(16.10 hodin)
(pokračuje Havlíček)
Ta výzva bude oficiálně zveřejněna někde v polovičce října, protože není úplně jednoduché dostat do hry všechny zájmové skupiny v oblasti podnikání v kumštu. Jinak se na to dívají hudebníci, jinak divadelníci, jinak se na to dívají malé kluby, jinak se na to dívají pořadatelé větších festivalů. A dostat to nákladově tak, aby se účelově skutečně prokázalo to, co oni měli za prokazatelné náklady, případně za to, co by měli, kdyby za standardní situace provozovali, není úplně triviální věc. První výzva byla administrativně celkem jednoduchá, ale souhlasím s tím, že ty náklady byly zúžené. Teď jim to rozšíříme, aby měli prostě větší možnost čerpání. Ale nebudeme spouštět už dále program Nájemné, protože ten byl plošný pro jakoukoliv prodejnu, která měla zavřeno, a bylo to na tři měsíce, protože v tuhletu chvíli by to nedávalo logiku. Drtivá většina obchodů jede, funguje a prosperuje. Nicméně pochopitelně ten náklad na to nájemné, pokud by měl, tak určitě bude moct být zařaditelný právě v tom programu COVID - Kultura, výzva číslo dvě. Čili neměli by o nic přijít.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. A nyní pan poslanec Ferjenčík je přihlášen do všeobecné rozpravy. Připraví se pan poslanec Válek. Prosím.
Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já k tomuto bodu načtu dvě usnesení, která se týkají dvou věcí, na které podle našeho názoru vláda pozapomněla.
První se týká výzvy k tomu, aby se obnovil, resp. prodloužil Antivirus A. My tam vidíme skutečně problém ve chvíli, kdy přibývá těch karantén. Ten program, pokud se nemýlím, možná jste něco v posledních dnech upravili, ale podle mých informací zatím stále končí na konci října, a podle nás je prakticky jisté, že na konci října ještě nebude ta epidemiologická situace tak dobrá, aby se to skutečně týkalo nějakého mizivého množství zaměstnanců. A dneska prostě těch 14 dnů budou platit firmy ze svého a podle našich obav na to nebudou mít peníze.
Druhá věc je z podobného ranku, je to ošetřovné pro živnostníky v případě, kdy jde škola do karantény. Když jde dnes škola do karantény, tak rodiče, co jsou živnostníci, nemají nárok na ošetřovné. Podle nás je potřeba to řešit, ať už skrze ten dotační program jako na jaře, nebo skrz změnu legislativy, ale není možné nechat tyto lidi na holičkách.
Třetí věc, kterou považuji za podstatnou, ale v zásadě to řeší návrh ODS, ohledně Antiviru C. Pojďme těm hospodám a dalším postiženým provozům typu hotely, anebo třeba jak jsem mluvil o těch dopravních službách a spousta dalších samozřejmě, pojďme jim aspoň odpustit to sociální pojištění, ať aspoň nemusí platit ty povinné platby státu. Pro ně je to nepochopitelné - vy na všechno děláte dotační program, ale přitom zůstávají ty povinné platby státu. Tak pojďme začít tím, že jim odpustíme to, co dostává stát, a potom řešme ty dotace. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. A nyní pan poslanec Válek, připraví se pan poslanec Baxa.
Poslanec Vlastimil Válek: Děkuji, pane předsedající. Jak jsem předestřel, já jsem připravil usnesení, které pak načtu ve chvíli, kdy to přijde na pořad. Nicméně chtěl bych moc poděkovat vaším prostřednictvím panu poslanci Nacherovi. Myslím si, že uhodil hřebíček na hlavičku, jestli to říkám správně. My jsme se teď spolu bavili ohledně "s covidem, nebo na covid", tak možná pak bych, jestli prostřednictvím pana předsedajícího pan docent Svoboda poslouchá, pan poslanec Svoboda, tak možná pak řekne něco k tomu jako komentář.
Ale principiálně, přijímáme pacienty s nějakou diagnózou do nemocnice. Vůbec se nebavíme o ambulantních pacientech. Bavíme se o pacientech přijatých do nemocnice. Ten je přijatý s nějakou diagnózou. Je přijatý, řekněme, s diagnózou rakovina žlučníku. Teď se operuje a během té operace dojde k nějaké komplikaci, nebo dostane zápal plic po operaci, umře na ten zápal plic. Ale v tom chorobopise se jako příčina úmrtí objeví rakovina žlučníku, protože to byl ten důvod. Pak se tam může objevit, když je sekundární příčina, a to bude třeba ten zápal plic.
Samozřejmě když bude mít ten pacient pitvu - a dneska těch pacientů má pitvu strašně málo, protože se měnila legislativa a v podstatě není jednoduché toho pacienta pitvat, takže tu pitvu má minimum lidí. Tak může se stát, že ten patolog nakonec najde například to, že se mu během toho zápalu plic utrhl trombus. Ten trombus vlétl do mozku a on de facto umřel na mozkovou mrtvici, protože mu ucpal cévy v mozku. A pak tedy ta příčina smrti tím patologem (určená) bude to ucpání cév v mozku. Ale v podstatě ta primární příčina byla pořád rakovina žlučníku, se kterou byl přijatý. To znamená, pacient, který je přijatý do nemocnice s diagnózou covid, jeho stav tedy není dobrý, musí být přijatý, a ten stav se postupně zhoršuje, tak se posunuje na těch lůžkách, přes lůžko nějaké na lůžko, kde potřebuje kyslík, až na lůžko, kde potřebuje jaksi vyšší přístroj, kde potřebuje ventilátor, a finálně se může posunout až na lůžko, kde potřebuje ECMO. A počet těch lůžek tímto směrem ubývá, to znamená, to úzké hrdlo jsou samozřejmě ta lůžka, která mají specializované vybavení.
Já jsem radiolog, já jaksi nevyplňuji tady ty, ale pan docent, kolega Běhounek je, prostřednictvím pana předsedajícího, vyplňuje, tak možná... To znamená, ono se to těžko vysvětluje, proč je to "s a jaksi na", ale myslím si, že to opravdu je zástupný problém.
Druhá věc, o které jsme se bavili - pozitivní testy. Já bych si troufl za svoji nemocnici, za Fakultní nemocnici Brno, dát ruku do ohně, už jenom proto, že jako náměstek k procentům informatiky... teď ta data přese mě chodí. Prostě je vyloučené, že by výsledky testů byly od nás z nemocnice jakkoliv zfalšovány. To ani nejde. Tam je trojí kontrola. To zfalšovat by byl tak velký problém, prostě by se na tom muselo podílet obrovské množství lidí, a i zkoordinovat, kdybych to chtěl zfalšovat, by bylo složité. Faktem ale je, že výsledek toho PCR testu samozřejmě záleží na některých věcech, když ta zásadní je, jak kvalitně se provede ten výtěr. Pokud vám vytřou na špičce nosu, strčí to málo hluboko, tak samozřejmě výsledek může být úplně jiný, než když vám do druhé dírky to strčí velmi hluboko. Takže pak se může, protože se vytírají většinou obě dvě, pokud si to dobře uvědomuji, může se stát, že ten jeden výtěr vám vyjde v podstatě jako negativní a ten druhý vám vyjde vysoce pozitivní, protože záleží, jak kvalitně výtěr byl proveden.
A poslední bych jenom chtěl poznámku k té chřipce typu A, té diplomové práci. Ano, ale jenomže ten virus se nechová jako ta chřipka. On se chová jinak. A já teď zase - já se strašně omlouvám všem, co jsou odborníci, já nejsem odborník a nedělám ze sebe odborníka, ale snažím se to poctivě studovat.
Máte dvě možnosti. Máte chorobu, která je strašně smrtelná, to znamená, každý, kdo ji dostane, prakticky umře. Je nakažlivá, ale šíří se strašně pomalu. To znamená, riziko, jestli se od vás někdo nakazí, je velmi nízké. Takže to reprodukční číslo je nízké, ale každý, kdo ji dostane, umře. Takže tady tu chorobu když dostane, řekněme, 5 tisíc lidí, tak z nich umře 4 900; 4 900 potřebuje lůžko s akutní péčí, s ventilátory - je to problém. Ale nakažených je 5 tisíc. Tak tady máte nějaké opatření. A pak máte chorobu, která se velmi rychle šíří, v podstatě obrovské riziko, že se někdo nakazí, když s tím druhým nakaženým chvilku je, to znamená, to reprodukční číslo velmi rychle roste, když neuděláte žádné opatření, rostou tady, prostřednictvím pana předsedajícího pan docent Svoboda to vysvětloval, to reprodukční číslo, ten exponenciální nárůst, ale vážný průběh té nemoci má třeba jenom jedno procento těch nakažených lidí. Tady není problém, pokud je nakažených 10 tisíc. Ve chvíli, kdy těch nakažených je milion, tak je to naprosto neřiditelný problém, protože pak to jedno procento je obrovské číslo.
A to je to podle mě, o čem my se tady celou dobu bavíme - snaha snížit to reprodukční číslo a snížit absolutní počet nakažených, a v podstatě jsou nezajímaví ti, co jsou asymptomatičtí, nemají potíže, nemají příznaky, tak je vlastně snížit, ten absolutní počet s těžkým průběhem. A v tomto případě neumíme jinak, než že se sníží obecně počet nakažených, protože furt je to to jedno procento. A jedno procento z milionu je něco jiného, než jedno procento z 10 tisíc, v tomto případě.
A zase z teorií o šíření infekčních chorob víme, když to reprodukční číslo - nebo víme, publikuje se - když to reprodukční číslo vyroste nad určitou mez, tak už se nedá jednoduchým způsobem zregulovat. Nedá se už jednoduchým způsobem za krátkou dobu srazit. To znamená, cílem je opravdu snížit ten absolutní počet nakažených, tak aby se to dostalo pod kontrolu. ***