Čtvrtek 22. října 2020, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Tomio Okamura)
332.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení
souhlasu s ratifikací Smlouva mezi Českou republikou a Gruzií o spolupráci
v boji proti trestné činnosti, podepsaná dne 10. července 2019 v Tbilisi
/sněmovní tisk 594/ - druhé čtení
Prosím, aby se slova ujal místo místopředsedy vlády a ministra vnitra, místopředseda vlády a ministr dopravy a průmyslu Karel Havlíček. Prosím.
Místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy ČR Karel Havlíček: Dovolte, abych pokračoval opět z rezortu vnitra, a abych, vážený pane předsedající a vážené paní poslankyně a vážení páni poslanci, předložil tento návrh ve smyslu oblasti policejní spolupráce, která není v současné době ve vzájemných vztazích s Gruzií smluvně upravena.
Účelem předkládané smlouvy je poskytnout bezpečnostním orgánům potřebný právní rámec pro efektivní spolupráci v boji proti všem formám trestné činnosti, stanovit základní pravidla pro jejich kontakty a zásady nakládání s předávanými informacemi. Spolupráce bude zahrnovat výměnu operativních i strategických informací, vytváření pracovních týmů, vysílání konzultantů a styčných důstojníků, ale i třeba spolupráci při pátrání po osobách při zajišťování bezpečnostních doprovodů letadel apod. Smlouva upravuje rovněž náležitosti žádosti o spolupráci, možnosti odmítnutí spolupráce, hrazení nákladů, ochranu osobních údajů a předávání utajovaných informací. V neposlední řadě smlouva dává české straně možnost sdílet informace poskytnuté gruzínskou stranou s dalšími členskými zeměmi EU nebo schengenského prostoru.
Jedná se o tzv. smlouvu prezidentské kategorie, která ke své platnosti vyžaduje vyslovení souhlasu oběma komorami Parlamentu ČR a následně ratifikaci prezidentem republiky, a to z toho důvodu, že obsahuje ustanovení o věcech, jejichž úprava je vyhrazena zákonu ve smyslu článku 49 písm. e) Ústavy o ustanovení o právech a povinnostech osob ve smyslu článku 49 písm. a) Ústavy.
Děkuji moc za pozornost.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní tedy prosím zpravodaje zahraničního výboru poslance Františka Navrkala, který tady ovšem není, takže pan poslanec Lipavský nahradí? Pan poslanec Lipavský, aby odůvodnil usnesení výboru, které bylo doručeno jako sněmovní tisk 594/1. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jan Lipavský: Děkuji za slovo. Pan poslanec Navrkal se ze zdravotních důvodů omlouvá, vezmu to za něj.
Vážený pane předsedo, vážení kolegové, rád bych vás tedy seznámil s usnesením zahraničního výboru ke Smlouvě mezi Českou republikou a Gruzií o spolupráci v boji proti trestné činnosti. Dokument zahraniční výbor projednal 30. dubna a následně vyslovil souhlas s tím, že má Sněmovna souhlasit s ratifikací. Ta smlouva je v souladu s ústavním pořádkem České republiky, je to standardní dokument. Policejní smlouvy tohoto typu má Česká republika uzavřené s celou řadou zemí a ty přínosy jsou naprosto jednoznačné. V daném regionu je to například Arménie. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Otevírám rozpravu, do které nemám nikoho přihlášeného, takže rozpravu končím. Táži se, zdali je zájem o závěrečná slova. Pan ministr a pan zpravodaj. Nemáte zájem.
Takže přikročíme k hlasování o navrženém usnesení. Opět zagonguji.
Takže já zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 133, přihlášeno je 89 poslanců, pro 79, proti žádný. S návrhem usnesení byl vysloven souhlas. Končím druhé čtení tohoto tisku.
Dalším bodem je
Aktualizováno 9. 12. 2020 v 10:07.