(9.30 hodin)
(pokračuje Luzar)
Ale náš cíl by měl být, aby to nebylo o těch penězích, ale o těch lidech, a na ty tady trošičku zapomínáme v rámci velké euforie, jak ty dohody jsou dobré a jak jim musíme k těm dohodám pomoci. Úmyslně se zatajují tito lidé, pro které je to jediný příjem, a jedinou smlouvou, kterou dostali, je právě dohoda o pracovní činnosti. A to vůbec nemluvím o agenturním zaměstnávání, což je další obrovský problém, který tady neřešíme. Ale podívejte se, v jakých pracovněprávních vztazích jsou právě agenturní zaměstnanci. Myslíte, že to je klasický pracovní poměr, akorát že s agenturou? Mnohdy také ne. V drtivé většině jsou to taky dohody. A to jsou problémy, které tady zastíráme a říkáme, ono je vlastně všechno v pořádku. Není.
To je problém, za který KSČM dlouhodobě bojuje, a nenecháme to tak. Na rovinu říkáme, že to je jedna z hlavních věcí, které budeme prosazovat, aby se udělal pořádek v těchto pracovněprávních vztazích, aby to novodobé otrokářství skončilo. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Mám zde několik faktických poznámek - pan poslanec Ferjenčík, poté paní poslankyně Pekarová.
Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji. Já se pokusím stručně, protože to potřebujeme stihnout do 10.30, každopádně si nedovolím tedy...
Je potřeba zareagovat na slova kolegy Luzara. Jedna věc je pohled na ty samotné smlouvy a druhá věc je pohled na podporu těch lidí. A my přece nebudeme trestat ty nejchudší pracující za to, že mají tu smůlu, že mají ty nejhorší pracovní smlouvy. To je přece úplně postavené na hlavu! To je přece ten důvod, proč my to téma zvedáme, protože tihle lidé, vy říkáte jsou novodobí otroci, a proto jim stát nic nedal. Vždyť to je úplně na hlavu postavené. Ti lidé, kteří jsou první vyhození, když přijde krize, ti lidé, kteří jsou na tom nejhůř, mají tu nejhorší ochranu z hlediska pracovního práva, tak kvůli tomu ještě durch je potrestáme tím, že jim nedáme žádnou státní podporu, protože se nám nelíbí systém těch smluv. To je přece úplně na hlavu.
Já naprosto souhlasím s tím, že DPP, které se kombinují u jiných pseudozaměstnavatelů pod 10 tisíc korun, není o tom žádná evidence, je samozřejmě průšvih, a jsem naprosto pro to, aby se evidence těch dohod o provedení práce zlepšila a aby se umožnila jenom jedna smlouva o tom přivýdělku, třeba i s vyšším limitem, ale ty zbylé ať normálně podléhají zdanění, a funguje to lépe. Souhlasím s těmi výhradami ohledně pracovních podmínek těchto lidí. Ale to přece není žádný důvod k tomu, aby nedostali žádnou státní podporu. A proto my jsme ten pozměňovací návrh dali, proto teď podporujeme tento návrh, protože přece právě tito lidé si tu podporu zaslouží.
Děkuji za pozornost.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Další faktická poznámka, paní poslankyně Pekarová, poté paní poslankyně Richterová.
Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Děkuji za slovo. Já se chci ohradit vůči používání spojení s těmito úvazky, že jsou to novodobí otroci. Prosím pěkně, pokud jste, pane poslanče prostřednictvím předsedajícího, měl pocit, že je toto potřeba řešit v tom samotném základu, tak očekávám, že za tu dobu, co už tady v parlamentu jste, jste se o to pokusil tolikrát, že bychom se tady dneska vůbec nebavili o těchto typech úvazků a že by byl změněný zákoník práce. Žel, to se vám nepodařilo, nebo jste prostě v tomhle nenašel tu odvahu, ale máte tady potom snahu tyto lidi častovat takto nehoráznými přirovnáními.
Když už mám slovo, tak si dovolím jenom připomenout, že už 7. dubna jsme tady hlasovali o tomto pozměňovacím návrhu, nebo o návrhu, který byl tehdy pozměňovacím návrhem prakticky všech opozičních stran, a měli jste všichni možnost těm lidem, kteří jsou skutečně častokrát na tomto svém příjmu závislí zcela jednoznačně, není to pro ně jenom přivýdělek, ale i pro ty, kteří jsou právě třeba invalidními důchodci a jenom si potřebují přivydělat, a neudělali jste to. Takže až teď v červenci, několik měsíců poté, se konečně k tomu dostáváme. Je to samozřejmě dobře, ale je to velká ostuda této Sněmovny, že to tak dlouho trvalo.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Faktická poznámka paní poslankyně Richterová, poté pan poslanec Bláha. (Stálý hluk v sále.)
Poslankyně Olga Richterová: Dobrý den, já děkuji za slovo.
Předseda PSP Radek Vondráček: Poprosím o klid v sále. Děkuji. Máte-li něco k vyřízení, běžte prosím do předsálí. Umožněte vystoupení paní kolegyni. Děkuji.
Poslankyně Olga Richterová: Právě proto, že ti dohodáři, kteří odváděli pojištění, jsou tak velká skupina, která normálně pracovala, jsme se na tom shodli vlastně celá opozice, že je škoda... (Předsedající zvoní: Opravdu prosím o klid! Děkuji.)... a nespravedlivé na ně zapomenout. To je jedna věc.
Druhá věc - proč trestat ty lidi za jejich nevhodný pracovní poměr? To bohužel často není volba, ale jsou do toho vehnáni.
Třetí věc. Mně se zdá, jako kdyby se bohužel tady nevědělo, že Evropská komise vlastně už vydala směrnici, která povede ke změně našeho systému dohod. Bylo to přijato ze strany Evropy už v roce 2019, my jsme k tomu měli třeba naše odborné interní setkání před deseti dny. A jakým způsobem bychom si představovali změnu dohod? Představovala bych si, že každá strana vede odbornou diskusi, jak chtějí změnit ten systém, aby byl v souladu i s tou směrnicí, kterou budeme muset implementovat, a má to úplně stejný termín implementace jako work life balance, čili jako rodičovský příspěvek. Čili ta změna stejně přijde, ale proč trestat za ten nevhodný pracovní poměr ty lidi dneska?
A jenom uzavřu. Prosím vás, mně se ozvalo během dvou dnů pět set lidí, kteří měli dohody, jestli něco bude i pro ně. To je obrovský problém všech, ať už to byli právě rodiče, třeba samoživitelé, to je opravdu velká skupina, anebo lidi, kteří různě pytlíkovali maličkým úvazkem a dohodou, a pak právě čistí dohodáři. Těch lidí je opravdu hodně, nezapomeňme na ně.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Pan poslanec Bláha, připraví se pan poslanec Luzar. Všechno faktické.
Poslanec Jiří Bláha: Vážené kolegyně, kolegové, ten problém je daleko složitější, než tady zaznívá. Tady slyším novodobí otrokáři, zneužívání atd. Toto všechno, ty kontexty jsou daleko hlubší a daleko širší, než o čem se bavíte. V první řadě tady máme milion lidí v exekucích a insolvencích a ti přímo vyžadují práci načerno nebo práci na DPP nebo nějakou formu toho, aby nemuseli platit ze své mzdy odvody nebo splátky tomu, komu dluží. To je jedna věc. To znamená, že opravdu tady máme milion lidí, který vyžaduje dnes a denně zaměstnání načerno. Pak samozřejmě tady máme obory, které nejsou schopny dosáhnout na ziskovost, aniž by (ne)zaměstnávaly tímto způsobem. Jsou to všechny obory, které se zabývají pohostinstvím, nabízením služeb atd. Bohužel je to tak a pořád si to nechceme přiznat.
Pokud nezměníme cenu práce, pokud nezměníme to, že ten člověk, který upadne do exekuce, bude mít možnost si normální cestou vydělat, tak toto všechno bude vznikat. Je to normální. A opravdu nevěřte tomu, že někdo pracuje jenom dvacet hodin, když vykazuje tuto činnost. Pracuje daleko víc.
A takto bychom mohli jít dál, proč to všechno vzniklo. Pojďme vzít ty problémy, ano, teď se s tím pojďme vypořádat. Pojďme vzít ty problémy jeden po druhém, pojďme si je naříkat, pojďme je řešit. Máme možnost změnit exekuce a nikdo to nechce. Pořád jenom děláme kosmetické úpravy. Pojďme změnit důchodovou reformu a všechny záležitosti, a pak máme možnost pohnout, že se nebudou dít ty věci, které se dějí. Díky.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Pan poslanec Luzar faktická poznámka.
Poslanec Leo Luzar: Děkuji za slovo, já už budu velice krátký. Vaším prostřednictvím, pane předsedo, chci poděkovat kolegyni Richterové za to vysvětlení, protože ano, má pravdu. Kateřina Konečná, europoslankyně KSČM, za to velice pléduje a bojuje, aby toto prošlo do našeho právního systému. Proto také my připravujeme tyto návrhy. To je i odpověď k tomu, co tady zaznělo.
Já nevyčítám tento návrh, co je. Já vidím ten idealismus, který je nad tím, ta dobrá vůle. V praxi to ale dopadne tak, a věřte tomu, že to tak bude, že většina těch peněz neskončí u těch dohodářů, ale skončí u těch, kteří si je najímají. Jaké bude praktické vyplacení těchto dávek? Kdo se na tom bude podílet? Jak bude to potvrzení fungovat? Věřte tomu, že praxe bude velice daleko od toho, jak bude idealistická představa, že celou tuto částku dostanou tito dohodáři. Již dneska jsou příklady, a vím o nich, že se připravují hromadné žádosti na tyto dohodáře, jejich vlastní zaměstnavatelé to připravují. A opravdu si myslíte, že jim vyplatí 100 procent? Nebuďte naivní. Děkuji.***