(11.00 hodin)
(pokračuje Bauer)

Závěrem bych chtěl říct, že určitě nemějme iluzi, že v rámci mnoha podpor, které tady proběhly od března letošního roku, se všechny problémy českého podnikatelského stavu zažehnaly. Podnikání a ekonomika mají svou setrvačnost, a tak jak já mám své osobní zkušenosti, ty velké, možná největší problémy teprve přijdou a čekají nás na podzim letošního roku.

Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji a poprosím s přednostním právem k pořadu schůze pana předsedu Farského.

 

Poslanec Jan Farský: Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, jsem zde, abych vás také požádal o schválení programu schůze, abychom mohli vést debatu k jednotlivým bodům. Ta situace je jednoduchá, máme tady před sebou pár bodů schůze, které se ale dotknou dosti výrazných částí populace, od osob samostatně výdělečně činných přes zaměstnance až po kraje a poskytování služeb v krajích, hromadnou dopravu, po zdravotně postižené, i po lidi, kteří pracují na dohody o provedení práce. Prostě jsou to body, které nejsou svým obsahem nijak extra složité, ale reagují na situaci, ve které jsme se jako Česká republika ocitli, a mají potenciál pomoci milionům lidí a domácností a zvláště těm, kteří jsou zranitelní a kteří pomoc co nejvíce potřebují.

Za Starosty a nezávislé jsme k návrhu kolegů přidali bod, který ruší jednu takovou systémovou nesmyslnost, která zbytečně obtěžovala a zatěžovala lidi i organizace, a to situaci, kdy v případě, že se stát rozhodne k plošnému uzavření školských zařízení, požaduje po rodičích, aby na formulářích školy dodali státním orgánům údaje o tom, že ta škola je zavřená. Úplně nesmyslně stát plošně o něčem rozhodne, a pak vyžaduje po občanech, aby dokládali, že tak rozhodl. To už je taková hloupost a tak zatěžující, že si myslíme, že to je načase ze zákona vyhodit. Sice si můžeme říct, že v době, kdy jsme to podávali, tak ještě platilo, že žádné plošné opatření už nikdy nebude zakládáno, ale bohužel se tyto zkazky, tyto závazky, tyto přísliby nenaplňují a stávají se z nich prázdná prohlášení. A my na to musíme reagovat a být připraveni a zbytečně situaci nekomplikovat.

Žádám vás tedy v zájmu občanů této republiky a toho, abychom dokázali společnými silami co nejlépe zvládnout krizovou situaci, ve které se nacházíme, prosím podpořte tento program. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Nyní s přednostním právem za klub KSČM paní místopředsedkyně Aulická Jírovcová.

 

Poslankyně Hana Aulická Jírovcová: Děkuji, pane předsedo, za slovo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, i když jsme tady samozřejmě v daleko menším počtu, tak mi dovolte, abych vystoupila i já s přednostním právem a řekla stanovisko za klub KSČM k dnešnímu programu. I když tedy musím říct, že kolegové, kteří mluvili přede mnou, to opravdu vzali možná trošku jako předvolební kampaň a představili nám i jejich další návrhy, které se budou řešit na schůzi příští týden, samozřejmě tyto návrhy, které dneska vlastně máme na programu dne, máme i na pořadu schůze od příštího úterý.

Za nás bych možná jenom reagovala na paní kolegyni Pekarovou. Chtěla bych možná omluvit pana ministra zdravotnictví, ale pokud vím, tak mu ještě neskončila karanténa a i včerejšího zdravotního výboru se účastnil přes telemost, to znamená, že opravdu i dnešního jednání se asi právě z důvodu této karantény účastnit nemohl. To možná jenom pro vysvětlení. Nejsem jeho obhájce, ale asi by to mělo zaznít.

Bavíme se tady o situaci kolem opatření. Já jsem třeba včera na zdravotním výboru neslyšela žádné záporné stanovisko k tomu, jaké poslední opatření bylo včera vyhlášeno. Myslím si, že se všichni shodovali, že situace je opravdu závažná, i když samozřejmě někde jsou ta ohniska výrazná, a že i poslední zavedená opatření jsou nutná. Opravdu napříč politickým spektrem jsme k tomuto neměli nikdo žádné připomínky, spíše se řešily odborné záležitosti, to znamená, tak jak fungují tři skupiny odborníků, epidemiologů, hygieniků na Ministerstvu zdravotnictví, a jak se potažmo rozhoduje o opatřeních, která buď platí místně, anebo teď už i plošně. Za mě si myslím, že pokud ta kritika je od některých kolegů, tak víceméně by asi možná měli začít komunikovat se zástupci třeba ve zdravotním výboru.

Možná bych se taky vyjádřila k tomu, že včera proběhla, jestli se nepletu, vláda, kde se jednalo i o takzvaném kurzarbeitu. Neschválil se a my teď budeme čekat, na čem se tedy naše koalice domluví a jak to bude vypadat. Musím říci, že za KSČM jsme brali tuto formu možné pomoci právě do budoucna, samozřejmě jako nějaké stabilní pomoci pro naše společnosti, a úplně si nejsem jistá, jestli tedy k té dohodě dojde. My za KSČM jsme s našimi odborníky asi určitě ochotni o tom diskutovat a nějaké ty parametry pomoci nastavit. Uvidíme, jak se k tomu koalice dále postaví.

Ale je to možná i odpověď, proč to tady říkám, právě na ty další návrhy z dílny především ODS, které tady vlastně už byly představeny a říkají o tom, že by mělo být prominuto placení pojistného na sociální zabezpečení a na důchodové pojištění. My tyto dva návrhy určitě nepodporujeme. Je to tedy do konce roku 2020. Myslíme si, že v současné době umožnění odpuštění do srpna 2020 bylo odůvodněné, bylo dostačující, a především se bavíme, že to bylo v době, kdy vlastně ve větší míře platil nouzový stav. Nyní nouzový stav nemáme, snažíme se o to, aby se ekonomika rozjela, a myslím si, že to bylo především u našich kolegů z ODS a dalších stran, kteří řešili právě tu situaci, jak pomoci a rozjet ekonomickou stránku v rámci České republiky. Ten propad v rámci příjmů, a já tady určitě nejsem za obhájce státního rozpočtu, ale jsem přesvědčena, že ten propad právě z tohoto důvodu je tak razantní. A zároveň musím ale říci, že nároky pojištěnců stále zůstávají, a nemyslím si, že bychom si tady opravdu neměli začít říkat, že schodek, který jsme schválili, může být samozřejmě i příští rok, tak to nelze. Víme všichni, jak potřebujeme nakopnout ekonomiku a jak řešit.

Když jsem mluvila s některými zaměstnavateli u nás v Ústeckém kraji, tak neříkám, že jsou nejmenší, ale střední, někdy malí, někdy větší, a víceméně se opravdu snaží svoji situaci řešit, někteří dokonce i bez pomoci státu, protože bohužel některé ty podmínky a ty parametry byly tak špatné, že to prostě nešlo vyřešit a nešla ta pomoc přijmout. A musím říci, že opravdu se všichni snaží jet bez dalších věcí. Ten kurzarbeit může být určitá pomoc, ale chce to opravdu nějaké jasné parametry bez nějaké výrazné zátěže administrativy a jasných parametrů na dlouhodobou pomoc, protože ty společnosti opravdu potřebují nějakou jistotu.

Co se týče návrhů poslanců Víta Kaňkovského, Václava Klause, Pavly Golasowské, jedná se o prodloužení platnosti průkazů. Ten návrh je i v devadesátce. Já zde musím říci, že za KSČM zde lavírujeme, jestli tu podporu dát, nebo ne, protože za nás je tu určité řešení administrativní zátěže, což samozřejmě chápeme. Víme, že ten návrh byl ještě projednán s Národní radou zdravotně postižených. Každopádně si opravdu myslíme, že zde by mělo být zároveň velké koncepční řešení nejenom této oblasti, ale především lékařské posudkové služby. A to je pravda a zde to musíme přiznat, že i přes apel KSČM zatím z Ministerstva práce a sociálních věcí tyto snahy, které se řeší dlouhodobě, a můžeme hovořit o tom, že u lékařské posudkové krize si myslíme, že pokud to nevyřešíme legislativně do tří let, tak přijde velká krize, ale ta velká krize značí 100 miliard ročně, přes které jsou vlastně potom vypláceny další finance, a to samozřejmě ovlivní životy našich občanů. To znamená, že je to drobná úprava. Víme, že vláda to hodnotí negativně. Na druhou stranu měly by se asi rozdiskutovat přínosy a argumenty z vlády. Nevím, jestli je vhodné to řešit v devadesátce, ale jsme jako za KSČM připraveni na diskusi. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP