedy abych byl férový, ze stejného důvodu nemůžu hlasovat ani pro pozměňovací návrh A, který by také mohl přinést to, že někteří, především přesluhující, senioři by se nemuseli dočkat navýšení tisícikoruny ani v 85 letech.

Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Jako další vystoupí pan poslanec Bauer, připraví se paní poslankyně Aulická.

 

Poslanec Jan Bauer: Vážený pane předsedo Poslanecké sněmovny, milé dámy a pánové, já jsem tady podrobně popsal stanovisko jak své osobní, tak poslaneckého klubu Občanské demokratické strany během prvního čtení a kromě toho, že od té doby proběhly krajské volby, nemám nic, co bych měnil na svém osobním názoru k tomuto návrhu ani k názoru, který zastávám za náš poslanecký klub. Proto jsem nepovažoval za nutné, abych tady něco nového řekl, kdyby bývala nevystoupila paní ministryně práce a sociálních věcí se svým projevem o stavu důchodů v České republice.

Já jsem si jenom některá ta slova poznamenával. V podstatě podle jejího názoru jediný správný postoj a návrh je ten, který předkládá ona, to znamená, dát 5 tisíc korun každému důchodci, což jsou necelé 3 miliony osob, a všechno ostatní, co je k dispozici, je buď nerealizovatelné, co jsem si poznamenal, nespravedlivé, špatně napsané atd. A v závěru toho projevu o stavu důchodového systému v rámci České republiky také zaznělo, že musíme táhnout za jeden provaz, protože jsme všichni na jedné lodi.

Ty argumenty, které mě mrzely hlavně před těmi krajskými volbami, již tady opakovat nebudu, protože názor jsem nezměnil, ale mě opravdu velice mrzí, že pokud tento návrh projde, tak důchody se v České republice nebudou zvyšovat podle zákonných, vydiskutovaných podmínek, ale podle aktuálních potřeb a nálad politických stran, které jsou momentálně u moci, což si myslím, že je opravdu velmi špatně. A o to více mě mrzí, že tento návrh, ať už je to 5 tisíc korun - já vlastně ani nevím, jak jste na těch 5 tisíc korun přišli, proč to nejsou třeba 4 tisíce nebo 6 tisíc. Z toho důvodu jsem před tím rokem nebo dvěma také argumentoval, že ani nevím, jak jste přišli na to, že ta tisícikoruna se přidává těm, kterým je více než 85 let, protože si myslím, že stejné sociální potřeby mají třeba občané, kterým je 83 nebo 84 let. Ale mě skutečně mrzí, že jste s tímto návrhem, když už tolik voláte po tom, že jsme na jedné lodi, že musíme držet v této složité době při sobě, proč jste prostě za námi nepřišla. Proč jste nepřišla za opozicí, proč jste nepřišla za důchodovou komisí.

Já už jsem to tady mnohokrát diskutoval, že se snažíte o nějakou reformu, moc se vám to nedaří, ale prakticky každý rok ten systém, který chcete měnit, ještě více komplikujete těmi mimořádnými navyšováními důchodů. Proč jste s tímto návrhem nešla za těmi experty, podle mého názoru, kteří na to čekají, v důchodové komisi, a proč jste se jich nezeptala: Máme zvyšovat o 5 tisíc? Je to dobře? Je to systémové? Nebo máme jít spíše cestou, že se podíváme na valorizační vzorec? - Který shodou okolností váš kolega Roman Sklenák někdy před třemi lety tady na půdě Poslanecké sněmovny změnil především ve prospěch českých seniorů. Takže to je ta věc, která mě mrzí. I z toho důvodu si myslím, že možná ani nemyslíte vážně a seriózně celou důchodovou komisi, a ten váš postoj opravdu velmi, velmi zvláštní.

Děkuji za pozornost.***




Přihlásit/registrovat se do ISP