(11.20 hodin)
(pokračuje Fiala)

Omluvy, které mezitím přišly: Poslanec Jan Richter se omlouvá z dnešního jednání Poslanecké sněmovny z důvodu nemoci, poslanec Ondřej Benešík se omlouvá od 11.15 hodin do konce dnešního jednání z pracovních důvodů a poslanec Radek Koten se omlouvá od 10.30 hodin do konce jednacího dne z pracovních důvodů.

Nyní se budeme věnovat bodu 379, jde o Stanovisko Poslanecké sněmovny k zásluhám československých legionářů...(Poslanec Hájek žádá o slovo.) Není to sice úplně bezprostředně, ale proběhne ještě kontrola hlasování. Neproběhne? Poslanec Hájek hlasoval...

 

Poslanec Josef Hájek: Pane předsedající, kolegyně, kolegové. Omlouvám se, zpochybňuji hlasování. Na sjetině mám ano a nevyjadřuje to vůli mého hlasování. Děkuji. Hlasoval jsem ne.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Ano. Tak teď jste to, pane poslanče, řekl tak, že můžeme hlasovat o návrhu na zpochybnění hlasování.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 189. Přihlášeno 159 poslanců, pro 140, proti nikdo. Návrh byl přijat.

 

Znamená to, že budeme znovu hlasovat o návrhu doprovodného usnesení. Návrh na odhlášení jsem slyšel a všechny jsem vás odhlásil. Přihlaste se prosím znovu svými hlasovacími kartami.

 

Budeme znovu hlasovat o návrhu doprovodného usnesení.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 190. Přihlášeni 152 poslanci, pro 74, proti 2. Návrh nebyl přijat.

 

Znovu tedy otevírám přerušený bod

 

379.
Stanovisko Poslanecké sněmovny k zásluhám československých legionářů

Projednávání tohoto bodu jsme přerušili 3. června tohoto roku ve všeobecné rozpravě. U stolku zpravodajů je zástupce navrhovatelů poslanec Vít Rakušan. Nyní budeme pokračovat v přerušené všeobecné rozpravě. Dne 3. června 2020 bylo přerušeno vystoupení ministra kultury Lubomíra Zaorálka; dále byli přihlášeni poslanci Pavel Žáček, Jiří Mihola. Ptám se pana ministra Zaorálka, jehož vystoupení bylo přerušeno, zda si přeje navázat. Ne. Tak v tom případě je na řadě poslanec Pavel Žáček. Připraví se poslanec Jiří Mihola. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Pavel Žáček: Děkuji za slovo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, pokusil bych se vyvolat ducha té přerušené schůze, kdy vlastně po předkladateli a znění návrhu usnesení promluvila osoba - pan Vojtěch Filip, předseda KSČM a první místopředseda naší Sněmovny. Přestože srdnatě zpochybnil text toho klíčového proslovu v ruském tisku, kvůli kterému zde jsme, tak přesto posléze zopakoval veškeré argumenty a - možná trošku jinými slovy - urážky, které byly směrovány jak vůči našim politikům, tak vůči legionářům. Nebylo to možné, ale v té chvíli se mi chtělo zvolat: Ty, Koněve - protože skončil také maršálem Koněvem - ty, Koněve, proč nám sem posíláš tu spojku? Slovy klasika.

Další mluvil stínový ministr zahraničí pan kolega Zaorálek. Také si myslím, že měl klasický proslov, který hájil české zájmy, hájil ruské zájmy, chápal českou politiku, českou historii, chápal ruskou politiku, ruskou historii. Každý si mohl v tom vybrat. Tam mě žádný komentář nenapadl. Možná - marnost, marnost, vše je marnost, nic než marnost. V té fázi to naštěstí bylo přerušeno a dnes se tomu můžeme znovu věnovat a budeme mít času, kolik je zapotřebí k tomuto důležitému tématu.

Takže mi dovolte začít. Na falšování historie ze strany Komunistické strany Čech a Moravy a konkrétně jejího předsedy Vojtěch Filipa jako bychom si již všichni zvykli. Tematicky: Krvavá bolševická revoluce, leninsko-stalinský teror, pakt Molotov-Ribbentrop a jeho důsledky, květen 1945, komunistický puč v únoru 1948, politické procesy padesátých let, srpen 1968, normalizační éra, listopad 1989 a nakonec i polistopadové transformační období - to vše jsou subjekty permanentní, lživé a manipulativní kampaně vycházející mnohdy z normalizační, a někdy dokonce až stalinské propagandy. Asi není možné reagovat na každou demagogicky historizující nepravdu ze strany KSČM, to bychom ostatně nedělali nic jiného. Je nicméně důležité odkazovat se minimálně na výsledky svobodného historického výzkumu posledních tří dekád, především pokud jde o klíčové okamžiky 20. století, neobsahující oproti komunistické totalitní éře žádný povinný ideologický balast. Dnes to ovšem platí dvojnásob. Proto je nutné se ozvat.

Předseda KSČM a první místopředseda této Sněmovny totiž zaútočil na památku českých legionářů, nejsilnější vojensko-politické entity, na jejichž hrdinství a obětech vznikla svobodná a demokratická Československá republika. Napadl památku všech těch legionářů, kteří svůj vztah k vlasti, státotvornost a věrnost republice prokázali hned několikrát. V bojích první světové války, za občanské války v Rusku, během konstituování Československa a jeho příprav na boj proti hitlerovskému Německu, v nerovném střetu s nacistickými okupanty během druhé světové války a následně ve věznicích a nápravných zařízeních komunistického Československa, které se zejména ruským bráškům touto cestou s velkým časovým odstupem mstilo za porážky uštědřené bolševické moci od jara roku 1918.

Nedosti na tom. Vojtěch Filip totiž vědomě neútočí pouze na naše legionáře, ale jejich prostřednictvím na celou první republiku. Tak nějak po gottwaldovsku, po vzoru karlínských kluků. Na tu Československou republiku, na niž zde téměř všichni, alespoň verbálně, navazujeme.

Klíčovou otázku, kterou si v této souvislosti nemůžeme nepoložit, je otázka, proč předseda KSČM zneužívá svého ústavního postavení. Protože mu to umožňuje polokoaliční, dnes již možná koaliční, historicky nijak neukotvená a bezhodnotová vláda exsoudruha Andreje Babiše? Potřebuje si vylepšit neostalinský vnitrostranický profil před nadcházející volbou předsedy KSČM? Nebo chce "jenom" vlivově politicky posluhovat cizí moci, a to proti zájmům České republiky? V sovětsko-ruské terminologii se tomu říká hrát roli užitečného idiota. Jeho slova by se dala pochopit, pokud by byl místopředsedou Státní dumy Federálního shromáždění Ruské federace, a nikoliv Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. A tak daleko ještě nejsme.***




Přihlásit/registrovat se do ISP