Středa 21. října 2020, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Vojtěch Filip)
2.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 247/2020 Sb.,
o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru
označovaného jako SARS-CoV-2 na oblast kulturních akcí
/sněmovní tisk 1053/ - zkrácené jednání
Poprosím sněmovnu o klid, protože budeme posuzovat podle § 99 odst. 5, zda podmínky pro projednání zmíněného návrhu zákona ve zkráceném jednání trvají. Otevírám rozpravu o tom, zda existují podmínky pro použití § 99 odst. 5. Faktickou poznámku nemohu udělit, protože zatím nikdo nevystupoval. Nevidím nikoho do rozpravy, proto tedy rozpravu končím a přikročíme k hlasování.
Přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna konstatuje, že nadále existují podmínky pro projednání vládního návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 247/2020 Sb., o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru označovaného jako SARS-CoV-2 na oblast kulturních akcí, sněmovní tisk 1053 ve zkráceném jednání."
Zahájil jsem hlasování číslo 58 a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování číslo 58, přítomno 91 poslanec, pro 81, proti nikdo. Konstatuji, že jsme usnesení schválili a můžeme pokračovat ve zkráceném jednání.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 247/2020 Sb., o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru označovaného jako SARS-CoV-2 pro oblast kulturních akcí, sněmovní tisk 1053, uvede z pověření vlády místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová. Příslušné usnesení vlády, pověření od předsedy vlády Andreje Babiše, mám založeno ve spisu. Prosím, paní vicepremiérko, máte slovo.
Místopředsedkyně vlády a ministryně financí ČR Alena Schillerová: Děkuji, pane místopředsedo. Dámy a pánové, dovolte, abych uvedla novelu zákona o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru za oblast kulturních akcí, je to sněmovní tisk 1053.
V souvislosti s rozšířením onemocnění COVID-19 byla od jara letošního roku v České republice postupně přijímána řada opatření omezujících shromažďování a pohyb osob. Ve snaze zmírnit negativní ekonomické a sociální dopady pandemie na živou kulturu zahrnující divadelní a filmová představení, koncerty, pohybové či taneční produkce, kulturní festivaly a přehlídky byl přijat zákon č. 243/2020 Sb., o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie na oblast kulturních akcí. V případě zrušení plánované kulturní akce z důvodu pandemie tento zákon umožňuje pořadateli odložit vrácení vstupného a namísto toho zákazníkovi nabídnout poukaz, který bude moci využít na náhradní akci. Zároveň zákon zavedl ochranu pro zvláště zranitelné skupiny zákazníků, kterým ponechal možnost trvat na vrácení vstupného. Působnost zákona byla časově limitována na kulturní akce konané do 31. října 2020. Během léta sice došlo spolu s poklesem počtu nakažených osob k uvolnění situace, ale s podzimním nárůstem epidemie opět nastává další vlna omezení akcí a vývoj do budoucna je značně nejistý. Česká republika navíc byla zařazena mezi rizikové země, takže mnozí umělci ze zahraničí svá vystoupení ruší či na plánovaná představení nedorazí. Nastává tedy podobná situace jako na jaře letošního roku.
Cílem navrhované úpravy je nastavit pro další časové období stejné podmínky pro pořadatele kulturních akcí a zákazníky, jako byly zavedeny zákonem č. 247/2020 Sb. Je proto navrhováno prodloužení časové působnosti zákona na kulturní akce, které se mají uskutečnit, až do 30. září 2021. Novela tak umožní pořadateli odložit vrácení vstupného na akce, které se mají uskutečnit po účinnosti novely do 30. září 2021 a budou kvůli epidemii zrušeny. Prodlužuje se rovněž ochranná doba.
Děkuji vám za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Já děkuji paní místopředsedkyni vlády a ministryni financí Aleně Schillerové za její úvodní slovo. Děkuji také kolegyni Marcele Melkové, která je zpravodajkou tohoto tisku, že zaujala místo u stolku zpravodajů.
Konstatuji, že výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, jemuž byl vládní návrh zákona přikázán rozhodnutím předsedy Poslanecké sněmovny, jej projednal a přijal usnesení, které vám bylo doručeno jako sněmovní tisk 1053/1. Požádám tedy teď zpravodajku, paní poslankyni Marcelu Melkovou, aby nás informovala o projednání tohoto návrhu ve výboru a případné pozměňovací návrhy odůvodnila. Paní zpravodajko, máte slovo.
Poslankyně Marcela Melková: Děkuji za slovo. Milí kolegové, pane místopředsedo, já bych ráda přednesla usnesení, které bylo přijato včera na školském výboru na jeho 43. schůzi, tedy k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zákon 247/2020 Sb., o některých opatřeních ke zmírnění dopadů označovaného jako SARS-CoV-2 na oblast kulturních akcí. Je to sněmovní tisk 1053/1.
Tedy výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu po odůvodnění náměstkyně ministra kultury paní Smolíkové, zpravodajské zprávě poslankyně Melkové a po rozpravě
I. navrhuje Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR, aby se konala obecná rozprava o návrhu zákona;
II. navrhuje Poslanecké sněmovně, aby se vedla podrobná rozprava ke všem částem návrhu zákona;
III. navrhuje Poslanecké sněmovně, aby své jednání ukončila nejpozději do 21. října 2020;
IV. doporučuje Poslanecké sněmovně, aby s vládním návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 247/2020 Sb., o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru označovaného jako SARS-CoV-2 na oblast kulturních akcí, sněmovní tisk 1053, vyslovila souhlas ve znění pozměňovacího návrhu:
Novelizační body 3 a 4 návrhu zákona zní:
Bod 3: § 3 odst. 2 a § 5 odst. 2 písm. b) se číslo "2021" nahrazuje číslem "2022".
A ve 4. bodě: § 4 odst. 1 se slovo "března" nahrazuje slovem "prosince".
A zmocňuje tento výbor také zpravodajku výboru, aby se stanoviskem výboru seznámila schůzi Poslanecké sněmovny a ve spolupráci s legislativním odborem Kanceláře Poslanecké sněmovny provedla příslušné legislativně technické úpravy.
Děkuji. To je pro tuto chvíli ode mě všecko.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní zpravodajce za zpravodajkou zprávu. Otevírám rozpravu. Mám přihlášku od pana poslance Martina Baxy, kterému udělím slovo. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Martin Baxa: Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, vážená paní vicepremiérko, milé kolegyně, milí kolegové, dovolte mi, abych vystoupil k projednávanému návrhu zákona, který se týká posunu akcí a využití mechanismu tzv. voucherů k tomu, aby se ulevilo těm, kteří jsou v kulturní oblasti, zejména v oblasti pořádaných akcí, tímto postiženi.
Musím přiznat, že v jarním období ve mně ten návrh vyvolával určité rozpaky. Jednalo se tehdy o normu, která byla předložena velmi rychle, nicméně běh času nakonec ukázal, že se jedná o jednu z dílčích forem podpory, která může pomoci, a chtěl bych tedy v této souvislosti avizovat, že klub Občanské demokratické strany je připraven tento návrh podpořit.
Chci ale, dámy a pánové, k tomu dodat nyní jednu podstatnou věc, a to je to, že tento samotný návrh zákona sám o sobě, i když bude schválen, představuje opravdu jenom minimální způsob, jak pomoci postiženým oblastem kultury, postiženým kulturním akcím a zejména lidem, kteří v kultuře působí. Jarní období vyvolalo pocit, že poté, co odezní ta nejakutnější část epidemie, a poté, co přišla velká rozvolnění, že v tom letním období se vlastně ten kulturní provoz vrátí zpátky do relativně běžných kolejí a že sektory, které byly ovlivněny velmi negativně tou jarní koronavirovou krizí, získají čas na to, aby alespoň částečně zahojily ztráty, které jim vznikly, a aby se ten mechanismus, na základě kterého vlastně kulturní byznys v tom neutrálním, dobrém slova smyslu funguje, mohl znovu oživit a fungovat.
Pak přišla podzimní vlna epidemie, ve které se nyní, teď, nacházíme. Přišla znovu velmi drakonická opatření ve vztahu ke kultuře a fakticky jsme nejenom ve stejné situaci (jako) na jaře, ba co jsme v situaci dokonce, která je horší, protože ta omezená letní sezóna nestačila k tomu, aby se škody nahradily, a vlastně nepodařilo se díky tomu, jak brzo druhá vlna epidemie přišla, ztráty znovu nahradit. Jenom, dámy a pánové, připomínám, že v současné době se nacházíme v situaci, kdy vlastně již několik týdnů nemohou probíhat vůbec žádné kulturní akce, že jsou zavřené kulturní instituce, že s nemůžou provozovat kulturní akce ani na veřejnosti, ani na volných veřejných prostranstvích, ani v budovách. Prostě tento sektor je nyní, v současné době, úplně zastavený.
Dámy a pánové, v minulých týdnech několikrát zazněla slova, která byla podle mého názoru nanejvýš nešťastná a která mluvila o tzv. volnočasových aktivitách a o tom, že ta opatření, která vláda přijímala zejména v minulých třech týdnech, vlastně nijak nezasahují ekonomické aktivity v této zemi. Já chci nyní hovořit v tom kontextu, že kulturní aktivity, kulturu samotnou potřebujeme z pohledu toho, co my prožíváme, jakým způsobem kulturu potřebujeme, v čem je pro nás kultura důležitá, ale v tom kontextu, že se jedná o velmi důležité - zdůrazňuji ekonomické - odvětví.
Jenom připomenu, že sektor hudební zaměstnává - nebo živí, to je správný termín v tomto kontextu - více než 100 tisíc lidí a že ti jednotliví výkonní umělci jsou jenom špičkou v této skupině, že je na ně navázána celá řada dalších profesí, která je nezbytná k tomu, aby celý tento sektor fungoval. Chci také zdůraznit, že se jedná o špičkové umělce, kteří procházejí napříč jednotlivými žánry. Ne nadarmo v České republice jsou tolik žádaní. Zvukaři, light designéři, ti, kteří stavějí pódia. To znamená vedle té sekce, nebo vedle té části umělecké také ti, bez kterých vlastně toto nemůže fungovat. Odhaduje se mimochodem, že tento sektor měl před krizí roční obrat v řádech téměř 20 miliard korun. Také je důležité říci, že vedle institucí, které jsou v uvozovkách kamenné, tak velká většina lidí, která těmto sektorům působí, jsou lidé, kteří pracují jako OSVČ nebo v malých firmách a pro které je toto vlastně, to, že jsou na tzv. volné noze, základní způsob obživy.
V současné době, znovu zdůrazňuji, tento sektor nefunguje, koncerty se nekonají, hudební kluby zavírají. Stejně tak to platí pro sektor divadel, ať už to jsou ta divadla veřejná, nebo divadla nezávislá, která nemají veřejné zřizovatele a pro které je tato situace opravdu devastující. Mimochodem také jenom připomenu, když jsme tady hovořili o tom, že některé ty oblasti nemají žádnou ekonomickou návaznost, že právě na kulturní aktivity je navázán sektor gastronomie, cestovního ruchu, ubytování, a také to, že vlastně funguje na sezónním principu, tedy to, že v tom letním období, kdy jsou festivaly, velká venkovní vystoupení, ti lidé získávají nějakou rezervu, která jim umožňuje zvládnout to období podzimní a zimní.
To je, dámy a pánové, v současné době všechno zavřené a nic z toho vlastně fungovat nemůže. A já chci při tomto vystoupení apelovat nejenom na to, abychom pomohli tou formou zákona, který tady je teď připraven, ale abychom si jako Poslanecká sněmovna byli vědomi nezbytnosti kultury, potřebnosti kultury pro život v naší zemí, a také na to musí tedy navázat nějaké konkrétní kroky.
Tím prvním bylo již v dubnu letošního roku vyčlenění zhruba 1 miliardy korun ze státního rozpočtu na pomoc kultuře, která byla alokována na Ministerstvo kultury, které ji postupně zpracovává. Musím přiznat... (Odmlka pro hluk z pravé části sálu.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Já vám rozumím, pane poslanče. Požádám sněmovnu o klid. A ty hloučky, které se tady tvoří, bych rád, aby se rozešly, případně diskutovaly témata nesouvisející s tiskem 1053 mimo jednací sál. Prosím, pokračujte.
Poslanec Martin Baxa: Děkuji, pane místopředsedo. A vedle toho, už jsem tady mluvil o potřebnosti kultury, také to, že musíme konkrétně pomoci. Hovořil jsem o 1 miliardě z rozpočtu Ministerstva kultury, která byla postupně uvolňována, jednalo se často o velice důležitou pomoc pro regionální kulturní instituce. Musím ale říci, že to trvalo nesmírně dlouho. Jenom připomenu to, že podpora, která se týká třeba regionálních kulturních institucí veřejných zřizovatelů, se fakticky rozhodla na konci září. Nicméně tato pomoc směřovala buď k organizacím Ministerstva kultury, nebo regionálním kulturním institucím a nějaká její menší část směřovala právě do segmentu, řekněme, té kultury nezřizované, kultury, která je postavená na jiných principech.
Ti, o kterých jsem tady hovořil, v hudebním průmyslu nebo v hudebním sektoru, v nezávislých divadlech, ti, kteří prostě působí mimo veřejné instituce, očekávali jinou pomoc. Pomoc, která bude zaměřená právě na ně, a tu měl představovat program COVID - Kultura I. Musíme ale, dámy a pánové, říci, že program COVID - Kultura I, se ukázal jako neúčinný a neefektivní. Jakkoliv pan vicepremiér Havlíček, a už jsem ho s tímto konfrontoval, tvrdil, že je ten program napsaný tak, jak si to přáli sami kulturní aktéři, tak to pravda nebyla a prokázalo se to v holé realitě, kdy z těch 900 milionů korun, které byly do COVID - Kultura I alokovány, se vyčerpala výrazně menší část. Jednalo se zhruba o necelých 200 milionů korun. Byl to tedy program, který se ukázal v tomto ohledu jako nefunkční, zrovna v té kritické době, která byla tak zapotřebí.
V současné době se připravuje program COVID - Kultura II, ve kterém je alokováno 750 milionů korun. Vláda, Ministerstvo kultury, Ministerstvo průmyslu a obchodu to prezentují jako veliký úspěch. Musíme si ale říci, že to nejsou žádné nové peníze. Že se do COVID - Kultura II přesunuly jenom ty nevyčerpané částky z toho předchozího programu, a každopádně se jedná u sumu, která je malá. Podmínky tohoto programu už jsou mnohem více diskutovány přímo s kulturními aktéry, takže obsahují řadu velice užitečných opatření, ať už těch, která směřují na projekty a na firmy, které působí v oblasti kultury, tak na ty, která směřují na OSVČ.
Chtěl bych ale apelovat na to, že v těchto hodinách, nebo několika málo dnech, se ještě úplně finalizují podmínky COVID - Kultury II, a i tak tam jsou některé problematické body, odmítají vládní představitelé zařadit do tohoto programu některé profese. A jsou tam také některá omezení, která podle mého názoru jsou nespravedlivá, která se týkají těch, kteří mají nějaké vedlejší příjmy, byť ty příjmy - a už se neporovnává, jestli tyto příjmy jsou větší, nebo menší, než měli ze svého působení v oblasti kultury. Týká se to zejména seniorů, týká se to těch, kteří pobírají mateřskou nebo rodičovskou dovolenou, nebo studentů. A týká se to také lidí, kteří nemají trvalý pobyt v ČR, což je také v době mezinárodní mobility kultury nespravedlivé a tak by to být určitě nemělo. Takže vyzývám k tomu, aby se tyto podmínky upravily tak, aby ten dopad byl co největší a aby byl co nejvstřícnější k lidem, kteří opravdu přišli díky velkým vládním restrikcím naprosto o možnosti si vydělat, přišli o své živobytí.
Samozřejmě je zapotřebí pomoci i v některých jiných věcech, jako je odpuštění záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ v kultuře, znovuzavedení Pětadvacítky, prostě další možnosti, jak tyto cesty najít. A to, co se v současné době možná jeví jako velmi předčasné, kdy se nacházíme nikoliv uprostřed, ale bohužel pořád ještě pod vrcholem té krize, je také zapotřebí přemýšlet nad tím, co bude potom. To znamená, jak tento sektor bude fungovat ve chvíli, kdy se, jak my pevně věříme, podaří druhou vlnu epidemie utlumit a kdy se bude život v naší zemi snad vracet zpátky do běžných kolejí, a tedy přemýšlet nad tím, jakým způsobem by měla být ta jednotlivá restriktivní opatření rozvolňována. V tuto chvíli je to velmi jednoduché. Je všechno zavřené, ale musí se přemýšlet nad tím, jakým způsobem bude to rozvolňování probíhat, jaká budou pravidla pro pořádání kulturních akcí. A velice vyzývám vládu a nepřítomného pana ministra kultury k tomu, aby nad touto věcí právě vyjednával přímo s kulturními aktéry, aby se ta opatření nečinila od vládních stolů, na jiných ministerstvech, než je Ministerstvo kultury, ale aby se činilo v dialogu s těmi, kterých se to bezprostředně dotýká.
A moje poslední prosba, moje poslední žádost, směřuje právě k paní ministryni financí. Těch 750 milionů korun bude určitě málo. Je zjevné, že se jedná o nějakou dílčí pomoc, která v současné době se týká těch, kteří nemohli díky tomu, jak byl mimo jiné špatně napsaný COVID - Kultura I, vlastně čerpat žádnou podporu. My se ale musíme bavit o tom, jakým způsobem pomoci kulturnímu sektoru i v dalších a dalších měsících na jaře. Já na to velmi naléhám, protože si myslím, že některé škody se dají napravit, a některé škody už se ale napravit nedají vůbec. Jestli se, dámy a pánové, uzavřou hudební kluby, jestli se uzavřou divadla, jestli skončí svoji činnost třeba různé orchestry, jestli prostě ti lidé, kteří dlouhá desetiletí vytvářeli živnou půdu české kultury, si najdou ze zoufalství jiná zaměstnání, tak už se prostě to, co tady bylo a na co jsme byli hrdí, na co jsme byli pyšní v České republice, nevrátí.
Myslím si, že v těch objemech, které vláda vyplácí na kompenzaci dopadů koronavirové krize, jsou částky, které by výrazně pomohly sektoru kultury, nízké. A proto, paní ministryně, žádám o to, abyste velice dobře zvažovala to, jakým způsobem těmto lidem pomoci. Abyste byla otevřená k jejich žádostem, abyste vyslyšela volání o pomoc těch, kteří ji potřebují.
Dámy a pánové, nečekají nás v kultuře lehké časy. Já bych na závěr připomněl známé heslo předního českého mecenáše Jana Mládka, který říkal: Přežije-li kultura, přežije národ. A možná to v tuto chvíli zní pateticky, ale v kontextu toho, co jsem tady zmiňoval o těžké situaci české kultury, to možná nemusí být tak daleko od pravdy.
Děkuji vám za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Martinu Baxovi. Na vystoupení máme faktickou poznámku Zdeňka Podala. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Zdeněk Podal: Děkuji za slovo, pane předsedající. Kolegyně, kolegové, já bych začal tím, že kdo rychle dává, dvakrát dává. Bez kultury všichni víme, že to nepůjde. Ale zrovna tak si uvědomujeme, že ta situace, která je dneska, se může ještě daleko, daleko zhoršovat, a tím i postavení celé kultury. Já věřím panu profesoru Prymulovi a jsem rád, že má teď ty otěže v rukou a dělá všechno pro to, aby se křivky oploštily a aby vlastně tuhletu společnost dostal zpátky tam, kde byla. Ale zase buďme realisté. Nebude to tak hned. Nebude to ani na jaře, já tomu nevěřím, není to možné. Bude to dlouhotrvající záležitost. Proto bude nutné, abychom nepřišli o kulturu, protože národ bez kultury není národem, tak abychom hledali další opatření, jako je toto opatření, kde to je určitá ochranná lhůta a pomoc aspoň v tom nejhorším. Ale hledejme další způsoby, jak kulturu udržet, jak kultuře pomoci. SPD v tom bude nápomocná a podpoří všechny návrhy, které budou směřovat k záchraně kultury přes toto těžké období. Děkuji vám.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Podalovi. Nyní faktická poznámka paní poslankyně Gajdůškové. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Alena Gajdůšková: Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, paní kolegyně, páni kolegové, paní ministryně, já si myslím, že tento návrh je velmi potřebný, i když neřeší všechno. Poděkování za něj panu ministrovi Zaorálkovi. Mrzí mě, že to zde nemůže patřičně zdůvodnit, protože prostě je v karanténě, čímž ho omlouvám.
Ale chtěla bych poděkovat všem těm v oblasti kultury, kteří nehodili flintu do žita, kteří, i když nemohou pracovat naživo, i když nemají před sebou diváky, tak dokážou využít sociálních sítí, dokážou využít prostředků, které mají. Víte, ti, kteří jsou skutečně doma, a ta starší generace, té prostě nic jiného nezbývá, pokud to chce přežít ve zdraví, tak jsou vděční skutečně za každý dobrý pořad v televizi. Jsou vděční i za to, že si to mohou pustit, koncert, mluvené slovo, cokoliv, i na tom počítači. Nemyslete si, oni to umějí. A je to hodně a hodně důležité. Já chci za to poděkovat všem v celé kulturní sféře. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Gajdůškové. Jenom připomínám, že faktická poznámka slouží k reakci na předřečníka. Samozřejmě máme možnost se přihlásit do rozpravy běžné.
Nyní paní poslankyně Věra Kovářová v rozpravě. Máte slovo.
Poslankyně Věra Kovářová: Vážené kolegyně, vážení kolegové, my vítáme návrh, který v současné době projednáváme. Víme, že kultura je skutečně v kritické situaci a že řada oblastí bude postižená a návrat zpátky bude dlouholetý. Já bych jen ráda uplatnila některé připomínky ke COVID - Kultura. Ten zde nebudeme projednávat. Ale nechť to na plénu zazní.
Řada podmínek, které jsou v tomto titulu, je omezujících. Například pobírání mateřské, starobního důchodu nebo doktorandské studium. Dále poznámky od některých umělců, že model šedesáti tisíc je samozřejmě výborný. Dost se ale bohužel řeší, kdo všechno se tam nevejde. To znamená právě rodič na rodičovské, ale i autoři, kritici, některé technické profese, pracující studenti. A doufám, že se to nějakým způsobem tedy podaří doladit během dalších jednání, aby skutečně nikdo nezůstal vyloženě na dlažbě. A není úplně jisté, kdo se právě z těch vyloučených, v uvozovkách, vejde do modelu pěti set korun za den.
Bylo by možné řešení, a to je potřeba mít koncepci, a to vyváženou v celorepublikovém kontextu a vyvážit poměr množství nabídky a proti její kvalitě. Teď to podle kroků vlády vypadá, že jde jen o to dostat se v průběhu let do stavu, který tu byl před pandemií. Ale to jednak nepůjde a jednak je to systémově špatně. Všechny tyto balíčky by neměly být vždy jednorázové, je potřeba uvažovat v delší časové perspektivě. Nechci říci, že nejde jenom to v uvozovkách látat, ale mít takzvaný průběžný balíček, kontinuální program.
Dále co by bylo dobré, aby program na podporu profesionálních divadel byl navýšen na miliardu, protože už dnes je jasné, že obce, města tento problém neunesou. A samozřejmě by bylo dobré, aby Ministerstvo kultury, až toto pomine, připravilo kampaň na propagaci kultury s cílem návratu diváka. Budeme to, respektive naši umělci a i my diváci, potřebovat. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní Věře Kovářové. To byla poslední přihlášená do rozpravy. Ptám se, kdo se hlásí ještě z místa. Nikoho nevidím, rozpravu končím. Ptám se, jestli je zájem o závěrečná slova. Paní vicepremiérko? Není tomu tak. Paní zpravodajka? Paní vicepremiérka má zájem. Prosím, máte slovo.
Místopředsedkyně vlády a ministryně financí ČR Alena Schillerová: Děkuji. Já bych jenom stručně zareagovala na pana poslance Baxu. Ono to nebylo až tak úplně k tomu návrhu, co jste tady říkal. Já jsem pečlivě poslouchala. Chtěla bych říct, že není pravda, že nešla do kultury žádná pomoc. Samozřejmě když pominu plošná opatření, jako byl kompenzační bonus, který samozřejmě také dopadal na pracovníky v kultuře, nebo Antivirus, tak zacílené programy jsou zhruba k dnešnímu dni včetně těch, co schválila vláda minulý týden, skoro kolem 2 miliard. Jedna celá tři sta... víc jak 2 miliardy. Jedna celá tři sta... (Vrací se ke stolku zpravodajů pro poznámky). Já to řeknu přesně - jedna celá tři sta sedmdesát, 1 miliarda 370 milionů šlo už vlastně v rámci zacílených programů do kultury po první vlně. A tento týden, minulý týden jsme schválili 900 milionů dalších do kultury. Takže jdou tam programy. Tam budou potom ty zacílené konkrétní pomoci těm jednotlivým, i jednotlivým umělcům plus samozřejmě na všechny tyto programy. Takže já si nemyslím, že by tam nešly... Toto šlo samozřejmě mimo rozpočet, pomoc se zaměřením na různé postižené segmenty. Samozřejmě mohla bych to uvést i přesně, ale chci říct, že skutečně kultura... A když byla třeba první novela zákona o státním rozpočtu, tak hned jsme tam dali 300 milionů. Protože jsme netušili, co vlastně se bude dít. A pak jsme to samozřejmě postupně navyšovali.
Takže určitě kultura je pro nás důležitá a snažíme se v rámci vládní pomoci nejen tedy pamatovat těmi plošnými opatřeními, ale i těmi cílenými. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za závěrečné slovo. Nyní tedy budeme ještě posuzovat, budeme pokračovat v rozpravě podrobné. Do té nemám žádnou přihlášku. Takže se ptám, jestli se někdo hlásí z místa. Není tomu tak. Můžeme tedy ukončit i podrobnou rozpravu. Nebude asi zájem o závěrečná slova.
Přeruším bod číslo 2 a budeme se zabývat dalším bodem našeho jednání. Děkuji paní zpravodajce, děkuji paní místopředsedkyni vlády, ale ta pravděpodobně zůstane u stolku zpravodajů, protože i její další bod - ještě chviličku, paní vicepremiérko.
Tím třetím bodem našeho jednání je
Následující část projednávání bodu pořadu schůze
Aktualizováno 9. 12. 2020 v 10:07.