(13.20 hodin)
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. A nyní zde mám faktické poznámky. Jako první je přihlášen pan poslanec Sklenák a poté pan poslanec Kováčik. Prosím.
Poslanec Roman Sklenák: Děkuji za slovo. Přihlásil jsem se v reakci na slova pana předsedy Faltýnka, ostatně i některých předřečníků, že by nejvhodnější bylo, kdyby otázku zákazu klecových chovů slepic upravila Evropská unie, Evropský parlament. Myslím si, že s touto myšlenkou asi většina z nás souhlasí. Ale už asi nemáme stejný názor, jak se právě k tomuto závěru Evropského parlamentu dobrat. Pan předseda Faltýnek říkal, že bychom měli na Evropskou komisi, Evropskou unii apelovat. A já se domnívám, že právě tím nejlepším apelem bude, pokud národní parlamenty začnou přijímat úpravy, kterými s určitým časovým odstupem zakážou klecový chov, protože než se dostaneme k té účinnosti, tak jsem přesvědčen, že právě Evropský parlament přijme tu jednotnou úpravu. A vím o tom, že se Evropský parlament zabýval, zabývá a určitě bude zabývat touto otázkou. Myslím si, že je vůle v Evropském parlamentu jednotnou úpravu přijmout. Ale myslím si, že pokud pro to my chceme jako národní parlament něco udělat, tak právě to nejlepší, co můžeme udělat, je upravit to v rámci našeho právního řádu. (Tleská poslanec Chvojka. Reakce v sále.)
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Nyní pan poslanec Kováčik. Připraví se pan poslanec Bláha k faktické poznámce. Prosím klid v sále. A prosím pana poslance Kováčika.
Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo. V té polemice musím zcela výjimečně oponovat panu předsedovi Faltýnkovi prostřednictvím pana předsedajícího, protože kdybychom měli v rámci evropského prostoru postupovat podle těch zemí, které on jmenoval, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, tuším Litva tam byla taky, kdybychom měli koordinovat ten postup právě s těmito zeměmi, tak bychom se prosím pěkně museli vrátit k neobohaceným klecím. A to není náš cíl.
Já osobně jsem připraven velmi vehementně podpořit zákaz klecových chovů v okamžiku, kdy začne reálně, účinně platit tento zákaz právě v těchto zemích, protože víme, že zejména Polsko a Litva vozí do téměř celé zbývající Evropy právě klecová vejce, ať to říkají, jak to chtějí, je to tak, zejména do výroby, nikoli na pulty. Ono je ušlechtilé, když řetězce řeknou: u nás nebudou klecová vejce na regálech vůbec. No dobře. To je ale zhruba 50 % spotřeby dané země. A těch druhých 50 % se spotřebovávají levná klecová vejce právě z těchto chovů ve výrobě, ať už jde o potraviny, či jinou potravinářskou výrobu z vajec a vaječné hmoty a vaječné melanže a oddělených hmot vaječných a podobně.
Čili já bych rád nalil čistého vína sám sobě i všem ostatním, že tady o to tady jde. A proto také ani já jako zemědělec nepodpořím žádný z těch návrhů, ale jsem připraven dále diskutovat o tom, aby byl reálně zaveden zákaz nikoli pouhého prodeje, ale používání klecových vajec na celém území Evropské unie. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Nyní pan poslanec Bláha, připraví se pan poslanec Podal s faktickými poznámkami. Prosím.
Poslanec Jiří Bláha: Vážené kolegyně a kolegové, já bych se spíš chtěl zeptat. A není to škoda, nebo zbytečné řešit to zákony? Není to na našich občanech, aby si to rozhodli sami? Mají to úplně jednoduché. Přestanou-li kupovat vejce z klecových chovů, bude vyřešeno. A nemusíme dělat žádné zákony. Jestliže dneska zaznívá, že většina českých občanů je pro vajíčka z neklecových chovů, tak ať je kupují. A v ten okamžik dají jasný signál výrobcům, že nechtějí vajíčka z klecových chovů. A bude vyřešeno. Zákazníci budou požadovat vajíčka z neklecových, obchodníci je budou objednávat, výrobci budou reagovat, budou je samozřejmě dodávat. Samo se to všechno změní. Nebude nás to stát korunu dotační ani korunu u soudu, kde by se mohli potenciálně zasažení podnikatelé soudit. A máme vyřešeno. Takže vzkažme občanům, kupujte vajíčka z neklecových chovů, a nemusíme to tady řešit a diskutovat o tom, jestli je správně toto, nebo toto. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Nyní pan poslanec Podal. Připraví se znovu pan poslanec Kováčik s faktickou poznámkou. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Zdeněk Podal: Děkuji za slovo. Vážení ministři, kolegyně, kolegové, já bych to vzal z trošku jiného konce. Vzhledem k probíhající pandemii a nastupující hospodářské krizi, jsou u mě na prvním místě lidé, nikoli slepice. To bych velmi rád zdůraznil.
O Evropské unii si nedělám vůbec žádné iluze. Takže bavit se o tom, že to za nás vyřeší, tak to bych tedy na to nečekal.
Takže já jsem proti zákazu klecových chovů. A doufám, že budeme mít větší podporu my, kteří jsme proti tomu. A děkuji panu ministrovi a dalším, kteří tuto myšlenku podpoří. Děkuju. (Tleská poslanec ANO Kott a několik poslanců SPD.)
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Nyní pan poslanec Kováčik. Připraví se paní poslankyně Levová. Než dorazí pan poslanec Kováčik, mám zde omluvenku. Pan poslanec Výborný se omlouvá od 13.30 do konce jednacího dne z pracovních důvodů.
Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo. Ujišťuji vás, kolegyně, kolegové, že já skutečně nechci zdržovat. Rád už bych jako zpravodaj měl hlasování za sebou. Nicméně ta diskuse je zatím taková, bych řekl... Souhlasím s tím, co tady řekl pan kolega Bláha, bezesporu. Sám také takové výzvy používám. Občané, kupujte vejce z obohacených chovů. Kupujte neklecová vejce. U nás na venkově, kdo má domácí vejce, tak jsou úplně nejlepší.
Ale chtěl bych se vaším prostřednictvím, pane předsedající, zeptat pana kolegy Bláhy, bude-li mi věnovat chviličku pozornosti, pan kolega Bláha. (Jmenovaný diskutuje s poslancem Černohorským.) Děkuji. Jestlipak ví, z čeho peče, z té melanže, kterou kupuje. Jestlipak ví, jestli ta melanž je skutečně z obohacených... Tedy vaječná melanž je hmota, která vznikne oddělením vnitřku vejce od skořápky a blan podskořápečných, aby bylo jasné, a používá se technologicky právě třeba u pekařů. Jestlipak ví, že ta melanž, ta surovina pro jeho výrobky, je z neklecových vajec, nebo z klecových vajec, jestli je z České republiky, nebo z Polska, nebo z Litvy, z Rumunska, či z úplně jiného konce světa. Jako tady je těch 50 % spotřeby klecových, levných surovin z klecových vajec, o kterých je také řeč. A tam nepomůže skutečně nic jiného než zákaz používání, nikoli pouze prodeje, zákaz používání klecových vajec na území celé Evropské unie přinejmenším. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Nyní paní poslankyně Levová, pak se přihlásil pan poslanec Bláha s faktickou poznámkou. Prosím.
Poslankyně Jana Levová: Děkuji za slovo. Chci reagovat na pana poslance Bláhu vaším prostřednictvím. Jako mě snad klame sluch! Jak tady tohle vůbec můžete říct? To je stejné, jako kdybyste u týrání zvířat, když jsme projednávali psy a týraná zvířata, řekli, no tak když nebude poptávka na černém trhu, tak je lidi prostě nebudou týrat a nebudou mít černé chovy a tak dále. To je přece úplně stejné, ne? Ruka trhu. Jako co to je za argument tohle? Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. A nyní pan poslanec Bláha bude s faktickou poznámkou reagovat, jak byl vyzván. Požádám o větší klid v sále. Prosím.
Poslanec Jiří Bláha: Já nevím, o jakém týrání mluvíte. Je vidět, že jste ještě nepěstovala žádnou slepici. (Rozruch a pobavení v sále.) Nebo nechovala, omlouvám se. Nechovala. Kdybyste ty slepičky chovala, tak byste přišla na to, že slepice se často ruší samy mezi sebou. To znamená, že je-li větší chov, tak jelikož jsou kanibalky, tak po sobě jdou. A jdou po sobě tvrdě. A čím jich je víc v chovu, tím horší pro ty slabší. A já jsem to zažil x-krát. X-krát jsem to musel řešit, že ty slepice jsem dával od sebe, protože prostě v ten okamžik by to ta jedna nepřežila. Je to normální stav. A slepice je tvor, který má radši menší skupenství než obrovské množství pohromadě. To je jedna záležitost. ***