Čtvrtek 22. října 2020, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Petr Fiala)
322.
Vládní návrh, kterým se předkládají Parlamentu České republiky k vyslovení
souhlasu s ratifikací změny harmonogramu Mezinárodní úmluvy o regulaci
velrybářství přijaté na 66. a 67. zasedání Mezinárodní velrybářské komise
(Portorož, Slovinsko, 20. - 28. října 2016; Florianópolis, Brazílie, 4. - 14. září 2018)
/sněmovní tisk 416/ - druhé čtení
Za nepřítomného... Pan ministr životního prostředí Richard Brabec je přítomen, a dokonce tu mám pověření dalšího člena vlády, takže tento bod je dobře ošetřen. Prosím, pane ministře, máte slovo.
Ministr životního prostředí ČR Richard Brabec Děkuji, pane předsedající. Kolegyně, kolegové, velryby jsem si musel vzít osobně, takže ať to Karel Havlíček nebere on nějak osobně, ale tohle jsem si prostě musel sám okomentovat. Ale budu stručný. Dovolte mi, abych velmi stručně řekl něco k vládnímu návrhu na vyslovení souhlasu s ratifikací změn harmonogramu Mezinárodní úmluvy o regulaci velrybářství.
Delegace České republiky na zasedáních v roce 2016 a 2018 vystupovala v souladu s pozicí vlády a také ve shodě s koordinovanou pozicí Evropské unie. Změny toho harmonogramu se týkají zejména prodloužení platnosti nulových kvót pro komerční lov velryb a dále stanovení nových kvót pro takzvaný domorodý lov velryb pro obživu.
Já bych tady jenom, protože občas jsou tady dotazy, proč je členem Česká republika velrybářské úmluvy, když přece jenom těch velryb v těch našich řekách příliš mnoho nepluje, tak je to prostě proto, že my jsme člen Evropské unie a to členství České republiky je smluvní stranou úmluvy už od roku 2005, tak stejně jako ostatních členů Evropské unie přispívá k hájení a prosazování zájmů Evropské unie v oblasti ochrany mořské biodiverzity a troufám si říct, že i Česká republika přispívá k tomu, že vyvažuje hlas těch, řekněme, hlasů pro lov velryb, jako je třeba Japonsko a některé další státy, a i díky tomu se podařilo v těch posledních letech zlepšit určitě populaci nebo stav populací velryb ve světových mořích. Takže je to i náš příspěvek k něčemu, co se nás třeba přímo úplně netýká, ale myslím si, že to je správné. Takže já bych chtěl jménem svým i jménem velryb vás požádat o souhlas s ratifikací této úmluvy. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji a za původního zpravodaje zahraničního výboru Michala Ratiborského pan poslanec Strýček nám odůvodní usnesení výboru, které máme k dispozici jako sněmovní tisk 416/1. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jiří Strýček: Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, vážení členové vlády, vážené kolegyně, vážení kolegové, zahraniční výbor se tímto sněmovním tiskem zabýval na své 43. schůzi dne 30. dubna 2020 a dovolte mi, abych vás tedy seznámil s usnesením zahraničního výboru k tomuto sněmovnímu tisku. Po odůvodnění náměstka ministra životního prostředí Ing. Vladislava Smrže, zpravodajské zprávě poslance Michala Ratiborského a po rozpravě zahraniční výbor:
I. doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky dává souhlas k ratifikaci změn harmonogramu Mezinárodní úmluvy o regulaci velrybářství přijatých na 66. a 67. zasedání Mezinárodní velrybářské komise, Portorož, Slovinsko, 20.-28. října 2016; Florianópolis, Brazílie, 4.-14. září 2018;
II. pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky;
III. zmocňuje zpravodaje výboru, aby na schůzi Poslanecké sněmovny podal zprávu o výsledcích projednávání tohoto vládního návrhu na schůzi zahraničního výboru.
Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Otevírám rozpravu. Hlásí se někdo do rozpravy? Do rozpravy se nikdo nehlásí, rozpravu končím. Zájem o závěrečná slova není.
Budeme hlasovat o usnesení, jak nám ho doporučil ke schválení zahraniční výbor.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 125, přihlášeno 89 poslanců, pro 79, proti nikdo. Návrh byl přijat. Končím projednávání tohoto bodu.
Bod číslo
Aktualizováno 9. 12. 2020 v 10:07.